Airspeeder: když spojíte Formuli 1 a létající dron

Drony, do kterých můžete nasednout, mají potenciál změnit budoucnost dopravy. Malou přípravou na to budou závody Airspeeder.

Airspeeder: Závody létajících aut už klepou na dveře!
foto: Airspeeder

Závody elektrických formulí Formula E už jsou tu s námi pár let a šampionát úspěšně kráčí do nových a nových ročníků. Připravují se i závody elektromotorek MotoE a dalších typů elektromobilů.

Airspeeder si klade za cíl proklestit cestu sektoru tzv. „eVTOL“, tedy strojům typu „Electrical Vertical Take Off and Landing“. Jednoduše řečeno přerostlým dronům, které uvezou jednoho až dva lidi.

V současné době se výzkumem a vývojem eVTOL strojů zabývají po celém světě minimálně desítky společností. Od nejmenších start-upů po největší letecké společnosti jako je Boeing či Airbus.

Soutěž Airspeeder je zatím v začátcích. Podařilo se jí zajistit desítky milionů dolarů na další rozvoj a má prototyp závodního stroje. Prototypy se, zatím bez posádky, už testují. Stroj váží asi 250 kg a využívají vyměnitelné baterie, podobně jako na samotném počátku stroje seriálu Formula E.

Jedna baterie vydrží asi na 15 minut závodů. Stroj je poháněn čtyřmi elektromotory 24kW elektromotory pro max. rychlost 200 km/h. Airspeeder může létat 4,5 metru a 40 metrů nad zemí.

Za projektem Airspeeder stojí australská společnost Alauda. Ta si už shání sponzory, mezi které patří například domácí firmy Saltwater Capital a Jelix Ventures. Dalšími sponzory jsou například společnosti EQUALS a DHL.

13 Comments on “Airspeeder: když spojíte Formuli 1 a létající dron”

    1. sapiens a brief history of humanokind – yuval noah harari
     sapiens a brief history of humanokind – yuval noah harari (2012) pekne aj nepekne popisuje „históriu a dnešok“ – cesta ktorú doposiaĺ prešiel slabý a nevýznamný tvor, ktorý pred dvomi miliónmi rokov v kúte afriky získal vedomie, vyvraždil svojich bratancov rodu homoa ovládol planétu. dosiahol to neľútostnou krutosťou, alebo schopnosťou vzájomnej spolupráce?

     1. Vzájemné spolupráce při vyvražďování. To jsme uměli
      Vzájemné spolupráce při vyvražďování. To jsme uměli vždy nejlépe. Dnes s tím máme trochu problém, vzhledem k jaderným zbraním, protože se nedá zvítězit. Jinak bychom vesele jaderně bombardovali o106. Důvod už by se našel.

  1. Red Bull Racing se lita uz jak dlouho a lidi tam umira min jak
   Red Bull Racing se lita uz jak dlouho a lidi tam umira min jak v F1… aspon to posune vyvoj zase dopredu… je kazdeho vec jestli chce riskovat na okruhu, v letadle nebo treba v horolezectvi…jen tech motorkaru co umre za rok… ps: akcie nam nejak poskocily nahoru… vi nekdo proc?

   1. Tak myslím že panika je definitivne za námi (aspoň co se
    Tak myslím že panika je definitivne za námi (aspoň co se týká burzy)a vrací se na úroveń 600-800 kam v tuto dobu patří pokud „jde vše podle plánu“ (plány a výhledy počítající s dopady čínského viru už byly v cenách zohledněny). Ale nesázím se, uvidíme jestli to další obchodování potvrdí.

    1. Panika není za námi ani náhodou, stejně jako pandemie.
     Panika není za námi ani náhodou, stejně jako pandemie. Klidně můžou přijít ještě další 2 vlny jako za časů španělský chřipky a můžou bejt ještě drtivější než ty přetím. Stačí když vir zmutuje. Dívej se do historie když předpovídáš budoucnost.

 1. Off:diky vyskytu Covidu se uzaviraji lekarska zarizeni,
  Off:diky vyskytu Covidu se uzaviraji lekarska zarizeni, policejni, hasicske a zachranne stanice, urady a kdo vi co jeste. Ale zatim ani jedna prodejna potravin. Copak tam maji za zazracne zdravotni vlneni ze se to prodavackam vyhyba. Nebo nas jen obelhavaji a vesele prodavaji i kdyz by meli mit pod karantenou zavreno?

Napsat komentář