V soutěži hybridních formulí vyhrál monopost Hybrid Blue

Daniel Kunz - 22 Květen 2012

Americká společnost SAE pořádala v rámci program Formula SAE Hybrid i letos tradiční soutěž, do které se mohli hlásit vysokoškolští studenti s projekty hybridních formulí. Šestý ročník oblíbených závodů zná své vítěze. Plus skvělé ! auto hybrid hybridní elektrické formule High Voltage

Pozor, vysoké napětí! Hybridní formule jsou de-facto i elektrické formule, takže elektřina je všudypřítomná.
foto: Formula Hybrid

Letošním vítězem v kategorii Hybird se stal tým studentů strojírenského oboru z Birmingham Young University (BYU) v  se svou formulí pod označením „Hybrid Blue“.

Hybrid Blue pod svou kapotou skrývá 100 koňských sil a o pohon hybridního motoru se stará 72 článků lithium-polymerové baterie společně s palivem E85 (benzín s 85% příměsí etanolu), které snižuje spotřebu, aniž by omezovalo výkon.

Monopost musel v rámci soutěže co nejrychleji zvládnout např. jízdu na krátkou vzdálenost, ale třeba i 22 kilometrů delší zátěžové jízdy, přičemž po jejím absolvování stav nabití baterie a stav paliva v nádrži nesměly klesnout pod stanovenou hranici.

BYU se této soutěže účastní pravidelně od roku 2009, ale Hybrid Blue vyvíjeli na univerzitě pod dohledem Dr. Roberta Todda již sedm let, přičemž právě v posledních čtyřech letech šestnáctičlenný studentský tým pracoval už výhradně na hybridní verzi.

S tou letos porazil 40 dalších univerzitních týmů, což BYU vyneslo krásně první místo. Všichni z této univerzity věřili, že se díky posledním radikálním úpravám na voze podaří vylepšit loňské druhé místo.

Závodní monopost byl například oproti loňské verzi kratší o 14 cm a lehčí o 80 kg. “Udělali jsme všechno, abychom to auto měli lehčí, takže jsme získali mnohem větší zrychlení a agilitu vozu,” řekl Dr. Todd.

Vyhlášení soutěže se neobešlo bez malé kuriozity. Z důvodu velmi těsných a vyrovnaných výsledků na prvních dvou místech se organizátoři rozhodli příčkou nejvyšší ocenit dodatečně i Univerzitu de Shebrooke, a tak druhé místo vyhlašováno nebylo.

Na závěr dodejme, že soutěže, jejíž slavnostní vyhlášení proběhlo v Londýně na New Hampshire Motor Speedway, se účastnili studenti ze všech koutů světa. Své zastoupení měli USA, Kanada, Švédsko, Rusko, Itálie, Brazílie, ale třeba i Tchai-wan.

Formula Hybrid
Zpět na HybridPřidat komentář

ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebe-stationAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilNabíječky elektromobilů CircontrolVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.