Evropská investiční banka končí s financováním fosilních paliv

Evropská investiční banka (EIB) se rozhodla ke konci roku 2021 ukončit financování téměř všech projektů fosilních paliv.

EIB už samozřejmě dlouhou dobu financuje projekty obnovitelných zdrojů. Jen mezi lety 2013-2018 poskytla €28 mld. na vytvoření výrobní kapacity 38 GW v obnovitelných zdrojích po celém světě.
foto: EIB

Členy a akcionáři Evropské investiční banky jsou členské státy . Banka poskytuje dlouhodobé půjčky na kapitálové investice subjektům ze soukromého i veřejného sektoru, včetně bank.

Nyní ministři financí států EU jednohlasně odhlasovali, že za účelem zpomalení klimatické krize už se banka v projektech fosilních paliv angažovat nebude.

Jen za minulý rok poskytla banka na takové projekty €2 mld. Všechny nové projekty výroby energie žádající o podporu EIB budou muset prokázat, že dokážou 1 kWh elektřiny vyrobit s emisemi <250 g CO2.

Tím jsou vyloučeny všechny uhelné elektrárny, ale ne plynové. Ty však budou muset pracovat s nejmodernějšími technologiemi, jako je ukládání uhlíku, kogenerace nebo využití bioplynu.

EIB

8 Comments on “Evropská investiční banka končí s financováním fosilních paliv”

  1. Tento rok zřejmě nezvládneme ani 1 GW,“ prohlásil šéf
    Tento rok zřejmě nezvládneme ani 1 GW,“ prohlásil šéf berlínského think-tanku Agora Energiewende Patrick Graichen, „Pro boj s klimatickými změnami Jestliže chceme dosáhnout 65% cíle, potřebujeme každý rok přidat zařízení o výkonu alespoň 4 GW….

    https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/vetrnikum-v-nemecku-dochazi-dech-40304076

      1. Naše závislost na fosilnich palivech je totální,
        Naše závislost na fosilnich palivech je totální, absolutní.
        Kdyz pomineme transport, energetiku, prumysl (vyroba oceli) i stavebnictvi (cement), tak velke mnozstvi fosilnich paliv spotrebujeme na vyrobu dusikatych hnojiv (450 mil. tun rocne).

        Bez dusikatych hnojiv by planeta uzivila jen 2.5 mld lidi.

        Takze v pripade krize/kolapsu civilizace, abychom se v budoucnu najedli, musime zajistit dostatek energie pro Haber-Boschovu syntezu amoniaku, to je otazka zivota a smrti pro +5 miliard lidi.

        Az pak se muzeme bavit o tom, jestli potrebujeme k zivotu i ty luxusni veci, jako je cement, ocel, elektrina, auta… 🙂

        1. Pro vyrobu hnojiv se asi nepouzivaji paliva, ale fosilni
          Pro vyrobu hnojiv se asi nepouzivaji paliva, ale fosilni suroviny. Takze se to hnojiv, umelych hmot, chemie nijak netyka. Zminena vyroba se jaksi neda merit v kWh. Navic to neznamena zakaz pouzivani, ale pouze konec uverovani zminenou bankou.

            1. Takze stavet OZE o 106, at jsou prebytky na vyrobu H2?
              Vlastne

              Takze stavet OZE o 106, at jsou prebytky na vyrobu H2?
              Vlastne jakakoliv decentralizace pomuze lidem pri kolapsu civilizace. Vim, ze takovy kolaps nezaziju a jen doufam, ze to nepotka moje deti. To bych pak musel souhlasit s Hybdidem6 (nebo kdo to byl), ze je lepsi nemit deti, nez jim toto v zivote doprat. Neverim, ze se to neobejde bez zdnych nasilnych potycek.

            2. To jsem take tak bral. Akorat ve smyslu toho rozhodnuti se o
              To jsem take tak bral. Akorat ve smyslu toho rozhodnuti se o chemicky prumysl nejedna. Jedna se pouze o premenu fosinich paliv na energii (elektrina, para, energie ze spalovacich motoru atd.). Paliva ve smyslu paleni. Ne premena na jine latky. Zemni plyn=palivo neni spravna definice. To je jen maly podil.

Napsat komentář