Autosalon Ženeva 2019: plážový elektromobil Volkswagen I.D. Buggy

Koncept elektromobilu Volkswagen I.D. Buggy posouvá myšlenku legendárních plážových bugin do věku elektrické mobility.

Volkswagen s konceptem I.D. BUGGY představuje nový, zábavný aspekt elektrické mobility. Otevřený koncept s nulovými emisemi je 4063 mm dlouhý, 1890 mm široký a 1463 mm vysoký. Rozvor náprav činí 2650 mm.
foto: Volkswagen

 

Volkswagen poprvé představí koncept I.D. Buggy, další z rodiny elektromobilů I.D., na 89. mezinárodním autosalonu v Ženevě (7.–17. března 2019). Paralely mezi plážovými buginami minulosti a novým konceptem I.D. BUGGY zkracují období pěti dekád na pouhé mrknutí oka: všechny buginy ze 60. let se vyznačovaly vysokým stupněm modulární variability – jejich základy tvořil podvozek legendárního Brouka a vzadu posazený čtyřválcový boxer.

Malosérioví výrobci překryli podvozek a motor Brouka krytem vyrobeným z plastu vyztuženého skelným vláknem (GFRP), čímž se zapsaly do historie automobilového průmyslu. I.D. BUGGY navazuje na tento kultovní koncept technickými možnostmi moderní doby.

Volkswagen I.D. Buggy
foto: Volkswagen

Základ v tomto případě tvoří progresivní platforma MEB. V podlaze vozu je integrována vysokonapěťová baterie. V případě I.D. BUGGY má tato lithium-iontová baterie kapacitu 62 kWh. Napájí vzadu umístěný elektromotor o výkonu 150 kW / 204 k a poskytuje dojezd kolem 250 km (WLTP). Charakter sportovní I.D. BUGGY je diktován elektromotorem, který dává maximální točivý moment 310 N.m ihned z nulových otáček.

To znamená, že elektromobil vždy posílá na zadní nápravu dostatečný výkon, a to i v terénu. Při plné akceleraci na zpevněném povrchu dosáhne koncept rychlosti 100 km/h za pouhých 7,2 sekundy. Maximální rychlost je elektronicky omezena na 160 km/h. Jako alternativu k pohonu zadních kol lze případně přidat další elektromotor pro přední nápravu a vznikne tak pohon všech kol.

Volkswagen I.D. Buggy

Volkswagen I.D. Buggy
foto: Volkswagen

Volkswagen Group v Ženevě ukazuje, jak způsobit převrat v nabíjení a jak jej v budoucnosti realizovat kdekoli – ať už na pláži, festivalech, ve městě nebo kdekoli jinde: na autosalonu poprvé představí flexibilní rychlonabíjecí stanici. Tu lze postavit dočasně nebo instalovat natrvalo. Díky DC technologii rychlého dobíjení s maximálním výkonem 100 kW lze baterie v modelech Volkswagenu s platformou MEB dobít na 80 % kapacity za pouhou půlhodinu.

Abyste cítili vítr ve vlasech, byly záměrně odstraněny dveře a pevná střecha. Proto odolný a minimalistický design interiéru charakterizují nepromokavé materiály. Koncept je tradiční dvoumístný vůz, nicméně I.D. BUGGY lze také přestavět na vůz s uspořádáním sedadel 2+2.

Volkswagen I.D. Buggy

Volkswagen I.D. Buggy
foto: Volkswagen

Karoserie z kompozitních materiálů, tvořená konstrukcí složenou z hliníku/oceli/plastu, je samonosná. Díky modulární konstrukci lze horní část karoserie oddělit od platformy MEB. Jasný signál pro malosériové výrobce a start-upy: stejně jako v minulosti nabízí Volkswagen s konceptem I.D. BUGGY příležitost pro externí výrobce.

Nabídka: na tomto základě můžete postavit plážovou buginu s nulovými emisemi pro novou éru – ať už pro Santa Barbaru v Kalifornii, Yalong Bay v Číně nebo St. Peter-Ording v Německu. Obecně lze říci, že platforma MEB má rovněž potenciál stát se novým technickým základem pro e-mobilitu pro mnoho automobilek. Pozadí: Volkswagen na začátku roku 2019 poprvé oznámil, že má v plánu MEB zpřístupnit konkurenci jako platformu pro elektromobily.

Volkswagen I.D. Buggy

Volkswagen I.D. Buggy
foto: Volkswagen

Předzvěst modelu I.D.? Zároveň I.D. BUGGY demonstruje široké spektrum bezemisní mobility, kterého lze dosáhnout díky modulární platformě pro elektromobily od společnosti Volkswagen. Koncept I.D. BUGGY je ukázkový příklad, že existuje také prostor pro bezemisní vozy s omezenou výbavou – jakéhokoli typu – v budoucí produktové řadě rodiny I.D.

O rodině mluvíme záměrně. Po modelu I.D. (kompaktní třída), I.D. BUZZ (dodávka), I.D. CROZZ (SUV) a I.D. VIZZION (sedan) je nová I.D. BUGGY pátým konceptem založeným na platformě MEB, který Volkswagen použil, aby potvrdil rozmanitý charakter rodiny I.D.

tisková zpráva

9 komentářů u “Autosalon Ženeva 2019: plážový elektromobil Volkswagen I.D. Buggy”

 1. Tak mě se to líbí. Elektromobil nemusí být jen taková
  Tak mě se to líbí. Elektromobil nemusí být jen taková převrácená lžička. Naopak. Rozmanitost, která za každou cenu nemusí podléhat jen aerodynamice je fajn. Věřím, že většina konceptů VW nezůstanejen koncepty. A je to dobře. Že to bude více“žrát“. No dnes také úplně každý nesleduje jen spotřebu.

  1. Přesně. To co koncern PSA už pár let nabízí v elektrice
   Přesně. To co koncern PSA už pár let nabízí v elektrice běžně (klasicky kromě ČR) nám VW ukazuje opět jako koncept + kecy navrch.
   Jinak je to okopčená Škodofka z roku 1974
   http://www.auto.cz/skoda-buggy-se-vyroby-nakonec-nedockala-skoda-muzeum-120821.
   To už se raději mohli pochlubit tím výtvorem svých vysokoškoláků Škoda Element https://ecomento.de/wp-content/uploads/2017/06/Skoda-Element-Elektroauto-Buggy-5.jpg a https://www.kues-magazin.de/wordpress/wp-content/uploads/2018/12/Azubisbaueneinenbuggy-702×336.jpg

Napsat komentář