Elektrický Superbus může na silnice, první vážní zájemci z Emirátů

Daniel Kunz - 13 Červen 2012

Superbus, autobus, elektrobus nebo snad pořádně dlouhá limuzína? Vše v jednom! Když v roce 2006 nizozemská Technická univerzita v Delftu představila koncept superrychlého ekologického autobusu, málokdo věřil, že vozidlo připomínající spíše svět sci-fi někdy skutečně bude pravidelně přepravovat cestující. Avšak po sedmi letech intenzivního vývoje tato myšlenka nabývá reálných rozměrů.auto elektromobil Superbus

Superbus, 15 metrů dlouhá luxusní elektrická limuzína
foto: Superbus

Loni byl koncept představen na výstavě City Transport v . V nedávné době již prototyp nazvaný Superbus dokonce získal homologaci pro provoz na pozemních komunikacích v , tudíž splňuje všechny právní a provozní předpisy.

Právě v Dubaji, kde s luxusem rozhodně nešetří, se autobus loni velmi zalíbil. A tak už ve Spojených arabských emirátech střádají plány, podle nichž chtějí tímto vozem převážet bohaté turisty mezi Dubají a Abú Zabí. Tuto trasu by díky maximální rychlosti 250 km/h mohl zvládnout i za něco málo přes 30 minut.

Dobrou zprávou pro šejky také je to, že v těchto klimatických podmínkách by se měl stát pohon vozidla zcela nezávislým na dodávkách elektrického proudu z veřejné sítě. Díky dlouhým dnům a intenzivnímu svitu slunce se budou akumulátory elektromotoru o výkonu 600 kW nabíjet pomocí solární energie.

Nizozemský Superbus je nejzajímavější svou nízkou výškou, která činí pouhých 1,7 metru, což se blíží klasickým osobním automobilům. Na délku měří třínápravový autobus 15 metrů, čímž je zase podobný např. v České republice dobře známému městskému autobusu Solaris Urbino 15.

Kapacitně se sice polskému Solarisu rovnat nemůže, neboť uvezet maximálně 23 cestujících, ti se však na druhou stranu nemusí obávat znečištěných sedadel či nepohodlného stání – všechna místa jsou k sezení, které představují čalouněná sedadla s televizními obrazovkami.

auto elektromobil Superbus

Přístup do autobusu je umožněn osmi křídlovými dveřmi, jejichž současné otevření promění vzhled vozu tak, že najednou připomíná spíše... eh, opakujícího se ptáka?!

Zpět na HybridPřidat komentář

Nabíječky elektromobilů Circontrole-stationVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobil