VIDEO: vesmírná raketa SpaceX vylétla 1000 metrů a opět přistála

Jan Grohmann - 03 Květen 2014

Elon Musk není znám jen výrobou elektrických vozidel Tesla. Jeho společnost SpaceX plánuje cenovou revoluci v dopravě do vesmíru. Pomoci má k tomu nová generace raket Falcon 9.Grasshoper 2

Program Grasshopper 2 testuje možnosti kontrolovaného přistání rakety zpět na zem.
foto: YouTube

Elon Musk plánuje do vesmíru vysílat znovupoužitelné rakety. Raketa díky přistávacím nohám a rafinovanému stabilizačnímu systému dokáže (teoreticky) přistát zpět na místo svého startu. Musk v budoucnu slibuje snížení ceny za 1 kilogram vyneseného nákladu až o jeden řád.

Video posledního testu rakety Grasshopper 2, která vylétla do výšky 1000 metrů a znovu přistála
video: YouTube
YouTube
Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

To tu uz bolo - a este aj hrozne davno, financovany program v NASA, cierna raketa s vysuvatelnymi 4 nohami. Je to prebrata technologia. Nebola uspesna. Preto ju zastavili.

Potom experimentalne "sondy" ale s rychlo prerusovanou exploziou, opat NASA a opat zruseny projekt.

Uplne prvy bol pristavaci mesacny modul.

Stabilizacia stale rovnaka od jak ziva, gyroskop.

Dovodom kazdeho neuspechu okrem much, je tryska plna horuceho plynu a neexistujuce tlakove potrubia a materialy v tryske ktore dlhodobo znesu taku zataz. Vzdy len na par pouziti.

Najspolahlivejsia metoda v atmosfere je a vzdy bude padak.
Ak je to tazke, velke a pohodlne, tak riadeny pad, pomocou kridiel. Toto tu je somarina.

Obrázek uživatele Jolinar

povime si za rok kdy maji v planu znovu pouzit prvni stupen :-)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

NASA dělala testy s řízeným přistáváním pomocí raketového motoru, ale nikdy z toho nevzešlo něco praktického. Byly to jen technologické demostrátory.

To, o co se SpaceX pokouší, je znovupoužitelnost jednotlivých stupňů rakety bez dlouhých časových prodlev, které by jinak padly na transport stupňů, renovace, výměny dílů.

Ve SpaceX si velmi dobře uvědomují, jak by se to dělat nemělo – všichni si ještě pamatují raketoplán NASA. Byl navržen jako znovupoužitelný systém pro snížení nákladů. Jenže cena za jeden let se vyšplhala na víc než 1miliardu USD. Např. postranní raketové boostery na tuhá paliva známé jako SRB přistávaly na padácích do oceánu. Jenže cena za renovaci boosteru byla obrovská – pro srovnání nový booster stál 100mil.USD, renovovaný 80mil.USD.

Mořská voda je agresivní, jestli to SpaceX myslí se znovupoužitelností 1.stupňů vážně, nemůže přistávat s padáky do vody… SpaceX by stejně nestačily jenom padáky. Aerodynamické síly při vstupu do atmosféry jsou příliš velké – proto musí provést otočení 1.stupně a první řízený zážeh hned po oddělení od 2. Stupně.

Krom toho SpaceX má oproti konkurenci hodně výhod. Poměr váhy prázdné rakety a natankované je 1:10 (zpátky přistávají jen se zlomkem hmotnosti a na to jim vystačí 1 motor z 9). S tím souvisí i to, že použité motory Merlin 1D mají zatím nejvyšší parametr tahu k vlastní hmostnosti (=150) – jsou velmi lehké, navíc vydrží pracovat velmi dlouho (mají to otestované). Tyhle detaily se ale počítají. Když přidají k váze obyčejné rakety Falcon 9 váhu přistávacích noh a dalších nezbytných prvků pro znovupoužitelnost, pořád mohou počítat, že na orbitu dostanou cca 2% ze startovací hmostnosti rakety (okolo 10 tun). A cena paliva je oproti ceně celého nového hardwaru opravdu směšná.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

to vižejo ty chytráku

Chtěl bych být ta kráva.

První úspěšný a zveřejněný pokus byl asi do 100m, tak příště už to bude 10000? Je to opravdu velký pokrok. Zatím se to dalo vidět jenom na Měsíci a ve sci-fi filmech. Tam to vypadá jako že vlastně o nic nejde. Jenomže jde. Palivo pro přistání si musí raketa vynést nahoru. Je to dost náročný podnik, start to zpomalí, raketa ztěžkne. Více paliva znamená i větší riziko. Další věc je bezpečnost a spolehlivost. Motory na jedno použití a pro opakované použití budou muset mít dosti odlišné parametry pokud se týče životnosti.

---

hariprasad

našiel som animáciu, na ktorej je celý systém objasnený. Možno by bolo vhodné pridať toto video ku článku aby sa predišlo zbytočným dezinformáciám.
https://www.youtube.com/watch?v=sSF81yjVbJE

Obrázek uživatele Jolinar

Paradni diskuze k clanku, skoro jako na Novinkach :-)
Ale je fakt, ze pro cloveka neznaleho je v tom clanu opravdu malo informaci a davat sem jen videa, grafy a podobne bez dalsich informaci je bida.

- jen abych nepomlouval a doplnil info teda (protoze v tech komentech je fakt kopa nesmyslu). K brzdeni a pristani se nepozije padak, ale opravdu jen motory. SpaceX delala uz i 2 testy na realnych raketach a tam se jednalo o 2 zazehy. Prvni zazeh chvili po oddeleni druheho stupne rakety a druhy zazeh tesne pred pristanim na vode. Zadny padak...

- palivo stoji zhruba 0,3% z celkove ceny rakety. Tedy maximalni slevneni pri pouziti plne znovupouzitelne rakety je o dva rady, realne bych to ale videl spis o jeden rad.

- nejedna se o fake, v testu na videu letela raketa jen pomoci jednoho motoru z celkoveho poctu 9...

- jednalo se o druhy let teto verze. Prvni verze mela nohy na pevno a byla postavena na platforme Falcon 9 (znama jako Grasshopper), druha verze ma sklapeci nohy a je postavena na platforme Falcon 9 v1.1.

- natoceno z hexacopteru (to same jako quadrocoptera jen to ma 6 motoru misto 4), nikoli z balonu.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Ale tady přece nejde o cenu paliva, ale o cenu užitečného nákladu, která vytváří zisk. I kdyby bylo palivo úplně zadarmo, když ho budete muset vzít o tunu navíc, tak tím přicházíte o tunu užitečného nákladu, což je při současných cenách cca 10-15 miliónů dolarů. Vše tedy záleží na tom, kolik paliva navíc je třeba brát s sebou a jestli ztráty z menší hmotnosti užitečného nákladu vyváží zisk z ušetřeného prvního stupně rakety.
Řekněme si ale upřímně, že na tom pracují lidé chytřejší než my všichni tady dohromady a ti asi vědí, co dělají a mají všechno spočítané.

Ono taky nejde jen o hmotnost paliva, ale i ty "nohy", vysouvací mechanismus, stabilizační systém, to vše taky něco váží. Ale neumím odhadnout jaký je poměr hmotnosti mezi přídavnou "konstrukcí" a "brzdným" palivem?
Mimochodem, při jednom pokusu došlo palivo, protože ulpělo na stěnách nádrže odstředivou silou vlivem roztočení stupně. Při dalším pokusu museli přidat další palivo i na tento vliv.

Obrázek uživatele Jolinar

pokud vim, tak pridali nohy, ne dalsi palivo... pripadne kde jste to cetl?

To už si nepamatuju, kde jsem to četl. Jde o to, že provádějí souběžně dvojí pokusy:
1) Vypustí malou jednomotorovou raketu do určité výšky a pak s ní přistávají na nohy.
2) S prvním stupněm rakety, která něco orpavdu vynáší na oběžnou dráhu, zkouší manévrovat a brzdit tak, jako kdyby měl přistát, cílem testů je udržet ten první stupeň ve vertikální poloze motory napřed, jako kdyby přistával, i když nakonec spadne do moře a poškodí se. A při prvním pokusu tohoto druhu ve finální fázi brždění neměli dost paliva, protože se stupeň roztočil a poslední zbytky paliva ulpěly na stěnách nádrže.

Obrázek uživatele Jolinar

ano a proto pridali nohy (ikdyz pristavali na vodu), ktere slouzi nejenom na pristani, ale take na zpomaleni pripadne rotace... O dalsim palivu jsem nikde nic necetl, proto by me zajimalo odkud mate tuto informaci.

Tak jsem to našel, bylo to na Technetu:

"Firma novému Falconu zvýšila výkon manévrovacích trysek i množství paliva v nádržích a údajně to stačilo."

Zdroj: http://technet.idnes.cz/spacex-falcon-vicenasobne-pouzitelna-raketa-f3c-/tec_vesmir.aspx?c=A140429_170851_tec_vesmir_mla

Mimochodem, zajímalo by mě, jak chtějí návrat 1. stupně s přistáním na pevnině řešit geograficky - když se startuje z Floridy, 1.st. dopadá do jižního Atlantiku. Takže se nabízí buď britský Ascension, Sv. Helena nebo Muskova rodná Jihoafrická republika.

Obrázek uživatele Jolinar

Samozrejme jde o cenu jak paliva tak i cenu nakladu. Cim vice paliva, tim mensi naklad. Ale taky pokud tim zachranim raketu a muzu ji pouzit jeste jednou, dvakrat, desetkrat nebo tisickrat, tak pak se zacne projevovat cena paliva. Tak jako u letadla nebo u auta. Kdyby benzin stal 10.000Kc za litr, tak by bylo celkem jedno jestli auto stoji 300.000 nebo 800.000Kc protoze jen za rok by jste dal 10M na palivo. Cena paliva je dulezita u vsech znovupouzitelnych dopravnich prostredku. Pokud se z rakety nekdy stane znovupouzitelny dopravni prostredek (i za cenu snizeni nosnosti treba na polovinu), pak zacne hrat roli cena paliva a cena pripravy na dalsi let.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Vaše úvaha je naprosto na místě, každá tuna paliva co si bude muset nechat se projeví na zmenšení nosnosti (Ciolkovkého rovnice)! Když se tím ale podaří znatelně snížit náklady, tak by se to nakonec mělo vyplatit.

Sám Musk přiznává že úspěch ještě není zaručen, zatím se neví jak drahé bude raketový stupeň znovu zprovoznit, ten co zkušebně dosedl na hladinu oceánu se totiž po chvíli přelomil a potopil (ne chybou konstrukce, zrovna byla bouře s 20m vlnama, to by rozlámalo i osvědčené SRB raketoplánu).

Vše ostatní rozumně shrnul Jolinar, díky...

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Space X - Tesla - Elon Musk = Továrny dneška. Ve dvacátém století to bylo Agrokombinát Slušovice!!! Elon Musk má kliku na výběr stejně zapálených profesně vzdělaných odborníků. Holt USA země netušených technických vymožeností.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Holt země netušených technických možností nemá nosiče. Podívejte se, kdo a čím zásobuje ISS :
kosmo.cz/modules.php?op=modload&name=kosmo&file=index&fil=/m/pil_lety/mezinar/iss/iss.htm

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

A i nový Antares který teď začíná lítat má ruské motory!

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

multirotor? Hezký a úsměvný, co to je nebo znamená je lepší nevědět. Překládat něco bez znalosti AN a neznalosti o obsahu článku vede k blbostem... :-)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Vtip je v tom, ze prvni stupen rakety = cca 70% ceny letu, takze primarne nejde o to, pristavat zpet do odpaliste, ale neznicit ten prvni stupen, aby byl znovupouzitelny. Tim by se cena dopravy opravdu o ten cca 1 rad snizila hned, mnozstevni slevy se nabali casem...'-)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

konecne to niekto jasne vysvetlil, to co uz malo byt v clanku. dakujem.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Takovou rychlostí (spíš pomalostí) se na oběžnou dráhu nedostane.Dřív spotřebuje všechno palivo. O návratu nemluvě. Jako hračka je to ovšem hezké.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

bol to TEST, viete čo znamená to slovo?

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Hej, viem čo je to test.Ale mali napsat čo testujú lebo rychlost je myslím velmi doležitá,možná v tomto prípade najdoležitejšia.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Podle videa co jsem viděl mi přijde, že testují stabilizaci při sestupu a na to přeci nepotřebují vyletět s max. rychlostí.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Nepotrebuji?

A pro me neznaleho techniky, jake sily pusobi na prvni stupen v maximalnim letu a tim i na pozadovanou stabilizaci a jak pri teto rychlosti? (nepocitam "jine" atmosfericke podminky v 1km a x km...)

Vas pristup evokuje, kdyz mame spitfire neni take problem postavit nadzvukovou sithacku...

Toto co testuji uz meli udelano, kdy byl test minule do cca 200metru a zpet, 1km a zpet uz je jenom overeni prvniho testu, tedy nic noveho netestuji, jenom overovali co uz maji, tedy stale nic...

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Ano nepotřebují.
Díval jste se na to video? Já se tu bavím o zkouškách stabilizace při přistání. Nechcete mi tu tvrdit, že čím bude raketa výš tak bude padat rychleji.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

To jistě, ale něco joiného je návrat z tisíce metrů a něco jiného z oběžné dráhy, kde musí setsakramentsky brzdit, aby se mu to přistání povedlo jako v testu.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

prvý stupeň rakety nikdy nedosiahne obežnú dráhu, on sa totiž odpojí pred dosiahnutím 1. kozmickej rýchlosti

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Možná mají vypočítané, že se to ekonomicky vyplatí, ale mi to přijde jako plýtvání palivem. Raketa si kvůli návratu musí nést mnohem více paliva s sebou (netuším o kolik více, jestli budou brzdit pouze motory nebo i odporem vzduchu při vstupu do atmosféry), každopádně se tím sníží hmotnost užitečného nákladu.
Mnohem lepší koncept je nedávno zmiňovaný Skylon, který se chová prakticky jako běžné letadlo, může vzlétnout i přistát na normálním letišti a je do 48h připravený k dalšímu startu. Tady věřím, že by mohlo dojít k opravdu razantnímu snížení ceny za přepravu na nízkou oběžnou dráhu.
Musk jde podle mě úplně špatným směrem.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

O moc paliva vice se brat nemusi. Logicky se totiz pád nejdřív zbrzdí padákem, a raketový motor se použije až pro konečné zpomalení na posledních max. několika kilometrech. Mimochodem oni už to zkušebně udělali, před pár týdny při startu mise CRS-3 k ISS. První stupeň ůspěšně přistál na moři, a vertikálně se udržel ještě asi 10 vteřin po vypnutí motorů, takže to funguje. Ten první stupeň samozřejmě nemohli zachránit, jelikož se nepřistávalo na zem, ale pro jistotu do vody, ale podle výsledků to fungovalo bezchybně.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Díky za informace, tohle už dává celkem smysl, jak po technické, tak ekonomické stránce.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

1. Vyvinut raketu je dnes relativne jednoduche. Naproti tom vyvinut raketoplan je takmer nerealne. Najma pre startup ktory nie je financovany z americkych dani. Musk isiel jedinou a spravnou cestou - rakety.
2. Viete kolko stoji vylovenie a vycistenie prveho stupna rakety? A hadajte kolko stoji palivo navyse aby mohol ten prvy stupen cisto pristat. Zamyslite sa prosim nad problematikou kym vypustite taku blbost zo seba.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

1. Do projektu Skylon a hybridnich motoru Sabre uz soukromi investori dali pres 350 milionu dolaru. Loni v lete pridala britska vlada dalsich 60 milionu liber. Nevidim duvod, proc by schopni a chytri lide investovali takove castky do neceho co podle Vas je "takmer nerealne". Predpokladane snizeni ceny za 1kg vyneseneho nakladu je ze soucasnych £15,000/kg na cca £650/kg.
2. Nechte si laskave ty Vase invektivy, nikdo tady na ne neni zvedavy. Ja Vam taky nerikam, ze sebe vypoustite blbosti. Jestli neumite diskutovat slusne, tak nediskutujte vubec.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Byl bych moc rád kdyby se váš optimizmus naplnil, ale ohledně Skylonu bych byl opatrný. Zatím je to jen koncept, jediné co jsme viděli je obrázek (a testy mezichladiče). Minimálně bych počkal na první testy kompletních motorů Sabre, protože nic podobného ještě nikdo nikdy nevyzkoušel.

Rozhodně je ale dobře že vývoj jde dopředu, i kdyby Skylon nefungoval tak jak by měl tak to bude velký technologický krok ze kterého může jít vývoj ještě dál dopředu.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

1. Musk isiel cestou agilneho developmentu - prist cim skor na trh s niecim pouzitelnym a dalej sa vyvijat. Nepochybujem o tom, ze niekde v roadmape spacex je aj raketoplan typu skylon.
2. Mate pravdu. Sorry. Ale hadam uznate, ze je lacnejsie pridat palivo ako lovit a opravovat cely prvy stupen?

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Máte pravdu, nedošlo mi, že se bude brzdit hlavně padákem a motory se použijí až v závěrečné fázi letu. Pak toho paliva opravdu není třeba moc navíc.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Kosmodrom na poli :-). A řídí to ze seníku RCA dálkovým ovládáním....

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Celkem slušný fake.
A ty kravičky v popředí :-). A těsne vedle rakety s tunama explozivního paliva to v klidu filmuje vrtulník nebo co, ha, ha.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Nie je to fake. Je to uz x-te testovanie prototypu. Natacane hexa dronom ak ma pamat neklame. Dajte si do youtube vyhladat space x grashopper a najdete kopec takychto videi. Zaroven by sa patrilo podotknut, ze dragon ktory je tusim este na orbite a bol vyslany minuly tyzden, bol vyneseny prvym stupnom, ktory mal pre testovacie ucely uz namontovane sklapacie nohy. Netestovali pristatie - padol do mora, ale testovali len tie nohy.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Pokud je ten vrtulník dron tak co by ne, navíc extistuje něco jako dlouhé sklo, že ano. U krav taky problém nevidím. A pochybuji že Space X která už posílá svoji loď na ISS má zapotřebí dávat na net fake videa. Někdo se tady chce udělat nějak moc chytrým zdá se mi.

To bude spíš balón někde v úctyhodné vzdálenosti. Slušný objektiv a stabilizace udělá hodně.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Ve skutečnosti je to opravdu točené z multirotoru, samozřejmě se stabilizací a slušným objektivem... Informace přímo od SpaceX, a na několika starších videích je v záběru i vidět rameno s motorem a vrtulí.

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Standardní nastavení volby "Zasílání upozornění na email" můžete nastavit na stránce svého profilu.
Ochrana proti nevyžádaným příspěvkům
Absolováním testu nám pomáháte bojovat proti SPAMu. Děkujeme.

EVMapa.cz - mapa nabíjecích stanicAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilProdej pneu 100% onlineBUS2BUSKariéra EVC GroupNabíječky elektromobilů Circontrol