Jaderná fúze? Dřív, než si myslíte – díky Lockheed Skunkworks

Skunkworks (Skunčí dílna) je oficiální přezdívka vývojových laboratoří společnosti Lockheed Martin. Vznikla tam speciální letadla jako U-2, Blackbird nebo F-22. V současné době tam vědci pracují na . Celou věc pojali „po svém“. A slibují, že roku 2030 budou mít hotovo.

Charles Chase ze Skunkworks vysvětluje jejich přístup k vývoje jaderné fúze
foto: Youtube/Google

Na speciální sérii konferenci „Solve for X“, které pořádá společnost ve spolupráci s , TED, nadací X Prize a dalšími partnery, aktuálně vystoupil Charles Chase ze Skunkworks.

Na videu je vidět, že Chase je zjevně poněkud nervózní, když má prezentovat výsledky nejspíš až dosud tajného výzkumu jaderné fůze v dílnách Skunkworks. A zároveň nadšený, že se o potenciálně zcela revoluční výsledky tamní práce může pochlubit se zbytkem světa.

Jaderná fůze je něco, co vědci slibují už od 50. let a pořád kde nic tu nic. Vždycky slýcháme jen frázi „do 20 let“. Chase v tomhle není jiný, jen to časové rozmezí trochu zkrátil. Navíc ale nabídnul poměrně zajímavý pohled na to, jak Skunkworks k vývoji jaderné fúze přistupují.

Jdou totiž zcela opačným směrem než obrovské a nesmírně nákladné infrastrukturní projekty typu ITER (vzniká ve Francii, hotov má být někdy kolem roku 2027).

Cílem Skunkworks je zmenšit jaderný fúzní reaktor zhruba na velikost turbíny dopravního letadla – tak, aby bylo možné podobné reaktory zhruba o výkonu 100 MW běžně vyrábět v továrně a přepravovat na tahači.

Pokud by se něco takového podařilo, znamenalo by to zásadní převrat pro mnoho oblastí lidského života – nejen pro oblast energetiky, která by se definitivně mohla zbavit centralizace (např. každé město by mohlo mít vlastní elektrárnu), ale také pro oblast dopravy (elektromobily) a např. i vesmírných letů (cesta na Mars za měsíc).

Youtube

7 Comments on “Jaderná fúze? Dřív, než si myslíte – díky Lockheed Skunkworks”

      1. Dobrý den, ono to dává
        Dobrý den, ono to dává smysl, tam nejde o to rozbít nikl, ale dotovat nikl protonem (čili vodíkem). Vzniklá permutace je měď. Smysl to dává. Jenomže jestli nemají prototyp a je to zase vaření z vody, tak to může skončit opět jako slepá ulička. Ostatně, sedmnáct je bez tří dvacet, což mi připomíná jednu Werichovu a Horníčkovu forbínu o nekonečnu… 🙂

Napsat komentář