Obnovitelné zdroje za letošní půlrok v Evropě vyrobily 40 % spotřebované elektřiny

Jan Horčík - 13 Srpen 2020

Fosilní zdroje vyrobily za první pololetí 2020 v Evropské unii poprvé méně, než ty obnovitelné. Pomohla koronavirová krize i zrychlující se ústup od uhlí.větrné turbíny v Portugalsku

Větrné turbíny v Portugalsku
foto: Wikimedia commons/CorreiaPM

Celkem 34 % spotřebované elektřiny v 27 členských státech Evropské unie zajistily od ledna do června 2020 fosilní zdroje. Obnovitelné zdroje energie, tedy větrné, vodní, solární elektrárny a biomasa zajistily 40 %. Celkem 21 % zajistily jen větrné a solární elektrárny.

Jde o symbolický moment sektoru energetiky v rámci celé Evropy. Už řadu měsíců je patrné postupné (např. Španělsko) a často i předčasné (Portugalsko) vypínání uhelných elektráren. Výroba elektřiny z uhlí během uplynulých měsíců spadla o desítky procent.

Díky poklesu poptávky a výroby mimo jiné také v Německu se poprvé v historii Polsko stalo největším výrobcem elektřiny z uhlí v EU. Vyrobilo jí dokonce zhruba stejně, jako všech zbylých 25 zemí (kromě Německa) dohromady.

Také v Česku byla aktuálně jedna uhelná elektrárna odstavena - Prunéřov I společnosti ČEZ. V plánu do dalších let je odstavování dalších uhelných provozů. Přesto Česko zatím stále zůstává třetím největším výrobcem elektřiny z uhlí v rámci .

Evropská unie plánuje aktuální koronavirovou a přicházející ekonomickou krizi využít k obnově a modernizaci energetiky směrem právě k obnovitelným zdrojům. Důležitou roli má ale hrát také zemní plyn.

Zpět na HybridPřidat komentář

Zajimalo by me, kolik stal provoz vsech tech neOZE zdroju, ktere staly v pozadi, zatimco se prednostne vykupuje elektrina z OZE. To, ze nevyrabi, jeste neznamena, ze se nemusi udrzovat v provozu. To se v te statistice totiz ztratilo.

Obrázek uživatele Kuk

Decentralizace v Mnichově.
Mnichov nabízí elektřinu z fotovoltaických střech přímo nájemníkům
https://enmag.cz/energie/mnichov-nabizi-elektrinu-z-fotovoltaickych-strech-primo-najemnikum/

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Jako jestli se dá krizový období využit v nějaký prospěch tak proč ne. Podle mě je OZE třeba podpořit a jestli už překonaly fosil, tak proč od toho ustupovat, vždyť už vznikají i firmy třeba bezDodavatele, co se věnují zelené energii, tím pádem by do budoucna mohlo být procentuální zastoupení i vyšší, protože se to dostane i více k lidem.

S prepacenim ale to je dobra hlupost. Biomasa nici podu a lesy a bohuzial tvori velke percento z toho podielu. Uhlie sa nahradza plynom a biomasov. Neviem ci je to vyhra...

To ale není podle toho reportu pravda. Report je veřejně k dispozici ( https://ember-climate.org/project/renewables-beat-fossil-fuels/ ) a v něm píšou:
* biomasa tvoří 6% produkce elektřiny, z toho <15% bylo spalování dřeva
* produkce biomasy vzrostla jenom o 1% v H1 2020
* produkce renewables vzrostla o 11% v H1 2020

* produkce z uhlí klesla o 32%
* produkce z plynu klesla o 6%

---

User blocklist pro uBlock:
www.hybrid.cz##div .comment:has(a[href$="$user"])

Tak 6% je celkom dost a treba to zaradovat medzi fosilne zdroje. Cize vsetko co sa spaluje a vypusta CO2 emisie by sa nemalo pocitat za renewable. Biomasa je sice obnovitelna ale stoji to dalsie zdroje. Naviac ju treba stale prenasat a to su dalsie zdroje. Spalenim biomasy prichadza poda o ziviny takze to su dalsie zdroje.

Vsimol som si, ze vsetci sa snazia biomasu velmi nespominat ale zaradovat do renewables zdrojov, lebo ide uz o dost vyznamny zdroj, ktory ma povahu tepelnej elektrarne so vsetkymi jej nevyhodami. Napr. posledny graf od ZSE hovori, ze SK ma pomer obnovitelnych zdrojov 22,8%, co vypada pekne. Z tohto pomeru je ma vsak biomasa 80,11%. Cize realne bezemisne zdroje mimo hydro a jadroviek (cize slnko a vietor) maju na SK cca 4%.

Souhlasím s vámi. Rozhodně nemíním biomasu ospravedlňovat a taky bych ji mezi renewables raději nepočítal.

Šlo mi jenom o tvrzení "Uhlie sa nahradza plynom a biomasov. Neviem ci je to vyhra...". Z reportu plyne, že tomu tak není. Biomasa růst 1%, plyn pokles 6%. Ano, je to celoevropský pohled a v jednotlivých státech/regionech to bude vypadat jinak.

---

User blocklist pro uBlock:
www.hybrid.cz##div .comment:has(a[href$="$user"])

Biomasa je jednoznacne obnovitelny zdroj, je uhlikovo neutralna. Pri spaleni sa uvolni tolko, kolko sa pri raste odcerpa z atmosfery, pricom energia pochadza zo slnka.

Obrázek uživatele Kuk

Ale energie na její pokácení, zpracování a dopravu uhlíkově neutrální není.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Staci zabezpecit, aby sa aj na pomocne cinnosti pri vyrobe energie z biomasy vyuzivala energia vyrobena uhlikovo neutralne, potom je komplet vyroba energie z biomasy uhlikovo neutralna.

Mate pravdu, je to tak. Z biomasy delaji strasaka akorat lide kteri ji vubec nerozumi.

Obrázek uživatele Anonym123

budem oponovať - "neutrálne" je iba klamaním! ak skutočne obmedzovať, tak nespaľovať, ale kompostovať - ukladať ako bolo uložené (k neskoršej spotrebe nami) uhlie, ropa. a ak to nevedia 100percentne, tak "kompostárenské" plyny natlačiť do vyťažených vrtov.
:-)

Vas zamer, aby bola biomasa uhlikovo negativna, t.j. aby sa uhlik ukladal je sice pekny, no aj neutralny princip, ked sa vo vysledku uvolni len ten uhlik, ktory sa predtym fotosyntezou z atmosfery odobral je v poriadku.
Vo vysledku je energia z biomasy len slnecnou energiou. Ziadne klamanie, len chemicke procesy, kde uhlik funguje ako nosne medium, vo vysledku nepribudne, ani neubudne.

Obrázek uživatele Anonym123

zasa tam vidím chyby - iba tá "masa" sa kvázi recykluje, všetko okolo, ako onehdá primátor trenčína braňo obálka povedal "vyvolané investície" - priestor pre nabaľovanie sa - tu trocha starostlivosti o porast, potom ťažba, spracovanie, smrad z biokotolne, smeti okolo, ... až tento rok biokotolňu kam zvážali slamu zo širokého okolia zrušili.
kompost smrdí max. mesiac - skúsenosť 20m od dverí :-)

ps - zisťujem, že málokto tuší, ako nás liberáli presadzujúci lepšie životné prostredie vedú do hlbokej totality - samý príkaz a zákaz.

hlvane velkou cast biomasy dovazime do EU z Kanady na lodich :D

No, problem v OZE biomase vidim v tom, ze kazy v ni vidi neco jineho. Pokud by byoplynky byly ziveny odpadem (domacnosti, cisticky, zemedelstvi, klidne i ze seceni travy kolem cest), pak to za OZE vnimam, ale cilene pestovani plodin z meho laickeho pohledu vidim jako horsi nez vyuziti zemniho plynu. Nejhorsi je, ze tento zpusob "OZE" tlaci nasi vrcholni politici, kazdy jiste vime, proc, kdyz mame ve vlade 2 lidi, kteri toto maji za cast byznysu.
No a docasen nahradit uhli plynem beru za vhodne reseni. Plyn ma temer polovicni emise na ziskanou energii, lepe se reguluje a dopravuje. Bohuzel nemame arabelin prsten, abychom mohli mit min 120 % potrebneho vykonu v OZE (vitr, slunce, voda), tak se musi emise omezovat sice emisnim ale setrnejsimi zpusoby. Pritom by nebyl problem rozpohybovat stavbu FVE na nasem uzemi, staci jen zrusit mereni po fazich, pro stresni instalace na omezenou dobu a vykon lidem zabezpecit zdarma virtualni baterii (toto ale vyhodnocovat a casem omezovat a treba podminovat soubeznym nakupem vlastni akumulace), firmam danove ulevy. A nemuselo by trvat dlouho a v lete by najendou nebyly potreba ani ten plyn. Dale by EU mela tahnout za jeden provaz v moznosti off-shore VTE. Blby je, ze se do stavby zdroju moc mota stat misto pouheho nastaeni spravnych mantinelu.

Obrázek uživatele 13G

FVE na domech pro CEZ ale neni vyhodne.
Oni to vidi jasne pouze s dalsim stavenim novych dratu a hlavne jadernych bloku - vse centralizovat a lidem prodavat "nejlevnejsi" elektrinu a neustale dokola zvysovat zisky :-/

Hrozilo by, ze kazdy dum vyrobi dvoj-troj a vice nasobek sve rocni spotreby a nebude potrebovat silnou centralizovanou energetickou sit, zmizi ztraty na prenosove soustave atd.. a to zase tady nikdo z tech bohatych nechce..

---

13G

200tkm VW eGolf 2014
tested 2tkm bmw i3 REX 2017

Netvrdim, ze u moci mame dobre politiky, jen tvrdim, jak by sel zvysovat podil OZE v nasi energetice, aniz by to stat stalo nejake ohromne sumy.
To, ze lide vidi snazsi pristup v tom, ze z nasich dani pujde stavba bloku JE (coz v nasem mixu je par procent) a pak se z nich bude dotovat i prekup eketriny, misto aby sami se starali, je z meho pohledu smutne, ale vic nez sdelovani sveho nazoru, s tim neudelam.
Vlada blok JE neplanuje pro lidi, mne to jasne je. Prijde mi ujety, ze vetsina vidi zhoubnost v solarnim tunelu, kde byla bud investicni nebo provozni dotace. Ale tem samym lidem nevadi obe dotace dohromady pro JE, proc? Vezmu, pokud zacnou dotace velebit jako super nastroj.

Obrázek uživatele 13G

tak samotny CEZ postavil nejvice FVE v tom tunelovem obdobi..vsichni v tom ale stejne vidi nejake osklive anonymni solarni barony :-)

---

13G

200tkm VW eGolf 2014
tested 2tkm bmw i3 REX 2017

CEY jichnejvice nepostavil, ale v urcitem obdobi jich skoupil od investoru/stavitelu tolik, ze dnes je nejvetsim vlastnikem OZE v CR, spousta tech takvanych "solarnich baronu" se tech instalaci prave zbavovala v dobe kdy se projednaval zakon na zdaneni a CEZ kupoval a kupoval

Tam byl ještě jiný aspekt. Jednalo se o to, že se anonymním majitelům FVE nebudou vyplácet dotace a tak poslanci a podobní, kteří přes FVE vypraly "čisté" peníze je tehdy se souhlasem Romana (tehdejší ředitel ČEZu) jemu prodaly. A tak nemusí se strachovat jako my ostatní co si zase někdo vymyslí jak nás odrbat. Oni ty prachy dostaly hned!

Jestli státu vadí, že musí platit vysoké dotace na fotovoltaiku, tak ať zruší dotace z FVE pro ČEZ, stejně je to vyndání peněz z jedné kapsy a dání do druhé aby je zase vrátil (už s nějakým bakšišem v ČEZu) zpátky do té první.

---

Fanda do elektromobilů, také prodej, montáž a instalace nabíječek EV a Fotovoltaických elektráren od roku 2006.
Najeto s e-Golfem 128 tisíc km s e-Kona zatím 22 tisíc km. kontakt e-LUKY@email.cz

Nabíječky mám na EVmapa.cz - Rousínov, Pardubice, Bouzov, Moravská Třebová, Kroměříž, u Veselí nad ...

Obrázek uživatele 13G

myslim ze to je kolem 58%, mozna by stacilo zpoplatnit uhlik :-)

proc by mel nekdo zdarma vypoustet neco do ovzdusi? to je jako cerna skladka..

---

13G

200tkm VW eGolf 2014
tested 2tkm bmw i3 REX 2017

Musel byste ale nastavit vyjimky, pec eby nebylo fer, aby zacli platit novorozenata hned po porodu, ze vypousti CO2 z nosu a dusik + vodik + CO2 + metan ze zadnice :-)

Obrázek uživatele Kuk

off
Nabíjení TM3 během Targa South West rally v Austrálii.
https://twitter.com/robrobdean/status/1292243687112499200/photo/1

https://thedriven.io/2020/08/10/ev-first-how-a-tesla-model-3-won-the-targa-south-west-rally/

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬


Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilNabíječky elektromobilů Circontrole-stationVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.
O ČEM SE PRÁVĚ DISKUTUJE?