Největší uhelná společnost světa omezuje těžbu kvůli obnovitelným zdrojům

Radomír Dohnal - 19 Červenec 2017

Společnost Coal India, největší těžařská uhelná společnost na světě, totiž ohlásila uzavření 37 svých podzemních dolů. Nejsou už ekonomicky udržitelné.Obnovitelné zdroje v Indii snižují cenu a zvyšují výkon. Uhlí tu už není ekonomicky dlouhodobě udržitelné.

Obnovitelné zdroje v Indii snižují cenu a zvyšují výkon. Uhlí tu už není ekonomicky dlouhodobě udržitelné.
foto: stafichukanatoly, licence public domain

Zprávy z indické burzy obvykle nepatří mezi ta nejzajímavější témata pro českého čtenáře, ale informace z konce června tohoto roku si přece jen zaslouží pozornost. Těžba uhlí, která stála za výnosy společnosti Coal India, se pro ni nyní stává spíše ekonomickou přítěží.

Uzavření sedmatřiceti dolů, tedy 9 % z jejich celkového těžebního portfolia, má přinést úsporu přibližně 124 milionů dolarů. Definitivní odstavení těchto těžebních úseků má být dokončeno v březnu roku 2018. Za poměrně lakonickou „burzovní“ zprávou o tom, že největší těžební společnost uzavírá část svých dolů, ale stojí dočista jiný příběh.

Hned z kraje ledna tohoto roku totiž Indie opět snížila cenu obnovitelných zdrojů energie. Skok o 26 % (tedy výkupní cenu nyní 3,8 centů za kilowatthodinu pro solární energii) už nedokáže žádná tepelná elektrárna v Indii dorovnat. Podobné možnosti, jako solární energetika, nyní navíc nabízí i větrné farmy (5,4 centů za kWh). A uhlí tím ztrácí na využitelnosti.

Jak píše například populární komentátor rozvoje indických obnovitelných zdrojů, Saurabh Mahapatra: „V Indii se uhlí stává záležitostí bohatých, kteří si mohou dovolit utrácet. A takových tu moc není.“

Ve srovnání s obnovitelnými zdroji energie bledne nejen těžba uhlí, ale i provoz tepelných elektráren. Indická vláda nyní pozastavila plány na rozšíření a dostavbu 14 GW uhelných elektráren, protože jejich provoz není dlouhodobě udržitelný. Alokované zdroje budou přesunuty na OZE.

„Kdo chce dnes těžit a prodávat uhlí, musí hledat prostor, jak v konkurenci levných OZE ušetřit,“ dodává Mahapatra. „Pro Coal India to znamená, že se musí vzdát podzemní těžby uhlí. V souvislosti s nastavenými trendy se ale toto opatření jeví jako poměrně zoufalá snaha setrvat ještě pár let na pozici, která není dlouhodobě perspektivní.“

Coal India vytěžila v roce 2015 598,61 milionů tun uhlí. Loni už to bylo „jen“ 554,13 milionů. Uzavření sedmatřicítky dolů znamená snížení těžby o dalších 31 milionů tun.

Těžba uhlí už Indii nic nového nepřináší, jen rostoucí náklady spojené s těžbou a znečištěné ovzduší. Větrná a solární energetika se oproti tomu stává s každou další sezónou levnější a dostupnější.

Za loňský rok byla kapacita tepelných elektráren rozšířena o 7 665 MW, a přitom za stejnou dobu narostla pozice indických OZE o 14 140 MW. V přetahování o to, kdo bude v příštích letech Indii zásobovat energií, už dnes tahá uhelný byznys za kratší část provazu.

Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Tak pokud jsou ty OZE levnější na základě přirozeného vývoje trhu, je to fajn. Pokud to stát dotuje, je to velký průser.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

To že všude porostou OZE rychleji než uhlí nikdo nikde nepopírá. Popírají se zprávy, že s uhlím je už konec, a máte ho levně prodat mezinárodním bankéřům, kteří financovaji rozvoj CO2 náboženství.
Ve skutečnosti tedy v Indii končí jenom neefektivní hlubiné hornictví, čili u dolů probíhá jako jinde nezadržitelná mechanizace a později robotizace.
Nové uhelné elektrárny se v Indii stále staví.
A podle příkladu Německa jde vidět, že solární i větrné elektrárny se nemusí vyrovnávat jen dovozovým plynem, jak se neustále tvrdilo, ale teď to u nich už masově dělají i středně staré elektrárny na domácí uhlí.

Obrázek uživatele Kuk

V Číně zavřeli nebo chtějí zavřít 4000 uhelných dolů. Jde ale většinou o drobné doly. Celkem jich tam maj ale stejně kolem 11 000.
http://www.mining.com/china-shutting-another-4300-coal-mines/

V USA nepostavili 200 původně plánovanejch uhelek. OZE sektor už vytvořil i vlastní vlivný lobbying.

USA, země s kolabující uhelnou energetikou
http://oenergetice.cz/nazory/usa-zeme-s-kolabujici-uhelnou-energetikou/

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Jen tak dal !!! :)

---

Tesla S P85D -> 4 roky :)

Mě přijde srandovní to vyjádření, že uhlí je doménou bohatých :) Mimochodem v Indii je více bohatých domácností než v Německu (tedy domácnost, která má aktiva vyšší než 100 tis. USD).

---

<_-@--°°°°°°°°°°-@-_> ☺
Kia e-Niro 64 kWh, 2000 km

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

To asi nikoho nepřekvapí, když populace Indie je 16x větší než Německa. Zajímal by mě však poměr, zda je tam takto bohatších lidí více než 16x. To by pak byl velice zajímavý ukazatel.

Logicky vzato určitě není, ale pro business je podstatné absolutní číslo, nikolik relativní.

---

<_-@--°°°°°°°°°°-@-_> ☺
Kia e-Niro 64 kWh, 2000 km


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Nabíječky elektromobilů Circontrole-station