Cena elektromobilu Peugeot e208 začíná na 800 000 Kč, dojezd 340 km

Nový elektromobil Peugeot e208 už jsme si dopodrobna představili před časem. Z Francie přišla cenovka, která začíná na v přepočtu 800 000 Kč.

Elektromobil Peugeot e208 nabídne dojezd 340 km WLTP, 50kWh baterii, max. výkon 100 kW a zrychlení z 0 na 100 km/h za 8,1 s. Přes 11kW wallbox bude možné auto nabít během pěti hodin.
foto: Peugeot

Informaci o ceně přinesl už před několika měsíci francouzský magazín L’Argus. Měla by začínat na 31 000 eur. Půjde tak přímo proti nové verzi Renault Zoe (52 kWh/390 km), Opelu Corsa-e (50 kWh/330 km) a dalším.

Elektromobil Peugeot 208

Elektromobil Peugeot 208. Baterie má záruku 8 let nebo 160 000 km na 70 % kapacity.
foto: Peugeot

Elektromobil Peugeot 208

Regulace teploty baterie umožňuje použít nabíječky 100 kW a dosáhnout dobití na 80 % během 30 minuti. Díky partnerství s PlugSurfing máte prostřednictvím dobíjecího čipu v Evropě přístup k síti více než 85 000 dobíjecích stanic.
foto: Peugeot

Peugeot chystá ke své e208 zajímavé doplňkové služby. Mobility Pass například umožní mít podle potřeb kdykoliv k dispozici spalovací vůz. E-coaching je nástroj v aplikaci MyPeugeot umožňující získat doporučení, jak optimalizovat řízení a dojezd vozu e-208.

434 komentářů u “Cena elektromobilu Peugeot e208 začíná na 800 000 Kč, dojezd 340 km”

 1. Přesně, každý prodává za tolik kolik mu trh umožní.
  Přesně, každý prodává za tolik kolik mu trh umožní. Škoda ty Citigo prodá zatím za větší cenu na německém a jiném trhu, tak proč by se honili do nějaké nižší ceny. Zase je to spravedlivé, ať si vydělají a spustí linky naplno, on se trh brzy nasytí a konkurence také pracuje, bude to už cenově jenom padat dolů.

    1. Opět pánové připomínám, abychom porovnávali
     Opět pánové připomínám, abychom porovnávali porovnatelné a bez keců o tom, že Vám stačí po městě 0,9 s mechanickým zámkem a švihadly na okna, tak proč nemůžete mít elektromobil taky holátko.
     Porovnávejte tu nejlepší a nejvýkonnější spalovací motorizaci s automatickou převodovkou v plné výbavě s elektromobilem.
     Já to před lety udělal. Elektrický Peugeot Ion versus spalovací 206. Dokud nedaly autosalony podzimní slevu, tak ta spalovací 206 v plné palbě a podobně dobré motorizaci byla o pár desítek tisíc dražíš. Po slevě o 50 tisíc levnější. Já ušetřil 35 tisíc jen za palivo jen za první rok ježdění elektromobilem…..

     1. Starý model, pokud si vyberu maximální konfiguraci a
      Starý model, pokud si vyberu maximální konfiguraci a zaškrtám veškeré doplňky tak stojí u nás 399 tis. Kč. Nový 208 GT 96 kW automat v Německu začíná v nejvyšší výbavě na 25.600 Eur, e208 GT 100 kW začíná na 34.300 Eur, tedy srovnatelný výkon a vybavení a rozdíl to není malý. Samozřejmě u EV verze nelze vybírat nižší výkon a vybavení, což u fosilní verze lze. Tedy EV je o 50% výše a to je zcela zásadní rozdíl pro většinu lidí, co hledají auto do města a okolí. Tím ještě chci říci, že s v Peugeotu v době začínající krize v automobilovém průmyslu úplně zbláznili a za ty peníze mohu daleko větší a lepší fosilní auto než Peugeot 208, třeba Corollu Hatchback HEV 180k.

      Když vidím ty ceny, začínám jako ostatní pochybovat, že Škoda Citygo-e bude začínat na 420 tis. to by byla cena poloviční, než u konkurence, proč by to dělali. Navíc dle lidí z vývoje má Škoda minimálně roční zpoždění v přípravě na výrobu EV aut.

  1. Tak já Vám zkusím nějaké napsat, ale nechtějte po mně
   Tak já Vám zkusím nějaké napsat, ale nechtějte po mně zdroj protože se jedná o předpovědi:

   Když pominu výhody s cenou a dostupností PHM, když pominu násobně menší sevisní náklady, a když pominu výhody při parkování a všechna možná omezení jízdy spalováků v EU (např. Itálie už má nějaké (dost se to liší) omezení ve více než 160ti městech), tak pořád zbývá to hlavní…

   Peníze – jsou něco co si člověk vymyslel – tudíž si to může navýšit, ponížit, zrušit, atd… ovládá to.
   Životní prostředí si člověk nevymyslel, a tak má jeho použití limitované. Možná teď ušetříte 550 tisíc, ale je možné, že díky tomu si za pár let budete kupovat vzduch.
   Říká se poučte se z minulosti – moje babička až do smrti nepochopila, proč platíme za vodu. Celý její život jí přece tekla voda do studny zadarmo. Nechápala platbu za vodu z vodovodu, a představa jít si koupit 1,5 litru balené vody do obchodu za 10,- Kč byla naprosté sci-fi. – Dnes realita.
   Co říkáte modelu, že za 20 let, si budete muset jít koupit do obchodu pár kg stlačeného dýchatelného vzduchu, protože ten co nám tady teď všude proudí zadarmo bude nedýchatelně znečištěn? A kolikpak asi těch pár kg vzduchu bude stát??? Aby se nám ta úspora 550 tisíc trochu neprodražila.
   Nebo se raději udusíte ve svém krásném novém fosilním autě?

   Peníze byly, jsou a budou (ty si natiskneme – dnes vygenerujeme v PC). Vzduch a voda ne a nikdo Vám je nenatiskne ani nevygeneruje. Peníze zdaleka nejsou to nejcennější, co v životě máme. Zatím se tu nabízí možnost si to nejcennější ponechat, a zaplatit jen v těch penězích.

    1. To si nemyslím. Auta mají na svědomí až 9% světového
     To si nemyslím. Auta mají na svědomí až 9% světového znečištění.
     Potřebný rozdíl pro udržení rovnováhy podnebí v příštích 50ti letech, je necelá 3 procenta.
     Takže pro jakž takž udržení současného stavu by stačilo vyměnit 1/3 celosvětového vozového parku.
     Nebo – zastavit 0,4 % těch nejhorších Čínských a Indických fabrik.
     Nebo – zastavit 0,8 % zaocenánské nákladní dopravy
     Nebo – ukončit provoz 2% fosilních elektráren (či jiných fosilních provozů).

     Pokud by jsme ale nechtěli stagnovat, ale naopak chtěli zkusit životní prostředí čistit, tak to chce nejméně dvě z výše uvedených opatření.

     Ale ze své pozice jednotlivce „bohatého“ evropana (bohatý chápejte ve srovnání třeba se zeměmi třetího světa), mohu ovlivnit jen jediný z uvedených faktorů a to je provoz fosilního vozidla. Každý musí začít sám u sebe – a né jak je to bohužel obvyklé (říkat, já počkám až co soused).
     Také se to dá říct tak, že Evropa má šanci za své peníze zachránit planetu i těm ostatním.

     1. Váš názor respektuji ale těm číslům ani trochu
      Váš názor respektuji ale těm číslům ani trochu nevěřím. Podobnými argumenty mě kdysi přesvědčovali zastánci solární energie a biopaliv.

      Krom toho já už jsem u sebe začal. Nicméně to že mám ev naznačí nic o celkovém znečištění které za sebou za nechám. Elektrické auto rozhodně není jediným způsobem jak šetřit zemi. I když pokud se nad tím zamyslím do důsledku bez egoistickeho mesiášství. Teslu smontovali v usa, kam díly jezdili a létali z celého světa, pak dlouho jela lodí. Nejsem si fakt jist že tímhle zachráním planetu. Tu zachráníte jedině autem které si nekoupíte.

      1. Ano to je ještě lepší varianta – nejlepší produkt je
       Ano to je ještě lepší varianta – nejlepší produkt je ten, který se vůbec nevyrobí. 🙂
       A ano, je mnoho jiných dalších způsobů jak ekosystému a životnímu prostředí pomáhat. Jenže server (diskuze) je tématicky k autům, takže o šetření s vodou, třídění odpadu, nakupování ZERO WASTE, filozofii 5R (česky 5ti Z) atd… jsem zde mluvit nechtěl.

        1. Nevím sice co je na tom důležitého, ale dvě a plánujeme
         Nevím sice co je na tom důležitého, ale dvě a plánujeme další.

        2. Takže dva nejhorší ekologické prohřešky jste už
         Takže dva nejhorší ekologické prohřešky jste už uskutečnil a navíc jste se nepoučil a plánujete je opakovat.

        3. Kdyby jsme se někde bavili naživo, tak jste teď dostal
         Kdyby jsme se někde bavili naživo, tak jste teď dostal pěstí.
         Nazvat děti ekologickým prohřeškem je sprosťárna a nechutnost prvního kalibru, a jestli jste to myslel vážně, tak jste psychopatické prase.

        4. Rád řešíte diskuzi násilím? No proč ne, to bych vám ji
         Rád řešíte diskuzi násilím? No proč ne, to bych vám ji musel vrátit. Myslel jsem že ekologii berete opravdu vážně, ale evidentně ne. Planeta je přelidněná. Nákupem elektro auta to fakt nezachráníte.

        5. Nerad řeším věci násilím, ale děti jsou to
         Nerad řeším věci násilím, ale děti jsou to nejkrásnějí, nejcenější a nejlepší co mě v životě potkalo. Jejich urážení nesnesu.
         Do mě se navážejte jak chcete, do elektromobility s navážejte jak chcete, ale děti z toho vynechte – jinak Vás chraň třeba ruka páně, jestli Vás někdy někde potkám.

         Je mi jedno, jestli a jak by jste mě potom zmlátil vy.

        6. Proboha, já někde urazil nějaké děti? Kde?
         Proboha, já někde urazil nějaké děti? Kde?

        7. Řekl jste, že jsou ekologický prohřešek.
         Řekl jste, že jsou ekologický prohřešek.

        8. To není urážka, to je prostě holý fakt. Když se
         To není urážka, to je prostě holý fakt. Když se odprostíte od té osobní roviny, že to jsou zrovna vaše děti, tak tento fakt s chladnou hlavou jako ekolog musíte uznat.

        9. To je přece nesmysl.
         Kdyby jsme neměli děti, tak k čemu by

         To je přece nesmysl.
         Kdyby jsme neměli děti, tak k čemu by to všechno bylo? Lidstvo by skončilo – vymřelo.
         Pro ně to všechno děláme – kdyby jsme neměli děti, tak na co snažit?

         Problém je lidské chování, ale to nevyřešíte tím, že děti mít nebudete, ale naopak tím, že je mít budete a správně vychováte.

        10. Se vším respektem, to co píšete je naprostý nesmysl.
         Se vším respektem, to co píšete je naprostý nesmysl. Lidí je moc, můžete je vychovávat jak chcete (pomineme li teď fakt že to stejně nikdy nebude pořádně fungovat) a přesto budou zátěží pro planetu.

        11. Snad nedostanu taky přes hubu, ale v tomhle s vámi naprosto
         Snad nedostanu taky přes hubu, ale v tomhle s vámi naprosto souhlasím. Není jediného moderního člověka, který by svým životem byť vyrovnal bilanci zátěže pro planetu. Můžete pěstovat rostliny či sázet stromy jak chcete, jíst jen lokální potraviny a neprodukovat téměř žádný odpad, ale třeba už těžko vrátíte Zemi zátěž způsobenou těžbou, výrobou a dopravou zařízení, ze kterého právě píšeme. To je prostě fakt a (nejen) vzhledem k zvyšující se životní úrovni bude ekologická stopa dětí ještě mnohem větší.

        12. Děkuju, to je snad poprvé co se spolu na něčem shodneme.
         Děkuju, to je snad poprvé co se spolu na něčem shodneme. Jsem tomu rád.

        13. Ne ze bych byl nejak proti, jen jste mi vnuknul otazku. Kolik
         Ne ze bych byl nejak proti, jen jste mi vnuknul otazku. Kolik stromu vynuluje uhlikovou stopu jednoho notebooku? Je mi jasne, z enejde jen o uhlikovou stopu, ale nevim, jak se prirodne zbavit NOx, SOx, mikrocastic, benzoapyrenu, apod. Pokud vite, budu rad za osvetu.
         Ekologicka stopa deti byt vetsi nemusi, zalezi, co generace po nas dokaze pro zivotni prostredi udelat. Jakou bude mit technologii a jaky pristup. Abychom nakonec nebyli my (nase generace) ta nejvetsi prasata v dejinach. Pokud driv nevymreme, tak se to proste jednou musi zlomit a lidi neco pro Zemi udelaji.

        14. Co vynuluje ekologickou zátěž notebooku vážně netuším
         Co vynuluje ekologickou zátěž notebooku vážně netuším a ani nevím, jak by se mohla vyčíslit díra do země po těžbě, jen tak nějak tuším, že další generace dětí toho spotřebuje a procestuje několikanásobně víc než my už jen proto, že je tu asi 6-7 miliard lidí, co teprve za pár let dožene naši současnou životní úroveň.

        15. Ale zvyšující životní úroveň je možná i při poklesu
         Ale zvyšující životní úroveň je možná i při poklesu zátěže, hodně produktu jde recyklovat, hodně nových technologií je uspornejsich, komunikační možnosti omezují cestování, dokonce časem i z toho CO2 jdou vyrábět produkty, takže dvojí efekt.

        16. Respektuji, že máte jiný názor, ale fakt si myslím, že 8
         Respektuji, že máte jiný názor, ale fakt si myslím, že 8 miliard na tuhle planetu není moc. Ono ani 10 miliard lidí by nebylo moc, kdyby se chovali tak, že po nich zůstane půlka „nepořádku“ jako po nás.
         Zátěž z 10ti vychovaných miliard lidí, může být poloviční než z 5ti miliard chovajících se jako my.

         Skutečné přelidnění je ještě hóóódně daleko.
         Vždyť se podívejte na hustotu zalidnění – a to i u nás. Celou populaci ČR by jste nasoukal do 30ti mrakodrapů. Celá populace ČR by mohla žít na rozloze Prahy.
         Vemte si příklad z Japonka, a jeho stísněnost přeneste do Ruska, USA, Canady, Austrálie a upřímně i Evropy.
         Jenže tady by průměrný evropan měl v polovině životního prostoru který je pro Japonce normálem (standardem) pocit, že je mu činěno až útrpné příkoří.
         My když každý pro sebe nemáme 10m čtverečných, auto a pomalu dalších 10m zahrady, tak máme pocit, že nás někdo utlačuje. A už vůbec si takovou skromnost nedovedu představit u amíků nebo rusů.

         Takže až tu budem namačkaní jako Japonci, tak pak to bude počátek přelidnění.

        17. Zátěží pro planetu (matku přírodu) jsou výhradně zlí
         Zátěží pro planetu (matku přírodu) jsou výhradně zlí lidé… Dobří lidé matce přírodě naopak pomáhají, ale nelam si s tím nijak hlavu, matka příroda se stará rovným dílem jak o zlé tak dobré lidi, všichni jsou jejími dětmi… A ano lidí je už vážně moc na planetě Zemi, a pokud se nedostanou ke kormidlu dobří lidé tak je jen otázkou času kdy si udělá sama pořádek matka příroda, tak jako už to udělala v minulosti už mnohokrát

        18. To chce klid…. Je zbytečné se rozčilovat nad tím, když
         To chce klid…. Je zbytečné se rozčilovat nad tím, když tvrdí že 1+1=3, i malé dítě ví že 1 a 1 jsou 2

        19. Jako že nákupem zbraní a nábojů by se to řešilo lépe?
         Jako že nákupem zbraní a nábojů by se to řešilo lépe? Vám chybí jenom ten etický rozměr nic víc.

        20. I princovi Harrymu byjste dal pěstí?
         Britský princ Harry se

         I princovi Harrymu byjste dal pěstí?

         Britský princ Harry se nechal slyšet, že se svou manželkou Meghan počítají maximálně se dvěma dětmi. A důvod? Obavy, že s vyšším počtem potomků by příliš zatížili životní prostředí uhlíkovou stopou.

        21. Nejde mi o to, kdo má kolik dětí, šlo mi to, že nazval
         Nejde mi o to, kdo má kolik dětí, šlo mi to, že nazval mé děti ekologickým prohřeškem.
         A je vrcholná sprosťárna se někomu navážet do rodiny. To je podobně primitivní jako se někomu smát za to, že třeba koktá, nebo má jiný handicap.

         PS: s tím zatížením planety uhlíkovou stopu od dětí, ono taky jde o to, jak ty děti vychováte. Ty moje, mají dohromady zlomkovou uhlíkovou stopu, než většina jednotlivců v čechách.

        22. Zlomková uhlíková stopa je pořád uhlíková stopa. Já
         Zlomková uhlíková stopa je pořád uhlíková stopa. Já děti nemám. Můžete se třeba zbláznit, ale pořád budu ekologičtější než vy. To je prostě fakt. Je mi líto.

        23. Většinou s vámi souhlasím, ale tady jste přestřelil.
         Většinou s vámi souhlasím, ale tady jste přestřelil. Tohle bylo přes čáru.

        24. V tom případě, s touto filosofií buďtě uvědomělý, a
         V tom případě, s touto filosofií buďtě uvědomělý, a spáchejte sebevraždu.
         Bude tím o dalšího člověka méně.

        25. Nedavo tu Jan Vesely posilal prednasku jednohopana, ktery
         Nedavo tu Jan Vesely posilal prednasku jednohopana, ktery prisel na to, ze stado dobytka ma mensi uhlikovou stopu nez mensi mnozstvi jednotlivych kusu. Takze nechapu, jak muzete posuzovat cloveka a jeho rodinu, ktere neznate. To chce velke sebevedomi a malo pokory.

        26. Váš život, jako člověka bez dětí, je to nejméně
         Váš život, jako člověka bez dětí, je to nejméně potřebné a nejvíce zatěžující planetu. Protože z hlediska přírody jste něco jako trubec u včel, který se bohužel minul s královnou. Jinými slovy jste tady, spotřebováváte zdroje a nic neprodukujete. Dokonce se ani nereprodukujete. Jen spotřebováváte.
         P.S. To nemám ze své hlavy, to je obecná teorie zachování rodu.

        27. On to tak nemyslel, to jsem si jist. Bylo to sice osobní, ale
         On to tak nemyslel, to jsem si jist. Bylo to sice osobní, ale ne vulgární.

        28. tak si to měl rozmyslet líp.
         Jak říkám, mě si urážejte

         tak si to měl rozmyslet líp.
         Jak říkám, mě si urážejte jak chcete, jsem dospělý – mám své názory, a za ty si budu bojovat.
         Ale děti z toho vynechte. Nic na světě nemiluju tolik jako je.

        29. Neurážím vás, ani vaše děti. Je člověk ekologickou
         Neurážím vás, ani vaše děti. Je člověk ekologickou zátěží ANO / NE?

        30. Logicky neni. Co to je za filosfii???
         To je jako říct, že

         Logicky neni. Co to je za filosfii???
         To je jako říct, že nejlepší způsob jak vyléčit nemoc, je zabít pacienta.
         Lidské chování je ekologickou katastofou… ne člověk jako takový. Ten je naopak předmětem záchrany.

        31. Takže člověk zachraňuje planetu. Tak to nemám slov.
         Takže člověk zachraňuje planetu. Tak to nemám slov.

        32. Nezachraňuje planetu ale sebe, aby jsme tu mohli ještě
         Nezachraňuje planetu ale sebe, aby jsme tu mohli ještě chvíli déle být.

        33. +1
         Hezky řečeno.
         My si pod sebou řežeme vlastní větev,

         +1
         Hezky řečeno.
         My si pod sebou řežeme vlastní větev, což je stromu téměř jedno.

        34. Z toho si nic nedělej že nemáš slov, naštěstí nejsou
         Z toho si nic nedělej že nemáš slov, naštěstí nejsou všichni lidé jako ty, spousta lidí je s matkou přírodou propojena pupeční šňůrou a podle toho se tak chovají… Neškodí přírodě(planetě), to úplně stačí, a s těmi dětmi je to samozřejmě velký nesmysl, někdo může mít klidně 10 dětí a nebude škodit matce přírodě než někdo s 1 dítětem… Ale tohle snad chápe i dítě z mateřské školky….

        35. Nelze rozhodnout, kdyz date vsechny lidi do stejneho
         Nelze rozhodnout, kdyz date vsechny lidi do stejneho pytle.
         Indian v Amazonii urcite neni ekologickou zatezi, vlastne muze byt ekologicky prospesny. A clovek obecne ma v lebce pritez, ktera z nej muze udelat ekologicky prinos diky technologiim, ktere vymysli a pouzije. Verim, ze nekdy v budoucnu dokazeme ozelenit i jine (mrtve) planety.

        36. Je to recidivista 😀
         Ale já se přiznávám taky 😀

         Je to recidivista 😀
         Ale já se přiznávám taky 😀

        37. Já to chápu a respektuju. Ale vždy když mi někdo
         Já to chápu a respektuju. Ale vždy když mi někdo předstírá že záchrana planety je to hlavní co ho zajímá a je extrémní ve svých názorech, musím tuto otázku položit. A to je většinou extrémnost ta tam. Většina opravdu nadšených ekologů co mám v okolí dokáže na některých věcech extrémně lpět, ale pak má zase jiné své záliby u kterých jim nějaké ničení planety absolutně nevadí.

        38. Vy jste můj člověk! Cynický objektivní realismus
         Vy jste můj člověk! Cynický objektivní realismus považuji za lepší životní přístup, než nekritický subjektivní idealismus.

         Máte absolutní pravdu, leč vězte, že pravda je pro mnohé tak nepříjemná, že vás kvůli ní označí za nepřítele.

         Každopádně vám fandím 🙂

        39. Takže ideální řešení je jako druh vyhynout? Jak jste na
         Takže ideální řešení je jako druh vyhynout? Jak jste na tom Vy s počtem dětí? Já mám 4, další neplánují a počet aut omezují, 95% km jezdím na elektro. Lodi na 90% na vítr, dělám co můžu abych ty 4prohresky odčinil.

      2. Posledni dobou dosly spalovaky v (predevsim ekonomickem)
       Posledni dobou dosly spalovaky v (predevsim ekonomickem) vyvoji k tomu, ze po 150.000 je motor na odpis. U elektroaut je vetsi nadeje, z etakovy vuz vydrzi daleko delsi najezd a nebude potrebovat toliko zdroju na udrzbu (a provoz). Za CSSSR bylo kazde (negarazovane) auto po deseti letech zrezivele, toto uz je taky vychytane, takze nadeje tu nejaka je. Zalezi, zda to nekdo nezmrvi.

    2. Takze jedni reknou, ze auta je maly zlomek a navic s ejich
     Takze jedni reknou, ze auta je maly zlomek a navic s ejich tyka, tak ty resit nebudeme. Druhy rekne, ze vyroba energie je maly zlomek a dotyka se ho, takze resit nebudeme, treti rekne, ze tezba je maly zlomek a ma v ni zajem – neresit. Zemedelec rekne, ze jeho obor ma maly vliv a nezacne orat a neprestane lit do zeme chemii, dalsi lide reknou, ze tridit odpad nema smysl, ze jej radeji spalime, apod.
     Kazdy musime neco udelat a uz nezalezi,z e prinos je mizivy, protoze kdyz se to secte, uz bude obrovsky.
     Budoucnost Zeme se lame na lidske sobeckosti, bezohlednosti, lenosti a honbou za ziskem.

     1. Ne, ne Pavle. To si zase jen za můj text dosazujete svoje
      Ne, ne Pavle. To si zase jen za můj text dosazujete svoje domněnky.

      Pokud byste věřil svým slovům o sobeckosti a lenosti, tak nejste na serveru o autech a chodíte pěšky a jíte kořínky. Jenže to by vás nebavilo.

      Sázet na to, že se výrobou EV nějak zásadně změní situace na planetě je prostě nesmysl. Je to jen další spotřeba, kdy auta jezdí na lodích sem a tam. Zlepší se nám snad ovzduší ve městech, toť vše. Vím že tohle tady hrozně neradi slyšíte, protože si namlouváte že pořízením EV děláte obrovské věci pro planetu. Ale fakt to tak není.

      I kdyby nakrásně celá Evropa začala jezdit EV, tak na budou pořád milardy lidí kteří doma pálí odpadky a jezdí starými křápy.

      1. Je pravda, z ejsem Vas prispevek pochopil tak, ze si myslite,
       Je pravda, z ejsem Vas prispevek pochopil tak, ze si myslite, z eje zbytecne resit nahradu spalovacich aut. Jaky je tedy Vas nazor?
       Jak jsem psal, nejde o to, aby kazdy z nas hned vyresil veskere spatne, co za nim je, ale snazil se o to a udelal, co je v jeho silach. Kazda troska do mlyna se pocita.
       Evropa ma v tomto obrovsky dluh, ona zacala spalovat, ona nasbirala nejvetsi podil splodin na hlavu (nekde jsme slysel, ze Cech ma treti nejvyssi na svete). Takze Evropa (a my s ni) musi neco pro planetu a zivotni prostredi udelat. Nakaldy dio zlepseni zivotniho prostredi se vzdy vice nez vrati a az to uvidi ostatni svet, prida se. Nelze nikoho nutit, vzdy musime zacit u sebe a maximalne motivovat.

   1. Asi nikdo nechce zničit planetu pro sebe a pro své potomky.
    Asi nikdo nechce zničit planetu pro sebe a pro své potomky. Kde je ale ta hranice? Nejlevnější benzínový P208 stojí 268t a elektrický 800t. Trojnásobek! To není schůdná cesta pro většinovou populaci. Tleskám každému, kdo si ho pořídí, ale je nesmysl někoho ideově nutit tím, že ničí prostředí. Dokud nebude srovnatelná náhrada, pak je to věc každého jedniotlivce a víceméně charita.

    1. 1) To není nucení ideové, ale faktické.
     2) A napadlo Vás

     1) To není nucení ideové, ale faktické.
     2) A napadlo Vás někdy, že žádná adekvátní náhrada už nikdy nebude? Že pohodlnost, rozežranosti a bezbřehé plýtvání, které jsme zavedli koncem dvacátého století je cesta do pekla, a v zájmu přežití budeme muset to pohodlí obětovat? Že pokud to chceme přežít, tak už NEBUDOU auta co na jedno doplnění paliva ujedou tisíc km, a NEBUDOU auta za 10ti násobek průměrného platu, a mít auto NEBUDE samozřejmost.

     Úmysleně to píšu trochu přehnaně – lidé jednadvacátého století si určitý komfort zaslouží, i já jsem línej, rozežranej a strašně těžko se mi přechází od jednoduchý a pohodlných systémů na ty komplikované a pracné… nemluvím o ničem co bych sám neznal, a dennodenně nepřekonával.

     1. Já s vámi vůbec nepolemizuji o tom, že se musíme změnit,
      Já s vámi vůbec nepolemizuji o tom, že se musíme změnit, že se o planetu musíme lépe starat. Jen v oblasti automobilismu zatím není za spalováky adekvátní náhrada a ceny P208 to dokazují.
      Pro naprostou většinu lidí je zaplatit oněch 550t navíc naprosto nepřijatelné a nikdo jim to nemůže vyčítat. Vadí mi tu, že nekteří nazívají uživatele spalováků hanlivými názvy. Oni dříve jezdili čím??? Dokud nebude za spalováky náhrada za obdobné pořizovací náklady, pak se nedočkáme přechodu k EV a bude to jen oblast těch, co na to mají a chtějí pomoci. A proto zatím je u nás jen oněch 0,38% procent EV.

      1. Ještě jednou opakuji…
       Připravte se i na variantu, že

       Ještě jednou opakuji…
       Připravte se i na variantu, že adekvátní náhrada prostě už NIKDY NEBUDE.
       Že doba, kdy měla každá rodina auto (a leckdy i dvě) je pryč. Mít auto nebude žádná samozřejmost.
       Osobně to odhaduji tak, že za pár desítek let, bude na planet
       ě zhruba o polovinu méně osobních aut, možná třetina současného počtu.
       Dnes je to v průměru dvě auta na jednu rodinu, za deset let to může být naopak, jedno auto na dvě rodiny.

       Já nevím na co jako pořád čekáte? Jeslti čekáte až někdo vyrobí a začne prodávat EV, které doplní PHM za 5 minut, ujede na jedno nabití 1000km a bude stát desetinásobek měsíční průměrné výplaty, tak se taky prostě nemusíte dočkat. 🙂

        1. Zajímavé je, že v těch metrech (v bytech) si to už
         Zajímavé je, že v těch metrech (v bytech) si to už spousta lidí uvědomila.
         Když se podíváte na ceny bytů a výše pronájmů, tak nejdražší jsou 2+kk až 2+1 do 60m. Pak už jde cena s narůstajícími metry dolů. Jsou lokality, kde jsou byty s ohromnou rozlohou levnější než ty malé – jednoduše z důvodů nákladů.
         Z jednoduchého důvodu – spousta lidí si uvědomila nač budu ty metry navíc vytápět a uklízet, když je stejně nevyužívám.
         Upřímně, kolik hodin strávíte doma, když si odečtete spánek?

        2. Můžete uvést jeden konkrétní příklad vašeho
         Můžete uvést jeden konkrétní příklad vašeho tvrzení?

         Jinak já poměrně dost, nepracuji pátek-neděle, brzo si zavedu volnou středu. Protože volný čas je to největší bohatství. Samozřejmě nesedím pořád doma, ale i tak jsou to desítky hodin týdně.

        3. Jen tak třeba hledání na rychlo…
         Kolín – je adekvátní

         Jen tak třeba hledání na rychlo…
         Kolín – je adekvátní (ne-li) lepší destinace naž Kutná Hora a byt je víc než trojnásobně veliký. Přesto moc hezké 2+kk je v „horší“ lokalitě cenově téměř totožné.

         https://www.sreality.cz/detail/prodej/byt/5+kk/kolin-kolin-ii-mikolase-alse/4072599132#img=0&fullscreen=false

         https://www.sreality.cz/detail/prodej/byt/2+kk/kutna-hora-hlouska-nadrazni/4077755996#img=0&fullscreen=false

         Naprosto souhlasím, že volný čas je jedna z nejcenějších věcí v životě, neboť je nám omezeně vyměřen.
         Ale pokud jste dobře četl, nemluvil jsem o množství VOLNÉHO času, ale o množství času stráveného doma – mimo spánek (ten je teoreticky možný v krabici o velikosti 2 metrů krychlových – tam na velikosti bytu / domu nezáleží). A trávit ten VOLNÝ čas, sezením doma by bylo celkem plýtvání.

        4. Podle mě nelze srovnávat ani byty v různých lokalitách
         Podle mě nelze srovnávat ani byty v různých lokalitách jednoho města, natož v různých lokalitách různých měst. Cenu v Kutné Hoře zcela jistě ovlivňuje rozvinutý turistický ruch. Sám jsem tam přespával a bez urážky Kolína, o něm se to říci nedá a jsem si zcela jistý, že v Kolíně spát nikdy nebudu.

        5. Víte co? Máte pravdu.
         Vy prostě máte na všechno

         Víte co? Máte pravdu.
         Vy prostě máte na všechno odpověď.
         Po mě chcete posílat odkazy deklarující co jsem řekl, a když je pošlu, zazdíte to svým dojme z daným měst, a prohlásíte to za neporovnatelné, protože vy máte tu zkušenost, vy by jste tam nespal.

         Pokud tohle platí jako argument, tak já jsem spalovací auta měl, teď mám EV, a víte co – tímto prohlašuji, že je EV lepší.

        6. +1
         Runner42 je sectely, (nejspise) zvdelany a obcas uderi

         +1
         Runner42 je sectely, (nejspise) zvdelany a obcas uderi hrebik na hlavicku, takze cloveka primeje neco nastudovat a hlavne se kriticky zamyslet. Na druhou stranu jste spravne podotkl, ze stira dukazy, popira zjevne a sva tvrzeni za dukazy povazuje.

        7. Podlahová plocha jen pouze jeden z mnoha parametrů
         Podlahová plocha jen pouze jeden z mnoha parametrů ovlivňujících cenu nemovitosti.
         Srovnávat tudíž můžete pouze ty nemovitosti, které jsou i ve zbývajících parametrech stejné.
         Až naleznete developerský projekt, ve kterém je na stejném patře byt 2+kk dražší než 5+ji, pak uznám vaši teorii jako objektivně pravdivou.
         Zatím jste jen ukázal velký starý být prastaré bytovce vs. nově postavený byt v cihlovém domě na první pohled v lepším stavu.
         Nevíte nic – okolí, fond oprav, stav domu… a přesto srovnávate nesrovnatelné.

        8. Neomarxisté vládnou současné Evropě a zde na Hybridu je
         Neomarxisté vládnou současné Evropě a zde na Hybridu je jich na fóru požehnaně. V Norsku už tato zvrhlost s vysokým zdaněním spalováků funguje. Jediná rozumná alternativa ke spalováku je zemní plyn. To už se lidem s velkým nájezdem vyplatí už teď. Auto na baterie si opravdu může koupit jenom bohatý ekologický fanoušek a do budoucna jsem zvědavý jak se bude vyvíjet pohon aut na vodík.

        9. S neomarxisty máte pravdu. S tím že jsou zde na hybridu ne,
         S neomarxisty máte pravdu. S tím že jsou zde na hybridu ne, zde jsou pouze lidí, kterým vadí, že jim jiní lidé foukají smradlavé jedy dnes a denně pod nos za doprovodu kraválu a vibrací. V Norsku není žádné vysoké zdanění spalováků, Norové mají pouze odpuštěn registrační poplatek za uvedení elektromobilu do provozu a kupující je osvobozen od daně z přidané hodnoty, která se tam blíží 30%. Výsledek je, že elektroauta stojí stejně nebo méně, než spalováky. Zemní plyn není žádná alternativa ke spalováku, zemní plyn je spalovák. Spaluje benzín nebo naftu a po zahřátí soustavy plyn. Má kravál, vibrace, smrady, jedy z výfuku. Auto na baterie je levné v konečném důsledku, v nynější fázi se jako nové vyplatí zejména firmám s pravidelným vysokým nájezdem, protože už je na výběr dle délky dojezdu. Pohon aut na vodík není nic jiného než elektromobil, kde vodík reakcí s vyčištěným vzduchem generuje elektřinu, ukládanou do baterií, která pak pohání elektromotor. problém máme s účinností celého systému, čištěním onoho vzduchu, spotřebou drahých kovů v onom vyvíječi elektřiny a hlavně ve velmi energeticky i finančně náročné výrobě onoho vodíku. Viz https://www.asep.cz/proc

        10. V Norsku jsou elektromobily osvobozeny i od cla, takže jsou
         V Norsku jsou elektromobily osvobozeny i od cla, takže jsou vlastně dotovány státem. Myslíte, že spalování zemního plynu je tak strašlivé? Já ho spaluji pravidelně přímo v místnosti kde dýchám a dělá to tak asi hodně lidí. Samozřejmě musí být přístup k čerstvému vzduchu ale takřka žádné jedy z toho nevznikají na rozdíl od spalování benzinu a nafty. Na baterie je potřeba víc drahých kovů než na vodíková auta, kde je spotřeba skoro stejná jako u katalyzátoru spalovacích aut. V současné době je jen jediná ekonomicky přijatelná náhrada aut na benzin/ naftu. A to je právě CNG. Nebo se nemůžete se smířit s postupným pokrokem a chcete lidem vše vnutit hned? Já bych byl vcelku spokojený s auty na plyn, protože bude čisté ovzduší, méně lidí zemře na rakovinu, tak proč ne? Auta na baterie jsou oproti tomu hrozně nepraktická a nebezpečná, navíc se mi nelíbí, že se tím podporuje Čína.

        11. Jaký „drahý kov“ v akumulátorech máte na mysli?
         Jaký „drahý kov“ v akumulátorech máte na mysli?

        12. U baterií je problém kobalt a u vodíkových článků
         U baterií je problém kobalt a u vodíkových článků platina. Skoro stejné množství platiny se ale dává i do katalyzátorů. Ale co si budeme povídat, auta na vodík jsou ještě větší ekonomicky nesmysl než baterie, i když jsou mnohem praktičtější. S bateriemi bude velký problém při nehodách když se zdeformují, zkratují a začnou hořet. Nedají se jen tak uhasit. V případě nehody auta na CNG nebo vodík se samo vypustí ventilem.

        13. Kobalt není, na rozdíl od platiny, drahý kov.
         Kobalt není, na rozdíl od platiny, drahý kov.

        14. V bateriích je spotřeba lithia a kobaltu v kilogramech, u
         V bateriích je spotřeba lithia a kobaltu v kilogramech, u vodíkových článků v gramech. S budoucím vývojem palivových článků ta cena půjde dolů a oproti autům na baterii máte obrovskou výhodu v tankování.

        15. Lithia je dost a množství kobaltu se snižuje. Tankování
         Lithia je dost a množství kobaltu se snižuje. Tankování je jediná výhoda o kterou můžou vodíkomobily brzy přijít (solid state články a 350kW nabíjení).

         V osobácích nemá vodík šanci.

        16. A další problém vodíkového článku je v tom, že se ten
         A další problém vodíkového článku je v tom, že se ten drahý kov v něm spotřebovává. Čili opět těžba, výroba, výměna. Tedy pro spalovací automobilky to problém není, pro ně je to spása. Budou mít na čem vydělávat, tak jako se pořád mění oleje, filtry a XY dalších věcí u spalováků.

        17. Tankování a ještě bezpečnost, baterie se nedají jen tak
         Tankování a ještě bezpečnost, baterie se nedají jen tak uhasit. Hasiči můžou na takový elektromobil koukat jak pěkně hoří. A vůbec, dokud ta cena neklesne na rozumnou úroveň, tak si to stejnak nikdo kupovat nebude. Vysvětlujte Lojzovi ze vsi, že si má koupit 2x tak drahou E fabii. Sice má třetinový dojezd, ale za to bude 2 hodiny „tankovat“ elektřinu. A on si nakonec stejně koupí ojetého naftáka za 50 tisíc 🙂 Však ho mám i já, a jak za sebou uvidím nějaký elektromobil, tak sešlápnu pedál až na podlahu a pořádně mu ukážu, že jemu to v kabině smrdí víc jak mě !

        18. A vida, další vraždící prase s vymontovaným DPF filtrem.
         A vida, další vraždící prase s vymontovaným DPF filtrem. Plus nesmyslnými kecy. Jste runnner42 nebo hybrid6?

        19. Katalyzátory také obsahují vzácné
         Katalyzátory také obsahují vzácné kovy:

         http://www.enviweb.cz/89130

         Automobilový katalyzátor obsahuje vzácné kovy nanesené na reakční plochy nosiče, obvykle se používají směsi platiny (oxidační část) a rhodia (redukční část). Nosič má jemnou strukturu podobnou včelím plástvím, která i při kompaktních rozměrech katalyzátoru zaručuje velký povrch. Při teplotách 300 – 600 °C vznikají chemické reakce, které snižují obsah škodlivých složek. Nejdříve platina a rhodium štěpí oxidy dusíku na dusík (N) a kyslík (O) a pak platina a paládium spojují kyslík s oxidem uhelnatým a uhlovodíky. Výsledkem je nejedovatý oxid uhličitý (CO2) a voda (H2O). V současné době je katalyzátor schopen odstranit až 97 % uhlovodíků, 96 % oxidu uhelnatého a 90 % oxidů dusíku.

         Při studených startech není katalyzátor účinný, začíná fungovat až od teploty cca 300 C. Pro dosažení této teploty je zapotřebí jistý čas, aby bylo možné tento čas zkrátit, je nutné zařadit do výfukové soustavy rozměrově menší předkatalyzátor, který je umístěn blíž k motoru. Tento katalyzátor je menší a je umístěn v blízkosti sběrného potrubí, takže dosahuje provozní teploty mnohem dříve.

        20. To je právě to, o čem píšu. EU je tak zblblá z dotací,
         To je právě to, o čem píšu. EU je tak zblblá z dotací, že je pro našince všechno dotace. Není. Dotace je, když Vám seberu peníze, projedu je byrokraticko-politickou pračkou a na konci Vám nějaké mizivé procento z toho vrátím, ale jen když splníte hodně kritérií. Viz třeba dotace na elektrovozidla, FVE či baterky a nabíječky pro obce a podnikatele. To, co dělá Norsko, je klasická sleva na dani. Jednoduchá, průhledná, administrativně nenáročná. Je to forma podpory nějakého, podle státu bohulibého, účelu.
         Spalování plynu je strašlivé, protože jednak v té místnosti, jak správně píšete, potřebujete stálý přísun čerstvého vzduchu, jinak zemřete. A druhák zajděte si ven, obejměte trubku nebo komín, kudy z Vašeho topeniště odchází zplodiny z procesu hoření zemního plynu (pokud se nebavíme o sporáku, ale tam je to podobné) a zhluboka dýchejte. Taky Vás to zabije. A tohle dělá každé plynové vozidlo, kamkoliv přijede, nehledě na fakt, že ten plyn zase nemáme jak vytěžit či vyrobit u nás a draze ho nakupujeme od Putina nebo šejků, případně od seveřanů nebo od amíků.
         Nevím, proč Vy, zastánci spalovacích pohonů, neustále tvrdíte, že Vám někdo nutí elektromobily. Nenutí. Jen lidi postupně přestává bavit Vaše spotřeba špinavých surovin, špinavých procesů a zasírání okolí kamkoliv spalovák přijede. To je celé.
         Nepraktičnost a nebezpečnost aut na elektřinu? Proboha v čem? Víte, co vše se může stát a děje v klasickém spalováku, počínaje samovolným odparem paliva, přes ukapávání maziv, zkrat elektroinstalace až po zahoření či výbuch?
         Proč bychom podporovali Čínu? Oni si jen řekli, že chtějí dýchat čistý vzduch a tak je tam +-50 velkých místních automobilek a všechny dělají elektromobilitu. U nás se na to zvysoka kálí. A jen se kecá hovadiny.

        1. Tak na to mám okamžité řešení – navrhuji spalováky
         Tak na to mám okamžité řešení – navrhuji spalováky trojnásobně zdražit.

        2. To není nic originálního, to už napadlo kde koho.
         To není nic originálního, to už napadlo kde koho.

        3. Jako v ČR? Nebo v EU? Tak pak ekonomika okamžitě klekne
         Jako v ČR? Nebo v EU? Tak pak ekonomika okamžitě klekne neboť neustojí konkurenční výhodu okolních států nezatížených touto daní.
         Já vím, že to nemyslíte vážně, ale ono i takové „nahození“ tématu EV nepomáhá. EV technologie se musí dospět a pak nahradí spalováky (dle mne hlavně díky jednodušší konstrukci). Ale kdo ví, třeba vyhraje jiná technologie.

        4. No sice jsem to nemyslel vážně, protože to nikdo neudělá
         No sice jsem to nemyslel vážně, protože to nikdo neudělá :-), ale na druhou stranu, nahradit každý spalovák elektromobilem by byla též ekologická katastrofa.
         Tím nemyslím, že by jsme měli zachovat nějaké spalováky, ale to, že doufám, že díky kombinaci omezení (zákazu) spalováků s vysokou cenou EV (která znemožní si jej kupovat jako spotřební zboží – jako auta doposud) povede k razantnímu snížení počtu osobních aut na planetě.
         Jak už jsem psal několikrát – pevně věřím v to, že vlna elektromobility sníží počet osobních aut tak na dvě třetiny současného počtu, v lepším případě na polovinu.

         Ideálně bych to viděl z dnešních téměř dvou aut na rodinu, do stavu jednoho auta na dvě rodiny.

        5. Souhlasím, že méně aut je ideální řešení. Ale
         Souhlasím, že méně aut je ideální řešení. Ale nejdřív musíte vyřešit, jak dopravovat všechny ty osoby co dnes používají auta. Při naprosto nulovém rozvoji železnice a MHD (metro v Praze může být příkladem) netuším, jak lidi přepravit.
         Snad Muskův hyperloop … nebo něco podobného.

        6. Souhlasím, že i v oblasti hromadné dopravy je třeba
         Souhlasím, že i v oblasti hromadné dopravy je třeba zamakat. A nejen na kvantitě, ale i na kvalitě. Loni jsme jeli vlakem do prohlédnout si vánoční Dráždany. Bez jakýchkoliv pchybností jste na první dojem poznal rozdíl když jsme tam jeli českými drahami a zpět německými – nebe a dudy. A to vlakem jezdím rád a všude jej chválím.

         Ale nezapomínal bych i potenciál snížit potřebu jezdit / dojíždět. Jen si vemte jak frčí / jakým benefitem se stává „home office“. Skutečně musí všichni ti úředníci do těch kanceláří fyzicky dojíždět? Skutečně se v době skype a sociáolních sítí musí uskutečnit tolik reálných meetingů? atd…

        7. Opravdu ti urednici musi byt? Verim, ze aspon tretinu z nich
         Opravdu ti urednici musi byt? Verim, ze aspon tretinu z nich bych dokazal naprogramovat.

        8. 2/3 byste dokázal nahradit programem, ostatně jen debilní
         2/3 byste dokázal nahradit programem, ostatně jen debilní čezká díra nyní uvažuje, že zlikviduje většinu mýtných bran, místo aby je využila k řízení provozu a chytání pirátů silnic. Automatizovanému, samozřejmě, jako to má poloviční Estonsko už roky. Kde radar vyfotí auto, počítač ztotožní s majitelem, vypíše flastr a pošle mu do emailu nebo poštou s tím, že pokud dal svolení k inkasu, rovnou mus trhne peníze z účtu. Ne že z nějakého přechodně postaveného mobilního radaru na D1 se doslova podělá místně přilehlá obec, protože musí najmout úředníky na vyřizování pokut. Ta debilita vlády a parlamentu z toho přímo živočišně čiší.
         A další třetina zbylých byrokratů by byla opravdu služebníci, poskytující služby občanům na základ hromady metadat, co má tenhle stát rozstrkáno po různých kanclech a počítačích už hezkých pár let.
         Výsledek geniality Babiše, co prý řídí stát jako firmu, je ale přesný opak. +70 tisíc dalších nově nabraných byrokratů. Jsme ve 21.století. Teď už chápu, proč mu ten Agrofert přestává meziročně tak moc vydělávat, když 1 dělník/rolník maká na 4 manažery.

        9. Zrovna minulý víkend jsem byl v Drážďanech a na zámku
         Zrovna minulý víkend jsem byl v Drážďanech a na zámku Moritzburg, celkově asi 320 km. Samozřejmě autem, ze severního okraje Prahy od baráku to byla hodina a půl a to jsem se nijak nehonil. Ve čtyřech lidech, nevím kolik by nás stál vlak, ale ani jsem o něm neuvažoval. Parkování v pohode, u zámku za 2 eura a v centru Drážďan u Zwinger za 10 euro. Pěkný celodenní výlet, nevím vo by mě donutilo jet tam vlakem.

        10. 1) Nikdo Vás nenutí – jsou to jen návrhy, na alternativy –
         1) Nikdo Vás nenutí – jsou to jen návrhy, na alternativy – k zamyšlení. To že to jde autem, neznamená, že to nejde jinak.
         2) Ve čtyřech lidech je to naprosto rozumné. Povětšinou si tady hořekuji (a ostatní pokud vím také) nad tím, že autem pro 4 (respektive pro 5 lidí) jezdí jeden člověk do práce. Ráno jede pár (max desítek) km tam, 8,5 hodiny tam někde něco dělá, a pak jede onu trasu zase domů.
         Proti výletu ve čtyřech tady nikdo nic moc nenamítal.
         3) Vlakem, no též to má své výhody (my třeba hrajeme stolní (karetní) hry, každý si dojde na záchod kdy se mu chce, totéž s jídlem, můžu si pospat když se chce, nehrozí mi žádná z komplikací spojených s provozem auta (porucha, nehoda) a finále si můžu dát i pivo atd… ale i nevýhody to uznávám. Ale přece nebudu shánět auto, když tam jede vlak. Na podobný výlet jedeme s rodinou řekněme 1X měsíčně. Kvůli 12ti příležitostem si přece nepořídím a celý rok nebudu vlastnit auto, abych ho tu po zbytek roku „oprašoval“.

         Tudíž když mluvím o nákladech, tak to nemusí být náklady zrovna na tenhle jeden konkrétní výlet, ale spíš vše co je spojené s vlastnictvím auta – obzvláště se spalovacím motorem.
         PS: myslím, že zrovna i přímé náklady v tomto případě jsou vlakem nižší. Sice jsme nebyli na tom hradě, ale jen v Drážďanech, ale cesta jako taková nás stála 499,- Kč (to byl lístek pro dva dospělé, a k tomu jsou 2 děti zdarma). Navrch jsme dostali ještě „občerstvení“ i když to je marginálie – šlo o sandwich a malé pitíčko – tak to ani nepočítám.
         V podstatě měl jeden z nás s dítětem celou cestu za méně, než vy jste dal jen za parkování.

        11. Souhlas, příští měsíc jedu vlakem do Ostravy luxusní
         Souhlas, příští měsíc jedu vlakem do Ostravy luxusní kupé, zdarma pití, zdarma noviny, co by mě nutilo se flákat šest hodin po dálnici když jsem tam vlakem za tři a půl ještě udělám spoustu práce na počítači.

        12. A to kdyby na každém tom nádraží byla „půjčovna“
         A to kdyby na každém tom nádraží byla „půjčovna“ maličkých dvoumístných městských EV, za cenu taxíku, tak se dopravně ještě obsloužíte po městě (a blízkém okolí) a na večer jim jej vrátíte k nádraží na nabíječku, a zpět zase klidně vlakem. Na tom notebooku skouknete zprávy (tedy pokud se rád po třetí podíváte, že pan Karel z Vysočiny našel obří hřib, a v zoo se narodila koťátka levharta), nebo třeba nějaký Vámi vybraný film, či pár dílů oblíbeného seriálu. K tomu si dáte pivo a večeři.

        13. Auto jsem zaparkoval v centru a pak už jsme chodili pěšky.
         Auto jsem zaparkoval v centru a pak už jsme chodili pěšky. Asi lepší než zbytečně zahustovat dopravu dalším autem, ne? Jo a byly tam i ty duhové koloběžky, co jsou i v Praze. A to pivo jsem si dal k obědu taky, dobré německé Weissbier 🙂 Než jsem řídil zpátky, tak bylo pryč a když ne, tak v Německu je jedno pivo OK. Pro mě byl hlavní benefit toho auta usporeni času.

        14. Tak Praha-Ostrava bych jel taky vlakem. Ale do těch
         Tak Praha-Ostrava bych jel taky vlakem. Ale do těch Drážďan např. to mám od baráku hodinu a půl,tak je blbost jet to vlakem.

        15. To jsem si na to jenom tak vzpomněl, když jsem viděl ty
         To jsem si na to jenom tak vzpomněl, když jsem viděl ty Drážďany 🙂 My jsme byli 4 dospělý. Tím autem je to hlavně o úspoře času, protože člověk obvykle nebydlí u nádraží, ale auto mu parkuje přede dveřmi. Tak jasně, když jinak auto nevyužijete, tak se vám nevyplatí. Ale většina lidí to auto pak využije po celý rok.

        16. A čím bych ho podle Vás mohl využívat? Jak? K čemu by mi
         A čím bych ho podle Vás mohl využívat? Jak? K čemu by mi bylo?

        17. No jak píšu, vám k ničemu. Ale jak je vidět, většina
         No jak píšu, vám k ničemu. Ale jak je vidět, většina lidí to má jinak, to auto využije celý rok. A z jejich pohledu a způsobu užívání je zase nesmysl to, co je smyslem pro vás 🙂

        18. Já si ale fakt myslím, že si to většina lidí jen
         Já si ale fakt myslím, že si to většina lidí jen vsugerovává. Že strašná spousta lidí ani netuší, jak moc to není pravda. Prostě jsme si zvykli na všechno používat auta a ani je nenapadne zkusit něco jiného, i když by možná byli překvapení o co jednoduší a pohodlnější jiný způsob je.
         Vím o čem mluvím, ještě tak před 10ti lety jsem nebyl jiný. Život bez auta jsem si nedovedl představit. Dnes vidím, jak moc jsem se mýlil.

         Tím netvrdím, že je to 100% případů. Určitě existuje skupina lidí, kde je auto fakt nejlepším řešením, a nebo jiné efektivní řešení není. Ano určitě existuje – ale zdaleka ZDALEKA není tak veliká, jak se dnes zdá.

         A nebo při nejmenším, to nemusí být auta, jaká k tomu používají. On každý (no každý je opět superlativum), tak kde kdo touží po kombíku s dvoulitrovým motore, 5 míst a přes 300 litrů kufr… Aby pak celý život vozil max jednoho člověka a zbytek 6m krychlových vzduchu.

        19. Vy si myslíte… To je v pořádku ve vašem případě.
         Vy si myslíte… To je v pořádku ve vašem případě. Myslím, že ostatní se taky dokážou rozhodnout, co je pro ně vhodnější, stejně jak jste to udělal vy.

         Když tak přemýšlím o svých cestách autem za poslední rok, tak není jediná, kterou by bylo lepší absolvovat jinak 🙂 Ale každý to má jinak.

        20. Měl jsem včera zajímavou debatu s důchodci od 70+ ohledně
         Měl jsem včera zajímavou debatu s důchodci od 70+ ohledně jejich mobility na Jedu s dobou. Většina s autem nenajede víc, než 6 tisíc ročně a má ho pro nějakou tu sem tam delší cestu nebo dovoz něčeho na chatu/chalupu. Ale hodně z nich přestalo autem jezdit po zavedení Babišových slev na vlaky. Zjistili, že autem je to hrozně drahé a vlak už je úplně někde jinde, než býval. Trochu tím přiznáním dopravních priorit nabourali smysl akce Jedu s dobou 🙂

        21. Taky mám sousedy důchodce, on 70 a ona o něco mladší. Jel
         Taky mám sousedy důchodce, on 70 a ona o něco mladší. Jel s autem loni na první technickou po koupi a měl najeto kolem 20 tisíc 🙂

         Chalupu nemají, auto používají na nákupy a občas vyzvednout vnoučata že školy. A třeba do Prahy jezdí vlakem. Ale auta se nevzdaji, I když jezdí málo. Je pro ně taková jistota, že když potřebuji, mají ho v garáži.

        22. Vycházíte z chybné premisy, že tyto osoby budou
         Vycházíte z chybné premisy, že tyto osoby budou potřebovat dopravu a tudíž je třeba ji řešit.
         Němečtí zelení soudruzi mají ještě další možnosti. Buď odstranit tuto potřebu, nebo odstranit tyto osoby.
         S obojím mají bohaté historické zkušenosti.

        23. Každá osoba je daňový poplatník. Takže odstraňovat
         Každá osoba je daňový poplatník. Takže odstraňovat pouze nějak v okamžiku kdy dosáhne důchodového věku. Dřív to žádný přínos nemá.

         A odstraňovat potřebu dopravy a mobility? Proč? Vždyť je to hned po prodeji cigaret a alkoholu hned další lukrativní činnost všech států jak si přijít k penězům za nic.

        24. Nerekl bych, ze za nic. Ten stat pak musi hradit externality z
         Nerekl bych, ze za nic. Ten stat pak musi hradit externality z cigaret, alkoholu a spalovani paliv vyplyvajicich. Nebo kdyz kurak dostane rakovinu plic, alkoholik cirhozu jater, tak nedostane v tomto zadnou lekartskou peci a necha se doma trpet?
         No a ze spalovani paliv je taky spousta zdravotnich a environmentalnich komplikaci, ktere se nejen ze spotrebni dane plati.

        25. Udělat z nich nezaměstnaný na podpoře a nikam
         Udělat z nich nezaměstnaný na podpoře a nikam nepotřebují jezdit

        26. Jedinou možností jak snížit počet aut je autonomní
         Jedinou možností jak snížit počet aut je autonomní řízení a sdílení. Člověk, který už jednou auto používá se komfortu mobility nevzdá.

        27. A co bude dělat, co mu zbyde? Když fosily nebudou, a na EV
         A co bude dělat, co mu zbyde? Když fosily nebudou, a na EV nebude mít peníze??? 🙂

        28. Není nutné se něčeho vzdávat,spíš bych očekával
         Není nutné se něčeho vzdávat,spíš bych očekával částečnou změnu a to z vlastní vůle.
         Mám Navara a velice nerad s ním jedu bez potřeby něco odvézt, překonat náročný terén či nepřízeň počasí.
         Na jízdu 12 km do práce a spět,5 km do školy s juniorem či na nákup je to vážně blbost,ale co s tím,když jej opravdu v mnoha případech potřebuji!?
         Bude li jednou náhradní řešení za mně dostupnou cenu,nebudu váhat!

        29. Druhý prtavý fosil to neřeší?
         Druhý prtavý fosil to neřeší?

        30. Jasně,Ignis také 4×4,jenom to není vono.
         Mám dodělané

         Jasně,Ignis také 4×4,jenom to není vono.
         Mám dodělané solary,řeším větrnou a fotovoltaiku,prostoru hafo!
         Teplo řeším Wernerem,dřevem které vzniká při čištění lesů.
         Prdel je,že nám nutí uhelné automaty a přitom nestíháme stopit dříví z údržby lesů 6 ha.
         Zato s větrnou mají problém,že to narušuje panorama.
         BEV chci,ale musí to být obstojná náhrada za naše čmoudy!

        31. Tak v Německu jim razantně zdraží palivo
         Tak v Německu jim razantně zdraží palivo

        32. Tak v Německu jim razantně zdraží palivo
         Tak v Německu jim razantně zdraží palivo

        33. Ale pan „Amatér“ chtěl vyrovnat pořizovací ceny vozů.
         Ale pan „Amatér“ chtěl vyrovnat pořizovací ceny vozů. Ceny PHM jsou dramaticky jiné (nižší pro EV) i za našich podmínek, natož v Německu.

       1. Auta jako takové nejsou řešením!
        Mrkněte se na pár minut

        Auta jako takové nejsou řešením!
        Mrkněte se na pár minut do projíždějících aut a zjistíte,že v polovině z nich je jeden človíček a ujede max 15 km.
        K tomuto účelu postačí dobře uzpůsobené kola s dopomocí elektromotoru a ochranou před nepřízní počasí.

        1. Přesně tak, třeba elektroauta ….
         Přesně tak, třeba elektroauta ….

        2. +1
         Tohle tady opakuju už asi rok.
         Proč myslíte, že já my

         +1

         Tohle tady opakuju už asi rok.
         Proč myslíte, že já my jsme si pořídili Zhi-Do D2S beta?

       2. Ideální stav, ať ty auta všechna stojí ranec a ať už se
        Ideální stav, ať ty auta všechna stojí ranec a ať už se prodeje aut konečně začnou propadat, a už to začíná. Mladá generace si už ani nedělá řidičský, auta nekupuji maximálně si půjčují. To je dobře, doba klasické rozežrané rodiny s několika auty konci, a tak to má být. Automobilový průmysl sežral vlastně sám sebe, vlastnit auto je tak drahý spas že se to některým lidem přestává vyplácet.

        1. Možná si myslíte, že když bude krachovat automobilový
         Možná si myslíte, že když bude krachovat automobilový průmysl, bude nám fajn, nebude, rozpoutá to největší krizi od 30-tých let.

        2. Proč? Fabriky stojí můžou dělat něco jiného, je to
         Proč? Fabriky stojí můžou dělat něco jiného, je to hodně neekonomický odvětví když se vezme konečný výsledek, a to je náklad na 1presunuteho člověka na 1km, je halda lepších dopravních prostředků. Pokud auta začnou mizet tak se zjistí že silnic je dost, parkovacích míst také, a pokud se budou auta půjčovat a každé bude mít 20x větší roční nájezd na elektro, tak nich bude stačít třeba jen desetinovy počet. Podívejte se na Japonsko, to už dávno narazilo na limity a vlastnit auto se u nich nevyplácí. Amerika a my na ten strop už také narazíme. A to je dobře přece. Nechceme mít přeci tady na 10mil lidí 30mil aut, kde většina stojí a málo se pohybuje.

        3. To je pravda mohou začít vyrábět kola, z ekonomického
         To je pravda mohou začít vyrábět kola, z ekonomického hlediska to je super odvětí.

        4. Tak určitě pokud jsou ve vývoji na špičce tak jsou tam
         Tak určitě pokud jsou ve vývoji na špičce tak jsou tam zajímavější marže než u aut, a pokud jedno 20kg kolo převeze do práce jednoho člověka jako 1500kg auto tak je to výhra. Jde jen o to aby to jako výhru pochopil i člověk, že si na tom udrží kondicku ušetří peníze. Je zajímavé že to jde v Holandsku a pomalu u nás, ale začíná to fungovat, sdílená kola, kolobezky, auta, tohle všechno žere z automobilového průmyslu pár procent ročně a to je fajn.

        5. Stačí jenom prodat 3 miliardy kol ročně pro zachování
         Stačí jenom prodat 3 miliardy kol ročně pro zachování výroby a pracovních míst 🙂

        6. Nee, zkrátit pracovní dobu. Lidí si užijí víc volna, jo
         Nee, zkrátit pracovní dobu. Lidí si užijí víc volna, jo zaměstnavatelům klesnou zisky. To samy zpracovatelský průmysl na phm tam taky nějaký lidí odpadnou a v opravárenství, super ne?

        7. Jenže zaměstnavatel to vyřeší jinak, pracovní dobu
         Jenže zaměstnavatel to vyřeší jinak, pracovní dobu nechá, najme levnějšího pracovníka z ciziny a náš člověk si může užívat celý den doma… pár měsíců na dávkách 🙂

        8. Musím Vás uklidnit, máme hodně velkou rezervu. Aktuálně
         Musím Vás uklidnit, máme hodně velkou rezervu. Aktuálně u nás pracuje dle GŘ ÚP k červenci 2019 +-530 tisíc legálních cizinců ze zemí EU a mimo EU. Bez nich by tohle hospodářství už dávno kleklo. A nesmíme zapomenout na plus minu další půlmilion nelegálů, protože to jsou střízlivé odhady. Takže náš kapitalista může snižovat výrobu a náš člověk to dlouho nepocítí.

        9. Ano souhlasím, takto to půjde několik desítek let až
         Ano souhlasím, takto to půjde několik desítek let až nakonec si zvolí svůj parlament a svoji vládu a my se budeme divit proč to tak je. Tohle je samozřejmě historicky několikrát dokázáno, takže není potřeba vymýšlet nějaké teorie.

        10. A taky nikdo neříká, že má kolo stát už třeba 10
         A taky nikdo neříká, že má kolo stát už třeba 10 000,-, ale za dva roky je rozvrzaný – na vyhození. Ať klidně stojí 50, neo i 100, ale ať ho mám půl života.

         Co je pro výrobce a obchodníka lepší?
         A) Vyrobit 10 židlí za cenu 100,- Kč a na jejich výrobu spotřebovat 10 pracovních hodin a 100kg mageriálu – s životností 1 rok. ?
         NEBO
         B) Vyrobit 1 křeslo za cenu 1000,- Kč a na jeho výrobu spotřebovat 5 pracovních hodin a 50kg materiálu – s životností 10 let. ?

         Varianta A) Pracovní týden má 2, max 3 dny, zbytek jsem s rodinou, a výdělek stejný + polovina odpadu.

        11. Zajímavý nápad, ale takto nefunguje kapitalismus ale
         Zajímavý nápad, ale takto nefunguje kapitalismus ale komunismus 🙂

        12. Tak pominu, že mícháte dohromady sociální a ekonomické
         Tak pominu, že mícháte dohromady sociální a ekonomické zřízení. Správné dvojice jsou
         Kapitalismus – Socialismus
         Komunismus – Demokracie
         Teoreticky můžete mít zřízení Demokratický socialismus, a nebo také kapitalistický komunismus. Jen je to obvykle propojeno obráceně.

         A můžete mi říci co bylo na první republice Socialisticko-komunistického? Protože v té době to podobně fungovalo.
         Mám osobní příklad.
         Dům ve kterém žijeme, jsme rekonstruovali. Firma nám do koupelny nainstalovala vodní baterii. Po pár letech začala kapat, tak jsem volal jejich instalatéra (v záruce), a reakce „Jé tenhle rozměr už nevedeme, to bych musel shánět těsnění v nějaké speciálce.“ – těsnění stálo o 150,- kč víc, než celá totožná baterie „nová“. Jedna cesta autem ke mě a ode mne – celkem 1 hodina práce. Tak jsem koupil novou baterii. Jruhá cesta autem ke mě a pak ode mne – 1 hodina práce. Tedy tento kohoutek je vyšel na 4 cesty pickupem, 2 hodiny jízdy a 2 hodiny demontáže a montáže. Situace se po pár letech opakovala a to doslova.
         Nemluvě to tom, že všechny tři kohoutky připluly nejméně přes půl planety – zřejmě z číny.
         Rekonstrukce se vyhnula sklepu. Tam je na zdi mosazný kohoutek od nějaké německé firmy z roku 1926. Jen pro zajímavost jsem se pak doptával, a tehdy prý stál zhruba roční výdělek pracujícího muže. Za 7 let tam bude století – a víte co? Nekape.

        13. Prý stál roční výdělek…. Možná kdyby byl ze zlata…
         Prý stál roční výdělek…. Možná kdyby byl ze zlata… Ale je obecně známo že dříve se vyráběli výrobky na které by klidně mohli dávat i 100let záruky, dnes lidé jen drancuji nerostné bohatství země a vyrábějí z toho v podstatě odpad, kam to asi pak povede?

        14. Kříže je fajn, teda jak pro koho.
         Kříže je fajn, teda jak pro koho.

        15. Lež, lež a další lež.
         Mladá generace si řidičská

         Lež, lež a další lež.

         Mladá generace si řidičská oprávnění dělá úplně stejně jako tam předchozí, auta se prodávají skvěle a projekty autopůjčoven vydávající se za sdílení již zkrachovaly, nebo před krachem stojí.

        16. Nevím kde berete vždy tu mezní polohu, než vyslovite lež
         Nevím kde berete vždy tu mezní polohu, než vyslovite lež tak si trochu googlujte.

         Prodeje klasických fosilu klesají, jak u nás tak v Číně a všude, jediné co stoupá jsou prodeje elektroaut.
         Sdílení funguje, jediné co krachlo byla Paříž, ale to rozjela radnice. Jinak koloběžky kola jedou, vše funguje, sice pomalu ale každý rok se to zvyšuje

         https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/trh-auta-prodeje-cr-prvni-pololeti-2019.A190703_120207_ekonomika_fih

        17. Ach jo, řezat, řezat a ještě jednou řezat, to měli
         Ach jo, řezat, řezat a ještě jednou řezat, to měli rodiče dělat, třeba by nebyla média zaplevelena polointeligenty.

         V roce 2009 získalo oprávnění k řízení osobního automobilu přes 128 tisíc šoférů
         V roce 2018 to bylo necelých 93 tisíc.

         Jenže!…

         V roce 1991 se narodilo 129.354 dětí a v roce 2000 jen 90.910.

         Z toho vyplývá, že demografický pokles osmnáctiletých mezi lety 2009 a 2018 je 29.7%, zatímco pokles řidičských oprávnění je pouze 27.3%.

         Ergo zájem o řidičské oprávnění stoupá, což jsem se snažil vysvětlit v diskuzi na Autorevue nějakému novinářskému nepovedlu. Najdete to v diskuzi pod nickem Pravda, protože na horách v Itálii jsem se nedokázal zalogovat.
         https://www.autorevue.cz/ridicsky-prukaz-skupiny-b-mladi-lide-v-cesku-o-nej-ztraceji-zajem-dopravu-resi-jinak

        18. No tyhle čísla beru, je v tom i nějak vidět čeho se to
         No tyhle čísla beru, je v tom i nějak vidět čeho se to týká? Na automobil či na motorku? Oproti dřívějšku je možné i mít na jistý druh auta řidičák od 15, tak jestli ty tři předešlý ročníky nějak neubyly tímhle? Každopádně super, je nas teda čím dál tím.min, rodí se min děti, tak proč by aut mělo být pořád víc?

        19. „V roce 2009 získalo oprávnění k řízení OSOBNÍHO
         „V roce 2009 získalo oprávnění k řízení OSOBNÍHO AUTOMOBILU…“

        20. No proto jsem se ptal, zda tomu taky neubraly ty řidičský
         No proto jsem se ptal, zda tomu taky neubraly ty řidičský na to malý automobil od 15nebo 16 let?

        21. Dohledejte si počet registrací sám, nejsem vaše služka.
         Dohledejte si počet registrací sám, nejsem vaše služka. Předem vám říkám, že ztrácíte čas, jsou to jednotky kusů.

        22. Zcela. Těším se, až napíšete ta čísla.
         Zcela. Těším se, až napíšete ta čísla.

        23. A prodeje aut neklesají? Že si z toho vyberete jenom něco.
         A prodeje aut neklesají? Že si z toho vyberete jenom něco.

        24. Za posledních 15 let klesl podíl mladých (do 30 let) v
         Za posledních 15 let klesl podíl mladých (do 30 let) v populaci o 10%. Za stejnou dobu se prodeje zdvojnásobily ze zhruba 150 tisíc ročně na necelých 300 tisíc ročně.

         A přestaňte mě už obtěžovat vaší neschopností si cokoliv dohledat, jen plácáte kraviny bez jediného ověřitelného údaje.

        25. Nemluvím o vývoji za 15let, nevím proč si vybíráte toto
         Nemluvím o vývoji za 15let, nevím proč si vybíráte toto období když jsem posílal data za poslední pololetí.
         Já si žádný vývoj za posledních 15let ani nehledal

        26. Protože hodnotit závislost vývoje demografických hodnot
         Protože hodnotit závislost vývoje demografických hodnot vs. ekonomických hodnot v období pouhých šesti měsíců může napadnout jen zcela nevzdělaného šulína, který hodnotí spotřebu brambor podle pátečního meníčka v restauraci, kde byl na obědě.

        27. Ono obecně nikdy nic neroste až do nebe
         Ono obecně nikdy nic neroste až do nebe

        28. Tady vidíš, že se nemá s podobnými lidmi smysl pouštět
         Tady vidíš, že se nemá s podobnými lidmi smysl pouštět do diskuzí. Pomocí nějakých jednoduchých statistik splácá to, co potřebuje obhájit, tedy použít údaj počet narozených a spojit to s tím, že každý 18letý si dělá řidičák bez znalosti věkových skupin a národností imigrantů dělajících si řidičák, pak vyjde nesmysl.

        29. Jo jo, že se to s prodejema normálních aut zadira je už
         Jo jo, že se to s prodejema normálních aut zadira je už naprosto jasný. Nešlo to takhle do nekonečna. Auto se začíná stávat pro určitou populaci moc drahé, proto taky v Evropě jede Dacia třeba a kšeft s ojetými auty. A elektra se konečně rozhýbaly, samozřejmě nejdříve v tom drahém segmentu ale už je nastartovaný trend že každý rok dostaneš za menší peníze větší dojezd a větší užitnou hodnotu. Už i v ojetém segmentu se to projevuje, takže si myslím, že budoucnost je jasná, třeba v Německu, u nás se to zatím hýbe pomalu.

        30. A zadírá se prodej velmi zásadně, protože obrovsky
         A zadírá se prodej velmi zásadně, protože obrovsky stoupá počet sdílených aut a z mladých lidí v mém okolí (tedy do 35 let) má vlastní auto tak sotva třetina, zbytek má služební a pětina z nich žádné.

        31. To je přesně o čem mluvím a co Runner nechápe. Klasický
         To je přesně o čem mluvím a co Runner nechápe. Klasický automobilky a systém si sám podřízl větev. Vlastnit auto má dnes cenu už jenom pro lidi co mají dost peněz, velký nájezd a jsou fandové a nutné ho z nějakého důvodu potřebují. A ty ubývají, roste přesně generace mladých co ho nepotřebují, nechtějí a nebo jim ho půjčí zaměstnavatel typem tady ho máš a jeď a nestarej se o servis, pojistku a další náležitosti. A z celkového balíku automobilkám uzírá car sharing, který od nich sice nakoupí stovky aut ale ta 60% ceníkové ceny a pak s nimi dělají svůj půjčování kšeft, takže jim zase na 100 aut co koupili vytlucou rybník o dalších 1000 aut co automobilky neprodali, protože tyhle zákazníci si auto jednou za čas půjčí. Musí to už ví a bude si rozjíždět svůj systém půjčování aut, dokonce se dal slyšet že v budoucnu se možná už žádná auta nebudou prodávat lidem. Stejně jako s muzikou, nikdo už si nekupuje cd, každý platí měsíčně nějaké peníze 6a přístup k hudbě a má ji jakou chce a kdy chce. Když mi někdo za menší cenu co teď platím za auto nabídne přístup k mobilitě kde chy a kdy chci, celosvětově, na dovolené So tak to každý rozumný člověk vezme.

        32. Runner je klasický placený troll, který má zvedat
         Runner je klasický placený troll, který má zvedat návštěvnost stránek. Proč myslíš, že tady není standardní forum? Protože vášnivé diskuze dělají návštěvnost článků a ty vydělávají majiteli peníze a o ty tady jde především. Tedy on tady není aby pochopil, ale aby provokoval. Stejné jako půjdeš na forum Škoda a řekneš jim, že jsou pitomci když nekupují Mercedes, nebo budeš chodit na astronomické forum a budeš jim tam vykládat, že astronomie je zbytečnost a měli by dělat něco jiného.

        33. Nojo to už jsem taky slyšel,
         No hlavně že nás to elektro

         Nojo to už jsem taky slyšel,
         No hlavně že nás to elektro baví a že nám šetří peníze,
         A vlastně je fajn že normální lidi jsou proti tomu. Čím míň nás zatím bude tak tím dýl si budeme moc užívat tuhle nirvánu.

        34. Tak konečně rozumný příspěvek.
         Přesně jak píšete –

         Tak konečně rozumný příspěvek.
         Přesně jak píšete – elektro je pro ty co je baví a nejste normální. 100% souhlas.

        35. Když někoho něco baví a funguje mu to tak to je
         Když někoho něco baví a funguje mu to tak to je nenormální?

        36. Výrok číslo jedna neimplikuje výrok číslo dvě.
         Mezi

         Výrok číslo jedna neimplikuje výrok číslo dvě.
         Mezi normou a bavením není vazba.

         Takže vám dávám za 5 z výrokové logiky a doporučuji přečíst si váš vlastní předchozí příspěvek, kde se vymezujete z množiny normálních lidí.

        37. Už jste si procentuálně dál svou známku na ten seznam
         Už jste si procentuálně dál svou známku na ten seznam vlastnosti jak se sám iznacujete? Jste větší druh na vymření než já. Na rozdíl od vás kterému preference klesají skoro ve všech oblastech
         Rasista trend –
         Xenofob trend –
         Heterosexuál – trend –
         Trumpista – trend – vrchol již byl
         Ateista – trend + jediný
         Vykořisťovatel – trend 0
         Antievropan – trend -, vrchol už byl

         Tak jste i k vzhledem k vašemu seznamu aut opravdu velmi zanedbatelná minorita – odhadují cca 0,01% v Evropě, v USA byste byl tak cca na tom lépe kolem 1%.

         To já se svou elektro zábavou mám daleko větší podíl, cca kolem 2%, ale můj podíl už bude jen stoupat a vás podíl už jenom klesat.

         A duševní mrzák? Jsem dálek na tyhle soudy, buď časem prožité alespoň v některých oblastech a nebo jako druh výmrete, evoluce není na vaší straně, bohudík, kdyby vás v cestu bylo 100% tak jsme už dávno v prdeli ve všech oblastech.

        38. Pěkně si ty pindíky poměřte kluci.
         Pěkně si ty pindíky poměřte kluci.

        39. Jo říká se čím menší pindík tím větší auto
         Jo říká se čím menší pindík tím větší auto

        40. Tím se chlácholí chudáčci 😀
         Taková novodobější

         Tím se chlácholí chudáčci 😀
         Taková novodobější varianta lhaní si do kapsy zoufalců, dříve oblíbená ve formě kyselých hroznů 😀

        41. Ha ha, potrefená husa zakejhala
         Ha ha, potrefená husa zakejhala

        42. Chachachachachááá, tak už tu máme argumentum ad hominem,
         Chachachachachááá, tak už tu máme argumentum ad hominem, takže poslední zoufalá konečná. 😀 😀 😀
         To jste teda dopadl.

        43. Honem skočte do grand jerokee teda jenom V6 a objet blok aby
         Honem skočte do grand jerokee teda jenom V6 a objet blok aby se zvedlo sebevědomí.

        44. Jinak stále čekám na ty registrace aut pro náctileté.
         Jinak stále čekám na ty registrace aut pro náctileté. Mám vám pomoct za ručičku, nebo to tentokrát už zvládnete sám?

        45. To si teda pockate. Nemám čas na blbosti, relaxuju.
         To si teda pockate. Nemám čas na blbosti, relaxuju.

        46. Tak už se tady zase vypisujete, tak jde jsou ta čísla? 😀
         Tak už se tady zase vypisujete, tak jde jsou ta čísla? 😀

        47. Říká se to. Ale zatím jsem to slyšel pouze od
         Říká se to. Ale zatím jsem to slyšel pouze od zamindrákkvaných jedinců.

        48. Už jsem se ptal víckrát a nedostalo se mi odpovědi. Kdo
         Už jsem se ptal víckrát a nedostalo se mi odpovědi. Kdo runnera platí?

        49. No přece pan Horčík přes agenturu.
         No přece pan Horčík přes agenturu.

        50. Aha, tak to je zajímavé. Ale dokázat to nemůžeme že?
         Aha, tak to je zajímavé. Ale dokázat to nemůžeme že? Jako majitel několika serverů si myslím že platit někoho za nasírání skalních fandů ev by ekonomicky nedávalo smysl.

        51. Dokázat se to dá, ovšem jen z účetnictví. Na druhou
         Dokázat se to dá, ovšem jen z účetnictví. Na druhou stranu je zcela evidentní podpora naprosto s EV problematikou nesouvisejících diskuzí, podpora trollů, kteří se tady dělají co chtějí apod. Občas pro formu zazní, držte se tématu, to je vše.

        52. Když prodavám inzerci tak partnera zajímá počet
         Když prodavám inzerci tak partnera zajímá počet unikátních přístupů. Ne to jesli na ty stránky stejný člověk přijde 50x denně. Nevidím nic co by tím majitel hybridu mohl získat a přijde mi to jako obvinění absurdní.

        53. Jeden člověk dokáže vygenerovat mraky unikátních
         Jeden člověk dokáže vygenerovat mraky unikátních přístupů, protože dnes velká část populace chodí přes mobil a tam se musí adresa brát jako unikátní, protože jí sdílí tisíce lidí. Navíc jeden člověk píše z mobilu pak píše z práce, pak píše z domova a používá různé IP adresy.

        54. Tak to bych si vás Josefe najmul, když je to tak
         Tak to bych si vás Josefe najmul, když je to tak jednoduché. Napište na sebe nějaký kontakt. Když mi namastíte tak 60tis přístupů z různých ip adres tak vám dám pár stovek vydělat.

        55. Netuším proč bych to dělal a ještě k tomu za pár
         Netuším proč bych to dělal a ještě k tomu za pár stovek, ale je celá řada skupin která se tím zabývá. Tyhle skupiny se rovněž používají na šíření různých zpráv dokonce i každý stát má stovky až desetitisíce lidí, kteří šíří různé informace po internetu v takzvané kybernetické válce.

        56. Pravděpodobně myslíte informační válku, tedy koncept
         Pravděpodobně myslíte informační válku, tedy koncept popsaný v roce 1993 v jedné z biblí bezpečnosti informací – Information Warfare – Chaos on the Electronic Superhighway. Vřele mohu doporučit, četl jsem jako kluk, zkuste to. I když Kukaččí vejce bylo větší drámo.
         Pak si i doplníte znalosti a třeba už nebudete blbě papouškovat stupidní představy médií.

        57. Jednak nevim pro by firma na car sharing měla mít nějaké
         Jednak nevim pro by firma na car sharing měla mít nějaké speciální finanční podmínky oproti jiným firmám co kupují ve velkém, takže sleva 40% mi nepřijde reálná. A potom neznám car sharingovou firmu které by to šlapalo jak tvrdíte. Spíš ty auta vidím pořád někde stát. Důvod proč se auta kupují teď méně je hon, který na ně státy pořádají. Nikdo si nechce koupit auto s kterým pak nebude smět jezdit.

         Jinak já si cd pořád kupuju, nebo třeba muziku ve flac formátu. Kvalita spotify je totiž žalostná.

        58. Slevy mají velké, třeba velké půjčovny si diktují až
         Slevy mají velké, třeba velké půjčovny si diktují až do 50% ceny, samozřejmě ty nakupují desítky tisíc aut ročně, a proto je vlastně i točí, pokud je prodají do určité doby a nájezdu tak je amortizace nic nestála. A to jak vy si Nakupujete muziku je naprosto marginální, mizivé procento, trend je bohužel už dávno jinde. Já si teď koupil gramofon a pár desek – velmi uklidňující a návrat v čase zpátky.

        59. Já jen že jste psal že muziku nikdo nekupuje, tak jsem vám
         Já jen že jste psal že muziku nikdo nekupuje, tak jsem vám to vyvrátil. Myslel jsem že mluvíme o sdílení aut a ne o půjčovnách. Většinou se tu smějete spalovákům že mají oproti tesle malou marži. Tesla má asi 20%? Takže to jim ty firmy auta prodávají a prodělávají na tom? Neříkám že vám nevěřím, dá se to nějak dokázat?

        60. A z toho výčtu aut je vidět že Runner je zamrzlý
         A z toho výčtu aut je vidět že Runner je zamrzlý mastodont v čase.
         To já byl dřív také.
         Měl jsem Landrovera Discovery 3
         Porsche 911 carreru
         Porsche 911-993
         2x Octavia
         Huyndai ix35

         Najednou člověk zjistí že to takhle dál nejde a že to člověka nebaví.

         Dnes mám Nissana NV e 200 na 98% objemu kilometrů a držím octavku na jízdy co zkrátka elektro nedá.

         Hele taková pohoda, člověk se o nic nestará, nic neopravuje, nic neplatí a naopak při nájezdu 70t km se mu peníze vlastně vrací. Člověk na ty fosily zkrátka nemusí vydělávat a může se o to víc věnovat koníčkům.

        61. Máme koukám dost podobné osudy. 🙂
         Jen ten můj vozový

         Máme koukám dost podobné osudy. 🙂
         Jen ten můj vozový park byl až na výjimky od VW, a dnes již k práci auto nepotřebuji, tak jsem pustil i posledního spalováka do věčných lovišť a k životu nám stačí jeden Peugeot I-on, kterého máme napůl se sousedem, a pro vlastní potřebu máme Zhi-Do D2S beta.

        62. No vidíte hoši kolik jste měli spalováků. Vy nemáte
         No vidíte hoši kolik jste měli spalováků. Vy nemáte absolutně morální právo někomu něco kázat. Navíc když spalováky využíváte i teď každý den. Ukázkový příklad pokrytectví.

        63. To je tak, no…
         Když Kerosin vlastnil a užíval spalovací

         To je tak, no…
         Když Kerosin vlastnil a užíval spalovací auto, tak to bylo v pořádku. Ale jakmile prošel svou vlastní dopravní revolucí, zbavil se skoro všech aut, tak najednou je vlastnictví auta špatně a všichni bychom měli ideálně jezdit v těch malých krabičkách na kolech, kterým se snad auto ani nedá říkat. Najednou je každý automobilista skoro až nepřítel a na milost jsou bráni jenom ti s EV. Ale když Kerosin projde další fází své vlastní revoluce a zbaví se i elektroaut, tak pak budou už všechna auta špatná, protože přeci zabírají prostor a lidi by měli jezdit MHD. Když může on, můžou všichni 🙂

        64. Přesně tak.
         Těžko bych mohl někoho přesvědčovat, o co

         Přesně tak.
         Těžko bych mohl někoho přesvědčovat, o co lepší je EV, než fosil, kdybych s nimi neměl léta zkušeností.
         A na rozdíl od mnoha čecháčků, jsem začal u sebe. Nejdřív jsem změnu vyzkoušel na sobě, než jsem o ní začal přesvědčovat jiné.

        65. Ano, pro vás je EV lepší, pro vás je tento způsob života
         Ano, pro vás je EV lepší, pro vás je tento způsob života lepší, jste spokojený. To je v pořádku, jen to nejde aplikovat na každého nebo ani na většinu, jak se tady snažíte 🙂 Lidi nejsou hlupáci, není potřeba je „přesvědčovat“.

        66. Tak v tom se neshodnem.
         Když se s lidmi bavím o EV,

         Tak v tom se neshodnem.
         Když se s lidmi bavím o EV, slýchávám naprosto neopodstatněná odůvodnění proč si nekupili EV. Výběr z nejčastějších:
         1) Nikam to nedojede = krátký dojezd.
         2) Kde to budu nabíjet.
         3) Je o tolik dražší než stejné auto se spalovákem.
         atd…
         ad 1) Stejně nikam nejezdí. Když po nich chcete, aby si psali své jízdy, za měsíc přijdou na to, že za den ujedou maximálně 70km.
         ad 2) Nevěřil by jste pro kolik lidí je překvapením, že každé EV lze nabíjet doma z obyčejné zásuvky 230V/ X ampér. Neuvěřitelně velké množství lidí si myslí, že se EV dá nabíjet nějakou „speciální“ elektřinou u omezeného počtu veřejných nabíjecích stanic.
         ad 3) Stejně si kupují ojetiny. Dnešní EV ojetiny si se spalovacími ekvivalenty zas až tak v ceně nezavdají, a i když dražší jsou, tak auto mne přece nestojí to kolik je pořizovací cena, ale to kolik do nějak nacpu za celou dobu jeho vlastnictví. Oblíbené TCO.

         ergo – nikoho nesoudím, byl jste stejný – ale lidi „blbí“ jsou, a je potřeba jim to znovu a znovu vysvětlovat – čemuž vy říkáte přesvědčovat.

        67. Já si spíš myslím, že člověk se má rozhodnout sám,
         Já si spíš myslím, že člověk se má rozhodnout sám, dobrovolně a svobodně a za své rozhodnutí nést i důsledky, než že přijde nějaký osvícený mudrc a řekne mu, co je pro něj dobré. Takových spasitelů tady už bylo… 🙂

         Ano, EV „nikam“ nedojede, alespoň ve srovnání se spalovákem. Pokud to člověk potřebuje nebo chce, tak je to jeho vlastní volba, nechte mu ji. I když najede max. 70 km za den, je to jegho věc co chce a co potřebuje.

         Ano, EV je dražší než srovnatelný spalovák a to i v kategorii srovnatelných ojetin. Alespoň teda jsem nenašel EV dopůl mega, aby bylo srpovnatelné s tím autem, co mám teď 🙂

         A nebo soused, co kupoval nové Clio za nějakých 300 tisíc nebo za kolik. Chce jenom nové auto, jezdí málo a EV by mu plně vyhovoval, nikdy nejezdí nikam daleko. Ale kdybych mu řekl, že proč si místo toho Clia nekoupil elektrické Zoe za 800 tisíc, tak by mě měl za blázna. A oprávněně. Najezdí tak 5000 ročně, vše kolem baráku, takže ideální model pro EV. Akorát návratnost by byla tak 50-100 let 🙂

        68. Kdyby se lidi rozhodovali dobrovolně a svobodně, tak žije v
         Kdyby se lidi rozhodovali dobrovolně a svobodně, tak žije v jeskyních a platí právo silnějšího.

         Většina EV má dojezd, který splňuje potřebu 82% populace. To je statistika. A věty jako co kdybych to jednou potřeboval dojet támhle a nebo odvézt tohle… jsou prostě kecy. Ty případy jsou tak výjimečné, že se dají pohodlně řešit jinak, a nemusím kvůli tomu celou dobu vlastnit kombíka s dojezdem 1000km na jeden zátah.

         Možná v pořizovací ceně. V TCO určitě ne.

         Váš soused by se měl zamyslet nad tím, zda při nájezdu 5000 km / rok má vůbec cenu si kupovat jakékoliv auto.

        69. Jo takhle… takže ideálný je nějaký osvícený
         Jo takhle… takže ideálný je nějaký osvícený diktátor, který nejlépe ví, co jeho povečky potřebuji a co je pro ně dobré a tímto směrem je přesvědčuje a vysvětluje. Tak to potom jo 🙂

         Statistika je k ničemu. Pokud někdo to velké a pohodlné auto s dojezdem větším než k nejbližší nabíječce chce, tak si jej prostě koupí. I když jej, dle vás, „nepotřebuje“. Ale koupí si jej, protože má k tomu svoje důvody. Které sice vy nechápete, ale on zase nechápe vás, co vás vedlo k tomu vozit se v malém vozíku a mít auto napůl se sousedem. Chápete to?

         Ten Zoe bude držší jak v pořizovačce, tak v TCO, minimálně pro toho průměrného řidiče, kterého furt spomínáte… toho, co najede max. 70 km za den a ročnš dle statistiky kolik… 10-15 tisíc?

         Soused se určitě zamyslel a výsledkem je to, že si auto koupil. Je spokojený a nezávislý na tragické hromadné dopravě.

        70. Jenže vy pořád nechcete pochopit (nebo uznat), že už
         Jenže vy pořád nechcete pochopit (nebo uznat), že už vypršel čas na to si věci pořizovat podle toho co „Chci“ – na to už nejsou ani prostředky, ani zdroje.
         Přijdete mi jako panička na potápějícím se Titaniku, co se shání po švadleně aby jí vyspravila večerní toaletu, protože ona se přece nenechá v záchranném člunu zachraňovat v nějaké potrhané blůzce.

         Na planetě je už něco okolo 8 miliard lidí. Pokud by se polovina zachovala jako vy nebo Váš soused – tak jsme do roka skončili VŠICHNI.
         A vy jako demokrat by jste jim přece tu možnost mít to samé co vy neupíral že ne? Nebo vy jste lepší člověk než oni, a máte nárok na něco lepšího?

        71. Je vtipný že prosté konstatování že lidí je moc a vaše
         Je vtipný že prosté konstatování že lidí je moc a vaše děti jsou ekologickou zátěží ať už se budou chovat jakkoliv jste nedokázal zkousnoust a pár dní na to píšete o přemnožené planetě. Takové klasické pokrytectví.

         Jak tu píšu po několikáté. Jediné auto které šetří přírodu je to které nemuselo být vyrobeno, to které nemáte. Tím že jste si koupil EV fakt planetu nezachráníte.

        72. Tak ještě jednou.
         Já jsem nepsal nic o přelidnění, ale o

         Tak ještě jednou.

         Já jsem nepsal nic o přelidnění, ale o potřebách a nárocích těch lidí. Kdyby těch 8 miliard lidí mělo nároky jako moje děti, tak nás na té planetě může být 20 miliard, a nebude to takový problém jako když jich tady bude 5 miliard s nároky jako pan Marek_.

         Tak si nechte kecy o pokrytectví, a přečtěte si co jsem psal.

         Ano souhlasím, nejlepší produkte je ten, který vůbec nevyrobíme. A platí to o většině věcí nejen o autech.
         A kéž bych si nemusel kupovat ani to EV – ale když už nebylo na výběr tak alespoň to o čem jsem přesvědčen, že škodí nejméně.
         Tedy EV podle parametrů skutečné racionální potřeby přepravy.

        73. No tak co se týče aut, máme v rodině 2 a vy máte jedno a
         No tak co se týče aut, máme v rodině 2 a vy máte jedno a půl, tam nějaký velký rozdíl nevidím. Jo, mám telku, vy ji nemáte, takže jste ušetřil pár kWh energie a o to méně se spálilo uhlí. Velká gratulace 🙂

         To jsou opravdu extrémní kecy, jako z učebnice nějaké levicovo-zelené ideologie.

         PS:
         Teď odpoledne jedu pracovně do DE, hezkých 520 km a pojedu to tím hnusným smradlavým a zavrženíhodným fosilem :-). Přemýšlím, jak bych to řešil, pokud bych se chtěl tak uskromnit jako vy. Jestli by mi soused půjčil na 4 dny naše společné auto a jestli by mě bavilo každou hodinu stát u nabíječky. Ale byl bych pokrokový a eko a zachránil bych tuto planetu. Amen 🙂

        74. Tak koukám, že když se Vám to hodí, tak je pro Vás
         Tak koukám, že když se Vám to hodí, tak je pro Vás Zhi-Do D2S druhým autem, a když chcete urážet tak je to v lepším případě krabice do města, ale povětšinou golfový vozík. 🙂 ale budiž.

         Kdyby jste chtěl televizi posuzovat takhle exaktně na tak krom toho co propálí sama, vemte v potaz ještě energii na její výrobu, suroviny, a že většina televizí sem na pulty doputovala přes půl planety, a ty komponenty do ní tu planetu oběhli možná dvakrát. Ale opět budiž – o to mi nešlo – šlo o to, že co v ní hrají stojí za prd, a nechci na to koukat – je to žrout času.

         Také mohu Vaše názory a výroky označit za ideologické kecy. Je snadné to říct, i napsat, ale má to nulovou výpovědní hodnotu.

         A teď k Vaší cestě.
         za 1) Už jen ta cesta sama, musí být? Opravdu je nutné aby jste tam fyzicky jel? Opravdu není jiný (ideálně elektronický způsob) jak danou věc vyřídit?
         za 2) za předpokladu, že skutečně musíte fyzicky jet nešlo by to vlakem a následně MHD / taxi / carsharing?
         za 3) pokud z nějakého důvodu musíte autem – dnes už EV ujede na jedno nabití 520km – dá se půjčit za cenu nafty na tuto vzdálenost.
         za 4) musíte pravidelně a autem – pak s Vám takové EV vyplatí koupit. Pokud pravidelně jezdíte na čas 520 km, tak se Vám poměrně rychle zaplatí.

        75. Je to sice golfový vozík, ale v podstatě je to auto, co se
         Je to sice golfový vozík, ale v podstatě je to auto, co se týká zátěže při výrobě, minimální rozdíl oproti tomu vyrobit třeba Octávku.

         Já taky na TV vysílání moc nekoukám, radši si kouknu to, co mě baví a co si sám svobodně vyberu, TV je jako monitor k multimediálnímu přehrávači.

         Vaše příspěvky jsou opravdu často ideologické kecy a co je horší, často extrémistické s nádechem totality. A to se mi nelíbí. Ale budiž 🙂

         To, že cestuji za prací je moje svobodná volba, většinou pracuji doma a občas vycestuji ven za zákazníkem. Oběma stranám to takto vyhovuje a nemám s tím nejmenší problém. Nevím, proč bych to měl měnit jenom proto, že na to nemám vhodné auto, to je přeci nesmysl.

         Ano, dá se letět (nebo bus), pak vlak a MHD (taxi), ale bude to min. dvakrát tak delší a u letadla taky dražší. opravdu nehodlám na cestě strávit 10-12 hodin namísto stávajících 5-6 max. Takto vyjedu ve čtyři z domova a v devět-deset večer jsem na místě i s jedním tankováním.

         Jak dlouho bych to asi jel EV? A kolik času při každé cestě strávil čekáním na nabití? Jo, jednou za čas na dovolenou se to dá přežít, ale nechci to absolvovat 1-2 krát mesíčně, to opravdu ne.

         Jaký EV by se mi, podle vás vyplatil koupit?
         Jaké EV se dá půjčit na 4 dny za cenu cca. 2500 KČ? To je cena benzínu na těch cca. 1100 km, co za ty 3 dny ujedu.

        76. Váš názor na mé příspěvky beru, také považuji Vaše
         Váš názor na mé příspěvky beru, také považuji Vaše příspěvky (názory a tvrzení) za nesprávná – chcete-li ideologická, ale též se jedná pouze o můj subjektivní názor.

         Letecky ne, to jsem nenavrhoval, psal jsem vlak. Leteckou přepravu respektuji jen do destinací, kam nevedou koleje, a nebo je poměr vzdálenosti a času neúměrně veliký. Na trase 520 km to nehrozí. Tam se dokonce domnívám, že pokud by jste u letecké přepravy absolvoval klasické odbavení (tj. dvě hodiny před odletem) tak ten výsledný cestovní čas bude téměř totožný.

         S EV by jste to jel tak o hodinu déle. 520km vyžaduje u vhodného EV zhruba jedno 45ti minutové nabíjení.

         Pokud to jezdíte jen 2X měsíčně, je to na zvážení. Pokud jde počet snížit (třeba občas vynechat – roční průměr z 24 jízd, stáhnout někam pod 20) tak bych vybíral levnější EV s menší baterií okolo 25 kWh. Pokud je tendence (situace Vás tlačí) spíš počet jízd měsíčně zvýšit, asi bych si připlatil a vzal něco s baterií okolo 40 až 50 kWh.

        77. Vlak ani bus tam přímý nejezdí, musí se přestupovat,
         Vlak ani bus tam přímý nejezdí, musí se přestupovat, výsledný čas je tak 11 hodin a ještě opruz sebou tahat věci po vlacích a busech. Celkový počet přestupů je min. 4. Kdybych vyrazil tak, jak jsem zvyklý někdy v pondělí odpoledne, tak se tam do rána možná dostanu 🙂 A vyjet někdy ráno je blbost, to radši budu pracovat doma.

         Výsledek => Auto je mnohem lepší, pohodlnější, rychlejší než hromadná doprava, bez debaty.

         Pokud bych si koupil EV s baterkou kolem 25 kWh, tak to mám tak 3 nabíjení po cestě, minimálně, v ideální případě dobrého rozestupu nabiječek. Zdržení počítám tak hoďku a půl, záleželo by jak rychle to EV nabíjí. Jaké EV s takouto baterkou? Aby se to vyrovnalo komfortu toho auta, co jezdím dnes. Klidně ojetinu, samozřejmě.

         V případě EV s baterkou 40-50 kWh bych nabíjel možná 2x, cca. hodinku. A opět… Jaké EV s takouto baterkou? Aby se to vyrovnalo komfortu toho auta, co jezdím dnes. Klidně ojetinu, samozřejmě.

        78. Mohu jen ze zvědavosti vědět, výchozí město a cílové
         Mohu jen ze zvědavosti vědět, výchozí město a cílové město? To by mě zajímalo, co vzdáleného 520km vychází na 11 hodin veřejnou dopravou.

         EV s průměrně baterií 45kW ujede cca 300km. Pokud jak píšete jedete plánovitě, jistě by jste vyrážel se stoprocentním nabitím. Na uvedenou vzdálenost by Vám stačilo JEDNO dobíjení na 80% tj. méně než hodina.

         Neznám pohodlí (vybavení) Lexus GS 450h, ale co tak speciálního by si mohlo mít, aby bez toho nešlo v pohodě přečkat 520km?

        79. Ta doba, to je od baráku k baráku.
         Představte si malou

         Ta doba, to je od baráku k baráku.
         Představte si malou vesnici na sever od Prahy, kde jezdí vlak. Na nádraží je to 10 minut pěšky i s rezervou, pak 35 minut vlakem do Prahy. Tam čekat buď na vlak nebo spíš na bus. Záleží, jak se člověk trefí k odjezdu toho busu, ale od nás jezdí vlak jen každou hodinu. Pak Praha-Norimber nebo Mnichov, zase přestup a Stuttgart. Ze Stuttgartu S-Bahn do jednoho menšího okresního města u Stuttgartu, to je cca. 30-45 minut. Další přstup a z nádraží do baráku busem a odtud 10 minut pěšky. Každý přestup znamená čekání, protože spoje samozřejmě nenavazují, jezdí to buď bus ČD (DB) nebo zelený Flixbus.

         A to ještě musím jet tehdy, kdy mi to jede a tahat sebou věci. A teď to strovnejte s tím, že před barákem naházím věci do auta, vyjedu a za pět a půl hoďky jsem na místě, před barákem v DE. I s jednou pauzou na tankování – to bych ani nemusel, ale chci natankovat za levno před hranicí.

         Lexus GS nabízí komfortní cestování, výborné sedačky s ventilací, adaptivní tempomat na dálnici a samozřejmě bezpečnostní výbavu. Je to auto velké, tiché a dynamické, což oceňuji. Pokud namítnete, že těch 520 km se dá absolvovat i „skromnějším“ autem, tak ano souhlas – to bych si ale pak koupil skromnější spalovák, kdybych chtěl. Prostě si chci zachovat stejný komfort a klidně s EV. Akorát takové EV není.

         Které EV s baterkou 40-50 se dá sehnat za 460 tisíc a bude srovnatelné s tím Lexusem? Žádné. A opět zopakuji, neberu skromnější a méně pohodlné auto, to bych mohl míyt i ve spalováku a ušetřil bych.

         Hm… na 45 kWh lze ujet 300 km? Tomu se těžko věří. A to ani se spalovákem nejezdím nijak rychle, tempomat na 140 a pohodička. Druhá věc je, že ne vždy jsou ty nabíječky tak, abyste mohl ujet přesně tolik, co potřebujete, někdy musíte nabít i dřív a jste na 250 km. Pak nabijete jenom na 80% a do cíle musíte ještě jednou.

         Tady pro inspiraci koukněte:
         https://abetterrouteplanner.com/?v=81

         Není to přesně, já bydlím v ještě větší prdeli než jsou Neratovice a ani cíl není přesně, ale přibližně to sedí 🙂

        80. No tak jsem zběžně na tu cestu koukla, a samozřejmě
         No tak jsem zběžně na tu cestu koukla, a samozřejmě nevím které městečko severně od Prahy, a které půl hodiny od Štuttgartu, ale tipuji, že jedete přes Plzeň – Rozvadov a dále po A6.

         Tak jak jsem psal, neznám výbavu Lexusu, ale věřím, že na tuto vzdálenost by byl Ioniq pohodlný. Pokud by jste jej doma nabil na 100% tak pak by stačilo jedno dobíjení někde mírně za Ambergem.

         Pro inspiraci koukněte:

         https://tinyurl.com/y5ny9hw2

         https://www.mobile.de/cz/Osobn%C3%AD-v%C5%AFz/Hyundai-IONIQ-EV-Electro-Trend-Lagerfahrzeug/vhc:car,srt:price,sro:asc,ms1:11600_40_,frn:2019,prx:25000,ful:electricity/pg:vipcar/265878059.html

        81. Tak Ioniq se nedá srovnávat s Lexusem GS. Jak jsem říkal,
         Tak Ioniq se nedá srovnávat s Lexusem GS. Jak jsem říkal, kdybych chtěl skromnější auto, tak bych nejezdil v tom Lexusu, to bych si klidně kupil Octávku (ekvivalent tomu Ioniqu) a jezdil s ní a učetřil bych za Lexuse. Chci si zachovat ten komfort 🙂

         Opravdu věříte tomu, že Ioniq zvládne cca. 260 km dálničním tempem (cca. tacho 140) na jedno nabití? To žertujete? 🙂 Nehledě na to, že pak bych měl před sebou dalších 260 km a to bych ani náhodou nedal na 80% baterku, takže jak jsem říkal, realisticky s Ioniqem tak 3-4 nabíjení a to js ztráta tak hodina až hodina a půl. Za chvíli vyrazím, venku prší a představa, že na odpočívadle čekám v tomto dešti než se mi nabije baterka… ne, děkuji. Protože na A6 jsou ty stojany často až na parkovišti, daleko od shopu a nezakryté, tam není co dělat 🙁

         PS:
         Před Ambergem je rychlý Fastned, ale to je taky cca. 240 km…

        82. No věřím. Ioniqa nemám – já si teď půjčuji na výlety
         No věřím. Ioniqa nemám – já si teď půjčuji na výlety JAC iV7S se 47 kWh baterií, a ten těch 300km na jedno nabití ujede. Osobně vyzkoušeno. Lidi co zkusili oboje tvrdí, že Ioniq je úspornější, respektive výkonnější.

         Co nemohu posoudit je ten komfort. Ale jak jsem psal. Moc by mě zajímalo, co je v Lexusu tak nepostradatelného co Ioniq nemá.

        83. Nejsou to nepostradatelné věci…
         Sedačky mají velmi

         Nejsou to nepostradatelné věci…

         Sedačky mají velmi pohodlný posez a nastavení v mnoha směrech, dá se prodloužit sedák, aby bylo opřené celé stehno, dá se regulovat sklon hlavové opěrky, bederní čísti, sklon sedákú, opěradla, vše nezávisle na sobě, přifouknout bočnice, atd. Samozřejmostí je výhřev a z létě ventilace sedaček. Toto je však součástí jenom verze Premium.
         To pak člověk není z té cesty zlámaný a spocený jako když jsem to jel Octávkou. A to si nemyslím, že Ioniq bude mít lepší sedačky než Octávka nebo Mazda 6, co jsem zažil. A taky už mi není 20, ani 30, ani 40 🙂

         Bezpečnostní prvky dnes už asi jsou samozřejmostí, nevím… adapt. tempomat, nouzové brždění, slepý úhel, automatika na dálková světla.

         Śkvělé odhlučnění a tím nemyslím jenom motor, ale celkově od podvozku a od podběhú. prostě Lexus GS je uvnitř hodně tichý a to přispívá v pohodě za volantem. Když si vzpomenu na Octávku jak hučela ve 130 🙂 Opět, nevím jak Ioniq, ale u levného auta (resp. u této levné třídy aut, i když jako elektro levný není) nelze čekat takto špičkové odhlučnění.

         Audio. Když si pustím Mark Levinson a prostor zaplní kytary, bicí a klávesy a do toho zpívá Tarja Turunen, zvuk vás obklopí a já si zpívám s ní. Nebo hutný a poctivý trash metal z 80.let… no, co vám budu povídat 🙂 Nevím, ajk je na tom Ioniq.

         Dynamika. Nebojím se brzdit, nebojím se přidat, když potřebuji. Auto je během chvilku pryč, když se něco děje, můžu se spolehnout, že když potřebuji, sešlápnu pedál plynu a auto vystřelí. Přitom ale, když jedu klidně, ve 140 točí jenom kolem 1500/min., zásluha eCVT převodovky.

         Jistě, řeknete mi, že to jsou všechno věci zbytné a nepotřebné a že stejně jako ten Lexus by mě dovezl do cíle i ten Ioniq. Ano, dovezl, ale ne stejně, neměl bych na konci ten pocit z jízdy, o tom jsem přesvědčen.

         Možná si řeknete, že jsem zhýčkaný a moc to řeším. Možná máte pravdu, ale já si zase říkám, že proč si tyto drobnosti nedopřát, když můžu. Proč bych měl jezdit Ioniqem, když mohu Lexusem. Život je krátký a je škoda ho promrhat kompromisy.

        84. Tak takhle jsem se po ránu ještě nenasmál, už slyším ty
         Tak takhle jsem se po ránu ještě nenasmál, už slyším ty kytary-))))

        85. PS:
         Kde se dá nějak rozumně pujčit ten JAC iV7S a za

         PS:
         Kde se dá nějak rozumně pujčit ten JAC iV7S a za kolik? Třeba na jeden den, na víkend? A jak je to s nabíjením?

        86. V Autocentru Nobblesa, a myslím, že na den by to šlo
         V Autocentru Nobblesa, a myslím, že na den by to šlo zdarma. Nabíjení je klasicky CCS kombo 2
         Jen budete muset počkat.
         Tento týden jej má „Electro Dad“, příští týden asociace pro elektromobilitu, a pak s tím jedu na konferenci o malé elektromobilitě a elektrosraz do Boskovic.
         Ale po Boskovicích bude k mání.

        87. Jo, už jsem našel, tady, 500 na den je v pohodě na nějaké
         Jo, už jsem našel, tady, 500 na den je v pohodě na nějaké vyzkoušení:
         http://jacauto.cz/showroom/iev7s.html

         Koukal jsem na to, je to velikostí něco mezi krátkou Fabkou a Scalou. Ale baterku tam píšou 40 kWh a ne 47.

        88. No právě, to jsou dva rozdílné modely 🙂 Ale v pohodě,
         No právě, to jsou dva rozdílné modely 🙂 Ale v pohodě, rozumíme si. Tak na tu 40 kWh bych to viděl po dálnici tak 200-250 km? No… možná i víc, ono to má max. jenom 130.

         když pomine ta vlna půjčování, tak bych ho možná otestoval, v EV jsem ještě nejel, pokud nepočítám občasné elektrické jízdy mého hybridu.

        89. No z toho Lexusu to bude citelný rozdíl 🙂 když jsem si
         No z toho Lexusu to bude citelný rozdíl 🙂 když jsem si druhý den sednul do Nira tak samozřejmě to byla úplně jiná třída vybavením i designem. Pravda rozdíl 400 tis Kč musí být vidět.

        90. Pořád by mě zajímalo, kde berete hodnotu 47 kWh, iEV7S má
         Pořád by mě zajímalo, kde berete hodnotu 47 kWh, iEV7S má 40 kWh baterii. 300 km bude maximum po městě a okolí, v okamžiku kdy najedete na dálnici a pojedete 130, tak to dá tak 200 km. Ideální spotřeba bude do 110 km/h, to dá 250 km.

        91. Zde z tohoto článku.
         Pokud vím, jedná se o tu „slabší“

         Zde z tohoto článku.
         Pokud vím, jedná se o tu „slabší“ (což je chybné vyjádření) verzi vozu a ta by měla mít 47 kWh.

         https://autoroad.cz/novinky/91092-cinsky-elektromobil-opet-ohromil-jac-iev-slibuje-dojezd-500-km-a-interier-tesly-krizene-s-bmw

         Ale asi máte pravdu.
         Čím dál tím víc (vlastně už jsem si skoro jist) že jsem ta označení pomotal já.
         Evidentně máte pravdu, že zůstalo označení iEV7S, a baterie bude mít 40 kWh – a já jsem si to z nějakého důvodu špatně vyložil za ten model uvedený v článku výše.

        92. Vždyť je to v pořádku, máte spalovak a až budete třeba
         Vždyť je to v pořádku, máte spalovak a až budete třeba časem měnit auto tak vás napadne hybrid, kolem komína na elektriku žádný zimní starty a na dlouhou streku ekonomický spalovak. Možná ani značku nebudete muset měnit pokud jste s lexusem spokojeny

        93. Hybrid mám už teď (předtím nafta). A kupoval jsem toho
         Hybrid mám už teď (předtím nafta). A kupoval jsem toho hybrida i s tím, že pokud bych si koupil nějakou úspornou naftu, tak ušetřím. Ale chtěl jsem hybrid. Ale vy jste asi měl na mysli plug-in.

        94. Jo vždyť je to v pohodě jít na to postupně, skusit to a
         Jo vždyť je to v pohodě jít na to postupně, skusit to a nenamocit si v tom hubu hned najednou třeba koupit S koza pytel penez

        95. Jo vždyť je to v pohodě jít na to postupně, skusit to a
         Jo vždyť je to v pohodě jít na to postupně, skusit to a nenamocit si v tom hubu hned najednou třeba koupit S ko za pytel penez

        96. Pouzijte Skype a budete mit mensi ekologickou zatez, nebo se
         Pouzijte Skype a budete mit mensi ekologickou zatez, nebo se pletu a byla by horsi? 🙂

        97. Já nemám problém s tou cestou, za 5-6 hodin to v pohodě
         Já nemám problém s tou cestou, za 5-6 hodin to v pohodě zvládnu, nevím proč bych měl použít Skype. Ano, ekologická zátěž by byla jistě nižší, ale naneštěstí mě neplatí za to, abych vytvářel co nejnižší ekologickou zátěž 🙂

        98. Bohužel se na to hodně lidí dívá Vašima očima a místo
         Bohužel se na to hodně lidí dívá Vašima očima a místo Skype na hodinku jede 5-6 hodin s minimálně 1 tunovým spalovacím autem v 1 osmdesátikilovém člověku na hodinku někam pokecat. Také s tím marně bojuji, abychom se nescházeli k plkání ve dvou jízdou přes půl republiky. Stejně jako bojuji s tím, že vše, co se dá dnes vyřídit a uložit elektronicky se s oblibou vytiskne a založí i fyzicky. To je ještě větší mor. Nevím, jak Vás platí Váš zaměstnavatel nebo klient, ale těch 5-6 hodin byste se místo jízdy klidně mohl válet a nedělat nic. Já to tak vidím a z pozice podnikatele je to neskutečné vyhazování peněz. Ekologii v to vůbec nemíchaje.

        99. S ekologií začal Pavel K, já ne.
         Nejedu přes 500 km abych

         S ekologií začal Pavel K, já ne.

         Nejedu přes 500 km abych pak hodinu s někým plkal, to je přeci nesmysl. Jedu tak na 3-4 dny. Pracuji střídavě doma a u klienta, dle potřeby, ale obvykle 1-2 krát do měsíce ty 3-4 dny jsem u klienta. Kvůli jedné schůzce bych se tam opravdu netahal 5 hodin autem 🙂

         Ano, mohl bych se 5-6 hodin válet namísto toho cestování za klientem, ale klientovi by se to asi nelíbilo a už by pak nebyl klientem. Já si nestěžuji, tu práci dělám dobrovolně, nikdo mě nenutí a i to cestování mi nedělá problém.

         Děkuji za optání, platí mě dobře, nestěžuji si 🙂

        100. „Je spokojený a nezávislý na tragické hromadné dopravě.“
         „Je spokojený a nezávislý na tragické hromadné dopravě.“ To je přesně ten důvod a tím jste uhodil hřebík na hlavičku. Není to sousedova svobodná volba a není spokojený. Kvůli debilitě jím volených volů musel vzít svých 300 tisíc a koupit si auto, do kterého při svém nájezdu 5000 km ročně a spotřebě kolem 6 litrů na 100 bude vrážet každoročně další tisíce. 9 na palivo, +-7 na povinnou garančku kvůli záruky nového vozu, 2 na povinné ručení a po 4 letech 2 za emise+STK a tak každé další 2 roky. Nepočítaje v to výfuk a další věci, co postupně na spalováku odcházejí. A o tom to celé u většiny lidí bohužel je 🙁

        101. Bod 1-3 je přece pořád bohužel pravdivý.
         Bod 1-3 je přece pořád bohužel pravdivý.

        102. tak jste asi přestal číst u „atd…“.
         tak jste asi přestal číst u „atd…“.

        103. To co je za atd. nijak nevylučuje bod 1-3. To že někdo
         To co je za atd. nijak nevylučuje bod 1-3. To že někdo potřebuje ujet 70km přece nijak nevyvrací to že EV mají menší dojezd. Je to klasický argumentační faul.

        104. Jo ták, no to nevylučuje. Ano to mají – no a? Kdo ten
         Jo ták, no to nevylučuje. Ano to mají – no a? Kdo ten dojezd na jeden zátah potřebuje???
         80% řidičů v ČR za den najede pod 70km. To je statistické číslo.
         Jestliže za den najezdím pod 70km, tak mi je schopnost auta ujet 1000km na zátah úplně na nic.
         To je stejné jako jsem tu už v minulosti psal.
         Kdybych měl mít ve všem rezervy jako v dojezdu, tak bych třeba musel mít u tříčlenné rodiny doma 10 židlí, protože co kdyby náhodou přijeli všichni příbuzní najednou na návštěvu a chtěli si sednout? Nebo hůř, preventivně hřát nejméně na 60 stupňů třísetlitrový boiler, protože co kdyby se ta návštěva dokonce chtěla vykoupat? Jo pravda obvykle přijedou jen na vánoce… ale co kdyby že?

        105. Jo v tom to je přesně,
         V případě domova si to nějak

         Jo v tom to je přesně,

         V případě domova si to nějak omluví, stačí mi 4 židle, dvě ložnice, ale v případě auta chci 500km dojezd – co kdyby, chci ho levněji než fosil, chci aby …

        106. To je dost komický vyjádření Dejve, od někoho kdo pár
         To je dost komický vyjádření Dejve, od někoho kdo pár příspěvků zpět psal že si nechává octávku na trasy které EV nezvládne.

        107. Ale já s tím nemám problém, EV mi zatím nezvládne tahat
         Ale já s tím nemám problém, EV mi zatím nezvládne tahat vlek a dlouhé vzdalenosti, jak jsem psal dělá to tak 2-4% ročního najezdu

        108. Bez urážky Kerosine, vy nejste tu diskuzi schopen chápat.
         Bez urážky Kerosine, vy nejste tu diskuzi schopen chápat. To že někdo nepotřebuje ujet velký nájezd kilometrů, neznamená že EV nemá menší dojezd. Vy vezmete návyky určitého řidiče a snažíte se nám namluvit že je to pozitivní vlastnost auta. Což je prostě blbost. A hlavně, na vše koukáte jen úhlem svých potřeb a vše dovádíte do extrému.

        109. Možná – ale kde vy berete to přesvědčení, že
         A) máte

         Možná – ale kde vy berete to přesvědčení, že
         A) máte právo to soudit.
         B) se nemýlíte vy.

         Také na to koukáte jen úhlem svých potřeb, a svého individuálního vidění světa.

        110. Ne, nekoukám na to úhlem svých potřeb. Pro konstatování
         Ne, nekoukám na to úhlem svých potřeb. Pro konstatování že EV má stále menší dojezd (méně dostupné tankování a vyšší cenu) než spalovák stačí porovnat prostá čísla. Není na to třeba koukat nějakým úhlem svých potřeb či nějakým individuálním viděním světa. To co píšete je prostě jeden bullshit za druhým a mě to nebaví. Hezký den.

        111. Takze na to koukate i uhlem mych potreb? Potreb mych rodicu,
         Takze na to koukate i uhlem mych potreb? Potreb mych rodicu, pribuznych, lidi z me obce, znamych? 🙂
         A nebo na to koukate uhlem Vasich potreb a potreb lidi Vam podobnych? 🙂 Kdy jste naposledy jel hromadnou dopravou a jak casto za mesic jedete? 🙂

        112. Tak oni ty nůžky v cenách se začnou rozebírat jako u
         Tak oni ty nůžky v cenách se začnou rozebírat jako u spalovaku

         Auto s větším dojezdem a standardem pod milion, nákupní taška na město 400t, samozřejmě do toho se nabízí spalovaky za půlku s lepším třeba standardem, lidí si holt časem budou moc víc vybírat

        113. Ja mam dojem, ze do extremu uvadi priklady ti, co nechteji v
         Ja mam dojem, ze do extremu uvadi priklady ti, co nechteji v zadnem pripade menit sve navyky a obcas se uskromnit. Kamaradi mi tvrdili, ze lidi jsou zvykli 2x mesicne tankovat a nikdy si nevzyknou na to dat auto jednou za dva dny nabit. To prece nikdo delat nebude. No ale ze kdyz jde domu, tak vytahne z kapsy klic, strci do zamku, odemkne uz nikomu neprijde jako hloupa stereotypni zbytecna vec? hcete mi rici, ze veskere navyky, ktere dnes delate jsou spravne a jejich zmena by byla jen k horsimu?
         Jsou tu i uzivatele BEV, kteri maji rocni najezd 60 tis a to i na dlouhych trasach a neprijde jim pouziti BEV jako diskomfort. Doufam, ze se shodneme, ze problem neni tak dojezd (pokud je vyssi jak 80 % vsech jizdnich potreb) jako rychlost ziskani dalsiho dojezdu. No a tam uz to dnes teoreticky (pokud bude existovat infrastruktura) zacina vypadat zajimave. TM3 s nabijecim vykonem 220 kW aspotrebou pod 20 kWh dokaze nabit cca 170 km za 10 minut. Takze uz brzy tento argument padne, ne? 🙂

        114. Ani si nedovedete představit, jak budou ti nynější
         Ani si nedovedete představit, jak budou ti nynější zastánci tankuju za 5 minut, elektromobil se nabíjí celou noc, naštvaní, až to zjistí, že se to tak nějak srovnává, Budou muset hledat další argument, proč žít s elektromobilem nejde.

        115. Trolí a trolí a přitom si vás všechny maže na
         Trolí a trolí a přitom si vás všechny maže na chleba.
         Jak je někde hodně příspěvků, je v tom Kerosin nebo běhač.
         A ztráta času, ach jo.

        116. Ted s Vami silne nesouhlasim. Lide jsou hloupi, lide jsou
         Ted s Vami silne nesouhlasim. Lide jsou hloupi, lide jsou stado ovci a v minulosti mame spoustu prikladu (vzestup nacismu, komunismu) a z pritomna treba nabozenske fanatiky. Pro kazdeho je mnnohem snazsi se upnout k nejeka pseudoosobnosti (Babis, Zeman) a delat to, co dela ojn, nebo i treba to, co dela soused, protoze to loveka nenuti kriticky myslet a omlouva to jeho vlastni chyby, pokud je dela prave nekdo jiny.
         Mimochodem, i mi vysokoskolsky vzdelani kamaradi tvrdili, ze BEV se neda nabijet ze zasuvky, protoze se to nikde nepise, nez jsme jim ukazal opak. A ted je zase nepresvedcim, ze vodikove auto je elektromobil, ktery misto baterie ma nadrz na vodik.
         Lide jsou proste hlupaci a je treba je nepresvedcovat (to ma totiz opacny efekt – neolizujte v zime zabradli), ale jit jim prikladem, ukazat jim cestu. Kerosin to dela skvele. Zacal u sebe a ukazuje, ze to jde.

        117. Je to bohužel tak jak píšete. Každý musí začít u sebe,
         Je to bohužel tak jak píšete. Každý musí začít u sebe, jak říkal doc. Horák na přednášce na Amperu 2018. My už jsme začali. Jinak s tou zásuvkou jsem na tom u lidí stejně, protože když spalovák musíte jezdit někam natankovat, tak přeci elektromobil taky. No a ten vodík se v autě přeci spaluje a z toho spalování je pouze voda, něco jako když teče voda z kondenzačního kotle. Člověk si fakt říká, kam na to ty lidi chodí.

        118. Já to takhle nemám a doufám že už ani dodatečně
         Já to takhle nemám a doufám že už ani dodatečně nezblbnu. Ale jak už jsem psal kdysi jinde. Moje výhoda v tomto směru je, že se pro značku nebo výrobek neumím tak nadchnout.

        119. Naopak, máme právo právě my, protože jsme měli
         Naopak, máme právo právě my, protože jsme měli spalováky a já už třeba nemám žádného. Proto mluvím z vlastní osobní zkušenosti – ne jen teoreticky. Ten kdo spalováka nikdy neměl, a nebo najezdil minimu, tomu se hůře posuzuje o co lepší EV je.
         Kdybych spalováky v minulosti neměl, a rovnou začínal na EV, tak by to mé přesvědčování bylo asi jako kdyby mi někdo kdo měl vždycky Smartphone, přesvědčoval oč je to lepší než tlačítkový telefon. První co by mu šlo vyčíst je – „A jak ty to víš, když jsi tlačítkový nikdy neměl?“. Ale kdo měl roky různé typy tlačítkových, a pak přešel na dotykové ten má největší právo posuzovat.

        120. Lidi jako vy jsou právě nejhorší (z mého osobního
         Lidi jako vy jsou právě nejhorší (z mého osobního pohledu). Dave nahoře naŤukl přsně ty kuřáky. Jste jako kuřáci co celý život někomu smrděli pod nos a když po letech dokázali přestat, nabyli dojmu že jsou osvícení.

         A ve finále váš přístup může lidi od EV spíše odradit.

        121. Použiji-li to přirovnání.
         Mě zas přijde blbý, aby

         Použiji-li to přirovnání.
         Mě zas přijde blbý, aby skončení kouření poučoval někdo, kdo sám nikdy nekouřil. Nemůže přece vědět, jaké to je s něčím přestat.
         Rozhodně budu obtíže s léčbou věřit tomu, kdo tím prošel, než tomu kdo to nikdy nepoznal.
         Vyléčený alkoholik je tím nejpovolanějším kázat o nepití. Ví jako příjemné bylo popíjet, ví k jakým důsledkům ho to dovedlo, ví jak těžké bylo přestat, a ví jak těžké je potom odolat. Neznám vhodnějšího a povolanějšího člověka prosazování abstinence.

         PS: od Vás to označení „nejhorší“ beru jako poklonu.

        122. Též mám elektrické auto, takže nechápu proč ode mě
         Též mám elektrické auto, takže nechápu proč ode mě berete slovo nejhorší jako poklonu. Teda vlastně chápu, netahám s váma za jeden provaz za každých okolností.

         Poučujte si koho chcete, jen říkám že je to otravné a kontraproduktivní.

        123. Od Vás proto – co jste napsal o dětech.
         Od Vás proto – co jste napsal o dětech.

        124. Já pouze napsal realitu, a vy jste si jí zaměnil za
         Já pouze napsal realitu, a vy jste si jí zaměnil za urážku, protože ji nejste schopný přijmout.

         Ale váš postoj chápu, nepamatoval jsem si že zrovna s vámi jsem vedl tu diskuzi o dětech. Kdybych si to pamatoval, tak bych se do téhle dnešní diskuze asi ani nepouštěl. Moje chyba, budu se vás snažit zapamatovat.

        125. Tak ideál je další odradit, až to budou mít všichni tak
         Tak ideál je další odradit, až to budou mít všichni tak budeme v cudu. Elektřina za 20kc/kW na DC, doufám že do té doby už člověk nabíječku DC bude potřebovat výjimečně a proud doma nemohou všem zdrazit plošné, + nějaké dodatečně daně.

        126. Tak mi prosim reknete jak takovy normlni padesatnik, ktery ma
         Tak mi prosim reknete jak takovy normlni padesatnik, ktery ma od dvaceti auto , mohl cely zivot jezdit na elektrinu? Timto zdiskreditujete kazdeho, kdo neco zazil, protoze nevyuzivana technlogie a predevsim politika neumoznovala alternativy.

        127. Jako feťák co festival a nechal toho.
         Jako feťák co festival a nechal toho.

        128. Hele já pochopím lidí co na elektro finančně nedosáhnou,
         Hele já pochopím lidí co na elektro finančně nedosáhnou, nevyplatí se jim, mají takovou skladbu čest že je to pro ně ještě na prd.

         Nechápu ale někoho jako je Runner že to trochu neskusi, jedno auto nevyměnil ale jenom tady extrémně trolí.

        129. Tak jste se dobrali asi do ideálního stavu, že moc auto
         Tak jste se dobrali asi do ideálního stavu, že moc auto nepotřebuje. A když už tak vám stačí elektrika napůl. Asi jste také ušetřili a jste na tom líp než driv

        130. A to jste prošel bankrotem že jste z porsche přesedlal do
         A to jste prošel bankrotem že jste z porsche přesedlal do dodávky?

         Jste zajimavý úkaz. Máte spalovací auto protože ho potřebujete a přitom o nich píšete jak jsou hrozně špatná. To mi hlava nebere.

        131. Neprošel. Poznání a vek. V Porsche mi bylo těsno, drncalo
         Neprošel. Poznání a vek. V Porsche mi bylo těsno, drncalo to, blbě se mi z toho vylejzalo. Pořád mě stavěli policajti – značka z dřívějška nějaká 0A0 0000 sbírku jsem rozprodal. Jiný priority.
         Sedím teď nahoře víc, nastupování super, výhled taky a mám hodně místa na převoz bordelu. Na léto si nastěhují postel a neřeším spaní a dam si pivko kde chci.

        132. A nikdy jsem nepsal že spalovaku jsou špatný. Vozil jsem si
         A nikdy jsem nepsal že spalovaku jsou špatný. Vozil jsem si v nich zadek 40let, nejsem jako nekuřák co přestane kouřit a všechny kuřáky bude otravovat .

        133. Tak jsem to asi špatně pochopil: Hele taková pohoda,
         Tak jsem to asi špatně pochopil: Hele taková pohoda, člověk se o nic nestará, nic neopravuje, nic neplatí a naopak při nájezdu 70t km se mu peníze vlastně vrací. Člověk na ty fosily zkrátka nemusí vydělávat a může se o to víc věnovat koníčkům.

         A proč se teda vlastně snažíte obouvat do runnery kvůli jeho autům? Fakt nejste jako bývalý kuřák?

        134. Jo je to pohoda. Runner je placený troll prej. Tak to tu
         Jo je to pohoda. Runner je placený troll prej. Tak to tu trochu rozvíjíme ne?

        135. Proto pisu prej, já ho osobně neznám jako některý tady
         Proto pisu prej, já ho osobně neznám jako některý tady odsud. Někdo ho viděl někdy na vlastní oči?

        136. Jsem zajímavý úkaz, mám ale elektrický auto – jeden kus,
         Jsem zajímavý úkaz, mám ale elektrický auto – jeden kus, a jeden spalovak už jenom, zaplať anbu, kometrovy nájezd 95% elektro 5% spalovak.
         A dokážu pochopit že doba pro elektro pro 95% lidí nepřišla a někteří co by si mohli přeskočit to neudělají. Já jsem rád že jsem to udelal

        137. Možná tak v Praze a pár dalších velkých městech. Lidi
         Možná tak v Praze a pár dalších velkých městech. Lidi na vesnici budou auta potřebovat stále. Veřejná doprava je něco naprosto tragického. Cesta jen do práce mne autem vyjde na 15min s cenovkou 27Kč za naftu, nebo 10Kč za elektro. Autobusem 1h kodrcání za 64Kč a zpět bych jel komplikovaně vlakem s přesedáním, protože jeden autobus nestíhám a další jede za 3 hodiny!!
         Automobilový průmysl si bude muset dávat s cenovkou pozor aby mu nezačal konkurovat letecký průmysl. Už teď to začínají mít na hraně.
         Přeci jen za 1,5M se dá pořídit malý dvojmístný vrtulník který neřeší uzavírky ani zpomalení 😀

        138. Lepší je letadlo kategorie ULL. Pořizovací cena, letová
         Lepší je letadlo kategorie ULL. Pořizovací cena, letová hodina, cena pilotního průkazu. A jako ojetina jde sehnat za pár korun 🙂

        139. souhlasím, že že ULL je super, ale jestli nechcete
         souhlasím, že že ULL je super, ale jestli nechcete hromádku laminátu s vrtulí, tak jste taky na min. 1 mil za ojetinu…. 🙂
         Mimochodem jsem seděl v e-ULL a na to bych si klidně začal šetřit…

        140. Jenže na rozdíl od auta je zde překážkou počasí
         Jenže na rozdíl od auta je zde překážkou počasí (pochybuji, že letadlo za tyto peníze bude certifikované na IFR, natoš že jej bude každý pilot ovládat) – a upřímně, u VFR pilotů (a to nejen ULL, ale i PPL) už dnes u této kategorie pozoruji poměrně velkou nepozornost, neukázněnost a leckdy i neznalost – než třeba před 10ti lety. Pokud by nastal masivní nárůst, stejným tempem by narůstala nehodovost.
         Když se ztratíte, nebo dojde k poruše – tak u auta si prostě zajedete ke krajnici a problém vyřešíte – více méně bez následků. V letadle jaksi tohle řešení nelze aplikovat že?
         A hlavně – nehoda v autě obvykle fatální následky NEMÍVÁ, ale nehoda v letadle naopak fatální následky obvykle MÍVÁ.

         Při veškeré mé lásce k létání, si nemyslím, že by to byla dobrá cesta.

        141. Jenže to je problém debility místních politiků. Neustále
         Jenže to je problém debility místních politiků. Neustále je nahrazujeme a vůl střídá vola, protože jsme je jako voliči volili. Čeština se nemýlí.
         Starostové (páč se jich už pár prostřídalo) vedlejší Ostravy-Poruby dokola svolávají sezení s občany, aby odhalili co je trápí. Parkování a kolony aut přes městskou část je evergreen.
         Parkování je jasné, komunisti nepostavili dělnickou Porubu na auta, vždy tu jezdila natřískaná MHD a chrlila lidi před fabriky a zpět. Před barákem s 12 byty z 50.let není žádné parkoviště, před panelákem se 145 byty ze 70.let je 36 míst. Radnice místo zlepšování a investic do MHD rozšiřuje parkovací místa a snaží se někam vnutit pár parkovacích domů. Lidi řvou, že je to málo a že nebudou za parkování v těch barácích přece platit. Do toho každá druhá třetí rodina má kromě svého auta před barákem služebák k osobnímu použití, kdy majitel firmy šetří za jeho parkování a fakticky ho parkuje na náklady radnice. Marně tam chodím se léta ptát, kdy už konečně začne městská část požadovat 1 podzemní parkování ke každému nově postavenému bytu a půl místa pro návštěvy. Nic.
         Kolony aut samozřejmě dělají občané Poruby, nevyužívající MHD. A doplňuje je tranzit, lidé z okolních městských částí, které velké silnice svádějí do Poruby. A oni musí jet autem, protože prostě od nich nejede veřejného lautr nic. Oni by sice mohli dojet na kraj Poruby, nechat tam auto a pokračovat třeba páteřní tramvají, jenže ani po 30 letech nemá 80 tisícová část Ostravy ani jedno park and ride.
         A o tom to celé je, to vyvolává poptávku po individuální dopravě. A nízkopříjmové skupiny z okolních obcí, které jezdí za prací do krajského města, jsou prostě donuceny koupit jakýkoli křáp, jen aby se dostali do práce. Když si vezmu, že roky po dokončení několika fabrik v několika místních průmyslových zónách tam prostě nejezdila žádná MHD, tak to je prostě zločin. Výsledkem stejného přístupu k vědeckotechnologickému parku za kampusem VŠB-TUO je neustálé budování parkovišť kolem a stálá přeplněnost. Protože tam prostě dělají lidí, co vydělávají hodně, mohou si tedy dovolit auto a město jim nedalo na vybranou.

        142. Jenže na rozdíl od auta je zde překážkou počasí
         Jenže na rozdíl od auta je zde překážkou počasí (pochybuji, že letadlo za tyto peníze bude certifikované na IFR, natoš že jej bude každý pilot ovládat) – a upřímně, u VFR pilotů (a to nejen ULL, ale i PPL) už dnes u této kategorie pozoruji poměrně velkou nepozornost, neukázněnost a leckdy i neznalost – než třeba před 10ti lety. Pokud by nastal masivní nárůst, stejným tempem by narůstala nehodovost.
         Když se ztratíte, nebo dojde k poruše – tak u auta si prostě zajedete ke krajnici a problém vyřešíte – více méně bez následků. V letadle jaksi tohle řešení nelze aplikovat že?
         A hlavně – nehoda v autě obvykle fatální následky NEMÍVÁ, ale nehoda v letadle naopak fatální následky obvykle MÍVÁ.

         Při veškeré mé lásce k létání, si nemyslím, že by to byla dobrá cesta.

      2. ale to je teď a ten přechod nemůže být tě dne na den …
       ale to je teď a ten přechod nemůže být tě dne na den … to bude min 15-20 let trvat…před 5ti lety byl za 800k Peugeot Ion dnes je e208 která toho Iona násobně převyšuje ve všech parametrech (3x větší baterie za stejnou cenu např.)
       a co bude za dalších 5 let si v tomto překotném vývoji nedokážu ani představit

       vemte si třeba navigaci v autě, před 20 lety ji měli ta příplatek 100k leda nejluxusnější modely a dneska je skoro v základu…a takhle to je se vším (LCD TV, mob.telefony atd atd)

        1. 150 tis. Kč na ojetého Iona nebo 50 tis. Kč na ojetého
         150 tis. Kč na ojetého Iona nebo 50 tis. Kč na ojetého P106e má každý. Včera jsem byl na Jedu s dobou, akci na polygonech pro seniory a divil byste se, čím jezdil vzorek 70 lidí, co se zúčastnili. Jsme bohatí a ještě si kupujeme spalovací krámy, s nimiž se upisujeme k dalším výdajům za palivo, mazivo, filtry, výfuky atd., nepočítaje v to povinné ručení, dálniční známku, STK po 4 letech co 2 roky…. Prostě je to dnes jenom o tom chci nebo nechci zasírat své okolí a financovat šejky a Putina.

        2. I bohatí lidé si nebudou kupovat 3x dražší elektroauto,
         I bohatí lidé si nebudou kupovat 3x dražší elektroauto, ne většinově. Oni jsou bohatí protože umí počítat.

        3. A proč tedy nejezdí ojetou Dacií?
         A proč tedy nejezdí ojetou Dacií?

        4. Asi neumí zas tak moc dobře počítat 🙂
         Asi neumí zas tak moc dobře počítat 🙂

        5. Teď jste na to kápl, bohatí jsou předci úplně blbí!
         Teď jste na to kápl, bohatí jsou předci úplně blbí!

        6. Ne ne, to spíš bude tím, že spousta lidí už pochopila,
         Ne ne, to spíš bude tím, že spousta lidí už pochopila, že peníze prostě nejsou tím nejcennějším.

        7. Nepsal jsem, že budou jezdit horším autem, ale tady se
         Nepsal jsem, že budou jezdit horším autem, ale tady se bavíme o tom, že 208 v elektrice je 3x dražší než ve spalováku.

        8. Není, EV je pouze o 50% dražší při srovnatelné výbavě
         Není, EV je pouze o 50% dražší při srovnatelné výbavě a výkonu aut. Bavíme se o nejnovějších modelech 2019.

        9. Ani s nejdražším modelem a plnou výbavou jsem se nedostal
         Ani s nejdražším modelem a plnou výbavou jsem se nedostal ani na polovinu.

        10. České ceny na neodpovídajícím modelu.
         České ceny na neodpovídajícím modelu.

        11. Neboli klasika. Vezmeme holátko spalovací Fabii v 1.2 motoru
         Neboli klasika. Vezmeme holátko spalovací Fabii v 1.2 motoru a porovnáme s elektrickou Teslou Model S. Co na tom, že bychom spalovací Fabku nikdy nesrovnávali se spalovací osmičkovou audinou, protože by nás taková blbost ani nenapadla?

        12. Porovnávám P208 elektrika a P208 spalovák. Tak se
         Porovnávám P208 elektrika a P208 spalovák. Tak se neztrapňujte.

        13. Nápodobně. Cituji Vás „Nejlevnější benzínový P208
         Nápodobně. Cituji Vás „Nejlevnější benzínový P208 stojí 268t a elektrický 800t.“ Jinými slovy srovnal jste obě hrušky s jablky. Holátko s vysoce výkonným automatem v plné výbavě. Oblíbený spalovací faul. Teď mi samozřejmě napíšete, že nic z té výbavy nepotřebujete a holátko Vám stačí. Pokračování faulu.

        14. Jako obvykle se mýlíte, srovnal jsem nejlevnější P208
         Jako obvykle se mýlíte, srovnal jsem nejlevnější P208 elektriku a spalovák. Je chyba elektroaut že si je můžete koupit většinou jen v jedné verzi, tak jako P208, kdežto spalováky v mnoha.

        15. A ani přečíst celý příspěvek neumíte. Cituji „Teď mi
         A ani přečíst celý příspěvek neumíte. Cituji „Teď mi samozřejmě napíšete, že nic z té výbavy nepotřebujete a holátko Vám stačí. Pokračování faulu.“

        16. Komu není zhora dáno, ten v apatice nenakoupí. Myslím, že
         Komu není zhora dáno, ten v apatice nenakoupí. Myslím, že babička mluvila o vás. Pěkný den.

        17. Jé tak Vy jste alter ego toho otravy z loňska, co si tu
         Jé tak Vy jste alter ego toho otravy z loňska, co si tu hrál pořád na slušňáka, přál vždy dobré ráno, dobrý den, hezké odpoledne a mezitím trollil jak zjednaný 🙂

        18. Hezky vytrženo z kontextu. Potkám Vás, slušně Vás
         Hezky vytrženo z kontextu. Potkám Vás, slušně Vás pozdravím, praštím Vás železnou tyčí přes hlavu, slušně Vám poděkuji, že jste mi věnoval trochu Vašeho jistě drahého času a s pozdravem a přáním hezkého dne od Vaší ležící postavy odcházím. Aneb styl Vašich příspěvků v praxi.

        19. Ale v podstatě je to pravda, ne? Ten elektrický P208 je
         Ale v podstatě je to pravda, ne? Ten elektrický P208 je možná konkurencí/ekvivalentem P208 v max. výbavě a i tam bude rozdíl kolik… 5-6 tisíc eur? OK, to už je přijatelnější, jenomže kolik zákazníků volí u tohoto typu auta maximální specifikaci? Budou to jednotky procent, zatímco největší zájem bude o, řekněme střední motorizaci, klidně v základu (už ten je dnes slušný) + nějaké ty akční pakety navíc a míte velmi slušně vybavené auto, které může směle konkurovat tomu elektrickému a bude stát pořád min. o 300-400 tis. méně.

         Ano, toto je hlavní problém malých elektroaut, že je nelze koupit z základní spevifikaci a s odpovídající cenou. Protože to prostě nejde. U vyšších tčříd aut je to jedno, tam se stejně víc prodávají vyšší verze, nebo jako u Japonců 1-3 pakety, žádné velké individualizace a hotovo. U auta typu Tesla S se to „ztratí“, ne tak u auta tupu P208.

        20. Právě jste to přesně udělal. „Teď mi samozřejmě
         Právě jste to přesně udělal. „Teď mi samozřejmě napíšete, že nic z té výbavy nepotřebujete a holátko Vám stačí. Pokračování faulu.“
         Aneb moje boty a Vaše boty jsou přeci jenom tytéž boty, že? Vaše od Vietnamce za 2 stovky koženka a lepená pvc podrážka, moje od Bati za 2 tisíce originál kůže, prošívání, ventilace, podrážky originál guma….. Ach jo.

        21. To nená žádný faul, ale, bohužel, realita
         To nená žádný faul, ale, bohužel, realita elektromobility.

         Chci koupit středně vybavený P208 s nějakou tou bezpeč. výbavou, s motorem, aby to nebyl chcípák a s nějakým komfortním paketem. OK, mohu ho mít za cca. 400 tis +-,nevím přesně. Pak kouknu na elektro a tam je za 800. Sice má něco málo navíc, má tichý motor, nesmrdí, ale… stojí to za ten příplatek? Obávám se, že většině lidí ne.

         Chci koupit špičkově vybavený P208. OK, benzím bude už jenom o cca. 200 tis. levnějšá než elektro a s výbavou na tom budou stejně. To už možná někoho přesvědčí. Ale kolik zákazníků volí takto špičkovou výbavu?

         Takže závěr je, že elektrický P208 může jakž-takž konkurovat elektrickému jenom v případě nejvyšší specifikace.

        22. Nabídka Peugeot France platná od 7. června 2019:
         Nový

         Nabídka Peugeot France platná od 7. června 2019:
         Nový Peugeot 208 se spalovacím motorem od 129 €/měsíčně včetně servisu (operativní leasing 48 měsíců s akontací 2 400 €) = 8.592 €
         Nový Peugeot e-208 od 199 €/měsíčně včetně servisu (operativní leasing 48 měsíců s akontací 1 990 €) = 11.542 €
         Rozdíl ve Francii je 2.950 € (při kurzu 26,- Kč se bavíme o 76.700,- Kč)
         https://cz-media.peugeot.com/cs/peugeot-ve-francii-zahajuje-elektrickou-ofenz%C3%Advu?utm_source=kitbase&utm_medium=EML_BEX&utm_campaign=2019_08_nl-august_newsletter_vn_branding_ap_cz_central&utm_content=news04-elektricka-ofenziva
         Jinak právě uvedli na trh SUV e-2008 https://www.peugeot.cz/modelova-rada/vyber-vozu/nove-suv-2008/nove-suv-e-2008.html
         Spalovací 208 začíná na 268.000,- Kč Allure https://www.peugeot.cz/modelova-rada/vyber-vozu/208-5-dverova/konfigurator.html#/, SUV 2008 na 350.000,- Kč Active https://www.peugeot.cz/modelova-rada/vyber-vozu/nova-2008/konfigurator.html#/. Hupsneme do vyšší výbavy a výkonu motorů plus automatické převodovky a šup, máme 328 tisíc, ale bez automatu, ten se prostě nenabízí, resp. 495 tisíc u 2008 s automatem. Čili rozdíly nikterak malé.
         A co je nejhorší, ta 208 prostě tu e208 nedožene (Výkon motoru 81 kW, zdvihový objem 1199 ccm, točivý moment 205 Nm, spotřeba městský provoz 5,8 l/100 km, zrychlení z 0-100 km/h 9,3 s).

        23. Závěr z toho je jasný… elektrická varianta je zatím
         Závěr z toho je jasný… elektrická varianta je zatím pořád o hodně dražší než spalovací, i když vezmeme odpovídající výbavu. Co je horší, v elektrické variantě není možnost vybrat si „skromnější“ variantu, která mnoha uživatelům plně postačí.

         P2008 s automatem a plnou výbavou GT, automat + nějaké ty bezpečnostní prvky jsem nakonfiguroval ca cca. 540 tisíc. Je to ta současná generace. Nevím, kolik bude stát ta nová ani kolik stojí v elektrice. Ale vzhledem k ceně P208, což je HB varianta tohoto přifouklého P2008, tak 2008 bude dražší. Jo a výkon motoru je 96 kW a na stovce je za 8,6 s.

         prostě ty elektrovozy jsou zatím pro minoritní skupinuuživatelů, alespoň při této cenové a výbavové politice. Asi stejně minoritní jako je skupina uživatelů, co si koupí malý městský HB v plné výbavě a s nejsilnějším motorem.

        24. Ano shodneme se v tom, že máme výsadní postavení a
         Ano shodneme se v tom, že máme výsadní postavení a můžeme jezdit v EV 🙂

        25. Že to řešíte, znáte to přísloví o psu a holi….
         Že to řešíte, znáte to přísloví o psu a holi….

        26. Ale vetsina lidi vcetne me radeji usetri velke desitky tisic,
         Ale vetsina lidi vcetne me radeji usetri velke desitky tisic, pokud nebudou mit super vybavu. Na tech 30 km denne do prace si nepostesknu o adaptivnim tempomatu, vyhrivanych sedadlech a volantu, automaticke prevodovce, apod. Snad EV holatko splni eCityGo.

        27. Ale to je v porovnávání právě ten faul. Srovnáváme buď
         Ale to je v porovnávání právě ten faul. Srovnáváme buď stejné věci nebo jablka s hruškami. Pak to není srovnávání. Jeden rád holky, jiný vdolky.

        28. Podle téhle logiky, by ale bohatí jezdili na dovolenou do
         Podle téhle logiky, by ale bohatí jezdili na dovolenou do Chorvatska, protože je to minimálně 3X levnější, než letět třeba na Tahiti. Co třikrát i 10X víte kolik by ušetřili? A taky je to pláž, slunce a moře. Slunce dokonce úplně stejný.
         Realita je ale jiná, že?

        29. Dobře, a ta byla tedy jaká?
         Dobře, a ta byla tedy jaká?

        30. Přečtěte si předchozí příspěvky.
         Přečtěte si předchozí příspěvky.

        31. Znovu jsem si je přečetl, a stále nevidím důvod proč
         Znovu jsem si je přečetl, a stále nevidím důvod proč jsou bohatí – bohatí, v tom že si ve stejném segmentu kupují X krát levnější verze produktu.
         To rozhodně není příčina jejich bohatství.

         To přece funguje i u chudých. Já nijak bohatý nejsem, a přesto si raději koupím BIO hovězí za trojnásobnou cenu, než klasické – ale v životě bych nedal (na současném trhu) za telefon víc než 5000,- Kč a třeba televizi nemáme žádnou – za tu nedám ani korunu. A též si nemyslím, že by to bylo příčinou mé chudoby.

        32. To je o prioritách. Někdo je ochoten „investovat“ do
         To je o prioritách. Někdo je ochoten „investovat“ do zážitků a cestování, protože mu to přinese uspokojení. Auto má třeba čistě na přepravu, takže nevidí důvod, proč by měl mít auto 3x dražší a ještě s nějakými omezeními, když to levnější spalovací (v rámci jeho třídy) mu poslouží dobře, bez omezení a to EV mu nic praktického navíc oproti spalováku nepřinese.

        33. No já jen kontruju Amatérově tezi, že důvodem proč jsou
         No já jen kontruju Amatérově tezi, že důvodem proč jsou bohatí – bohatí, je že si ve stejném segmentu kupují X krát levnější verze produktu.
         To rozhodně není příčina jejich bohatství.

         Jinak plně rozumím tomu, že je někdo za něco ochoten si zaplatit násobě více než za ekvivalent, a za jiné zboží ochoten není. Jen to není příčinou jeho bohatství.
         To přece funguje i u chudých. Já nijak bohatý nejsem, a přesto si raději koupím BIO hovězí za trojnásobnou cenu, než klasické – ale v životě bych nedal (na současném trhu) za telefon víc než 5000,- Kč a třeba televizi nemáme žádnou – za tu nedám ani korunu.

        34. Prinese snizeni lokalnich emisi a do budoucna (vlastne uz i v
         Prinese snizeni lokalnich emisi a do budoucna (vlastne uz i v pritomnosti) snizeni celkovych emisi produkovanych za zivotnost toho auta. Lide si to (snad) uvedomi, az kdyz nekdo z jeho blizkych predcasne umre na raka ci respiracni potize. V nedeli umrel soused (nedozitych 73) na rakovinu slinivky, slo o s nim hodne rychle z kopce. Nutno podotknout, ze byl celozivotni silny kurak. Jen me zarazi, ze jeho syn na toto konto s kourenim neprestal. Takze nakonec popru uvodni slova, lide si to nejspis neuvedomi ani po onemocneni svych blizkych 🙁 Priznam se, ze osobne taky popiram vsechny studie ohledne skodlivosti masa, protoze maso zboznuji, takze popirace prinosu BEV a OZE i trochu chapu, zvlast kdyz kamaradovi strasne vonelo, kdyz kolem nas projela Skoda 105 🙂 A co treba takovy Trabant, to by byla extaze 🙂

        35. Je to bohužel u spousty lidí vypěstovaná závislost na
         Je to bohužel u spousty lidí vypěstovaná závislost na smrad a jedy. Dojedete do Alp, vylezete z lanovky ve 3.000 metrech nad mořem a první, co udělá docela hodně lidí z toho odporného kyslíkového šoku je, že si zapálí cigaret 🙁

        36. Pro Radovana jsou prachy až na prvním místě.
         Pro Radovana jsou prachy až na prvním místě.

      3. Jeste je otazka, kolik zaplatite Vy a Vase okoli za ty
       Jeste je otazka, kolik zaplatite Vy a Vase okoli za ty splodiny vypoustene z auta. Tohle se strasne tezko pocita, kdyz nikdo nerekne, ze byste treba byl o X dni mene na neschopmence (vic vydelal, bylo na Vas vynalozeno mene prostredku na lecbu) a mel plnohodnotnejsi stari.
       Jeste by bylo super, kdyz by bylo „zarucene“, ze takove BEV vydrzi 2x tak dlouho, tak pak uz by se nebylo o cem bavit, ne?
       Jo a lide drive jezdili na konich a hlavne chodili pesky.

       1. Ono se to spočítat nedá, protože nikdo neví co by bylo
        Ono se to spočítat nedá, protože nikdo neví co by bylo bez splodin. Jsou to takové fantasmagorie, které si z kapsy sype každý podle toho jak se mu to hodí. Splodiny nejsou jediný faktor ovlivňující délku a kvlaitu života. Je to jako když se stanovuje kolik drog se v ČR spotřebuje, nebo kolik stojí ekonomiku závislost na hazardu. Prostě si to všichni cucají z prstu.

        1. Ale dá. Stačí si vzít třeba statistiky úmrtí na plicní
         Ale dá. Stačí si vzít třeba statistiky úmrtí na plicní choroby a rakovinu před a po nástupu masového automobilismu někdy kolem roku 1960. Není to faktor jediný, ale bohužel dnes a denně všudypřítomný. Studie ohledně vystavení člověka permanentnímu hluku a vibracím jsou také známy. Bez zplodin bychom umírali na jiné věci, takto umíráme na ně.

        2. Super, tak se předveďte. Rád si to přečtu.
         Super, tak se předveďte. Rád si to přečtu.

        3. Ty jako zlý člověk to nepotřebuješ číst, zase by z tebe
         Ty jako zlý člověk to nepotřebuješ číst, zase by z tebe vyšlo jen zlo… Radovan tě nebude krmit, už se s tím smiř

        4. Nejen zlý, dokonce koušu 😀
         Jasně že si to nepřečtu,

         Nejen zlý, dokonce koušu 😀

         Jasně že si to nepřečtu, protože je to jen další Radovanovo „bych“-ování a „bylo by“-vání, nedoloží nic.

        5. A to je ta statistiky úmrtí na plicní choroby a rakovinu
         A to je ta statistiky úmrtí na plicní choroby a rakovinu před a po nástupu masového automobilismu někdy kolem roku 1960?
         Nebo je to jen další nedoložitelný zelenofašounský slint?

        6. Článek na Babišově žumpě fakt nic nedokazuje a to nikdy.
         Článek na Babišově žumpě fakt nic nedokazuje a to nikdy.

        7. I runner42 číslo dva si přisadil :-)))
         I runner42 číslo dva si přisadil :-)))

        8. Stále čekám na statistiky úmrtí na plicní choroby a
         Stále čekám na statistiky úmrtí na plicní choroby a rakovinu před a po nástupu masového automobilismu někdy kolem roku 1960.

         Jestli to nedokážeš, nezbude mi než tě prohlásit za neschopného žvanila a totálně tě ponížit tím, že to sem napíšu sám.

        9. Mam dojem, ze byste ji stejne neveril (asi se po nejake namaze
         Mam dojem, ze byste ji stejne neveril (asi se po nejake namaze da dohledat, urcite to zvladnete 🙂 ). Pred par mesici davali v Koreni reportaz, ve ktere mzinili kolik predcasne umre lidi v EU v dusledku znecisteni. Neco podobneho rika i tento clanek, ale vsechny takove vyzkumy popirate. Dodejte vlastni vyzkum, rad si jej prectu.

        10. To nemáte dojem, to je u běhače jistota. Ale sám si k
         To nemáte dojem, to je u běhače jistota. Ale sám si k výfuku svých sračkometů na pár hodin nelehne, aby nám dokázal, že se mýlíme a že spalovací produkuje ještě čistější vzduch, než který nasál…..

        11. Ty buď doval slibovanou statistiku, kecale, nebo raději drž
         Ty buď doval slibovanou statistiku, kecale, nebo raději drž tlamu a nevyjadřuj se k obsahu, který se někdo jiný namáhal dohledat.

        12. Nikdo Vám nic nesliboval. Natožpak aby kecal. Zajímavé,
         Nikdo Vám nic nesliboval. Natožpak aby kecal. Zajímavé, že máte tlamu. Ostatní lidé mají ústa.

        13. Jsi zoufalec. Já tu statistiku dohledal za pět minut a
         Jsi zoufalec. Já tu statistiku dohledal za pět minut a hádej co – došlo k masivnímu poklesu úmrtí na plicní choroby v každé věkové hladině (kromě nejstarších, kteří na smrtelné posteli nakonec umírají na pneumonii) a to prakticky ve všech kategoriích. Je fakt, že jsou některé druhy stále významnější, protože jsou jiné druhy nemocí které klesají ještě rychleji.

         Jak je to ale možné, když došlo k takovému rozvoji dopravy?

         Ale hlavně, proč to kleslo?

         Protože není přímá statistická vazba mezi chorobami a dopravou. A naopak došlo k zásadnímu zlepšení podmínek pracujících – báňský, hutní i zpracovatelský průmysl odstranil hlavní problémy, takže silikóza, rakovina z azbestu atd. klesají, viz Státní zdravotnický ústav, http://www.szu.cz/uploads/NRNP/aktual_Hlaseni_NzP_2018.pdf

         Smrtelné plicní choroby ve všech věkových hladinách včetně rakoviny jsou na ústupu, přestože doprava sviští jako nikdy dřív.

        14. Jistě. Statistiku o něčem úplně jiném – Nemoci z
         Jistě. Statistiku o něčem úplně jiném – Nemoci z povolání v České republice za rok 2018 🙂

        15. Předně díky za zajímavý odkaz.
         Ale asi vám unikla

         Předně díky za zajímavý odkaz.
         Ale asi vám unikla taková drobnost, že studie na kterou odkazuje vámi odkazovaný článek se nezabývá vlivem dopravy na zdraví, ale na prašnost prostředí.
         Já absolutně nezpochybňuji vliv na zdraví ať už prachu, nebo dopravy.
         Co zásadně zpochybňuji jsou nepodložená hausnumera úmrtí vytažená z pr**** nějakým zeleným nokem.
         A co se týká té vámi zmiňované studie, tak zdravotní vliv prachu je popsán velmi dobře. Na něj je nalepený zelený ideologický žvást. Jak překvapivé v Německu, že…

        16. A jak ta statistika dokazuje že důvodem jsou spalovací
         A jak ta statistika dokazuje že důvodem jsou spalovací auta? Nijak co? Prostě jste si to jen usmyslil.

        17. Žádná taková statistika neexistuje.
         To je jen Radovanova

         Žádná taková statistika neexistuje.
         To je jen Radovanova chiméra. Jen teď budeme muset poslouchat, jak se kvůli mě nebude namáhat to hledat a že bych tomu stejně nevěřil, přitom on to samozřejmě ví, četl to vlevo dole.

        18. Vlezte si obě dvě alter ega do garáže se spalovákem,
         Vlezte si obě dvě alter ega do garáže se spalovákem, zavřete a nastartujte. Hned si tu statistiku ověříte v praxi. Ano, umírá se na to. Městská ulice je totiž jen taková větší garáž.

 2. No konečně konkrétní nabídka obsahující nejen parametry
  No konečně konkrétní nabídka obsahující nejen parametry auta, ale i konkrétní cenu.
  Milé VW – takhle se to dělá, a né malování konceptů, házení miliardami v prezentacích, a uvádění neurčitých termínů zahájení výroby, a dodávek.

   1. Protože na rozdíl od VW ty skycáky opravdu začne časem
    Protože na rozdíl od VW ty skycáky opravdu začne časem vyrábět. Povětšinou za dvakrát delší termín, než původně slíbil – i když i v těch fantastických termínech, se poslední dobou začal mírnit.
    Jenže VW slibovalo (skycovalo) techniku na úrovni e-UP a E-golf už kolem roku 2005, a v roce 2011 vykřikovali, jak do roka zaplaví trh elektromobily.
    A máme tu polovinu roku 2019, a zatím stále jen skycují… snad už se konečně blíží činy.
    Tak proto jsem si vybral VW, protože rozdíl mezi sliby (skycami) a realitou je u nich nejmarkantnější.

 3. Zajimalo by mě, jak si predstavujete, že je možné té
  Zajimalo by mě, jak si predstavujete, že je možné té nižší ceny dosáhnout. Cena baterií s příslušenstvím, palubní nabíječky a výkonové elektroniky je bohužel vyšší než cena malého spalovacího motoru. Automobilky do ceny započítají i vývojové, výrobní a další náklady, které budou pro elektroverzi vyšší protože se jich prodá méně.
  Dnes může kdokoliv zkusit postavit levnější auto, ale firmám, které vyrábějí ve statisícových sériích se konkuruje těžko. Podívejte se na Sion a jeho filozofii, tam těžko budete hledat spiknutí korporací.
  Podobné je to s malými auty, dnes těžko dokážete vyrábět levné auto alá Smart, protože cenový rozdíl oproti běžnému autu bude minimální.

  1. Sion mám předobjednaný, skvělá koncepce, rozumné
   Sion mám předobjednaný, skvělá koncepce, rozumné rozměry a krásné funkcionality. Německé auto vyráběné ve Švédsku v bývalé továrně Saab ve mě vyvolává pocit jistoty. Cena auta 16 tis. EUR + baterie 9.5 tis. nebo na pronájem za 100 EUR měsíčně, to už je velmi zajímavé auto za 450 tis. s DPH.

   1. Jak jste došel k těm 450 tisíc s DPH? Pokud je cena 16 tis.
    Jak jste došel k těm 450 tisíc s DPH? Pokud je cena 16 tis. eur, tak to je něco přes 400 tis. KČ. Nevím jestli pronájem bude umožněný v ČR (spíš ne), takže pak + 9500 za baterku a je to cca. 650 tis. KČ.

    Ale i tak je to, vzhledem k cenám ostatních EV, cena dobrá.

    1. Ona ta cena vůči konkurenci také bude souviset s tím, že
     Ona ta cena vůči konkurenci také bude souviset s tím, že Sion nabízí jenom a pouze verzi s 25 kWh baterií.
     Konkurence začíná na 36 kWh a není výjimkou se blížit hodnotě 50 kWh viz. tento článek (a obdobně je na tom Corsa, ID.3, JAC atd…).
     A ono těch dalších 20 až 25 kWh je prostě oněch 150 až 200 tisíc.

   2. Siona jsem taky moc chtěl (tedy vlastně pořád ho mám v
    Siona jsem taky moc chtěl (tedy vlastně pořád ho mám v nejužším výběru), ale jak napsal E-Ryc, pořád to nějak odkládají. Taky jsem teď naposledy v nových podmínkách četl zahájení výroby druhá polovina 2020 (to je za více než rok).
    Navíc se chlubí, že mají více než 10k předobjednávek – sice slibují kapacitu 40k aut ročně, ale něco mi říká, že ti první v ČR je nedostanou dříve jak ke konci roku 2021

    První z důvodů, proč spadl z prvního místa je, že sériová verze se od předváděného prototypu mírně liší, ale bohužel v některých bodech, které se mi na prototypu tak moc líbili. Hlavně dělní zadní sedačky. Prototyp měl 3 samostatná (plnohodnotná) sedadla – dělená po 33% šíře. Sériovka má klasické dělení 60 : 40. 🙁

    Druhý z důvodů, u sériovky nějak mlčí o specifikacích tažného zařízení. U prototypu to bylo jedno z hlavních lákadel, v základní výbavě koule na 750kg. Pravda, nikde nenapsali, že nebude, ale nějak mám z jejich webu dojem, že to bude extra „příplatková“ výbava.

    Třetí z důvodů. Stejně jako jako u druhého, že se vytratila informace o možnosti sklopit sedačku spolujezdce (vedle řidiče) do roviny podlahy. Zároveň se sklopením zadní sedačky měla i s kufrem vniknout rovná plocha o délce 262cm. Opět – nikde to nepopřeli, ale nikde to neprezentují – a kdyby to zůstalo, tak by se tím (podle mne) chlubili.

    A hlavní, proč nemám předobjednávku…
    Pokud chcete zaplatit plnou cenu jen ze své kapsy, a na dotaci nepomýšlíte, tak bych to chápal, ale pokud máte zálusk na dotaci jako já, tak jak to hodláte s předobjednávkou vyřešit, když pravidla MPO jasně říkají, že do dotace nelze zařadit vůz, který jsem předobjednal před datem podání žádosti o dotaci?

    Co zůstalo je funkce V2V a V2G a zásuvka output 230V/16A – což je super, SUPER, super – mega plus.
    A též uvádějí, že oproti prototypu zvýšili účinnost solárního pokrytí, a snížili jeho hmotnost.

    1. Já dotace neřeším, ani nechci, je to proti mému
     Já dotace neřeším, ani nechci, je to proti mému myšlení, dotace je zhouba. Dostal jsem při předobjednání email že výroba možná začne již na počátku příštího roku, ale samozřejmě do České republiky se první kusy mohou dostat až v ruce 2021.

     1. To já dotace řeším, protože jsem nas… budu mírnější
      To já dotace řeším, protože jsem nas… budu mírnější naštvanej, že z mých daní dotují kde co, co já bych nechtěl… tak je jedině spravedlivé, když taky z daní ostatních jednou zadotují to co já chci.
      Nemyslím si, že je to dobrý mechanismus, a nevadilo by mi, kdyby dotace zrušili – ale když tak VŠEM.

 4. Psal jsem VW na facebooku, kde propagují svůj ID. Ptal jsem
  Psal jsem VW na facebooku, kde propagují svůj ID. Ptal jsem se na ceny a zda s těmi cenami něco konečně udělají. No tak neudělají, viz odpověď: Dobrý den, Josefe, s rostoucím trhem a zvyšujícím se počtem sériové výroby elektromobilů bude klesat také jejich cena, viz základní model ID.3, který bude o cca 20 % levnější než e-Golf za stávajících cen konvenčních vozů se spalovacími motory. Pěkný den

  Cena egolfu je bez 6 tisíc milion. Základní verze ID.3 se 45 kWh baterií tedy bude stát stejně jako tento Peugeot. Otázkou je, komu chtějí ty statisíce až miliony EV prodat.

  1. Bohužel tak to je, stejné jako bývalo s v 90tých letech s
   Bohužel tak to je, stejné jako bývalo s v 90tých letech s mobily. Není to jiné ani s čískými auty, pokud jste nečetl moji recenzi tak přikládám.

   Tak jsem otestoval JAC iEV7S (Crossover). Karoserie lícování plechů a mezery mezi nimi nic moc, ale tragedie to není. Uvnitř všechno tvrdý plast, displeje grafika na úrovni 10 let starých aut, rovněž tak přední i zadní kamera má mizerné rozlišení, nicméně má to několik kamer, takže dělá při couvání i parkování dopředu pohled z kamer ve směru jízdy a pohled shora. Opěrka na ruku celkem nepohodlná a velmi úzká.

   Podvozek byl překvapivě pohodlný, sedadla již méně, navíc „kožená“ bez odvětrávání, alespoň s perforací. Při 110 km/h začal pronikat do auta hluk pneu, tohle u Soulu je výrazně lepší. Na druhé straně jsem neslyšel u JAC žádné popiskování či mručení elektroniky, to zase u Soulu je něco slyšet.

   Spotřeba bych řekl prakticky identická se Soulem, tedy žádný zázrak se nekoná, na Ioniq to nemá spotřebou ani zdaleka. Problém byl s nabíjením na CCS 50 kW. Rychlost nabíjení od 63% na 71% za 10 minut 3,81 kWh, tedy jednoduchým výpočtem dojdeme k příkonu 22.9 kW, tedy velká slabota. Možná to je tím (jak upozornil prodejce) že auto má velmi málo najeto (580km) a baterie se postupně formuje a výkon nabíjení se po několika cyklech zvýší, netuším.

   Při 70% baterie ukazuje vozidlo 177km dojezd, prý se s tím dá ujet 250 km, což odpovídá. Vzhledem ke kapacitě baterie 40 kWh, tedy o 13 kWh větší než Soul, u kterého počítač hlásí dojezd 165 km, tedy přepočteno na 40 kWh by Soul 2016 ujel 244 km, nový Soul má výrazně lepší spotřebu, tedy by ujel cca 280 km. Dle údajů z auta je jasné, že JAC při úsporné jízdě (město okresky) dá 300 km, nový Soul 39 kWh by dal tak 330 km.

   Co říci závěrem? Co mě překvapilo je, že tempomat z kopce nedokáže z kopce držet rozumně rychlost a kolísala ze 102 až na 106 km/h a pak zpět, to je velmi nepříjemné. Na druhé straně ve větších zatáčkách na rovince auto přiměřeně zpomaluje, zřejmě zasahují gyroskopy. Omezovač začne působit ve 130 km/h nejvíce jsem jel 137 km/h (dle tachometru). Cena 809 tis. s DPH není žádný zázrak, čekal bych alespoň o 100 tis. méně.

   1. Předpokládám, že jsme měli stejné auto – Autocentrum
    Předpokládám, že jsme měli stejné auto – Autocentrum Nobllesa – Unhošťská ulice, Praha Ruzyně (pod OBI).

    Karoserii (lícování) jsem nekoukal, takže tam se přít nebudu. V čem se ale rozcházím (a to poměrně podstatně) je dojezd a nabíjení. Nevím s jakým jste jezdil zatížením, ale já jsem při ekonomické jízdě (lehká noha) a sám dosáhl ve městě (s jedním užítím Pražského okruhu) při vybití ze 100% na 10% dojezdu 303km. Na těch 10% by to ještě ždibec dalo.
    Co se nabíjení týče tak si troufám tvrdit, že problém mohl být s nabíječkou. Já zkoušel I-ON na střeše OC Šestka (u letiště), a je nutné říci, že jsem tam byl sám = měl jsem celý výkon jen pro sebe. Nabil jsem z oněch 10% na 80% za 43 minut.

    Kožené sedačky mi nevadili, zvláště když přidáte informaci, že jsou vyhřívaná, což je u EV dost podstatné.

    A těch „inteligetních“ systémů jako tempomat co si sám zpomalí do zatáčky je tam víc. Postřehl jste třeba automatické zapínání světel při vjetí do tunelu? Stejně tak by si více zasloužila rozvést funkce 3D kamery pro parkování.

    Infoteinment grafikou sice vypadá trochu jako z počátku století, ale zase nabízí mnoho funkcí, které (mnohem lépe vizuelně vypadající systémy) nenabízejí. Předně bych vypíchl možnost nastavit si nejen čas zahájení a ukončení nabíjení – což je velmi důležité pro domácí noční nabíjení, ale také třeba požadovanou úroveň nabití – např. přestat nabíjet u 80%. Samozřejmě, že to má spousta aut, ale spousta jich to taky nemá.

    No a nezmínil jste podle mne jednu zcela zásadní inforamci. Auto může být vybaveno tažným zařízením. U EV má koule stále ještě dost sporadický výskyt.

    PS: mě nabídli cenu 799 000,- s DPH (což je minimální rozdíl), ale taky by se mi líbilo o 100k méně. 🙂

    Za ty prachy je to podle mě dost muziky, a konkurenci se vyrovná. A co je podstatné, auto je k mání… né k předobjednání, nebo s nějakým termínem dodání někdy příští rok, ale dnes teď a tady.

    1. Psal jste, že jste testoval sedan IEV A50 (to jsem tam vůbec
     Psal jste, že jste testoval sedan IEV A50 (to jsem tam vůbec neviděl), já měl Crossover IEV7S. Kožené sedačky mají všechna auta vytápěná, ale KIA má u kožených sedaček i odvětrávání, což je v létě zcela zásadní (neboť sedáte na sedačku i 60°C horkou, zvláště pokud jsou černé).

     Automatické rozsvěcování světel mají auta i z roku 2015 (KIA Soul). Dnes má Kia úplně jiné asistenty, jako automatické držené auta v pruzích, adaptivní tempomat s udržováním vzdáleností za auty až do úplného zastavení, hlídání mrtvých úhlů, automatické přepínání dálkových světel, možnost nastavení odloženého nabíjení apod. To zobrazováníá okamžité spotřeby tam je docela špatně řešeno, ukazuje počet km na 1 kWh, tedy jezdil jsem nejméně za 7 km/kWh a nejvíce za 3 km/kWh, tedy 14 kWh/100km (rovina 50 km/h) a 33 kWh/100 km (do kopce při 100km/h), ve stejných místech měl i Soul stejnou spotřebu.

     Na nabíječce jsem byl stejně jako vy na OC Šestka a byl jsem tam rovněž sám. Kia Soul prý bude stát podobné peníze cca 850 tis. ve verzi 39 kWh. Kia Niro 39 kWh je podstatně dražší, stojí 1.150.000,- Kč, tam je cenový rozdíl dramatický.

     1. Psal jsem iEV A50, protože to by mělo být evropské
      Psal jsem iEV A50, protože to by mělo být evropské označení iEV7S – což je Čínské označení. A paradoxně to větší by se v Evropě mělo jmenovat iEV A40

      Chlazení sedaček jsem taky nenašel, ale šlo mi spíš o to, že jste ve svém popisu nenapsal ani to vytápění, což chybí u překvapivě velké skupiny konkurenčních vozů.

      Co se tempomatu týče, tak jsem neměl tu odvahu zkoušet, zda je adaptivní do úplněho zastavení za jiným autem. Vzhledem k tomu, že jsem měl auto půjčené jsem se to prostě neodvážil riskovat. Nicméně, pokud jste si všiml, v levo dole po volantem na palubce je tlačítko EKO – které má samozřejmě vyvolat eknomický provoz (vyšší rekuperaci). Ovšem její součástí je i výrazně intenzivnější brždění po odlehčení plynového pedálu. Přirovnal bych to k módu B u E-Upa, nebo E-golfu.
      Mimochodem, jezdil jsem pouze v tomto módu – miluji módy na ovládání auta jedním pedálem (viz Leafácký e-pedal).

      Já jsem netvrdil, že automatické rozsvícení světel je nějaká novinka. Nezmínil jste to ve svém prvním příspěvku stejně jako možnost odloženého nabíjení. To jste napsal až teď.

      A Kia Soul „Prý“ bude… a i kdyby, pořád je to 50 000,- Kč víc. To je hodně elektřiny na ježdění.

      Proto jsem psal. V porovnání s adekvátní konkurencí je to velmi dobrá kombinace cena / výkon. V některých parametrech je horší, ale výrazně levnější, v některých případech je za stejnou cenu, ale v parametrech je lepší (viz třeba aktivní teplotní management baterie – oproti Leafu II).

      Podle mě, za ty peníze je to prostě velmi dobrá volba.

      1. Vytápění sedaček má opravdu každé EV této třídy,
       Vytápění sedaček má opravdu každé EV této třídy, opravdu neznám žádné bez vytápění. Tempomat IEV7S na 100% není adaptivní. Bohužel IEV má jen jeden stupeň rekuperace (když nepočítám ten druhý při brždění), Kia má 2 stupně + brzdící a ten druhý stupeň je výrazně silnější než u IEV7S.

       Cenový rozdíl 50 tis. není nic u auta, jakmile vyjedete od prodejce, už cena auta padne o 10%, tedy o 80 tis. Kč a IEV padne klidně o 15%. Když se podíváte na IEV je to v podstatě vzhledově „kopie“ Kia Niro. Stačí se ale podívat na Kiu z blízka a uvidíte ten obrovský rozdíl v kvalitě zpracování, vnitřího designu, technologických prvků a funkcionalit atd., opravdu Kia je o 2 třídy výše.

       Nic oproti IEV, je to zajímavá varianta, ale ještě má daleko do výborného auta. Třeba je nesmysl nabíjecí port, kde si člověk musí pomalu kleknout před autem, aby zasunul nabíjecí kabel, přitom stačilo udělat otevírání dvířek směrem dolů a nikoliv nahoru.

       1. No novou Kiu Niro jsem řídit příležitost neměl, jen jsem
        No novou Kiu Niro jsem řídit příležitost neměl, jen jsem v ní seděl – rozhodně moc hezké auto.

        Myslím, že teď už je to jen o názoru. Podle mne je JAC jedna z velmi rozumných voleb na trhu.

        PS: stále opomíjíte možnost tažného zařízení.
        To je pro změnu unikátní benefit.

        1. Pravda určité procento lidí má požadavek na tažné
         Pravda určité procento lidí má požadavek na tažné zařízení (před 15-20 lety 30%, před 5-10 15%, dnes asi 6%).

         ještě jedna věc, které jsem si všiml, klimatizace v JAC má zcela zřetelně nižší výkon než běžná auta, jezdil jsem v nějakých 24°C a takže to šlo, ale dnes ve 32°C by to klimatizace na nižší teplotu (třeba 24°C) neuchladila. Na druhé straně netušíme, jak to topí třeba v -15°C.

        2. Ještě poslední tři věci k autu JAC musím zmínit. Nikde
         Ještě poslední tři věci k autu JAC musím zmínit. Nikde se nepíše, že má auto tepelné čerpadlo, tedy v zimě bude snížený dojezd minimálně o 20-30% a otázka je nabíjení baterií v mrazech, některá auta s tím mají docela problém, např. Nissan Leaf.

         Druhá věc je absence aplikace, které by umožňovala ovládat dálkově funkce auta (v Číně k dispozici je) a auto předtopí pouze po připojení kabelu k síti, což je na ulici jednoznačné mínus, dnes už tuto funkci předtopení má auto s 40 kWh baterií standardně bez kabelu.

         Auto nemá navigaci, nicméně lze zrcadlit telefon na displeji auta po připojení kabelem, tedy lze použít lepší mobilní navigaci typu Waze apod.

 5. Uz by konecne niekto (ja sa nehlasim) mohol podat nejaku EU
  Uz by konecne niekto (ja sa nehlasim) mohol podat nejaku EU staznost na tu dohodu automobiliek, ze velkostne „normlane EV“ pod 30tis EUR nebudu predavat, aj keby sme sa my vsetci na hlavu postavili.

  Ako keby stale nechapali, ze ak normlany beniznak zacina na 13-15 000 EUR, potom najvysia verzia s AT stoji nejakych 20-23tis, tak EV musi stat maximalne 25tis a nie 31tis! Kedze ratame 13tis + 12tis za EV tech s baterkami (a aj to beriem velmi konzervativne).
  Relane by teda mal EV stat tak ako vyssia verzia s AT.

  PS: V nemecku ide Nova 208 od 15500 Eur, stredna vybava s lepsim motorom 18 000, najvyssia vybava 22-23tis a EV zacina 30 450 EUR, potom 32 200 EUR a GT verzia za 36 600 Eur.

  1. A co mají automobilky chápat? Cena se neodvíjí od tvého
   A co mají automobilky chápat? Cena se neodvíjí od tvého přání.

   Pokud za 30 tisíc prodají, tak proč by zlevňovaly? A zatím to vypadá, že těch „pár kusů“, co potřebují na splnění emisí, prodají v pohodě. Tak o co jde?

   1. O co ide….mala analogia s Muskom.
    Ze uz davno mohli

    O co ide….mala analogia s Muskom.

    Ze uz davno mohli dinosauri vyrabat pol milionove flotily EV aut dostupnych pre normlanych ludi, keby chceli. Keby ich netlacila ropna lobby. Uz zopar rokov sme mohli mat mesta cistejsie od splodin z benzinakov a najma z dizlakov.

    O to mi ide. Ide mi o to, ze aj ja aj dalsich XX ludi (nie len tu na hybrid.cz) by si radi kupili EV, keby boli za normalnu dostupnu cenu tak ako benzinak v AT (alebo ako v mojom pripade Prius). Lebo kazdy vieme, ze EV je jednouchsie na vyrobu, ma menej casti a ak by to velka stabilna automobila rozbehla vo velkom, cena by naozaj isla dole a so ziskom by predavali sta tisice aut.

    Ide mi o nas, o ludi co zijeme v mestach plnych smogu, ide mi o nase deti…a stve ma, ze keby cheli ide to…ale nechcu.

  1. Musim souhlasit. Za tyhle sileny ceny si to obycejnej
   Musim souhlasit. Za tyhle sileny ceny si to obycejnej smrtelnik nekoupi a firmy to do flotil asi moc kupovat nebudou kvuli nutnosti dlouho nabijet. Ale myslim ze az prijde levna a rychlonabijitelna baterie, tak se to zmeni.
   Chci se Vas zeptat. Jste proti elektromobilite z principu, proste se Vam jen nelibi (auta jsou ticha, absence prevodovky atd.) a nebo nemate rad jeji soucasnou podobu (myslim hlavne dotace a ruzna omezeni pro spalovacia auta, emisni limity atd). Jen me to zajima.

   1. Kořeny negativismu hledejme spíše v psychologické rovině.
    Kořeny negativismu hledejme spíše v psychologické rovině. Odpor k novinkám je člověku evolučně vlastní a jako vše se vyskytuje v pestré paletě intenzity. Smiřme se s tím, že ‚r‘ patří spíše k té pitoreskní části panoptika internetových trolů a nenechme si jím otravovat život…

     1. K tomu trupistovi byste si mohl ještě prosím připsat
      K tomu trupistovi byste si mohl ještě prosím připsat trumpetista? Jako že tu tady vytrubujete tyhle názory? Já vám je neberu, jsou vaše a jsou legitimní, akorát občas někdy zcestne, ale zase je přece fajn když tu do toho vrtate, bylo by tu nudné kdybychom tu byli všichni v jednom siku

   2. Pokusím se Vám odpovědět jak nejlépe dokážu.
    V

    Pokusím se Vám odpovědět jak nejlépe dokážu.

    V technické rovině oceňuji a uznávám některé dílčí výhody, které elektromobil přináší, jako je například elektromotor (i když i zde bych měl jisté výhrady – například ho nepovažuji za bezemisní a chtěl bych vidět studii vlivu silného stacionárního elektromagnetického pole generovaného několik desítek centimetrů od posádky auta v řádů tisíců hodin). Na druhou stranu opět ve věcné rovině nedokážu pomíjet zásadní principiální nedostatky, a to je energetická hustota/cena/hmotnost baterií, které zásadně ovlivňují parametry nabízených vozidel.

    V obecné rovině jsem zcela principiálně proti ideologickému prosazování čehokoliv.
    Evropské prosazování elektromobility má všechny symptomy ideologického boje, kterým s duše opovrhuji a který je v přímém rozporu s mým hodnotovým systémem.

    V mém vidění světa buď elektromobilita překoná technické nedostatky a bude pro své výhody přijata, nebo nemá právo na existenci. I když bude prosazována násilně, nikdy se nepodřídím.

    Což je mimochodem typicky česká vlastnost od středověku. Díky generacím s velmi dobrým vzděláním a staletím trénování kritického myšlení jsou Češi vysoce ideologicky rezistentní. Vnitřně nikdy nepřijmeme nucenou ideologii, ať se jedná o náboženství, multikulturalismus nebo elektromobilitu.

      1. No. Me se nejak od mladi nelibi ze auta vypousti ve meste
       No. Me se nejak od mladi nelibi ze auta vypousti ve meste splodiny. Ono kdyby byly videt tak by se na to lidi divali jinak. Takze EV auta vitam protoze nevypousti splodiny ve meste. Dal mam rad novy technologie, takze i z tohodle duvodu je mam rad. Jenze chapu ze zazraky se proste delat nedaji a ze dotace moc dobreho vetsinou neprinesou. Tak sem to zatim vyresil tim svym PHV Priusem a pulku vsech km mam najeto v EV modu. Prechod na EV bude proste trvat. A je fakt ze i kdyby se cela EU zelektrizovala, svet to nespasi. Na druhou stranu malokdo uvazuje co stoji znecistovani ovzdusi a ty dalsi „neviditelne“ skody co zpusobuji spalovaky. No a jelikoz jsme lidi tak si kazdy stojime vetsinou sverepe za svym a navic castecna anonymita internetu zpusobuje zbytecne hadky. Ja si myslim ze spousta z nas by se tvari v tvar mozna i na necem shodla. Co se me tyce, tak zadny recept na pravdu nemam a co bude za 10 let nevim. Pral bych si aby jezdilo vic bezemisnich aut. Omlouvam se za takovou nestrukturovanou odpoved.

      2. Veskrze kladný, našel jsem si k ní svůj přístup a 98%
       Veskrze kladný, našel jsem si k ní svůj přístup a 98% přesunu konám v elektroauta. Ty dvě 2% mě netrápí, věřím že časem odstraním i tyto – závěsné zařízení a větší dojezd.

       Vadí mi že ještě na druhé straně drátu je stále na můj vkus moc fosilních elektráren, ale to bohužel až tak nemohu ovlivnit.

    1. Tak takový canc o elektromobilitě jsem už dlouho nečetl a
     Tak takový canc o elektromobilitě jsem už dlouho nečetl a neslyšel.

     Tak elektromagnetického pole na posádku bys chtěl znát ale škodlivé zplodiny z výfuku spalovánu na ostatní občany nejen posádku popíráš.

     Zatáhnout do hodnocení elektromobility ideologii a politiku to už chce tedy silnou kávu.
     A k tomu všemu přidat ještě historické a prý „typicky české vlastnosti“, to už nedám, to je na zvracení.
     🙁

     1. To rozhodně nepopírám, emise spalovacího procesu nejsou
      To rozhodně nepopírám, emise spalovacího procesu nejsou žádná selanka a prokazatelně jsou škodlivé.

      Odmítám akceptovat jejich označení za důvod smrti bez průkazného důkazu, jak a do jaké míry se na úmrtí podílejí.

      Stejně tak odmítám akceptovat označení za příčinu smrti chřipku, kterou dostal, 95 letý ležící pacient se zápalem plic.

    2. A jak to máte s topením doma nebo na chalupě? Zůstal jste
     A jak to máte s topením doma nebo na chalupě? Zůstal jste u topení hnědým uhlím a nebo i přes nevýhody v ceně, v nákladech na nový systém vytápění ap jste přešel na plyn, elektřinu nebo dřevo? Teď když si pravdivé odpovíte tak poprete to co tvrdíte v jiné oblasti.

 6. Za tu cenu si to koupí leda tak blázen. Musk si zákazníky
  Za tu cenu si to koupí leda tak blázen. Musk si zákazníky našel, protože v segmentu sporťáků s velkým zrychlením se Tesla dobře prodává.
  Ale tyto přibližovátka do města, které mívají malý nájezd. Cena oproti normální verzi vyšší o 400 tisíc se nikdy v rozdílu benzínu a elektřiny nevrátí.
  Dle mého výrobci vůbec nepochopili, že rozumné je zaměřit se v elektromobilitě na velká auta, kde se nárůst ceny za elektro spíše ztratí. V těchto malých autech měli nechat malý benzín. Nicméně měření CO2 nesmyslně zohledňuje i další věci jako velikost vozu, atd… místo toho, aby se vyráběla malá lehká auta s minimální spotřebou.

    1. No tak to každopádně. Hned ze dvou důvodů…
     1) Pokud

     No tak to každopádně. Hned ze dvou důvodů…
     1) Pokud Vím plánují v roce 2020 vyrobit 10000 kusů… to je směšné.
     2) V porovnání s konkurencí má auto většinu parametrů horších. Mám li dát 420k za nové CitiGo, a nebo 550 za ojetého Leafa, Ionika, Konu… není nad čím váhat.
     Dva až tři roky ojeté dobré EV ve všech parametrech nové CigiGo převyšuje.

       1. To zní hrozně jednoduše, ovšem…
        FINN.NO je Norsko,

        To zní hrozně jednoduše, ovšem…

        FINN.NO je Norsko, takže clo + DPH

        a v těch dražbách je cca 15 elektromobilů, převažují BMW i3 a ceny jsou stejné nebo horší než kdekoli jinde. i3 za 17-22 tis eur není nic moc, zvlášť když cena v aukci poroste s blížícím se koncem.

        Takže nic světoborného neobjeveno.

        1. Ptal jste se, kde se dá sehnat slušné EV za půl míče.
         A

         Ptal jste se, kde se dá sehnat slušné EV za půl míče.
         A tady se dá.
         Jasně, chcete mít za každou cenu pravdu, tak budete hledat komplikace, a říkat deklasovat BMW i3.
         Prostě se dá sehnat, dovézt a používat – tečka.

        2. Tak ty si napsal za 550 Leaf, Ioniq nebo Kona, to je
         Tak ty si napsal za 550 Leaf, Ioniq nebo Kona, to je celé.

         Leaf jedině 1 generace, Ioniq bez daně a u Kony leda tak akontace.

         Jinak i3 je supr kára, mám ji.

  1. Bude za 420 000Kc vc DPH. Priplatky jsou 4 balicky, kazdy po
   Bude za 420 000Kc vc DPH. Priplatky jsou 4 balicky, kazdy po 10 000kc +priplatek za barvu. Tak to ma cernem na bilem muj kamos.
   800 000Kc za tudle nakupni tasku je mooc mozna pro nadsence. Interier vypada dost slusne,alespon za me.

    1. Možná za 420 a k tomu ještě operák na baterku třeba
     Možná za 420 a k tomu ještě operák na baterku třeba 2000/měs, jako to bylo u ZOE. VW má pocit, že nemá potřebu si hrát na Dacii, takže nebude dělat nejlevnější auto. Jaký by to vůbec mělo efekt, začít prodávat taková auta? Pár bohatších by si to koupilo a pak by o tom roztrubovali, že je to k ničemu. Elektromobilitě by to určitě nepomohlo (koneckonců není to cíl VW?).

        1. Podla článkov na nete, má byť cena podla výrobcu vraj 420
         Podla článkov na nete, má byť cena podla výrobcu vraj 420 000 CZK s daňou. O dotácií tam reč nebola.

        2. Pokud vím (ale nejsem si tím jist) tak od nového roku je v
         Pokud vím (ale nejsem si tím jist) tak od nového roku je v Německu dotace 4000 Eur na všechna EV s pořizovací cenou nižší než 30000 Eur.
         Dokonce jsme se tu onehdá smáli, jak pečlivě to vymýšleli, aby se tam nevešla Tesla. :-), ale vešli se tam VW a Opel

   1. Neporovnávám, jenom říkám, že nebude rozdíl mezi
    Neporovnávám, jenom říkám, že nebude rozdíl mezi nejlevnějším a druhým nejlevnějším BEV s normální baterkou na evropském trhu 300 tisíc (a 360 tisíc už vůbec ne), to by byl ekonomický nesmysl.
    Buď tedy bude pronájem baterie, extrémně malý objem výroby menší stovky kusů měsíčně nebo jiný háček.

    1. Nehledejte za tím ekomomiku , statistiku ani tabulky je to
     Nehledejte za tím ekomomiku , statistiku ani tabulky je to politické rozhodnutí.

     Proč KIA NIRO PHEV stojí o 200 tisíc více než IONIQ PHEV?

     Jedná se o technicky naprosto stejná auta, na stejné platformě se společnou technikou?

     1. To by ale nebylo politické, ale velmi hloupé rozhodnutí. Za
      To by ale nebylo politické, ale velmi hloupé rozhodnutí. Za 420k se na něj bude tak 3 roky minimálně a jen tím naserou hromadu lidí a Volkwsagen by pak vypadal za naprostého hlupáka, pokud by neupravil cenu všech EV. Už jsem to jednou psal, jsem ochotný se vsadit, že to tak nebude, dozvědět bychom se to měli již za 35 dnů :).
      Mimochodem co třeba srovnání s elektrickým Aixam, který se nabízí jetý 3 roky starý za 420 tisíc?

Napsat komentář