Boeing úspěšně otestoval autonomní přepravní dron, připomíná vesmírné lodě z Hvězdných Válek

Boeing vyvinul velký autonomní přepravní dron PAV. Jde o létající stroj s kolmým startem a pohonem plně na elektřinu. Aktuálně proběhly první letové testy.

Osobní přepravní dron Boeing PAV létá pouze na elektřinu a uletí až 80 km.
foto: Boeing

O vývoj PAV (passenger air vehicle) se starají divize Boeing NeXt a Aurora Flight Sciences. Prototypu se povedlo se vznést, vznášet se na místě a přistát, a to zcela autonomně. Uvnitř kabiny byla pouze figurína.

Nyní se začne s přípravami testů letu vpřed, využití křídel a přechodové fáze mezi letovým módem stoupání a letu kupředu. Ta je podle tiskové zprávy Boeingu nejobtížnější inženýrskou výzvou u každého stroje typu VTOL, tedy s kolmým startem.

Vývoj přepravního dronu se během jediného roku pohnul od konceptuálního designu po plně funkční létající prototyp. To je na firmu velikosti Boeingu úctyhodný výkon.

Dron je poháněn plně elektrickým systémem a je navržen pro autonomní létání od vzletu po přistání. Dokáže urazit až 80 km. Měří 9,14 m na délku a 8,53 m na šířku. Vzdáleně připomíná vesmírné „stíhačky“ X-Wing z Hvězdných Válek.

„Takhle vypadá revoluce, a je to díky autonomii,“ řekl John Langford, výkonný ředitel Aurora Flight Sciences. Právě ověřitelná autonomie prý učiní městskou leteckou mobilitu skutečností.

Kromě tohoto stroje PAV vyvíjí Boeing NeXt ještě podobný nákladní dron CAV, který je navržen tak, aby dokázal přenášet náklad o hmotnosti až 226,80 kg. Testování CAV ve venkovních prostorách má začít v letošním roce.

tisková zpráva

43 Comments on “Boeing úspěšně otestoval autonomní přepravní dron, připomíná vesmírné lodě z Hvězdných Válek”

 1. Kdyby tohle viděl Luke SkyWalker, jen by odvětil
  Kdyby tohle viděl Luke SkyWalker, jen by odvětil WTF?!?
  Nevím jestli autor článku nebo pouze překladatelský oříšek viděl Hvězdné Války a technicko vizuální stránku Star Fight Ship / ů ale opravdu ne , ne tohle nepřipomíná X-Wing ani B- Wing ani A – Wing …
  Firma Boeng tohle zvládla za rok! No potěš, tak to je výkon na tak velkou firmu :)))

  1. Na diskuzi jsem se podíval pouze v naději, že tu uvidím
   Na diskuzi jsem se podíval pouze v naději, že tu uvidím nějaké tvoje moudro. Napíšeš ještě nějaké detaily, proč jim to nebude nikdy fungovat a proč utrácejí peníze zbytečně?
   A ještě nějaké finanční anylýzy by nebyly? Boeing utrácí peníze daňových poplatníků nebo firemní?
   Těším se na tvoje hodnotné informace, jako vždy, z první ruky od vývojářů baterií, vývojářů v letectví, burzovní informace…
   😀

   1. Fero:
    Sice seš asi jeden z těch, co nemají páru o

    Fero:
    Sice seš asi jeden z těch, co nemají páru o základech techniky, ale budiž:
    Vrtulník funguje desítky let v praxi. Není důvod jej vymýšlet znovu. Ovšem v souvislosti s příchodem malých elektromotorů s permanentními magnety z různých vzácnějších kovů (neodym), využitím malých polovodičových střídavých měničů (tranzistory řízené polem) a možností využití mikrogyroskopů (ve velikosti SMD součástek) se začaly masově vyrábět mj. i různé RC multikoptéry.
    Protože jsou komerčně dostupné a pro jejich obsluhu nejsou nuitné žádné odborné znalosti, rychle se šíří. To vede k tomu, že různí kšeftaři vidí perspektivu v jejich větším provedení, které by bylo schopno nosit jako náklad i cestující.
    Pochopitelně jde o naivní nápad, protože pro takové zařízení nemůže stačit žádný energetický zdroj, vyjma uhlovodíkových paliv (roli hraje energetická hustota materiálu).
    Přesto se tyhle nápady šíří a neznalí investoři jsou ochotni za takové vize platit (Lilium, Zuri apod.).

    1. Domnívám se že Vám nejspíš utekl rozdíl v účinnosti
     Domnívám se že Vám nejspíš utekl rozdíl v účinnosti zařízení. Větší množství, avšak vhodně zvolených vrtulových ploch spolu se zvládnutým řízením kompaktních elektromotorů je někde jinde než „jednovrtulový“ systém.

     1. Já věřím, že tak technicky zdatný jedinec jako realista,
      Já věřím, že tak technicky zdatný jedinec jako realista, na první pohled podle fotky pozná, že Boeing za rok vytvořil pouze další RC letadýlko… vždyť od dob X-plošníků se vývoj nikam neposunul. Pořád jsou to jenom kolečka s křídly a motorem, žejo. Realista už teď ví, že Boeing jenom tahá peníze od naivních investorů, a projekt skončí u ledu.

      Já jsem se teda těšil na realistův výpočet, kolik alkalických baterií AA by muselo táhnout běžné letadlo pro 100+ cestujících… Doufám, že ještě přijde
      😀

        1. Nic si z toho nedělej, realista je známý brouk pytlík.
         Nic si z toho nedělej, realista je známý brouk pytlík. Jeho znalosti jsou geniálně multiplatformní stejně jako jeho dedukční schopnosti.

         Pokud jsme u letadel, nedávno tady vytrvale tvrdil, že elektrické letadlo pro přepravu lidí nemůže létat. Přitom už existuje prototyp od českého výrobce, který toto splňuje. Pak tvrdil, že to stejně moc dlouho ve vzduchu nevydrží, že na to jsou ty baterky slabé a těžké. Ani to není pravda… prostě takový „všeználek“ a kecal 🙂

        2. Marek:
         Ty sklapni – máš obě ruce levý a znalostí jsi moc

         Marek:
         Ty sklapni – máš obě ruce levý a znalostí jsi moc nepobral, viz ta tvoje epizoda s odtahem kvůli řemenu od alternátoru. Takových závad jsem zažil hodně a vždy jsem dojel – ať už jsem řemen měl náhradní a vyměnil ho, nebo byl nucen použít nouzové řešení.
         Takový namachrovaný fakan jako ty se nemá co otírat o někoho, kdo má znalosti a umí si poradit…

        3. Mám znalosti takové, jaké ke své profesi potřebuji. A i
         Mám znalosti takové, jaké ke své profesi potřebuji. A i něco navíc, co mě baví a naplňuje.

         A to, že neumím vyměnit řemen od alternátora ještě neznamená, že mám levé ruce, klidně se nechám odtáhnout, zaplatí to pojišťovna, tak proč ne? 🙂

         Ty jsi akorát tak zakomplexovaný blbeček, který si umí poradit se vším, že? A k čemu ti to je? Když si stejně pořád nasraný a frustrovaný a akorát se tady navážíš do každého 🙂

         A klidně se o tebe otírat budu, s takovým blbečkem mě to nejvíc baví 🙂

        4. Marek:
         Ty můžeš někomu nadávat do blbečků, když si

         Marek:
         Ty můžeš někomu nadávat do blbečků, když si neumíš poradit ani s jednoduchou a snadno identifikovatelnou a odstranitelnou závadou, tupoune.
         Ale to holt přinesla doba – všechno je na matlací displej, takže už nikdo nemusí nic umět a jenom někam zavolá…

        5. Máš pravdu. Nemusím to umět, proto to ani neumím. Stačí
         Máš pravdu. Nemusím to umět, proto to ani neumím. Stačí mi zavolat a je to, bez problémů. Umím zase jiné věci, za které dostanu zaplaceno tolik, abych nemusel vědět vše kolem auta. Říká se tomu dělba práce, blbečku 🙂

         Jo, já zapomněl… já jsem vlastně SW vývojář, což znamená, že prodávám lidem službu co nepotřebují, tahám z nich prachy za nic, samé šméčko a tak, že? To jsou tvoje slova, blbečku 🙂

         Běč se léčit…

        6. Marek:
         Jo, dělba práce – znám ty pitomečky, co umí leda

         Marek:
         Jo, dělba práce – znám ty pitomečky, co umí leda furt někam volat, případně bonzovat, lézt nadřízeným do prdelky a když mají něco sami udělat, pak končí.

         A ten tvůj „SW“ jsem dost často zažil – něco odněkud zkopírovat, vytvořit opičárnu a vydávat to za nezbytnou věc. V reálu to nikdo nepotřebuje, ale když se prolobuje, je vyděláno…

        7. No vždyť to říkám… zakomplexovaný frustrovaný
         No vždyť to říkám… zakomplexovaný frustrovaný blbeček. A ještě s geniální dedukční schopností, kterou by mu mohl závidět i Sherlock Holmes. Jsem SW vývojář, to znamená automaticky podvodník. Jo, to je opravdu hodno génia, takovéto závěry 🙂

         Ano, dělba práce je fajn, nikdo nezvládne vše… teda, kromě tebe, samozřejmě 🙂

        8. Marek:
         Jo, dělba práce fungovat může, ale ne tam, kde

         Marek:
         Jo, dělba práce fungovat může, ale ne tam, kde rozhoduje arogantní namistrovaný pitomec s hlavou v oblacích, který nerozumí základním věcem.
         U tebe je jasný, co seš zač – mimochodem k tématu nemáš určitě co říci, těžko bys prokoukl, kde končí reál a nastupuje blamáž, protože se neobtěžuješ zajímat se o složitější zařízení.

         Takže k věci:
         Tohle fantastický polítátko je v praxi neupotřebitelné, protože nízká energetická hustota nedovolí delší lety.
         Krom toho kolmé starty jsou vysoce energeticky náročné a vytvářet takové vrčítko pro masové použití je holý nesmysl – nikdo by to nezaplatil.
         Další debatu jsem s tebou ochoten vést jen k tématu…

        9. K tématu se nemá smysl bavit. Zkoušel jsem to minule v
         K tématu se nemá smysl bavit. Zkoušel jsem to minule v debatě o elektrickém letadle a zjistil jsem, že to opravdu nejde. Meleš si svou, nepřijmeš fakta a akorát děláš chytrého.

         Prostě blbeček zůstane blbečkem, i když si o sobě myslí kdovíjak je chytrej, když si všechno dokáže udělat sám 🙂

        10. Marek:
         Fakta uznávám vždy – energetická hustota nedovolí

         Marek:
         Fakta uznávám vždy – energetická hustota nedovolí provozovat elektrická letadla pro dopravu osob.
         Experiment s baterkou je dobrý leda k poskakování kolem letiště, to je ten základní fakt.
         Seš naivka, který sežere kdejaký hoax – baterka s několika desítkami kWh vydrží na provoz jen tak krátkou dobu, že takový pohon nelze efektivně využít.

        11. No vždyť to říkám…
         Prototyp toho letadla dokázal

         No vždyť to říkám…
         Prototyp toho letadla dokázal vzlétnout, letět 3 hodiny (300 nebo 400 km) a přistát. Ale podle tebe to není nmožné. Tak jo, no… opravdu se s tebou nemá smysl bavit 🙂 Spi dál, blbečku.

        12. Marek:
         Že nějaký senzacechtivec uvede hoax či výsledek

         Marek:
         Že nějaký senzacechtivec uvede hoax či výsledek ojedinbělého experimentu neznamená, že něco takového funguje v běžném provozu a že to je použitelné.
         Kdo je v reálu a kdo „spí“ je poznat – já hoaxy nežeru, ty ano…

        13. To letadlo funguje úplně v pohodě, je to kategorie ULL, má
         To letadlo funguje úplně v pohodě, je to kategorie ULL, má max. vzletovku 600 kg, samotný letoun má nějakých 420, pokud si dobře pamatuji, zbytek zůstává pro 2 lidi, 180 kg. létá 3 hodiny, nějakých 300-400 km dolet. Žádný hoax, vyzkoušeno, otestováno. Je to prototyp připravcený reálně do výroby.

         Tys tvrdil, že to létat nemůže, že to je technicky nemožné. Není, je to realita, tak to přijmi. Je to použitelné, jediná překážka je zatím cena, jako u všeho na elektřinu.

         Takže pokud jsou tvoje odborné znalost (spíš předsudky a zabedněnost) i v případě této diskuse na stejné úrovni jako u té předešlé, tak s tebou ztrácet čas je opravdu zbytečné… blbečku 🙂

        14. Vás to baví? Já ho už asi rok ignoruju, je to dement.
         Vás to baví? Já ho už asi rok ignoruju, je to dement.

        15. Josef:
         Dobře se pamatuju na tvůj nablblý nápad, že ty

         Josef:
         Dobře se pamatuju na tvůj nablblý nápad, že ty troleje by bylo dobrý schovat někam do vozovky.
         To může napadnout opravdu jen vypatlanou palici – a takový zmetek tu bude někomu nadávat…

        16. Náhodou je to srandista. Vždycky mě pobaví :)))
         Umí se

         Náhodou je to srandista. Vždycky mě pobaví :)))
         Umí se nasrat jak malej ratlík.

        17. Nech ho, koho bych pak dával dětem jako odstrašující
         Nech ho, koho bych pak dával dětem jako odstrašující případ. Navíc jsem zjistil, že kluci z VUT ho mají jako ‚maskota‘ a žádná pijatika se neobejde bez papírků s jeho názory.

        18. Teď nevím, na koho to bylo…
         Teď nevím, na koho to bylo…

        19. marek:
         Jasně, teď nevíš, protože nepoznáš, že pitomec

         marek:
         Jasně, teď nevíš, protože nepoznáš, že pitomec PaRi je další z nablblých naivků, jehož představy jsou mimo realitu. Mimochodem, zrovna tenhle pitomec se tu zastával podvodníčků od HE3DA…

        20. Realista = Chechta = Brouk pytlík zkřížený s
         Realista = Chechta = Brouk pytlík zkřížený s MacGyver-em
         Jsem přesvědčen, že ty uděláš zhovna cokoliv.

        21. Jasně že na ‚realistu‘. Ještě teď se tu pár kluků
         Jasně že na ‚realistu‘. Ještě teď se tu pár kluků válí po zemi z toho, jak vyletěl. Opravdu jsme se nasmáli. No nic, laťku posunul kluk realistickej hodně vysoko, to hned tak někdo nepřekoná. 8-)))

        22. Přesně tu debatu si pamatuju… A tady píšou, že je to
         Přesně tu debatu si pamatuju… A tady píšou, že je to navržené pro dolet 80km… Ale je jasné, že Boeing jsou podvodníci, co tahají peníze z kapes naivků. Tvrzení podpoří výpočtem vycházející z techniky minulého století. Dneska už se ani neobtěžuje, lajdák jeden
         😀

  1. Domnívám se že právě ty malé rozměry umožňují aby
   Domnívám se že právě ty malé rozměry umožňují aby drony lítaly. Holt nejde vše jen zvětšit v nějakém poměru a myslet si že to bude fungovat stejně. Když nic jiného, tak se těžko budou obcházet základní geometrické vztahy, kdy povrch (např. plocha křídel nebo vrtulí) roste s druhou mocninou rozměrů, ale objem a tedy i hmotnost roste s třetí mocninou.
   To je i důvodem proč mravenec klidně unese desetinásobek své váhy ale my to nedokážeme ani náhodou a třeba slon má problém unést sám sebe.

   Na tohle nemusí být nikdo odborníkem na letectví, stačí selský rozum

Napsat komentář