Seat má největší tovární solární elektrárnu na světě

Jan Horčík - 05 Prosinec 2013

Španělská budgetová značka Seat, součást koncernu Volkswagen, dokončila nedávno instalaci největší tovární solární elektrárny světa. Stalo se tak v továrně Martorell v Katalánsku, kde Seat začal instalovat solární panely už v roce 2010.auto Seat solární elektrárna střecha továrny Martorell

Solární elektrárna 11 MW na střeše automobilové továrny Seat Martorell ve Španělsku
foto: Seat

Celkové náklady na vybudování střešní solární elektrárny v továrně Seat Martorell se vyšplhaly na 35 mil. euro. Její výkon je 11 MW a skládá se z 53 000 panelů na 276 000 m2. Ročně by elektrárna měla vyrobit asi 15 000 MWh elektřiny. To stačí na zajištění 25 % tamní produkce vozu Seat Leon.

Ápropos, kdybyste náhodou chtěli vidět jak taková výroba vozu Seat Leon ST právě v této továrně vypadá, tak Seat, Volkswagen a GoPro vám takovou podívanou rádi zprostředkují v následujícím dvouminutovém videu:

Výroba jednoho Seatu Leon se skládá z 5900 samostatných částí a 1580 metrů kabelů. Továrna Martorell stará dvacet let každý den vyplivne 2000 aut. Pracuje tam unisono 10 000 lidí a 2800 robotů.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář

Při životnosti 25 let to vychází na 3 kč/kwh. Něco ale bude stát údržba a provoz. Není to tak špatné, když uvážíme, že obě tyto položky jsou relativně levné (při srovnání s konvenčními zdroji).

---

hariprasad

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Tak růžově bych to už neviděl. Nově ve Španělsku musíte ještě započíst výpalné za vlastní energii tak jako v ČEZku. Solární policie (v ČEZku NTZ) vám to tam při kontrole jakéhokoliv soukromého pozemku na které nepotřebují povolení s obuškem ráda vysvětlí. A s pistolí u hlavy podepíšete bez dlouhého váhání cokoliv:
iness.sk/stranka/9036-Dan-zo-Slnka-je-uz-na-svete.html


Nabíječky elektromobilů CircontrolAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.e-station