Roboti Toyoty se učí pomáhat doma při vaření

redakce - 11 Listopad 2020

Robotický tým v rámci Toyota Research Institute představil úklidového robota zavěšeného pod stropem a ukázal také svoji novou laboratoř, která vypadá jako byt.Japonská automobilka nyní mohutně investuje do robotiky a umělé inteligence, a nejen pro potřeby autonomních vozů.

Japonská automobilka nyní mohutně investuje do robotiky a umělé inteligence, a nejen pro potřeby autonomních vozů.
foto: Toyota

Prezident koncernu Akio Toyoda totiž sní o tom, že se součástí standardního vybavení domu stanou roboti, kteří budou pomáhat při úklidu a jiných domácích pracích.

Toyota Research Institute staví speciální laboratoř, kde učí domácí roboty pracovat v proměnlivém a chaotickém prostředí soukromého bytu. Testují se tu mimo jiné prototypy stropního robota a robotického drapáku k přenášení křehkých předmětů.

Toyota pracuje na univerzálních robotech určených k domácím pracím, kteří místo úplného zastoupení lidské práce podpoří dovednosti lidí. V sídle Toyota Research Institute v Los Altos v Kalifornii buduje výzkumný tým a novou laboratoř imitující byt.

Noví kuchyňští roboti Toyota

Noví kuchyňští roboti Toyota
foto: Toyota

Je to inovativní výzkumné prostředí, kde bude možné měnit uspořádání podlah a přesouvat objekty. Cílem je rozvoj dovedností robotů ještě před tím, než budou otestovány ve skutečných domech. V laboratoři se nachází kuchyň, jídelna a obývací pokoj zařízené jako v opravdovém domě.

Pozorovali život v domech seniorů

„Ještě před epidemií COVID-19 jsme jeli do Japonska, kde jsme navštívili domovy seniorů a pozorovali jejich každodenní život. Všimli jsme si, že vaření patří k oblíbeným činnostem řady starších lidí. Kdyby dostali jako pomocníka automatizovaného robota zaměřeného na vaření, mělo by to důsledky pro kvalitu jejich života po emocionální a sociální stránce,” říká Steffi Paepcke, vedoucí týmu User Experience v Toyota Research Institute.

Skutečnou výzvou je tedy porozumět situaci, vyvíjet roboty orientované na člověka a nezapomínat na to, že každý člověk je individualita. Cílem není dát lidem hračku, ale najít způsoby, které by jim umožnily vést šťastný, naplněný život, pro dobro celé společnosti.

Nestačí robota naprogramovat

Aby si domácí robot uměl poradit ve variabilním prostředí soukromého bytu plném překvapení, nelze ho prostě jen tak naprogramovat na určité úkoly. Práce robotů na výrobní lince je přesně definovaná a jednoznačně naprogramovaná, jejich prostředí je pak zcela kontrolované.

Z tohoto hlediska naopak v bytech panuje naprostý chaos: každý je jiný a stále se mění. Domácí robot se musí naučit pružně propojit to, co právě vidí, s činnostmi, které chápeme jako úklid. Situace může být pokaždé jiná, a tedy i scénář bude odlišný, ovšem efekt by měl zůstat stejný, a to uklizený dům.

Prototyp robota, který umí vkládat nádobí do myčky

Prototyp robota, který umí vkládat nádobí do myčky
foto: Toyota

Roboti se od lidí učí jak v reálném prostoru, tak na simulátorech. Trenér pracuje s virtuální realitou, aby viděl totéž, co vidí robot, a vydává mu pokyny k provedení řady různých činností.

Robotický tým pracuje na zevšeobecnění učení tohoto typu tak, aby robot, který se naučí utírat linku v jedné kuchyni, byl schopen tentýž úkol splnit v jakékoli kuchyni. Získané dovednosti by měla sdílet celá flotila robotů daného druhu. Když se tedy naučí novou dovednost jeden robot, naučí se ji současně všichni ostatní.

Stropní robot a robot, který umí uchopit křehké předměty
Idea stropního robota představuje další efekt návštěvy inženýrů Toyoty v japonských domácnostech. Vědci si uvědomili, že malé byty a úzké průchody mohou roboty značně omezovat v činnosti a snižovat jejich prospěšnost pro domácnost.

Přišli tedy s řešením v podobě robota, který se pohybuje po kolejnici namontované u stropu. V současné vývojové fázi je prototyp schopen čistit linky a vkládat nádobí do myčky. Tým vypracoval i robota s měkkým drapákem využívajícího polštářky vyplněné vzduchem, jimiž umí uchopit různé předměty, jako třeba skleničky, a dále úklidového robota pohybujícího se po podlaze.

Město budoucnosti nebo robot basketbalista

Japonský koncern investuje do robotiky a technologií ve službách ekologie a urbanistiky. Mezi vývojovými projekty Toyoty najdeme i tak rozsáhlé plány, jako je výstavba města budoucnosti Woven City v Japonsku, ale i menší, praktické či zábavní projekty, mezi něž se řadí třeba robot mimozemšťan Kirobo, robot basketbalista nebo série robotů pomáhajících při vedení domácnosti.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář

Mě spíš zaráží že chtějí sebrat jedinou rozumnou kratochvíli důchodcům.

Spíš mi to přijde jako motivace dřív to zabalit, ztratit zájem žít - vám ne?

---

Leaf 2012 koupen 2018/05; měsíční nájezd cca 2k km

Kdyz date duchodcum kratke skoleni, tak si toho robota muzou sami programovat. To byste koukal jak by byli dedove cily. Chteli by se pred babkama blejsknout. A babky by se citily jako za mlada.

Nevím nevím, už jste zkoušel nějakého důchodce naučit novým kouskům ?
A úplného cizince k tomu ?

---

Leaf 2012 koupen 2018/05; měsíční nájezd cca 2k km

Jestlipak ho taky štípou voči když loupe cibulu.

Obrázek uživatele Kuk

Žaponci nešukaj a tím pádem nemaj děti a tím pádem vymíraj a časem nebude dost lidí proto aby se postarali o důchodce. Tím pádem budou potřebovat spousty robotů které to zvládnou a proto je vyvíjej.

https://www.youtube.com/watch?v=4pXSJ35_v2M
https://www.youtube.com/watch?v=q1HjonCqaXc

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Toyota se neodvazi jezdit s robotem v aute po meste, tak se stahli do bytu. Tam jejich pokusy nikdo nevidi a muzou se hezky ucit. Az budou z nejhorsiho venku, vyjedou do ulic. Jak se rika v Japonsku? Nesmite tam ztratit tvar.

https://m.youtube.com/watch?v=UC0ZJHtxNDE

Moje oblibena skladba. Elgar - Pomp and Circumstance. Obzvlast Land of Hope and Glory. Zivy orchestr je ale lepsi nez robot Emilek.

https://www.google.com/amp/s/thenewswheel.com/self-driving-toyota-prius-drives-coast-to-coast-unaided/amp/

https://www.greencarreports.com/news/1067485_how-googles-self-driving-car-works

Není snažší si pořídit manželku?

---

30 tis km elektricky od roku 2018

Snažší možná, ale taky dražší ;)


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebNabíječky elektromobilů Circontrole-stationVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobil