Nissan a BMW společně v USA vybudují síť nabíječek

Jan Horčík - 22 Prosinec 2015

Automobilky Nissan a BMW ohlásily společný projekt pro . Vybudují tam síť 120 duálních rychlonabíječek CHAdeMO a CCS.auto rychlonabíjecí stanice duální CHAdeMO a CCS

Duální rychlonabíjecí stanice standardu CHAdeMO a CCS
foto: Nissan/BMW

Celkem 120 nových duálních (CHAdeMO & CCS) nabíječek pro elektromobily vybudují v 19 státech USA společně automobilky BMW a Nissan. Budou to: Kalifornie, Florida, Connecticut, Georgia, Illinois, Indiana, Maryland, Minnesota, Missouri, Nové Mexiko, Nevada, New York, Severní a Jižní Karolína, Ohio, Pennsylvania, Tennessee, Virginia a Wisconsin.

Pro Nissan jsou Spojené státy klíčovým trhem, prodalo se tam zatím nejvíc z více než 200 000 elektromobilů Nissan Leaf. BMW tam zase úspěšně prodává BMW i3 - nedávno se dostal do první trojky. Obě auta ale využívají jiný rychlonabíjecí standard.

Společným postupem nicméně mohou výrazně pomoci sobě i elektromobilistům v celých Spojených státech. Počet elektromobilů prodaných v USA každým rokem o desítky procent stoupá.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Zdravím, jaká je spolehlivá mapa na klasické ChaDeMa v Německu? A jak je to s nabíječkama v Chrovatsku?

Díky a Krásné Vánoce

Obrázek uživatele Radovan

Www.chademo.com/wp/eumap a pak na webech poskytovatele rozkliknutim konkrétní nabíječky.

---

Elektromobil Peugeot Ion nový od 4/2014, najeto 60 tis. km, od 5/2016 druhý ojetý Peugeot Ion pro ženu, najeto 20 tis. km, elektrokolo Agogs SilverGo od 10/2013, domácí FVE 3,6kWp od 9/2009, ohřev vody solárními panely Vaillant od 6/2010, vlastní studna od 1999, dřevodům sendvičový panel od 2000.

tři obrázky k této nabíječce
první
druhý
třetí

Obrázek uživatele PaRi

Za ty prachy to teda mohlo vypadat líp.

Pane PaRi, nevím jak vy, ale já u technických zařízení (např. lednička, pračka, sporák, manželka, auto, počítač, mobil atd.) kladu na první místo plnohodnotnou a bezchybnou funkčnost.
Vzhled má přednost u dekoračních předmětů (obrazy, sochy, květiny, milenky…)
Zobrazená nabíječka spadá do první = důležitější kategorie.
Pokud si ji koupíte domů, můžete si ji polepit třeba kytičkovanou tapetou.  :-)

Obrázek uživatele PaRi

Že to bude fungovat předpokládám tak nějak z podstaty věci. Ale stojí to na veřejném prostranství a tak by to mělo vypadat i k světu. Navíc je to i indikativ, že pokud si výrobce nenašel čas k tomu, aby výrobek byl estetický, možná si nenašel čas ani na to, aby byl funkční. Konec konců, staré soustruhy jsou stále pěkné a fungují i déle než 60 let...

Doplněno:
Ještě jednou jsem se na fotky podíval. Pěkné obchody, zeleň, palmy, i ty parkovací automaty tam zapadají. A pak tam někdo zatluče do země takovou ohavnost. Nechci tady glorifikovat Teslu, ale jejich stojany, to je úplně jiná liga.

automobilky umej peknej design nabijecich stojanu jen v prezentacich, jakmile jim ale zdeli ze vyrabet to stoji navic $500 jen diky designu, tak se to hned stornuje a jde se na klasicky hnusny prumyslovy design ktery stoji jen $100 za kus

v tomhle proste je treba smeknout pred Muskem ze se nezalekl vyssi ceny a proste to naspalnul a jsem i rad ze opustili puvodni design tech starych hranatych seperchargeru

--

tenhle hnus od Nissan-BMW je proste nejaky prumyslove vyrabeny bazmek na ktery navesily dalsi krabice cos buydou nejake dalsi prumyslove levne kusy, ono i ten pocet kolik jich hodlaj postavit v USA je dle meho naprosto smesnej, spis populisticke gesto aby se jako nereklo

Pane PaRi, nějak neberete v potaz, že estetika je ryze subjektivní záležitost.
Vám se to nelíbí, mně to nepřipadá ošklivé.
Ač mně připadá Mona Lisa jako naprosto tuctový obraz a jiní se z ní mohou posesouvat a píší na ni obdivné traktáty, nevnucuji jim svůj pohled/názor.
Nakonec, nevím proč se o tom bavit – je to jejich věc.

Obrázek uživatele honza.t

Nissan přeje Štastný Nový Rok 2016
https://www.youtube.com/watch?v=uSHO8jnZo6o&feature=youtu.be

A to je přesně to místo, kde si myslím, by měl zasáhnout stát. Udělat veřejnou a transparentní soutěž s přesně stanovenými podmínkami z níž by vyšel výtěz a jeden standard. Toho by se všichni museli držet. Dlouhodobě by z toho profitoval zákazník i každý další nový výrobce. Všichni by měli jasno co mají do aut stavět a jak se to bude nabíjet. Něco jako USB nabíječka telefonu. Prostě to nařídit shora (nebo chcete-li odspodu - vůlí lidu).

---

www.VarujMe.cz - Řidiči si pomáhají!

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Já tu jejich zatvrzelost nechápu. Ať se dohodnou s teslou a udělaj standard ze superchargeru. Pak by superchargery rostly jak houby po dešti, Tesla by z toho měla peníz, ostatní výrobci zvýšené prodeje díky pokrytí a na konci by byl spokojení zákazník, který nemusí řešit jestli má zrovna vhodnou redukci a jestli ten stojan vůbec funguje.

obavam se ze standardem bude az indukce

mel jsem za to ze Tesla ma take 2 typy konektoru, protoze najit se daji fota jak nejaky ten jejich 3 kolik, tak standard mennekes

http://chaenel.free.fr/images-forum/mennekes.png

Obrázek uživatele ePavel

Ten trikolik je u tesel v USA. Tam se dobiji jednofazove az 80A. To pak asi clovek musi mit doma kabl jak od Superchargeru...

---

http://ts.la/pavel4572
Od r. 2013 najeto 220.000 el. km.
http://wifi.sampro.cz/ev-charging~c144.html

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

kabelyvodice.cz/technicka-podpora/tech_proud_zat.php

Obrázek uživatele Jolinar

nikoli, maji tam zase jen jednu fazi, takze mnozstvi pouzite medi je dost podobne jako u nasich 3-fazovych 32A kabelu.

Ale spis me fascinuji ty jejich privody do baraku treba 1x150A :-)

Obrázek uživatele ePavel

Jste si jistý? Podle mě kabel 5x6mm bude menší, než 3x25mm.
Stejně tak 5x2,5 je tenčí, než 3x6.

---

http://ts.la/pavel4572
Od r. 2013 najeto 220.000 el. km.
http://wifi.sampro.cz/ev-charging~c144.html

Obrázek uživatele Jolinar

tech 25mm je nejak moc, nepletete si to s hlinikem?

Obrázek uživatele ePavel

Dimenzováni prurezu vodicu neni linearni zalezitost. Pro zdvojnasobeni proudu potrbujete vic nez dvojnasobny prurez.
U medi mate napriklad pro 2,5mm dovoleno 20A, ale pro 32 uz potrebujete 6mm. Pro 64A 16mm.
U hliniku je pro prumer 35mm povoleno 77A.

---

http://ts.la/pavel4572
Od r. 2013 najeto 220.000 el. km.
http://wifi.sampro.cz/ev-charging~c144.html

Ještě se nesmí zapomenout na rozdíl mezi dimenzováním vodiče a kabelu. Pokud je v kabelu více pracovních vodičů, je třeba volit vyšší průřez. Typicky pro 3x1,5mm2 je povoleno 16A, ale pro 5x1,5mm2 už jen 13A. Takže pro 3f. 16A jistič by už měl být správně použit kabel 5x2,5mm2.

Obrázek uživatele ePavel

Jasně, také záleží na uložení kabelů, jestli jsou volně ve vzduchu, či ve zdi, v zemi, nebo v lištách atd... ale to už je zbytečně komplikované. Kolik by jste si dal domů vy průměr pro kabel se třemi vodiči, dvěma zatíženýma 80A?

EDIT: Ještě k tem 3x1,5 pro 16A. To bych si troufnul možná u prodlužky, kde to zatížení tam je občas. Z praxe vím, že i 3x2,5 se při nabíjení auta pěkně ohřeje...

---

http://ts.la/pavel4572
Od r. 2013 najeto 220.000 el. km.
http://wifi.sampro.cz/ev-charging~c144.html

Já proti těm 25mm2 Cu v rozvodu nic nemám a už vůbec ne pokud bych předem počítal s takovýmto trvalým odběrem. Američani to počítají nějak jinak, ale i tak tam myslím požadují na 48A už 4AWG (21mm2). Jinak ten výkonný Wallbox od Tesly má mít přípojné svorky na 2AWG-4AWG. (33mm2-21mm2)

Co se týče ohřátí kabelu (pohyblivého přívodu) mezi nabíječkou a autem, tak tady kupodivu takový problém normy nemají a dokud se o to člověk nepopálí tak ať si to klidně topí.

to právě nejde. Lidi by si pak kupovali elektromobily.... :)

---

cca 180tis km na elektřinu - www.qauto.cz

Obrázek uživatele Jolinar

z proprietarniho uzavreneho konektrou se malokdy stane standard. Myslim ze to plati jak v IT, tak i u EV.

nemluve o tom, ze by z toho nejvic profitovala Tesla, coz samozrejme, krom Tesly, nikdo nechce :-)

pokud chtějí BMW a Nissan postupovat v tomto bodě společně, nevím jestli není levnější a účelnější nejdříve sjednotit nabíjecí standart. Tedy, jestli to není jen jakési PR prohlášení, které má demonstrovat, že se stále něco "zlepšujícího" v EV děje.

---

cca 180tis km na elektřinu - www.qauto.cz

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

ved práve :)

Já bych se ani nedivil, že než se pořádně rozšíří Chademo nebo CCS koncovka, tak obě už budou zastaralé, konkrétně tím, že budou poskytovat malý výkon. Zatím to vypadá že pro oba konektory je 200A konečná = 80kW/400V nebo 100kW/500V (Zdá se že Audi/Porsche a spol. si pro těch 150kW pomůžou přechodem na 800V).

V každém případě bych si moc nevsázel, že je půjde jen "přeznačit" na 400A při zachování úplné kompatibility. Tesla už dnes se zdá narazila na problémy s 350A a o moc dál se bez vodního chlazení kabeláže asi jít nedá. Na druhou stranu se ale už uvažuje, že se to vodní chlazení kabelu přes konektor spojí s chladicím okruhem baterie, což může být dost ku prospěchu věci při dalším navyšování nabíjecího výkonu.

V každém případě je to další věc, která prodražuje elektromobilitu když prémiové vozy potřebují takto výkonné stanice, které ale "lidové" vozy plně nevyužijí dříve než za 5-10let.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Chudáčkové malí, topěj prachy kde se dá. Všici přeci vědí že v Americe není nad Americký auto :DD
Kdyby radši nekachnovali a postavili něco pořádnýho doma v Evropě bylo by si je za co vážit ;)

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Standardní nastavení volby "Zasílání upozornění na email" můžete nastavit na stránce svého profilu.
Ochrana proti nevyžádaným příspěvkům
Absolováním testu nám pomáháte bojovat proti SPAMu. Děkujeme.


EVMapa.cz - mapa nabíjecích stanicKariéra EVC GroupProdej pneu 100% onlineNabíječky elektromobilů Circontrol
O ČEM SE PRÁVĚ DISKUTUJE?

Newsletter