Robotický pes Spot jde do prodeje, cena začíná na 1,8 milionu korun; už hlídá kosmodrom SpaceX

Americká společnost Boston Dynamics uvádí do volného prodeje svého robotické psa jménem Spot.

Spot, robotický pes společnosti Boston Dynamics, je výsledkem několika desítek let vývoje v oblasti robotiky.
foto: Boston Dynamics

Cena základní verze robotického psa Spot Explorer začíná na $74 500, což je v přepočtu asi 1,8 milionu korun. Kromě této lze objednat také verze Enterprise a Academic, které jsou dražší, ale Boston Dynamics neřeknou o kolik.

Robopsa je možné vybavit množstvím přílušenství. Například balíček Inspection za $29 750 vylepšenou kameru, která může detailně zkoumat cokoliv si zamanete. Balíček Lidar + Awareness za $34 570 umožní Spotovi se lépe pohybovat ve složitém prostředí.

Boston Dynamics uvažují o využití Spota zejména v oblasti stavebnictví, ropném průmyslu, těžařství, energetice, veřejné bezpečnosti, zdravotnictví, ale i výzkumu a zábavě.

Jeden z prvních kusů robopsa, natřený na červeno, byl aktuálně spatřen na budovaném kosmodromu společnosti SpaceX u vesničky Boca Chica. Jmenuje se prý Zeus.

Manuál pro Spota nicméně upozorňuje na řadu omezení, která mají zabránit zranění či dokonce usmrcení lidí anebo poškození samotného robota. Například by se neměl pohybovat mezi pohybujícími se objekty – kolem dětí, v provozu a podobně. Nedokáže totiž předvídat pohyb ostatních objektů.

Robopes Spot

Robopes Spot
foto: Boston Dynamics

Zároveň má problémy s pohybem na kluzkém povrchu a tam, kde je řada průhledných povrchů (skleněné dveře či okna), do kterých může narážet. Snadno se také zamotá do drátů ležících na zemi a podobně.

Boston Dynamics také v manuálu upozorňují, i když nepřímo, že byste Spota neměli využívat jako zbraň nebo útočné vybavení.

tisková zpráva

13 komentářů u “Robotický pes Spot jde do prodeje, cena začíná na 1,8 milionu korun; už hlídá kosmodrom SpaceX”

  1. No akurát že ste si to niekde asi zle preložili lebo nema
    No akurát že ste si to niekde asi zle preložili lebo nema byť určený na kontrolu areálu pred votrelcami ale kontrolu arealu a zariadení pri testoch rakiet. Keď je nebezpečené sa pohybovať v blízkosti zariadení ktoré možu prejsť rýchlym neplanovaným rozobratím.

Napsat komentář