Za 30 dní bude ukončena výroba v uhelné elektrárně Prunéřov I.

Po 53 letech existence skončí definitivně na konci června příběh elektrárny Prunéřov I (440 MW). ČEZ tak pokračuje v oznámené strategii postupného útlumu výroby elektřiny z uhlí.

Uhelná elektrárna Prunéřov I. bude už za měsíc na dobro odstavena
foto: ČEZ

Za poslední rok ukončily provoz také některé bloky v Dětmarovicích, Vítkovicích a Ledvicích (celkem 500 MW). Odstavený výkon tak odpovídá téměř polovině výkonu temelínské elektrárny.

Elektrárna Prunéřov I během své existence dodala do sítě 139 193 107 MWh (stačilo by současnému Česku na více než dva roky) elektřiny a vyrobila 41 433 487 GJ tepla.

Za tu dobu spálila 138 532 416 tun uhlí. Odpočítávání uhelné éry začíná a Prunéřov I je toho důkazem.

tisková zpráva

15 Comments on “Za 30 dní bude ukončena výroba v uhelné elektrárně Prunéřov I.”

        1. To nelze s jistotou tvrdit. Dokonce si dovolím tvrdit pravý
          To nelze s jistotou tvrdit. Dokonce si dovolím tvrdit pravý opak. Nemáme lepšího energetického zdroje, jak jadernou energetiku. Ať už to za 30 bude nadále štěpení jádra anebo už slučování.

          Vedlejším produktem jedné takové jaderné elektrárny je i solární a větrná energetika…

          1. A geotermalni i vodni.
            No, ale uhodil jste hrebicek na

            A geotermalni i vodni.
            No, ale uhodil jste hrebicek na hlavicku. Neni potreba ten zdroj provozovat sami, kdyz kousek od nas je tak silny, ze jej cely nedokazeme (jeste par set let) vyuzit. Takze doufam, ze my tu jadernou energii budeme pouze „chytat“. Je to mnohem jednodussi, jak ji jeste privadet k zivotu, ne?

      1. Centrální výroba elektřiny, jako i velmi špatně
        Centrální výroba elektřiny, jako i velmi špatně regulovatelné „páteřní “ JE je koncepce z minulého století, kdy dávali několikanásobně větší smysl, než v současnosti. Dnes již, pokud nějaký těžší průmysl vůbec zbyl, nejede většina fabrik i v noci jako v době přestavby. Tyto neregulovatelné zdroje nám tedy vyrábí obrovské noční přebytky se všemi důsledky, jako například záporná cena elektřiny v noci, která se samozřejmě promítá do ceny. Ano, i my platíte za to, že čez v noci platí někomu kdo je schopen spotřebovávat. V dnešní době dává daleko větší smysl investovat do decentralizace, do baterií a střešních instalací, u kterých víme kolik stojí a není to překvapení do horizontu 20 let, kdy za 20 let pak můžeme řešit, čím ty elektrárny vlastně budeme chladit.

Napsat komentář