BYD uvažuje o výrobě elektromobilů v Evropě

BYD je největším výrobcem a prodejcem elektromobilů na světě, těsně před Teslou. Stejně jako ona teď hledá místo pro výrobu v Evropě.

Podle Teslamag.de byla aktuálně do výroby v gigatovárně Berlín schválena entry-level verze Tesla Model Y Standard Range s Blade bateriemi od BYD. O tom, že Tesla bude brát baterie od BYD jsme psali už před rokem a v posledních dnech se spekulace potvrdily.

Globálně největším trhem s elektromobily a plug-in hybridy i nadále zůstává Čína. Ze 4,16 milionu prodaných elektromobilů a plug-in hybridů za polovinu roku 2022 se jich 57 % prodalo právě v Číně, dalšíh 27 % v Evropě, 10 % v USA. Globálně největšími výrobci elektromobilů/plug-in hybridů jsou právě BYD (15 %), Tesla (14 %), SAIC Motor (9 %) a Volkswagen (9 %) a Gelly (6 %, zahrnuje i Volvo, Polestar a další značky).

Evropa je po Číně druhým nejvýznamnějším trhem s elektromobily a tak není divu, že Tesla už tu továrnu má (Gigafactory Berlín) a BYD po nějaké pokukuje. Zatím jsou to jen nepotvrzené spekulace, které ale dávají smysl. BYD už nabízí své elektromobily na vybraných evropských trzích a jeho nabídka je více než konkurenceschopná.

Pokud se BYD skutečně rozhodne postavit v Evropě továrnu, bude možná hledat joint-venture (společný podnik) se zaběhnutou evropskou automobilkou. Právě tak to totiž až dosud probíhalo v Číně, když tam vstupovaly evropské automobilky (např. BYD + Daimler tam vytvořily novou elektromobilní značku Denza). Teprve odnedávna tam evropské automobilky mohou vlastnit 100 % svých továren.

Kromě továrny na výrobu elektromobilů BYD uvažuje v Evropě také o baterkárně. Už několik let má přitom BYD továrnu v Maďarsku, kde vyrábí elektrické autobusy. V průběhu následujících 12 měsíců chce BYD uvést v Evropě několik nových elektromobilů.

zdroj: InsideEVs

8 komentářů u “BYD uvažuje o výrobě elektromobilů v Evropě”

Napsat komentář