Boj o budoucnost jaderné energetiky v Evropské unii pokračuje

Jakkoliv je o jaderné energetice hodně slyšet, celosvětově se na celkové výrobě elektřiny podílí pouze asi z 10 %. A do budoucna to s ní nevypadá příliš dobře.

Jaderná energetika momentálně nemá v Evropské unii dobré postavení. Německo se chystá už do dvou let odstavit všechny své jaderné elektrárny a plány na snižování jejich zastoupení ve svém energetickém mixu ohlásily i další evropské státy.
foto: PublicDomainPictures, licence Pixabay

Světová jaderná asociace (WNA), evropské sdružení jaderného průmyslu FORATOM i další významné evropské asociace a přední energetické společnosti v posledních měsících zintenzivňují své úsilí a snaží se přesvědčit Evropskou unii, že jaderná energie má v Evropě budoucnost jako stabilní a bezemisní zdroj elektřiny. Cílem WNA je vyrábět do roku 2050 čtvrtinu světové spotřeby elektřiny v jaderných elektrárnách.

WNA se v této souvislosti odvolává i na Mezinárodní energetickou agenturu (IEA), která poprvé za 18 let zveřejnila zprávu o jaderné energii. IEA dospěla k závěru, že úplné odstranění jaderné energie z úvah o budoucí podobě energetického sektoru by znamenalo vyšší ceny elektřiny.

Přechod na čistou energii by za těchto okolností byl těžší a nákladnější, tvrdí IEA. Důležité bude také to, zda se letos podaří celosvětově připojit k síti 13 nových reaktorů, což by jaderný průmysl přiblížilo k dříve formulovanému plánu budovat v průměru 10 GW nové jaderné kapacity ročně.

Nová prezidentka FORATOM Esa Hyvärinen v dubnu 2020 krátce po svém zvolení vyhlásila, že je nutné zajistit, aby rozhodovací orgány v Evropské unii zacházely s jadernou energií stejně jako
s jinými nízkouhlíkovými zdroji.

Hyvärinen tvrdí, že pokud má Evropa dosáhnout svého cíle nulových emisí uhlíku do roku 2050, pak současné tempo snižování emisí nemusí stačit. „Je důležité, aby se ke všem nízkouhlíkovým energetickým zdrojům přistupovalo stejně,“ nabádá Hyvärinen, která pro jádro nepožaduje žádné zvláštní legislativní výhody.

S důrazným apelem na Evropskou komisi v průběhu března 2020 přišlo také sedm významných evropských energetických firem. Společnosti EDF, Fortum, Nuclearelectrica, Orano, PGE, Slovenské elektrárne a český ČEZ požadují, aby Evropská komise zřídila novou nezávislou pracovní skupinu složenou z expertů na radiační ochranu a jaderné odpady a zástupců národních jaderných regulátorů, která by jadernou technologii posoudila znovu a do hloubky.

Začátkem června 2020 se na Evropskou komisi v otevřeném dopise obrátila pětadvacítka evropských energetických společností a čtrnáct asociací. Požadují, aby se jádro stalo součástí bezuhlíkové průmyslové strategie EU.

Ani zde nechybí podpis společnosti ČEZ. Signatáři chtějí jasné signály, které usnadní investice do nových jaderných elektráren a modulárních reaktorů. Až 26 % elektřiny vyrobené v EU podle signatářů dnes pochází z jádra, které tak zůstává největším zdrojem čisté elektřiny.

Všechny tyto aktivity jsou do jisté míry reakcí na březnovou zprávu Technické expertní skupiny EU pro udržitelné finance, která sice uznala, že jaderná energie má téměř nulové emise skleníkových plynů, zároveň však nedoporučila začlenit jádro do jednotného klasifikačního systému EU, takzvané taxonomie.

To znamená, že jádro by mělo ztížený přístup k miliardovým investicím a k úvěrům. Expertní skupina konstatovala, že nemá dostatek odborných kapacit pro posouzení problematiky jaderných odpadů z pohledu principu „do no significant harm“ neboli zatěžování životního prostředí.

Evropské energetické společnosti v odpovědi na tento závěr argumentují především tím, že evropské země jsou v otázce dlouhodobého bezpečného ukládání vyhořelého jaderného paliva a dalších radioaktivních odpadů nejdále ve světě. Ve Finsku již vzniká hlubinné úložiště a Švédsko a Francie jsou v současné době v pokročilé fázi vývoje.

V otevřeném odpise Evropské komisi argumentují také tím, že jádro spolehlivě udržovalo dodávky elektřiny i v době současné koronavirové krize, a přispělo tak k energetické bezpečnosti Evropy.

U kulatého stolu, který se konal koncem května 2020, se britský ministr obchodu, energetiky a čisté energie a představitelé IEA, WNA a energetických společností shodli, že investice do jaderné energie v období po pandemii mohou stimulovat národní ekonomiky. V opačném případě je bezpečnost dodávek elektřiny ohrožena a přechod k nízkouhlíkové budoucnosti bude podstatně dražší.

tisková zpráva

197 Comments on “Boj o budoucnost jaderné energetiky v Evropské unii pokračuje”

  1. Zrovna ted jsem cetl o cachrovani s ulozistem vyhoreleho
    Zrovna ted jsem cetl o cachrovani s ulozistem vyhoreleho paliva. Rada Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) zuzila vyber na 4 lokality. Starostove jsou zdeseni a pan predseda si svou radu vybiral sam. To je podle babise ta spravna demokracie. Kdyz se vyberou ty spravni lide, vse jde jak po masle. A planovane naklady pouhych 111 miliard kc. Takze prelozeno do cestiny 250 nebo vic miliard si radi zaplatime. Kolik ze by to bylo instalovanych GW v solarnich panelech? Asi tolik, ze by vsichni meli elektrinu zdarma.

    1. A podle vás je to jenom na vyhořelé palivo z JE?V ČR se
      A podle vás je to jenom na vyhořelé palivo z JE?V ČR se ročně vyprodukuje přibližně 450 tun nízko a středněaktivních odpadů (45 gramů na obyvatele), které pocházejí ze zdravotnictví, výzkumu a dalších jaderných technologií. Vyhořelé jaderné palivo z našich jaderných elektráren (Temelín a Dukovany) pak tvoří necelých 100 tun vysokoaktivních odpadů, tedy necelých 10 gramů na obyvatele za rok.

              1. Je usmevne jak se zastanci jadra prizpusobuji pri argumentaci
                Je usmevne jak se zastanci jadra prizpusobuji pri argumentaci pro jadro. Palivo ve forme pelet je pry uplne neskodne. Ale nemocnicni odpad je nebezpecny. A kdyz jde o zareni JE, tak je tam mene zareni nez v zulovem kostele. Tak se vas ptam, proc ty bezpecnostni procedury potrebujeme. Aha, ten nebezpecny zdravotnicky odpad je nejhorsi.

                1. Palivo z pelet je zcela bezpečné, než ho začnete „pálit“
                  Palivo z pelet je zcela bezpečné, než ho začnete „pálit“ v reaktoru. Po použití je pak nějakou dobu hodně nebezpečné.

                  Možná by neškodilo místo „chytrých“ hysterických keců se trochu vzdělat.

                2. Dneska to jsou samý perly, asi se chce vyrovnat běžci.PS
                  Dneska to jsou samý perly, asi se chce vyrovnat běžci.PS byl jste rychlejší než jsem to nadatloval.

                3. Vy tedy dneska perlíte.Palivo ve forme pelet je neskodne
                  Vy tedy dneska perlíte.Palivo ve forme pelet je neskodne ,teprve po jeho aktivaci v reaktoru se stává radiaktivní.Ty dozimetry v nemocnici a v JE mají pro kontrolu pracovníků, a mám dojem, že např, těhotné sestry na rentgenu nemůžou pracovat, což na JE neplatí.Zkuste se trochu doučit základní vědomosti.

                4. Asi chudaci MUKLove v uranovych dolech umirali na neco jineho
                  Asi chudaci MUKLove v uranovych dolech umirali na neco jineho nez na ozareni a rokovinu. Nebo ze by potaji aktivovali neskodnou uranovou rudu? Poucte me prosim v me nevedomosti.

                5. Slysel jste nekdy o ochuzenem uranu na vyrobu projektilu do
                  Slysel jste nekdy o ochuzenem uranu na vyrobu projektilu do kanonu? Obsahuje nepatrne mnozstvi u235, ca 0,23% a vojaci maji zdravotni potize. Samozrejme ze palivove pelety s obsahem kolem 5% jsou absolutne nezavadne. Vse je relativni. I ty bachorky o bezpecnosti JE. Vite na co zemrela Marie Curie? Zkoumala uranovou rudu. Asi mela bombicku s radonem aby se otravila. V 50. letech se take planovaly auta na uranovy pohon. Vsechno bylo bezpecne. Asi jako DDT.

                6. Možná by neškodilo místo „chytrých“ hysterických keců
                  Možná by neškodilo místo „chytrých“ hysterických keců se trochu vzdělat.

                7. Problém s municí s ochuzeným uranem nastává pří
                  Problém s municí s ochuzeným uranem nastává pří výbuchu, do vzduchu se dostávají mikročástice, které vdechnete, stejnějako ten radon nebo prach v dole při těžbě(odstřelování atd)Marie Curie mimo jiné louhovala kyselinami smolinec tedy opět výpary a prach.Pokud zase něco nevíte tak se zaptejte.A protože vám dělá problémy psanej text tak na závěr jeden obrázek https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Fuel_Pellet.jpg

          1. Díky za článek o Richardu, hezký. Pár
            Díky za článek o Richardu, hezký. Pár postřehů:
            -„institucionální“ odpad je „MÁLO“ radioaktivní, to je asi něco jiného než vyhořelé jaderné palivo
            -ty zářiče, co jsou tam dočasně, tvoří asi zlomek celkového množství
            -pokud je tohoto odpadu, jak píšete 450t ročně, při 300 uložených souborech ročně vychází1,5t/ soubor. Tady něco nesedí, nebo že by 200l sud se 100l sudem uvnitř plus 100l betonu byl tak těžký?

            Takže až bude něco podobného jako Richard, v provozu pro ukládání vyhořelého paliva z JE, můžeme se reálně bavit o cenách energie z jaderných elektráren.

  2. Jaderná energetika se potýká s tolika problémy,
    Jaderná energetika se potýká s tolika problémy, technologickými, bezpečnostními, ekonomickými i environmentálními, že prostě nemá šanci v té podobě, v jaké v současnosti je, se významně prosadit. Další problém je, že výzkum už víc jak 50 let stagnuje. Vývoj jde trochu kupředu, ale jsou to velmi malé pokroky.
    Výroba energie sice je, při správném provozu, stabilní a bez emisí CO2, ale jsou tam emise páry a tato energie je špinavá jinak. V produkci radioaktivních odpadů.

        1. Citace z vaseho odkazu.
          „MPO v aktuálním dokumentu

          Citace z vaseho odkazu.
          „MPO v aktuálním dokumentu odůvodňuje navýšení státní podpory mimo jiné celkovým navýšením nákladů na podporu, které už ročně přesáhly 46 miliard korun nebo vyšší provozní podporou pro elektřinu z vysokoúčinné kombinované výroby elektřiny a tepla (KVET), o které na konci loňského roku rozhodl ERÚ. „Na základě odhadů ERÚ se touto zvýšenou provozní podporou zvýší nároky na provozní podporu o 900 milionů korun ročně,“ píše v důvodové zprávě materiálu ministerstvo.“.
          Naviseni o 900 milionu u KVET.

  3. Jádro má tři velké problémy, a proto za mě NE.
    1) Velmi

    Jádro má tři velké problémy, a proto za mě NE.
    1) Velmi vysoká spotřeba vody, které je stále větší nedostatek. Kdyby vymysleli uzavřený systém, tak OK, ale to je asi scifi.

    2) Problém s uskladněním vyhořelého paliva a jeho neznámý vliv na okolí. Asi to bude v pohodě, ale nechtěl bych to mít v okrese ani kdyby to bylo 1km hluboko. Mám riskovat, že mi děti umřou na rakovinu v 50 ti letech jen proto, že to nikdo netušil?

    3) Nelze předem stanovit cenu a prakticky každá elektrárna stála snad dvojnásobek ceny.

    Atomky rozhodně nevypínat, nechat dosloužit a do té doby bude na každé střeše FVE, poblíž větrník, akumulace do auta a baterek ve sklepě, za kopcem bioplynka na veškerý odpad z města a v záloze plynové elektrárny.

    1. 1) Spotřebu vody lze snížit třeba tak, že se
      1) Spotřebu vody lze snížit třeba tak, že se přebytečná energie spotřebuje na vytápění a ohřev teplé vody v nějakém městě v okolí. Samozřejmě to bude stát peníze a výstavbu horkovodů.
      2) Palivo se dá přepracovat a zase problém z penězi – levnější je použít nové.
      3) Jak kde. Hlavně výstavba ruských a čínských reaktorů III. generace už se začíná rozbíhat a doba realizace jejich stavby se začíná blížit plánovaným pěti letům. Tyto reaktory se budují v mateřských zemích i zahraničí a subdodavatelé mají zajištěnu kontinuální výrobu jednotlivých komponent, při které mohou zúročit získané zkušenosti.

      Další info:
      https://www.osel.cz/11035-jaderna-energetika-v-roce-2019.html

        1. 1) Pára se dá odebírat i jinde než úplně na konci
          1) Pára se dá odebírat i jinde než úplně na konci turbíny – naprosto běžná věc. Sice se tím trochu sníží elektrický výkon, takže se nevyužije celých 250 stupňů rozdílu, ale třeba jen 200 stupňů. Nicméně odeberete páru vhodnou pro účely vytápění a ohřevu teplé vody. Tato pára již do chladících věží nejde.

    2. Za mě má jádro tři velké problémy, a proto za mě NE.
      1)

      Za mě má jádro tři velké problémy, a proto za mě NE.
      1) Neschopnost dodržovat termíny výstavby a rozpočty.
      2) Nadměrná centralizace výroby. Pak je to strašně cimprlich systém a bezpečnostní riziko. Si představte 4 GW výkonu v Temelíně. Ten zdroj na pár týdnů odstaví družstvo Specnaz nebo bagrista s autogenem. Ani nemusí do areálu vstoupit. A bum, země přišla o polovinu výroby.
      3) Vedlejším efektem nadměrné centralizace je faktické blokování vzniku normálního tržního prostředí. Projekty JE jsou tak pekelně drahé, že to postaví fakticky jen státní podnik nebo podnik, kterému to stát „zařídí“. Ten pak taky snadno dosáhne monopolního postavení a „regulatory capture“. Regulátor bude pod jeho vlivem, protože si přece nemůžeme dovolit o takový zdroj přijít.

          1. Pro ČR je nejdůležitější propojka Baumgarten (AT) –
            Pro ČR je nejdůležitější propojka Baumgarten (AT) – Malacky (SK). Pár desítek km (už hotového) plynovodu připojilo střední Evropu ke zdrojům plynu od jihu. Ať už se jedná o plynovody ze severní Afriky, LNG terminály ve Středozemí nebo právě stavěný Southstream.

    1. Já bych reaktory nestavěl žádné a spolehnul se na plyn,
      Já bych reaktory nestavěl žádné a spolehnul se na plyn, kde si mohu vybírat z nabídky trhu. Tam je o něco víc trhu a míň politiky jak u jádra. O bezpečnosti a neprobádaných externalitách ani nemluvě. A pilně udržoval stávající JE, než se nové technologie ( pro mne hlavně OZE) vyvrbí. Myslím, že u OZE to bude rychleji, než nové technologie u jádra.

      1. U baterek se neustale dokola resi jejich likvidace a jakej to
        U baterek se neustale dokola resi jejich likvidace a jakej to je sajrajt.. proc se u jadra neresi odpad a hlavne cena likvidace JE po 50-70 letech provozu? Jo aha, ono se to vlastne ani nevyplati zlikvidovat, stejne jako vystavbu to zaplati vsichni, zkusime to pouzit jako sklad jaderneho odpadu a pak to nejak zapleskame betonovejma poklopama.. jadro je dobry sluha, ale velmi spatny pan a neda se rict ani za 100 let..tak uz to je dobry.. pri jeho polocasu rozpadu.
        Cernobylska oblast(tamni tehdejsi nejmoderjnejsi reaktor si trochu vic ubzik) se bude dat par pristich staleti, mozna tisicileti dobre vyuzivat jako FVE elekrarny.. nic jineho se tam delat neda.

            1. Takže myslíte, že je lepší ekvivalent výkonu jádra v
              Takže myslíte, že je lepší ekvivalent výkonu jádra v hnědouhelné elektrárně? Protože, když se na to člověk podívá v kontextu, kdy se jádro začalo prosazovat, tak to ta volba byla

              Nebo je lepší místo jádra pokrýt nejslunečnější místa čr FVE a vykácet kvůli tomu lesy a zlikvidovat pole? – jen protože budeme chtít maximální výtěžnost?

                1. Jojo, takže bažinu překryjeme FVE, na Lipno dáme
                  Jojo, takže bažinu překryjeme FVE, na Lipno dáme přílivovou elektrárnu.. a do sklepa každého paneláku baterku… i FVE je výborný sluha, ale zlý pán, stejně jako jádro..

                  A pokud nebudeme s obnovitelnými zdroji pracovat s dokonalou znalostní základnou a uvážlivě, může být následek sice bez radioaktivity, ale zcela devastující jako Černobyl. A samozřejmě to ve výsledku nebude ani levnější

                2. Pokud jste zaba, pak mate strechu v bazine. Vsichni ostatni
                  Pokud jste zaba, pak mate strechu v bazine. Vsichni ostatni maji strechu na zastavenem pozemku a umisteni FVE na strese zadnou krajinu uz nezabere.

                3. Jojo už vidím paneláky, jak jsou ověšený FVE a baterky
                  Jojo už vidím paneláky, jak jsou ověšený FVE a baterky ve sklepě…takový lehce utopický sen

                4. Proč? Já o jednom vím. Navíc se odstřihli od CZT a
                  Proč? Já o jednom vím. Navíc se odstřihli od CZT a vytápějí si sami teplo kaskádou tepelných čerpadel.

                5. No hezký, ale stále si tam nedobíjí elektromobily… když
                  No hezký, ale stále si tam nedobíjí elektromobily… když vezmu panelák, ve kterém jsem bydlel nějaký pátek tak 72 bytových jednotek
                  Zastavěná plocha 50x15m – takže uvážíme-li spotřebu 4kWh na bytovou jednotku (menší byty méně, větší více, je to nějaký průměr), tak potřebujeme denně 288 kWh – bez spotřeby výtahů – pokud na to budeme dimenzovat od oka baterku tak je to do sklepa 350 – 400 kWh baterie při denní DOD lehce pod 80 procent. Pokud využijí střechu do mrtě (a to nevyužijí, protože jsou tam věže na výtahy) – tak mám teoretickou instalovatelnou FVE na střechu (plocha vůči ploše = což je blbost v realitě) nějakých 120 – 130 kWp FVE – reálně se tam dostane tak 70 – 90 kWp, které nebudou osvětleny většinu dne optimálně, takže pověsit panelák na boky (je možnost od osmého patra na horu, do sedmého je stíněno okolními paneláky), aby se to nějak dobralo na pokrytí současného stavu, za předpokladu, že si lidi nepřidělaj tepelná čerpadla/klimatizace, nepřejde se na elektrické sporáky a nebudou tam houfně dobíjet nějaké elektrosamohyby. Samozřejmě přitom naprosto zanedbáváme drobnost, že jde o 3f systém s třemi byty na patře, takže každý byt má svoji fázi a že je to panelák dvojvchodový – tedy dvě SVJ, které by se by se museli domluvit na spolufinancování, spoluvlastnictví a spoluprovozování FVE – a jak jsem znal místní lidi, tak by hned bylo – my máme zeď na jihovýchod, tak my budeme platit instalaci méně, protože nám to tu obtěžuje zeď…

                6. A co vám jde? Jste snad Ferda Šiška z Horní Lomné („bo co
                  A co vám jde? Jste snad Ferda Šiška z Horní Lomné („bo co není stopro, to mě vždycky smoli“)?
                  Já vím moc dobře jak jsou dodadování na SVJ složitá, nikdo netvrdí, že ten barák musí jet nutně v ostrovním režimu.

                7. Reálně by zvládl kolik 50 procent? Ok fajn, jak vyrobíme
                  Reálně by zvládl kolik 50 procent? Ok fajn, jak vyrobíme ten zbytek?
                  Abychom nedopadli jako jedna nejmenovaná politická strana, co si našla nové téma – voda v krajině a začala bojovat za rybníky – které mají imho v krajině největší výpar…

                8. My dva asi nijak (teda pokud nejste ten Křetínský z Brna
                  My dva asi nijak (teda pokud nejste ten Křetínský z Brna :-). Pokud pod pojmem „my“ myslíte ČR, tak se teď rozhoduje jestli to bude zařizovat státní monopol. Těšíte se na ty ceny, průtahy a průšvihy? Osobně bych dal přednost tomu, aby to zařídil „trh“. A aby „my“ znamenalo střední Evropa, resp. EU. Na to by v reálu stačilo pár desítek km drátů VVN pro lepší propojení ČR s okolními zeměmi. A dát do šusu legislativu.

                9. Já hlavně vidím, jak se vymýšlí jedna ptákovina za
                  Já hlavně vidím, jak se vymýšlí jedna ptákovina za druhou…bez hlubších znalostí problematiky…a navzájem si všechny utopické teorie odporují a když se zeptám konkrétně…tak dostanu odpověď typu hlavně ne stát, ale trh.. a udělá se pár a tohle.. na to je vždycky otázka kdo, jak a za co..
                  To není o tom, že pár jedinců si udělá velkou FVE na baráku, koupí elektromobil a protože jich je pár a dokáží si na to nastavit speciální okrajové podmínky, že jim to funguje… ono bohužel tak realita je, že to musí fungovat pro velké procento lidí (nebudu psát jaké, protože se to liší od technologie po technologii), aby to bylo masově aplikovatelné…

                  Mě jenom zajímá, když si řekněme šedesát procent lidí v republice udělá padesát procent spotřebované elektřiny ve vlastních FVE, kde a jak se vyrobí a rozdistribujuje ten zbytek. Nepočítaje v to dopravu – která se na elektřině také stana prakticky závislou. Jak bude pak ta decentralizace výroby fungovat a nepotřebuju slyšet povídačky o trhu – chci vědět kolik z čeho a za kolik se udělá a jak budou kryty výpadky a jak bude řešeno aby byla udržena nějaká soběstačnost.
                  A tím vůbec netvrdím, že je hloupost dělat lokální FVE na střechách domů

                10. Ty strechy budou dodavat do site a samozrejme to musi byt
                  Ty strechy budou dodavat do site a samozrejme to musi byt nejak regulovane. Pri nadbytku se muzou menice omezovat jako v DE. Vse je o ramcovych podminkach. Jak jsem psal uz kdysi, tak v lete je FVE dostatek a tak zadne plynove a uhelne elektrarny nemusi bezet. A v zime se muze vyrabet z toho usetreneho plynu ktery se v lete nemusel palit.

                11. Jeste mi u JE vadi klesajici ucinnost vlivem stoupajici
                  Jeste mi u JE vadi klesajici ucinnost vlivem stoupajici teploty – napr. v pousti kde neni voda a je bezne +50C je to nepouzitelna technologie a premyslet stylem: u nas nikdy nebude +40C nebo kdyz se voda odpari u nas, nekde jinde spadne – ano spadne, ale vitr tu paru odfoukne a spadne treba az nad morem..

                12. Zatímco účinnost solárního článku je nezávislá na
                  Zatímco účinnost solárního článku je nezávislá na teplotě, že ?

                  Účinnost tepelné elektrárny je daná rozdílem teplot (a je jedno čím se v ní topí). Pokud na stupu je cca 320°C, tak není zas tak zásadní zda na výstupu bude 30°C nebo 50°C. Fungovat to bude.

                13. Tak proc se delaji vzdy v lete odstavky s tim, ze se zapojuji
                  Tak proc se delaji vzdy v lete odstavky s tim, ze se zapojuji dve chladici veze na jeden blok, kazde leto s tim maji Francouzi vetsi a vetsi potize – cim je tepleji, tim potrebuji na blok zapojit vice chladicich vezi… v lete zkratka nejedou nikdy vsechny bloky.. cim je vetsi teplo, tim mene bloku jede.

                  Jasne, FVE, baterky, hustota vzduchu u vetru – vse je zavisle na teplote..

                  Tam nejde o to, ze na vstupu je 320C .. tam jde o to ze se ta voda dokaze ochladit jen o nejakou deltu C a kdyz je teplejsi vzduch, tak ta schopnost ochladit kapalinu o deltu C klesa az k mezi kdy to nestaci a musi se pridat na dochlazovani dalsi chladici vez..

                14. V létě se dělají odstávky, protože je menší spotřeba
                  V létě se dělají odstávky, protože je menší spotřeba elektřiny a prote není takový problém odstavit velký zdroj. Není to tím, že by se nestáhalo chladit.

                15. Praveze u toho breci, ze je vetsi poptavka cim dal vic – vic
                  Praveze u toho breci, ze je vetsi poptavka cim dal vic – vic lidi ma klimu, vetsi spotreba a jeste musi odstavovat vlivem tepla bloky. Letni teploty nad +40C zacinaji byt v Evrope zcela bezne.

                16. jeste bych mel proti JE jeden argument – nyni v dobe „ked mame
                  jeste bych mel proti JE jeden argument – nyni v dobe „ked mame henten Mier“ zdanlice nepodstatny – ale JE se stava prvnim jednoduchym vojenskym cilem v pripade valecneho nebo teroristickeho konfliktu, kdezto az ve valecne zone nekdo vyhodi do vzduchu velkou FVE, tak se toho „az“ tak moc nestane..brzy se jednoduse postavi znovu

                17. K tomu je ale třeba říct, že prostřílet se k reaktoru a
                  K tomu je ale třeba říct, že prostřílet se k reaktoru a k palivu dá dost práce. Ten železobetový kontejment nad reaktorem je dost slušný bunkr a reaktor taky není zrovna z papíru.

                18. Jasně, jako teroristi to přeci běžně koupíte na černém
                  Jasně, jako teroristi to přeci běžně koupíte na černém trhu a dovezete to na místo kamionem :

                  „MOAB je bomba 9,17 m dlouhá, v průměru 102,9 cm a vážící 9,5 tuny“

                19. Jadernou elektrarnu silou nebudou likvidovat teroristi. Na to
                  Jadernou elektrarnu silou nebudou likvidovat teroristi. Na to uz chce trosku vetsi silu. Teroristi se zameri na jednodussi cile, ktere popsal pan Vesely.

                20. Nekdo si snad mysli ze opice co znicili chramy v palmire bude
                  Nekdo si snad mysli ze opice co znicili chramy v palmire bude zajimat nejake 50 tis. lete zamoreni uzemi bezvercu? 😀 haha Myslim ze ve valecnem konfliktu nebude velky problem dobyt celou JE a to nemyslim ji dobyt mechanicky z venku.. prvni co se pri konfliktu nici je infrastruktura – rozvodny jdou samozrejme prvni.. valka muze trvat 10 – 20 let.. pak se viz. byvala Jugoslavie postupne muze vse obnovit, ale uzemi jako cernobyl – jaderny spad se ani po „kratkem“ konfliktu proste neuklidi..

                21. Pro ty pastevce koz musime byt strasny slabosi a snadne cile..
                  Pro ty pastevce koz musime byt strasny slabosi a snadne cile.. dobrovolne si na svem vlastnim uzemi postavime JE ktere kdyz si psouknou tak to tu muzeme na 50 tis. let zabalit.. neni pak idealnejsi cil..
                  Samozrejme chapu, ze odpalit JE chce opravdu lepsi znalosti nez jen se naucit ridit letadlo..ale neni to nemozne a vyloucene.

                22. To neni temner nic na svete.
                  To neni temner nic na svete.

                23. Mimochodem, plati nad jadernyma elektrarnama bezletova zona i
                  Mimochodem, plati nad jadernyma elektrarnama bezletova zona i pro meteority? 🙂 A co nase letectvo udela, kdyz ji nejaky meteorit porusi? Odkloni jej (najmou Bruce Willise) sestreli jej (najmou Toma Cruise) nebo evakuuji okoli?

                24. Ten kdo píše „opice zničili v palmíře“ je mentálně na
                  Ten kdo píše „opice zničili v palmíře“ je mentálně na úrovni těch opic či pasáků koz….

                25. aJak byste Vy, zde vyhlaseny slusnak, pojmenova lidi, kteri
                  aJak byste Vy, zde vyhlaseny slusnak, pojmenova lidi, kteri nici tisice let stare pamatky?

                26. Božíčku, další na mentální úrovni těch pasáčků.
                  Božíčku, další na mentální úrovni těch pasáčků. Já nepoukazuji na to, že pasáčky koz má autor za opice, to je celkem v poho :-). Já poukazuji na to, jaký je autor „skvělá češtin“. Opice ničil“i“, „Palmyra“ je vlastní jméno. Takže neznalost základů mateřského jazyka autora i Tebe staví na přesně stejnou úroveň s těmi pasáčky. Tečka.

                27. Vitejte do rodiny pasacku. My sice delame pravopisne chyby, Vy
                  Vitejte do rodiny pasacku. My sice delame pravopisne chyby, Vy vsak nechapete gramatiku, kdyz na jednoduchou a srozumitelnou otazku odpovite uplne necim jinym. 🙂

                28. Ani ne, dnes už jsou k dispozici střely, pro které ani 6
                  Ani ne, dnes už jsou k dispozici střely, pro které ani 6 metrů železobetonu není problém.
                  Ale proč se s tím namáhat? Nejslabší místa JE Temelín jsou trafostanice Kočín a vodní nádrž Hněvkovice. Obojí se dá zničit lehce, obojí je prakticky nechráněné, obojí by zvládlo družstvo Specnaz, obojí by v JETE efektivně zastavilo výrobu, na dlouho.

                29. Existuje wolframová bomba s proužky alobalu. USA ji
                  Existuje wolframová bomba s proužky alobalu. USA ji úspěšně použila na Balkáně a vyřadila tak za pár korun všechny rozvodny v zemi. Prostým vyskratováním. Z taktického důvodu není vhodné ničit jadernou elektrárnu, protože bude jednak její energie po válce potřeba a za druhé, přece si nezamořím území?!?

                30. V podstatě by stačilo nějaké větší RC letadýlko s
                  V podstatě by stačilo nějaké větší RC letadýlko s grafitovým tonerem. Nebo bagrista s autogenem, který by podříznul sloup VVN a bagrem ho shodil.

                31. Předpokládám, že v době dronů tam mají rušení, nebo
                  Předpokládám, že v době dronů tam mají rušení, nebo podobnou ochranu, těch sloupů VVN je tam víc, a tím autogenem by to nějakou dobu trvalo.

                32. Na kazdou nohu stozaru maly balicek Semtexu a za 2 milisekundy
                  Na kazdou nohu stozaru maly balicek Semtexu a za 2 milisekundy je hotovo. Asi nejucinnejsi by bylo 5m nad terenem aby se to poradne rozjelo. Tesne u zeme by to mohlo zustat stan na vsech ctyrech nohou.
                  Ten toner by udelal asi jen kratas a nejaka nadproudova ochrana by to odpojila. To by byl maly efekt.

                33. A ja porad slycham jak diky EV zkolabujou site a najednou se
                  A ja porad slycham jak diky EV zkolabujou site a najednou se odstavuji bloky kvuli nedostatku odbytu.

                34. A co nechapes, neni odber, ale slunce sviti a FVe dodava moc
                  A co nechapes, neni odber, ale slunce sviti a FVe dodava moc do site, tak kolabuje, protože přebytek. Viz německo, když zafouká, tak to posílají přes polsko a Čr a pak kolabuje i naše s퍅

                  Krasne si timto prispevkem, ze to nechapes ukazal, ze vis prd o rozvodu el. energie 😀

                  Co se naučit něco o eletřině, dkyž o ní tzak zasvěceně píšeš,ale jak se ukazuje, víš jenom že kope?

                  A to odstaveni protože nedostatek odbytu, je lež… Ty naznačuješ, že když není odběr tak alespon uděláme úpdržbu, ale je to jenom swtav, který je známý a udržba se planuje, vždy do období z nejmenší zátěží…
                  Třebas ve firmě se dělá údržba, když je dovolená, ale to by chtělo znát něco o chodu firem ne jenom fanaticky bojovat za něco co si myslíš,a le nic o tom nevíš 😉

                35. Teď jsem si přečetl všechny vaše nové příspěvky a
                  Teď jsem si přečetl všechny vaše nové příspěvky a nevím, jestli jste byl/byla naštvaný/á, protože téměř ve všech se posmíváte nebo posíláte ostatní do školy a tak… Většina z nás jsme fandové nových technologiích ale nejsme špičkami v těchto oborech. Jestli něco chápeme špatně a vy víte, jak je to správně, tak není lepší nám to vysvětlit než nás posílat do školy? Proto tady ta diskuze je, ne?

                36. Pan profesor docent doktor Karol kandidat ved by nas vsechny
                  Pan profesor docent doktor Karol kandidat ved by nas vsechny nechal rupnout uz jenom z principu nasi malickosti proti jeho velke hlavicce. 😀 a jsi po skole ty malej ha!!

                37. Mate odkaz na to, kdy nam kolaboval sit? A jak se to vlastne
                  Mate odkaz na to, kdy nam kolaboval sit? A jak se to vlastne pozna? „Zkolabovala sit“ je dle me jednoduse zjistitelne, ale „kolabuje sit“… Poucte nas, prosim.
                  Mimochodem, JE bylo za poslednich par let odstavene docela casto, napr. i 24. 12. 2019 (JEDU (az do 11. 2., na konci ledna se odstavil dalsi blok) a JETE po jednom bloku). Opravdu je konec prosince az zacatek brezna doba s nejmensi zatezi? A kdy je dle Vas doba s nejvetsi zatezi?
                  Jo a existji i neplanovane odstavky JE.

                38. odkaz
                  „Důsledkem těchto neplánovaných toků docházelo v

                  odkaz

                  „Důsledkem těchto neplánovaných toků docházelo v PS ČR k neplnění bezpečnostního kritéria N-1 na profilech česko-německo a česko-rakousko v období 10. – 12. 12 2014, 18. a 20. 12. 2014 a 1. – 2. 1. 2015. Z tohoto důvodu byla použita následující nápravná opatření ke snížení zatížení přeshraničních profilů:“

                  Analýza ČEPS

                39. V DE ma kazda domaci FVE s vykonem pod 30kW povinnou regulaci.
                  V DE ma kazda domaci FVE s vykonem pod 30kW povinnou regulaci. Existuji 4 moznosti, jak omezit vykon pri nadprodukci. Pro vas to nemusim zduraznovat, ale pro vsechny ostatni kteri nedosahuji vasi kvalifikace to zminim. Pokud je nadprodukce, tak zacina se zvysovat frekvence. Pri 50,2Hz je definovan stav nadprodukce a stridace musi skrtit vyrobu. Podle zvoleneho druhu Einspeisemanagement to muze byt plynula regulace, nebo skokova. Pokud by frekvence stoupala, dojde k odpojeni stridace.
                  Pro vasi info, tak stabilita site v cr nebyla z nemecke strany nikdy ohrozena. Ohrozeno bylo akorat monopolni postaveni vyrobcu elektriny. V pripade vetsich pretoku z DE byla elektrina zadarmo a prodejci ji prodavali malospotrebitelum za normalni cenu. Nadbytek energie z DE ukrajoval profit ceskym vyrobcum. Proto instaloval Cez tzv. fazove transformatory na predavacich bodech s DE a tim si upevnil monopolni postaveni. Proto od te doby stoupla cena elektriny v CR. Jen pitomci veri tomu, ze fazove trafa slouzi nasemu dobru. Duvodne se domnivam, ze jste zastance fazovych transformatoru.

                40. Ceny elektřiny v Evropě
                  Vývoj ceny silové elektřiny v

                  Ceny elektřiny v Evropě
                  Vývoj ceny silové elektřiny v ČR

                  Kde je ten nárůst cen od 17.1.2017? Já vidím nějaký nárůst až v polovině roku 18… A jestli se dobře pamatuji, bylo kvůli nárůstu cen paliv.

                  Fázové transformátory: „Jedná se o síťové prvky, které umožňují přerozdělit toky výkonů v propojených sítích a odlehčit přetěžované linky přesunem toků výkonů na jiný, méně zatížený paralelně provozovaný síťový profil. Oproti výstavbě nových posilujících přenosových linek je instalace PST časově výhodnější a není tak náročná na projednání územního a stavebního řízení.“

                  Čili prosím, nastudujte nejprve něco o tom, jak funguje přenosová soustava a pak se vyjadřujte. Oddělovací trafa totiž brání přetěžování tuzemské rozvodné sítě, kterou si Němci vesele používali, namísto svého vlastního severo-jižního vedení.

                41. Pisete to oficialni oduvodneni od Cezu. Ale pravy duvod je
                  Pisete to oficialni oduvodneni od Cezu. Ale pravy duvod je odstraneni levne dovezene elektriny a odstraneni z trhu, teda likvidace konkurence a upevnovani monopolniho postaveni. Narust ceny je tim automaticky spojeny. Ale jak Cez tvrdi, chteji nase nejlepsi. Ale ja jim moje nejlepsi nedam.

                42. A vy neumíte číst: „Zpracováno podle článku „Nastal
                  A vy neumíte číst: „Zpracováno podle článku „Nastal čas pro instalaci PST do přenosové sítě ČR?“, autorů Jiřího Ptáčka, Petra Modlitby, Milana Krátkého z EGÚ Brno, a.s. a Svatopluka Vnoučka, Andrew Kasembeho z ČEPS, a.s., otištěného v časopise Energetika č. 3/2013“

                  Pravý důvod ale není nějaké odstraňování konkurence, ale přetížení naší přenosové soustavy.

                  Takže pokud nechcete žít v ostrovním systému, musíte se fyzice věci podřídit. Ekonomika s tím jde pak ruku v ruce, protože za všechny ty soláry, bez akumulace, musí někde stát zdroj stejného výkonu, vykrývající jejich nevýrobu. Proto je cena jimi vyrobené elektřiny nízká. I když je legislativně nařízeno je vykupovat přednostně, což je forma dotace, jdoucí proti fyzice věci. Což vede k jejich umělému upřednostňování, politika. Ve výsledku právě soláry a VTE zdražují elektřinu. Kdyby měly všichni povinnost vystavět nějakou akumulaci (náhradní špičkový zdroj), která by pak vykrývala špičky (do nějaké rozumné úrovně), už by to nebyly tak levné zdroje…

                43. Díkes Fišero za odkaz/zdroj. To je přesné vyjádření od
                  Díkes Fišero za odkaz/zdroj. To je přesné vyjádření od lidí, co tomu rozumí. Ne jak místní borci, co umí zasunout na tři fáze do maminy 🙂 a už jsou silnoproudaři a jaderní inženýři 🙂 🙂

                44. Tak ty si umíš akorát poslintat nátělník a proprdět
                  Tak ty si umíš akorát poslintat nátělník a proprdět trenky i se židlí.

                45. A vody je cim dal mene. Takove plytvani je trestuhodne. Kdyz
                  A vody je cim dal mene. Takove plytvani je trestuhodne. Kdyz si zaleju zahradku, tak se nevypari tak rychle jako v elektrarne. A na zalevani me vyhrozuji pokutou. Budu se branit, treba soudne.

                46. Ok konečně rozumné argumenty – otázka je jak regulované,
                  Ok konečně rozumné argumenty – otázka je jak regulované, jaké plynovky, kde budou, kolik budou stát – dokud nebude vyřešeno a zodpovězeno, nelze začít masivně realizovat

                47. Kdo bude půl roku platit ty odstavené zdroje? Jejich
                  Kdo bude půl roku platit ty odstavené zdroje? Jejich zaměstnance a údržbu?

                48. Na to jsem se zeptal už před vámi
                  Na to jsem se zeptal už před vámi

                49. no, oyn nestojí, oni jedou a pálí ten plyn/uhlí, protože
                  no, oyn nestojí, oni jedou a pálí ten plyn/uhlí, protože jinak by jejich nabehc byl, řekněme pomalí…

                50. Fakt by se sluselo dat odkaz 🙂
                  Fakt by se sluselo dat odkaz 🙂

                51. nemusí běžet, jenom vypnuté čekají na zimu 😀 A víte
                  nemusí běžet, jenom vypnuté čekají na zimu 😀 A víte jak fungují elektrárny, že když nejsou potřeba, tak stejně musí jet na minimální výkon, takže pálí a pálí a lidi platí a platí…

                  Jinak řečeno co máš ve FVE/větru platíš zároveň v uhelné a plynové elektrárně jako záložním zdroji (jasně není to 100procent, ale adekvatně statisticky, ale nebudete 10procent apod. trapny cisla) a ty jedou, sice na minimum, ale jedou celý rok 😀
                  Pokud nebudeš mit akumulatory o kapacite zaloznich elektraren, tak stejnak budes palit uhlí/plyn, takže neušetříš co si myslíš…

                52. Toto jste vycetl u definice studene zalohy? Mate odkaz?
                  Toto jste vycetl u definice studene zalohy? Mate odkaz?

                53. Mám to chápat tak, že prostě chcete získat klid v duši
                  Mám to chápat tak, že prostě chcete získat klid v duši díky centrálnímu plánovači? Tak to vás zklamu, já na centrální plánování nevěřím. Naopak věřím na stanovení pravidel hry.
                  Pokud vás opravdu zajímá můj názor, tady ho najdete.

                54. Tak pravidla hry stanovena máme – Fyziku věci prostě
                  Tak pravidla hry stanovena máme – Fyziku věci prostě vokecat nejde 😀 A jestliže nepojedou ty domácnosti v ostrovním režimu, což drtivá většina z nich nejede, tak tu centrální plánovač nutný je = Distributor a česká přenosová soustava. Jestliže ta pak má technicky fungovat, musí se regulovat výroba a spotřeba a to připojováním a odpojováním. Na to jsou nějaká pravidla a funguje to. Tedy ano, máme tu centrálního plánovače a máme taktéž stanovena pravidla hry. Z technického pohledu na věc.

                  Z toho ekonomicko politicko něco pohledu je to jinak. Osobně preferuju tu jaderku, ale je vlastně jedno, jestli k tý soustavě bude připojena jedna jaderná elektrárna, nebo přehršel FVE s odpovídajícím množstvím záložních zdrojů (baterky, uhelky, plynovky, eeee-ky). Zastávám ten názor, že infrastrukturu by měl vlastnit stát (my všichni). Tou infrastrukturou mám na mysli distribuční soustavu, síť silnic, vodovodů, jiných vodů, železnice, hyperloopy atd. K nim by stát měl stanovit pravidla přístupu a užívání a umožnit tak soutěž nabídky a poptávky. Přičemž je ale kruciálně nutné nezapomínat na fyziku věci, protože na ní to stojí a změnit nelze. Takže je tak trochu debilita, nakupovat si do zásuvky elektrony v zelenejch trenkách, když mám za humny jaderku (žluté trenky), uhelku (černé trenky). Je to jen marketing popírající realitu a sloužící jen a pouze k vyššímu zisku. (PRE mi nechce prodat elektřinu s certifikátem půdovu z jádra :).

                  Zpětně k tý jaderce, stavba je drahá, likvidace taky něco stojí. Provoz je dlouhodobou záležitostí – desítky let. Proto se do tohodle podniku v Evropě žádná soukromá firma nehrne. A proto je třeba mít státní garance. Ideálně podmíněné státním zájmem, tedy státními financemi. To je realita Evropského energetického trhu a pravidel. A je to mimo jiné důvod, proč si stát pak legislativu nastavuje tak, aby se tyhle zdroje používaly. Přese všechno je elektřina z jádra levná.

                55. Největší výpar má udusané pole, většina vody odteče
                  Největší výpar má udusané pole, většina vody odteče „do vesnice“ a zbytek se vypaří razdva.

                56. Udusané pole jednak nemá výpar – teče to po něm jak po
                  Udusané pole jednak nemá výpar – teče to po něm jak po betonu (aby se něco mohlo vypařit, tak se to napřed musí udržet – kde nic není ani politik nebere) a druhak ho už nějakej idiot melioroval aby náhodou se tam nějaká voda neudržela.. bohužel pořád platí, že nejlépe a nejdéle vodu drží mokřady a podmáčené louky a podobné nežádoucí elementy…prostě když je nad půdou přirozený deštník…

                57. ale bobane co se vratit na zakladku? Kazdá puda na ktere
                  ale bobane co se vratit na zakladku? Kazdá puda na ktere rostou rostliny ma vypar, protoze ji maji ony rostliny…
                  Navic, v ornici i te udusane je vazana voda, ale je ji mensi obsah nez v pohnojene, kde je hodne organicke nadychane hmoty, ale je tam a ta se taky odparuje.

                  Takze učivo zakladky, co ho znovu nastudovat 😀

                58. Off:
                  Německo plánuje 1000 rychlonabíječek s až

                  Off:
                  Německo plánuje 1000 rychlonabíječek s až dvouciferným, někdy až tříciferným počtem stojanů s minimálním výkonem 150kW s možností rozšiřitelnosti, infrastrukturou atd. Více odkazy.

                  https://www.electrive.com/2020/06/18/1000-dc-charging-sites-now-the-german-government-is-building-superchargers/

                  https://www.electrive.net/2020/06/18/1-000-dc-ladeparks-jetzt-laesst-der-bund-deutsche-supercharger-bauen/

                  Bude podporované taky ChaDeMo?

                59. Chapu spravne z Vaseho prispevku, ze puda bez rostlin nema
                  Chapu spravne z Vaseho prispevku, ze puda bez rostlin nema vypar?
                  Podle meho ma vypar uplne kazda a zalezi na mnoha faktorech, od jeji nasyceni vodou, pres stycnou plochu, po albedo. Jo a toto na na zakladce neucili, na ktere se to uci? Jelikoz nas tam nepusti, tak mate odkaz na ucebnici, ve ktere to je?

                60. A v zimě třít liščím ohonem ebenové tyče.
                  A v zimě třít liščím ohonem ebenové tyče.

                61. v CR je problem, ze je tu velka antiFVE a antiOZE lobby, kdy
                  v CR je problem, ze je tu velka antiFVE a antiOZE lobby, kdy by se mohlo prijit o zisky jednotlivcu..problem neni nasytit chude, ale ty bohate :-/
                  Energetici montuji uz elektromery s funkci mereni dodane energie, ne jen tu odebranou – tak proc se tak strasne energetici brani pretokum az je to usmevne atd.. tohle je opravdu smutne..proc to v EU funguje uplne jinak..hleda se zpusob a ne duvod?

                62. To bylo trefné s tím nasycením bohatých! Hlavně naši
                  To bylo trefné s tím nasycením bohatých! Hlavně naši spoluvčané mají dojem, že čím se budou mít lépe bohatí, tím líp se bude mít to stádečko co je živí. Kde se ale vezmou peníze pro stádečko, když vše shrábnou bohatí, to už neřeší…

                63. Nekomu staci ze zna nekoho bohateho a cite se hned lepe. A
                  Nekomu staci ze zna nekoho bohateho a cite se hned lepe. A kdyz jeste muze rikat ze toho bohace voli, tak je stestim bez sebe.

                64. Někteří berou jen jednotky 100 000,- Kč.
                  Večeři jim pak

                  Někteří berou jen jednotky 100 000,- Kč.
                  Večeři jim pak musí platit manželka.
                  :)))

                65. Lžeš, nebrání se energetici,a le zákon jim to zakazuje,
                  Lžeš, nebrání se energetici,a le zákon jim to zakazuje, takže co místo lhaní si zjistit reálnou situaaci, pak bys možná místo myšlení něco i věděl 😉

                66. A ten zakon vznikl na popud koho?
                  A ten zakon vznikl na popud koho?

                67. To je snadne dogmaticky nekoho narknout ze lzi.. to je jedno
                  To je snadne dogmaticky nekoho narknout ze lzi.. to je jedno jestli zakon, nebo nalada, nebo rozmar nebo co nebo kdo v tom brani.. ovcim maximalne zneprijemnime jakkolik prispivat do energetickeho mixu a naopak prikazeme jim nove jadro a hlavne repku do kazde domacnosti, protoze to je ta jedina spravna cesta a jeste to od nas bude kupovat cela evropa !

                68. Zkrátka ve jménu „dobra“ voláte po devastaci krajiny.
                  Zkrátka ve jménu „dobra“ voláte po devastaci krajiny.

                69. mne prijdou draty vsude ve vzduchu jako devastace
                  Co 40tis.

                  mne prijdou draty vsude ve vzduchu jako devastace

                  Co 40tis. litru nafty, nevodnati? Diesel a zalozni diesel pravidelne servisovane a pripravene na okamzity nabeh? 🙂
                  Stale cekam na ten vypocet nepretrziteho provozu za 20 let..asi marne co?

                70. To doporucuji navstevu nektere asijske zeme. I takovy Japonsko
                  To doporucuji navstevu nektere asijske zeme. I takovy Japonsko ma oblohu zadratovanou. Nekde je to fakt maso.

                71. O moji čistou minerální naftu bez příměsí biosraček,
                  O moji čistou minerální naftu bez příměsí biosraček, které protlačovali pseudoekologičtí pomatenci jako vy, nemusíte mít starost, ta vydrží v použitelném stavu klidně tisíc let.

                  U diesl agregátu mi stačí náběh do druhého dne, takže jsem ho přestal zkoušet a zakonzervoval ho stejně jako zazimovávám letní auta.

                  A na výpočet čeho čekáte nevím…

                72. všechno se dnes co jde dava do země, takže pokud budou za
                  všechno se dnes co jde dava do země, takže pokud budou za 40 dryty, tak protoze majitel pozemku nechtel kabelizaci… Takze meles pohadky

                73. denne vidam nove a nove sloupy s novymi draty, vetsinou
                  denne vidam nove a nove sloupy s novymi draty, vetsinou 110kV.. paralelne se stavajicim vedenim.. uplne zbytecne kdyby se podporovala vice decentralizace.. tak ted nevim kdo je pohadkar, asi se proberte ze sve bublinky nebo snu..

              1. zadna, pokud se veme v uvahu ze se zacina stavet na zelene
                zadna, pokud se veme v uvahu ze se zacina stavet na zelene louce a po 50-70ti letech se bude chtit zase kompletne zlikvidovat a udelat na miste opet zelenou louku – nad tim se nikdo nikdy nezamyslel a ted se zjistuje, ze vpodstate po zapocteni nakladu na likvidaci je JE zcela nerentabilni..

                1. A nějakej zdroj na seriózní porovnání nákladů vs. ceny
                  A nějakej zdroj na seriózní porovnání nákladů vs. ceny dodané energie by nebyl?

                2. A kde by se nabral seriózní zdroj s uvedením nákladů
                  A kde by se nabral seriózní zdroj s uvedením nákladů výroby el. energie v jaderné elektrárně, když, pokud vím, nikdo na světě doposud neprovozuje komerčně trvalé úložiště jaderného odpadu. Tudíž jaksi chybí reálné číslo do kolonky „náklady na likvidaci odpadu z JE“. Totéž platí o uvedení pozemků do původního stavu nebo jeho využití k jinému účelu.

                3. takže zdroj nemáš, ale víš, že se nevyplatilo 😀 Nebo
                  takže zdroj nemáš, ale víš, že se nevyplatilo 😀 Nebo platí tato logika v opačném gardu, neví zastánci, ale oponenti maji pravdu vzdy i bez cisel 😀

              2. Stačí mrknout na Wikipedii o JE Jaslovské Bohunice.
                Stačí mrknout na Wikipedii o JE Jaslovské Bohunice. Slováci už se nějaký rok snaží zlikvodovat jeden reaktor, stálo to už mraky peněz, výhled dál je šílený a to se nebavím o tom, že by ten pozemek měli uvést do původního stavu, jak se píše níže.

          1. Nevěřím na nekonečný koloběh paliva a bezodpadovou
            Nevěřím na nekonečný koloběh paliva a bezodpadovou technologii JE. A tahle částka je tam na likvidaci stávajících JE, tak jsem zvědav, jak za to někdo ekologicky zlikviduje JEDE a JETE dohromady. Nějak mi to tak vyskočilo, když zde byla řeč o jaderném účtu a všech těch zázracích výzkumu. Prostě slibem neurazíš. Ale taky nic nezlikviduješ.

        1. u jaderek se to resi taky, kazka jaderna elektrarna v Evrope
          u jaderek se to resi taky, kazka jaderna elektrarna v Evrope musi prispivat do fondu (v dane zemi) na asanaci po dodslouzeni dane elektrarny a uskladneni vyhoreleho paliva, je to nejake procento z rocnich obratu dane elektrarny

          a prave novoj novych rekatoru ma zajistit ze se to vyhorele palivo ktere je vyhorele vesmes jen asi z 2-5% mohlo znovu pouzit prave v tech novych reaktorech 😉

            1. Jeom pro mě, proč nepričteš peníze co má provozovatel
              Jeom pro mě, proč nepričteš peníze co má provozovatel Jaderného zařízení na vázaném účtu, což bude kolik? Dalších 10miliard.
              Pak je otázka, kolik bude stát likvidace? Na škole cosi prezentovali, že to je +-autobus těch 30miliard, takže by to bylo dneska s 10miliardama rezervou…

              Ono, přečíst číslo a myslet nestačí…

            2. ano je to malo, sanace samotna bude stat v pripade Dukovan
              ano je to malo, sanace samotna bude stat v pripade Dukovan jiste vice nez 200 miliard, ostatne ja delal pro Javys prave na dokumentu sanace A1, takze cisla jsou u sanace obrovska, vyhodou je ze tak jako stavba, tak i sanace je otazka 20-30 let a pred bni to jeste musi 15-20 let odpocivat

    1. vyvoj novych rektoru samozrejme je i v Evrope a je silne
      vyvoj novych rektoru samozrejme je i v Evrope a je silne dotovany 😉 z rospoctu statu a Eu jde na vyzkum a vyvoj jaderne energetiky prez 20 miliard eur rocne, a podili se na tom i firmy z Nemecka kde jaderna energetika vesmes konci, treba Siemens ma ve vyvoji hodne velkej podil, hlavni podil ale maji stale Francouzke firmy, a velkou merou se zapojuji stale i Anglani kde se vyvyji hlavne male jaderne reaktory, do nich investuje treba i CEZ

      ono pokud o tom diskutujes, tak bys to mohl alespon vice sledovat a ne jen brecet o necem co neni pravda 😀

    1. budoucnost jaderna energetika ma, ale ne v te podobe v jake se
      budoucnost jaderna energetika ma, ale ne v te podobe v jake se ji ted snazi tlacit treba vlada CR, budoucnost maj v jaderne energetice male modularni reaktory, tedy rychle postavene a rychle to dodava potrebny vykon do site, jako nahrada za velkou cast uhelek by to bylo idelani do doby nez se zacnou ve velkem stavet strednedobe a dlouhodobe zalohy site pro OZE

        1. a velka jaderka jako zacne fungovat zitra? rec je tu o stavbe
          a velka jaderka jako zacne fungovat zitra? rec je tu o stavbe novych ktere se jeste ani nezacali stavet, takze treba u Dukovan se bavime v lepsim pripade o roce 2040, a to jeste za predpokladu ze vsechno pujde hladce 😀

          takove to vesteni, co bude asi takz a 20 let? no schvalne, v roce 2000 co asi tak vestili ze bude v rcoe 2020, tedy letos? 😀

          nova vystavba velke jaderne elektrarny v tuhle chvili proste nedava smysl, prave proto ze jeji vystavba je casove velice narocna

          1. Vsichni vedi ze to bude znacne nakladna akce a pro CR
            Vsichni vedi ze to bude znacne nakladna akce a pro CR nevyhodna. Ale co by se politik staral, kdyz bude v te dobe za vodou a nekdo to zaplati. Roman z Cezu vsem ukazal, ze Cez je bezedny zdroj penez a tak se vsichni postavili do fronty. Kaprici budou a ne ledajaky.

      1. I ta nejmensi jaderna elektrarna muze byt skvely cil nejakych
        I ta nejmensi jaderna elektrarna muze byt skvely cil nejakych teroristu, nebo pri valecnem konfliktu. Zabezpecit malou JE bude stejne drahe jako velkou. A s vyssim poctem stoupa riziko. Jen blazen si dava kanystry s benzinem kolem baraku a do baraku.

        1. ale sak modularni jaderka neni mala co se vykonu tyce, proto
          ale sak modularni jaderka neni mala co se vykonu tyce, proto je modularni 😉 tam muze bejt treba 20x80MW, a zabezpeceni ma samozrejme stejne jako kazda jina jaderka, a to zabezpeceni s ohledem na mozny utok je tak minimalni naklad ze to nema smysl ani resit u takoveho zdroje z hlediska celkovych nakladu 😀

          to je asi jako bys u sveho auta resil jestli si koupis lestenku za 500 nebo za 501 korun 😀

                1. ty reaktory se planuji na mista soucasnych elektraren, tedy na
                  ty reaktory se planuji na mista soucasnych elektraren, tedy na mista kde jiz zabezpeceni nejake je, a ano urcite by v pripade SMR bylo to zabezpeceni posilene tak aby to splnilo zakonne normy pro takovej objekt, a cemu by to jako melo vadit ze tam bude ta posilena bezpecnost?

                2. Zabezpeceni proti teroristum neni to jedine. Je nutne zabranit
                  Zabezpeceni proti teroristum neni to jedine. Je nutne zabranit vynaseni jaderneho materialu, potrebujete nakladne monitorovani, zvysena hloubka revizi, kontrol cehokoliv, specialni dekontaminacni komory a co ja vim. Je to dlouhy seznam veci, ktere jsou u JE jine a drazsi nez u uhelky. Nakonec bude i ustav pani Drabove nekolikanasobne nafouknuty atd.

                3. Máte představu že si jako v úvodní znělce Simpsons
                  Máte představu že si jako v úvodní znělce Simpsons vezmete kus jaderného paliva domů ? Třeba že se potopíte do těch asi 8 m vody a vytáhnete si vyhořelou palivovou tyč ? Nebo si nenápadně otevřete reaktor nebo si odsunete mnohatutové víko na na kontejneru na vyhořelé palivo a vezmete si tam něco? Jak si představujete to vynášení jaderného materiálu ?

                  Ty modulární reaktory mají být uzavřené pod zemí a palivo mají měnit jednou za mnoho let.

                4. V Temeline a ve vsech ostatnich JE je u vychodu z obektu
                  V Temeline a ve vsech ostatnich JE je u vychodu z obektu detektor na ionizujici material. Samozrejme ze je tam tech detektoru uvnitr vice kvuli bezpecnosti uvnitr. Ale ten u vychodu je pojistka proti vynaseni. Takze prilezitosti asi jsou. Asi to je take kvuli koukani na Simpsons. V rusku se vynasi jaderny material bezne a pak si to mafiani davaji navzajem pod zidle a kratce na to zhebnou. Trh by byl i u nas.

                5. SMR se casto vyvyji tak aby palivo v nich vydrzelo po
                  SMR se casto vyvyji tak aby palivo v nich vydrzelo po zivotnost reaktoru, nebo treba 20 let, takze tam spousta veci ktere se tykaji beznych velkych reaktoru odpada, to je prave to, ze srovnavat to s velkym reaktorem moc nejde

                6. A jak se pak likviduji? Kolik tun ze SMR a m3 bde radioaktivni
                  A jak se pak likviduji? Kolik tun ze SMR a m3 bde radioaktivni a bude treba jej bud trvale ulozit nebo jinak likvidovat?

                7. u SMR je to v uplne jinych radech odpadu, navic se ty reaktory
                  u SMR je to v uplne jinych radech odpadu, navic se ty reaktory maj dle konstrukce dat repasovat, v EU se u licenci tusim pocita i u SMR s „recyklacnim poplatkem“ takze neco jak pise kolega diskuter dole, vyrobce se bude zavazovat ze to odveze a zrecykluje ci repasuje sam, ale je jesny ze pri zivotnosti 20-40 let to muze bejt problem, porad to ale bude problem mensi asi cca 1000x nez velkej reaktor

      2. Problém malých modulárních reaktorů je v tom, že se o
        Problém malých modulárních reaktorů je v tom, že se o ně bezvýsledně pokoušel leckdo. Francouzi, Američané, Japonci, Rusové na nich pohořeli. Malé reaktory se dnes používají prakticky výhradně pro vojenské aplikace, případně pro ruské machrování, tam cena nehraje roli.
        Důsledkem je, že se dnes SMR nedají normálně pořídit. Existuje sice několik desítek firem a organizací, které SMR vyvíjejí, ale dříve než za 20 let z toho nic nebude.
        Spoléháním na SMR kupujete oněm uhelným elektrárnám dalších 20 let života kvůli vizi, která má dost slušnou šanci se nenaplnit.

        1. a vzstavba velke jaderkz jako trva kratsi dobu ney 20 let?
          a vzstavba velke jaderkz jako trva kratsi dobu ney 20 let? safra ze i v Cine Cinanum to trva v prumeru 16 let postavit jaderku, takze cekat ze v Evrope a nebo v CR by se to zvladlo rychleji je urcite pravdepodobne, asi jako ze Babis mavne kousel noulkou a najednou bude celej svet uplne uzasnej 😀

          jen pro uplnost, po celem svete je stacionarne provozovano celkem 19 stanovist s SMR reaktory a ve vystavbe jsou dalsi 2, a jeden z nich jiz ma i mezinarodni licenci pro stavbu v komercnim uziti 😉

          Rusko ma od ledna letosniho roku podanou zadost o licenci na 2 typy SMR a Cina od lonskeho prosince na 1 typ SMR, vse reaktory od 80 do do 300MWe

          jedno SMR se vyvyji primo v CR a to primarne jako nahrada malych uhelnych elektraren ktere slouzi v danych mistech i jako teplarny, mel by mit vykon do 8MWe + 20MWt, a jeho technicke specifikace pro licencovani se ocekavaji do roku 2025 😉

          koukam ze mas fakt nacteno co se okolo SMR deje 😀

          1. Celý problém je v tom, že SMR jsou v současnosti někde ve
            Celý problém je v tom, že SMR jsou v současnosti někde ve fázi přípravy projektu nebo přípravy výstavby prototypové jednotky. Takže se nejdříve bude muset postavit prototypová jednotka, komplet se odladit, prokázat funkčnost, bude se muset přeprojektovat a připravit na další produkci, bude se muset postavit výrobní linka a rozběhnout produkce. A 20 let je v háji. A to ještě pořád bude drahé zařízení, které si bude těžko hledat zákazníky. Cena by mohla jít dolů, bylo by to až po tom, kdy by už existoval dokonale ověřený a prověřený design, existovala by velkoprodukce a došlo by ke „komoditizaci“ reaktorů (standardní design, zaměnitelní producenti).
            Tohle v případě Li-ion článků, FV panelů nebo větrných turbín trvalo klidně i 30 let. A to jsou mnohem jednodušší a méně problémové technologie. Během těch let to bylo závislé na grantech a okrajových využitích ve specifických aplikacích.

            1. tak se stavej ale i velke reaktory, kazdy je original, na
              tak se stavej ale i velke reaktory, kazdy je original, na svete nejsou dve stejne JE

              a cena je znama, ty stojici reaktory stali od 250 do 500 milionu dolaru pri vykonech 250-320MWe, u toho vyvyjeneho v CR se predpoklada cena do 2 miliard korun, coz samozrejme neni zadna slava kdys vykon bude jen tech cca 8MWe a 20MWt, ale jako teplarna + zaloha site to bude idealka, rozmerove cela elektrarna nema presahnout plosne 15×15 metru

              1. „tak se stavej ale i velke reaktory, kazdy je original, na
                „tak se stavej ale i velke reaktory, kazdy je original, na svete nejsou dve stejne JE“
                Proto jaderné energetice ujel vlak. Musí konkurovat technologiím, kde je opravdu ve fabrice sekají jak Baťa cvičky v podmínkách tvrdé konkurence mezi výrobci. Co to dělá s produktivitou práce a rychlostí zavádění inovací asi netřeba vysvětlovat.

                1. a no a to je prave priklad SMR, 16 z tech SMR co se jiz
                  a no a to je prave priklad SMR, 16 z tech SMR co se jiz pouzivaj jsou stejne, tedy dalo by se rici seriove vyrabene 😉 totez se ocekava od toho licencovaneho z Jizni Koree, tam je predpoklad ze se bude vyrabet prave seriove, plan na „seriovou“ vyrobu je od tusim 2026

                2. To by byl příklad SMR, kdyby se s nimi začalo před 30 lety
                  To by byl příklad SMR, kdyby se s nimi začalo před 30 lety a byly dnes k dispozici v ověřených a odladěných designech a ve světě by byly fabriky na jejich produkci. To jaksi není a ještě nějaký čas nebude.

        2. Nechápu, napíšete rus/amík se bezvýsledně pokoušel a
          Nechápu, napíšete rus/amík se bezvýsledně pokoušel a zároven , mají to ve vojeských aplikacích, je super, že sám sobě dokazujete, že nemáte pravdu 😀
          A ta cena machroání rusa? Můžete dát odkaz, na tu cenu, jestli je to machrování, dosud vždy paltilo u každé armády, že neřekla skutečné náklady, atakže bych se rád podíval, kde někdo pustil reálné informace, máte je nebo jenom „kec co má podpořit, že něco“?

          male jaderky do krajskeho mesta je blbost, protože místo sice jedné velké stavby co musím likvidovat dostanu hodně malých, které v součtu dají víc materiálu na likvidaci na jednotku výkonu než ta jedna velká…

          Ale chápu, proč, protože to má zavřít „huby“ odpíračům „tak když to nechcete, tak to naložíme na nákladák a převezem na druhou stranu města“ :D, prostě vyjebávka z opíračema a oni to ani nechápou 😀

          1. SMR ma zavrit pusu nam odpiracum velkych JE. My je oditame
            SMR ma zavrit pusu nam odpiracum velkych JE. My je oditame kvuli jiz zminenym faktorum – delka vystavby, cena, spotreba vody, zatim plne nevyzkousena likvidace „na zelenou louku (mimochodem, obnovi po JEDU ty 3 vesnice?)“. Naprosto minimalni vyuziti tepla. Nakladna likvidace odpoadu.
            Pokud by SMR odstranila tyto problemy, tak nam vezme vitr z plachet a nebudeme tak prosazovat OZE.

      3. Modulární reaktory nejsou potřeba. Temelín má životnost
        Modulární reaktory nejsou potřeba. Temelín má životnost do roku 2062, Dukovany do 2035 a dle nejvyššího odborníka Bureše se za 20mldKč dá prodloužit o deset let. Tak kde je málo času na ty úložiště? Půlku uhelek odstavit, půlku předělat na plyn. To bude stát určitě míň jak jaderný tunel.

        1. Opravdu je problém nastavit podmínky tak, aby nemohl být
          Opravdu je problém nastavit podmínky tak, aby nemohl být nikde žádný problém?
          Vyřadit polovinu možných účastníků je dobrý způsob, jak zajistit vyšší výslednou cenu. Pokud chcete dokázat, že JE se nevyplatí, tak prima. Jinak ne zcela dobrý nápad.

          1. V normalne fungujicim state jsou soutezni podminky jasne dane.
            V normalne fungujicim state jsou soutezni podminky jasne dane. Kazdy z toho muze vycist, kdo muze uspet a kdo ne. Pokud nase vladnouci jelita spolehaji na podstolni vyjednavani s cilem vsechny prelstit, tak to asi take neco vypovida o Cezku. Cezko je asi fakt blizsi rusku nez vyspelemu svetu. Bohuzel 40 let ruskeho vlivu porad doutna. A hlupaci se raduji.

              1. Nemyslím si že v jiných zemích to bude výrazně jiné,
                Nemyslím si že v jiných zemích to bude výrazně jiné, jen to není v takovém rozsahu a funguje to jinak, když se jim na tom přijde. Ve Španělsku nebo Itálii bylo mraky korupčních afér nebo podvodů s dotacemi apod. Tady může politik prohlásit že nikdy neostoupí a ještě se mu zvednou preference.

                1. No tak je jasné, že mu to zvedne preference vždyť je u
                  No tak je jasné, že mu to zvedne preference vždyť je u moci jen protože je populista a a pro voliče je to truc podnik stranám (on si prostě vytváří politické krytí pro podnikání), které ho stvořily a nezapomínejme čí vláda pro korupční a další skandály padla a tohle umožnila a co jí předcházelo…

        2. Asi jste nepochopil to, že obě ty petice jsou k ničenu, ty
          Asi jste nepochopil to, že obě ty petice jsou k ničenu, ty hlasy si tam může naklikat kdo chce, a nic se tím nezmění.Suroviny a zboží bere z východu celá evropa, takže jsou to všichni kolaboranti a masochisti, a finové jsou asi to nejhorší co může být co?Zkuste si zase zapnout na monitoru barvy.

                1. Vezmu si „zlaté stranky“ naklikám si jmena, založím
                  Vezmu si „zlaté stranky“ naklikám si jmena, založím emaily, a desetiletej kluk tam odklikne, že je mu 16let, opravdu hodnověrná petice.

                2. Petice se podepisuje i na peticnim archu, vlastnorucne. Kdyz
                  Petice se podepisuje i na peticnim archu, vlastnorucne. Kdyz se na online petici objevi porad stejna IP adresa, tak to bude asi duvod k vyskrtnuti. IP adresa se uklada u takove komunikace standardne. Nepomuze ani presmerovani pres nejake dubiosni servery. Kdyz to bude zahranicni IP, tak to bude asi take vyskrtnute.

                3. Na té petici nevyžadují adresu, takže to
                  Na té petici nevyžadují adresu, takže to neověříte.Podle vás se nemůže z jedné adresy poslat více hlasů,jak to třeba udělají v důchoďáku, obchoďáku,škole atd?Trochu lepší ajťák si s tím poradí, a nakliká tam kolik bude chtít hlasů.Vy si vážně myslíte,že si ty hlasy někdo bude ověřovat?Petiční archy jsou jinde, tam je adresa, datum narození atd. a dotyčný musí být plnoletý.

        1. Je úplně jedno od koho si elektrárnu koupíme. U toho
          Je úplně jedno od koho si elektrárnu koupíme. U toho Rosatomu je dokonce velký podíl českých firem. Do budoucna to není závazek, palivo můžeme kupovat od koho chceme. Současné Dukovany a Temelín také nejsou geopolitické riziko narozdíl od dovozu plynu z Ruska. Petice má pravděpodobně 2 účely, buď je jím zvýšení ceny pro konkurenty nebo zamezení výstavby vůbec tím, že vyřadíme nejlepší kandidáty a zbytek bude předražený a nepoužitelný.

              1. Zpozdeni dostavby je kvuli novym narokum na zabezpeceni a
                Zpozdeni dostavby je kvuli novym narokum na zabezpeceni a pozmenovani oproti projektu. V CR by to bylo stejne, at to bude stavet kdokoliv. Verejne zakazky se vzdy v prubehu meni a rozsiruji a za to urednici kasiruji provize. Viceprace jsou pro vsechny vyhodne, jen ne pro danoveho poplatnika. Cely ten humbuk protlacuji skupiny, ktere citi velkou korist. Korupce je mocnejsi sila nez sex.

                1. Problém je spíše v tom, že Areva staví málo reaktorů.
                  Problém je spíše v tom, že Areva staví málo reaktorů. Rosatom je staví jako Baťa cvičky.

                2. RA stavi vetsinou v diktaturach, tam se to protahne dle
                  RA stavi vetsinou v diktaturach, tam se to protahne dle narizeni zhora. V Evrope to je jina liga, nejsme diktatura. Balsoj neni zaruka kvality. U rusaku je to spis znamka nezdrave gigantomanie.

Napsat komentář