Na střeše pražského Centra Černý Most vyroste na ploše 5500 m2 fotovoltaika o výkonu 400 kWp. Ročně vyrobí přes 400 MWh elektřiny.
Centrum Černý Most, historicky první nákupní centrum v České republice, sází při posilování své energetické nezávislosti na bezemisní fotovoltaiku. Moderní sluneční elektrárna vzniká na 5,5 tisíci metrech střechy obchodního centra pod taktovkou společnosti ČEZ ESCO.
Veškerou vyrobenou bezemisní elektřinu, která by pokryla spotřebu více než stovky domácností, obchodní centrum spotřebuje a žádná nepoputuje do sítě. Do budoucna centrum uvažuje o rozšíření elektrárny.
Pod střechou obchodního centra na pražském Černém Mostě fungujícího už 25 let je návštěvníkům na ploše 85 tisíc metrů čtverečních k dispozici více než 200 obchodů a restaurací. Přímo na střeše si teď centrum staví ekologický zdroj energie pro udržitelnější fungování celého objektu.
„Jedním z důležitých bodů naší strategie Better Places 2030 je dlouhodobé snižování emisí CO2 vznikajících při provozu celého objektu. Vlastní fotovoltaická elektrárna, která pokryje v letošním roce zhruba pět procent roční spotřeby společných prostor, nás v této snaze posune zase o kus dál. Prostoru máme na střeše dostatek, proto bychom chtěli do budoucna s projektem fotovoltaických elektráren pokračovat,“ plánuje Michaela Matlasová, manažerka Centra Černý Most.
Ze 728 panelů vznikne na ploše 5 500 m2 elektrárna o výkonu 400 kWp, která každoročně přemění energii slunečního záření ve více než 400 MWh bezemisní elektřiny. Společnost ČEZ ESCO zákazníkovi navrhla řešení sázející na instalaci panelů typu half-cut, které umožňují vyrábět elektřinu i při částečném zastínění panelu.
„České firmy a obce teď ve velkém sází na fotovoltaiku, ve které vidí dostupný domácí zdroj obnovitelné energie a vítanou pomoc při snižování energetických výdajů. Střešní fotovoltaické elektrárny ale také výrazně přispívají ke snižování závislosti a posilování energetické bezpečnosti a soběstačnosti České republiky. Na tuto cestu se nyní vydalo Centrum Černý Most a my jsme rádi za důvěru, kterou našim zkušeným specialistům při této zakázce projevilo. Energii, která by pokryla roční spotřebu asi 120 domácností, objekt kompletně spotřebuje,“ uvádí Kamil Čermák, generální ředitel společnosti ČEZ ESCO.
Panely jsou instalovány se 20stupňovým sklonem, aby docházelo k minimálnímu vzájemnému zastínění a bylo možné dosáhnout vyššího výkonu elektrárny. Kvůli co nejnižšímu zatížení střechy byla zvolena roznášecí lehká ocelová konstrukce, která počítá i s rezervou na nadprůměrnou sněhovou pokrývku.
ČEZ ESCO chce do roku 2030 postavit nebo provozovat pro potřeby svých zákazníků fotovoltaické elektrárny o celkovém instalovaném výkonu 300 MW. Půjde o instalace převážně na střechách, carportech a ve výrobních areálech zákazníků. Ambicí celé Skupiny ČEZ je do roku 2030 vybudovat 6000 MW v nových obnovitelných zdrojích a celkové uhlíkové neutrality svých provozů dosáhnout už v roce 2040.
Mezi velké zakázky z oblasti fotovoltaiky ČEZ ESCO z poslední doby patří například střešní instalace pro Kongresové centrum Praha, centrální sklad obchodního řetězce Billa (v obou případech fotovoltaiky o výkonu 1 MW) nebo sluneční elektrárny na střechách skladů společnosti ČEPRO.
zdroj: tisková zpráva
U tohole centra by nebylo na škodu i energií zbytečně neplýtvat. Jezdím kolem v noci a to jak je tenhle obchoďák nasvícený, je vidět široko daleko. Když pak jede člověk přímo kolem, tak z toho skoro bolí oči. Bylo by fajn kdyby s tim něco udělali.
Tak elektrina je evidentne porad prilis levna, aby to motivovalo k usporam. Takze nic jineho nez zakon o svetelnem smogu nepomuze. Nevim jak to delaji v Nemecku, ale tam vetsinou v noci nic takto zbytecne nesviti. Mozna je duvodem drazsi EE, nevim.
Zákon proti světelnému smogu by to chtělo tak jako tak. Případná vysoká cena elektřiny by to stejně úplně nevyřešila. Ten zákon by totiž dle mého názoru měl regulovat třeba i to, jak mají vypadat a svítit reklamní a jiné poutače – a ty můžou mít spotřebu nízkou a i tak nadměrně svítit. A navíc, v některých případech, jako jsou třeba osvětlení billboardů, se drahá elektřina jenom promítne do ceny zákazníkovi a na billboard se vesele svítí beze změny dál. Mnoho německých a rakouských měst nebo i obcí v Alpách je příkladem toho, jak by to mělo správně vypadat. Praha je v tomto bohužel spíše příkladem toho, jak by to vypadat nemělo. A skutečně asi neznám jiné místo, kde by se tak nadměrně svítilo, jako je tomu na „Čerňáku“.
Naprosty souhlas. Jsme stale za opicema, ale myslime si ze jsme Einsteinove sveta. Pritom se staci jen poucit jinde.
Na naší obranu můžu říct, že jezdim dost do Polska a to je snad ještě o level horší.. Nové dálniční křižovatky jsou osvětleny tak, že je tam vidět skoro jak ve dne (pro mnoho lidí jistě ocenitelná věc, pro mě ne). Úchylárna největší je, že někdy se svítí (zespoda vzhůru) i na některé mosty výkonnými reflektory s modrým nebo bílým světlem. Nejhorší je to asi v okolí VW v Poznani, tam je všude v noci světla jako ve dne.. No, doufal jsem že vysoké ceny energií tohle omezí, částečně se tak i stalo, ale kolik by kWh musela stát, aby se nesvítilo zbytečně, nebo do nebe?
Svícení je věc neekologická, ale nikoliv z důvodu spotřeby energie, která je dnes naprosto zanedbatelná. Problém je světelný smog. Ale to lze řešit.
Na druhou stranu svícení je i otázka bezpečnosti. Já třeba nasvětluji celou noc perimetr a zahradu mezi domem a vnější zdí. Chceme prostě vidět, co je venku a i v noci chceme koukat do zahrady a ne do tmavé plochy oken. Těch zatím cca 30 ledek dohromady ale bere asi 150W. Postupně ještě budeme přidávat na cca 50 ks, protože se to hodně osvědčilo.
Navíc v noci je trvale zapnuto 7 IR světlometů pro bezpečnostní kamery, každý s dosvitem 150m, které ale mají taky spotřebu dohromady 150W.
Takže teoreticky svítíme jako blázni, 12 tisíc lm + IR, ale okolí to prakticky nevidí a spotřeba je minimální.