ČOI začala kontrolovat nabíjecí stanice pro elektromobily

redakce - 15 Říjen 2018

Česká obchodní inspekce provedla během června a července tohoto roku první kontrolní akci zaměřenou na dodržování právních předpisů, které se týkají nabíjecích stanic pro elektromobily.Zdá se, že elektromobily se konečně dostávají do pozornosti státních kontrolních orgánů. Mezi prvními je ČOI.

Zdá se, že elektromobily se konečně dostávají do pozornosti státních orgánů. Mezi prvními je ČOI.
foto: ČOI

Česká obchodní inspekce provedla v měsíci červnu a červenci roku 2018 první kontrolní akci zaměřenou na dobíjecí stanice pro elektromobily. Vzhledem k doposud malému počtu provozovaných elektromobilů na území ČR je i počet dobíjecích stanic rozmístěných v kontrolovaných oblastech relativně malý.

V období 11. června až 3. srpna 2018 bylo provedeno 7 kontrol. Kontrolováno bylo 5 typů dobíjecích stanic provozovaných 6 různými subjekty. V rámci této akce bylo ověřováno plnění požadavků pro uvedení výrobků na trh a jejich provozu. Jednalo se například o kontrolu průvodní dokumentace k výrobku, kde nedostatky nebyly nezjištěny. U každé dobíjecí stanice byly k dispozici informace o kompatibilitě s elektrickým vozidlem a účtované ceně.

Současně bylo u veřejně přístupných dobíjecích stanic umožněno uživatelům elektrických vozidel jednorázové dobití, bez uzavření smlouvy s provozovatelem, která by je vázala nad rámec tohoto jednorázového dobití (ve smyslu § 6q odst. 1, 4, 5 zákona č. 311/2006 Sb.).

Česká obchodní inspekce zjistila nedodržení zákonů ve 2 případech, kdy na výrobcích chybělo označení CE. V 1 z uvedených případů pak chyběl celý výrobní štítek. ČOI bude tyto případy řešit kontrolou technické dokumentace u výrobce.

Přínosem akce byla i spolupráce se stavebními úřady, kdy ve 2 případech veřejné dobíjecí stanice nebyly příslušným stavebním úřadům stavby ohlášeny. Toto zjištění je předmětem dalšího šetření místně příslušných stavebních úřadů.

Česká obchodní inspekce předpokládá, že s postupným rozšiřováním elektromobility v ČR bude vzrůstat i počet instalovaných dobíjecích stanic. Proto se na kontroly dobíjecích stanic zaměří i v dalších letech.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář
Obrázek uživatele M.Krupka

V období 11. června až 3. srpna 2018 bylo provedeno 7 kontrol. Kontrolováno bylo 5 typů dobíjecích stanic provozovaných 6 různými subjekty.

Přínosem akce byla i spolupráce se stavebními úřady, kdy ve 2 případech veřejné dobíjecí stanice nebyly příslušným stavebním úřadům stavby ohlášeny. Toto zjištění je předmětem dalšího šetření místně příslušných stavebních úřadů.

Mám se smát, nebo brečet? Za měsíc a půl sedm kontrol?

V katastru nemovitostí najdete miliony černých staveb a oni se zaměří na wallboxy a na plechové krabice (velikosti psí boudy) někde na parkovišti u Lidlu? A hlavně chybělo označení CE! Tak to jó, to je důležité!

Všechno je to příliš složité, nekonformní, zdlouhavé a drahé . Minulé století. A na tom display, když svítí sluníčko není lautr nic vidět. Jediné řešení kde není co řešit je kupodivu "Tesla supercharger".
To je řešení pro 21století.

---

Elektromobil Peugeot Ion sdílený se sousedy od 7/2018, najeto 34 tis. km.
Hyundai Kona electric najeto 52 tis. km.

No od roku 2020 začne platit pro provozovatele stanic v EU povinnost umožnit funkci "Plug and Charge". Sice předpokládám, že to zas bude platit jen pro stanice zprovozněné po roce 2020, ale stejně jsem zvědav na to jak se s tím poperou.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Tak Supercharger neni verejna nabijeci stanice a rozhodne by nesplnila ten zminovany paragraf, tj. ze lze nabit bez dalsich smluvnich ujednani. Nechapu, proč v dnešní době nejlze vedle nabijecek umistit platebni terminal jako je napr. pro placeni parkovneho. Tedy na peniza z na kartu. Proc ma byt maijtel elektromobilu nucen instalovat kvuli tomu aplikaci do mobiu. Bez chytreho telefonu nenabijes? Ne kazdy chce mit chytry telefon. Ne vsude a vzdy funguje pripojeni k internetu atd.

Platební terminál na karty = výpalné 4%.
Nemluvě o dalším udělátku které se tam musí namontovat.

Nejsem zastáncem appek ale když funguje, beru to jako věc poskytovatele - jeho riziko že zvolil daný typ komunikace pro platební transakce.
(a chyba vágního požadavku pro čerpání dotace)

---

Leaf 2012 koupen 2018/05; měsíční nájezd cca 2k km

Jste trochu zaspal. Dneska je výpalné jednak kolem 1% a jednak ve většině appkách máte zadánu platební kartu, takže provozovatel stejně poplatek odvede.
A když to "udělátko" může mít i blbý automat na kafe či colu, nevidím jediný rozumný důvod, proč by to nemohla mít i nabíječka, která je až 50x dražší než ty automaty na kafe (takže se ta drobnost v těch nákladech lehce ztratí)

1% není vždy, žádný zákon na to není a banky to určují podle objemů a častosti.

Jen namátkou:
https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/platba-kartou-mela-pro-obchodniky-zlevnit-nekteri-ale-stale/r~e3c6898a129011e8a79a0cc47ab5f122/

"Mezi poplatky, které hradí obchodníci se stejným měsíčním objemem plateb, jsou významné rozdíly, a to při nízkých i vysokých objemech plateb. Při objemu plateb mezi 20 a 30 tisíci korun měsíčně je možné platit 1,27 procenta, ale i čtyři procenta z každé transakce. V objemu kolem 120 tisíc korun měsíčně se poplatek z každé transakce pohybuje od 0,94 do čtyř procent," uvádí analýza.

---

Leaf 2012 koupen 2018/05; měsíční nájezd cca 2k km

Já netvrdím, že je to vždy. Ale hýbe se to kolem 1%. Dvě hospody, kam chodím, mají 0,9% a druhá 1,15%.
4% jsou už dnes totální extrém a je to spíše o lenosti provozovatele si dojít do banky pro novou smlouvu.
Nicméně je to jedno. Když může mít čtečku karet automat na kafe nebo parkovací automat, tak nevidím jediný obhajitelný důvod, proč by to nemohla mít nabíječka...

A proč není. Nejde to? Vidím to tak že Elon nevěděl že to nejde.
Veřejná nabíjecí stanice to prostě mohla být. To už se NIKDO z výrobců elektromobily mimo něho nechce se tu probítá již roky. A Supercharger s tím souvisí.

---

Elektromobil Peugeot Ion sdílený se sousedy od 7/2018, najeto 34 tis. km.
Hyundai Kona electric najeto 52 tis. km.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

přesně tak. Chceš být veřejná nabíječka? Musíš si nechat zaplatit. Nechceš? Klidně jdi do "klubu" jako je evmapa a jiné.

To je fakt. Bohuzel zatim jen cekame na TM3. A zatim jsme odkazani na ty konske handlyre s elektrinou pro nase predpotopni EV.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Evropská unie hodlá povolit státní podporu výzkumu elektrických baterií. Společnostem, které chtějí stavět velké závody na jejich výrobu, pak nabídne spolufinancování v řádu miliard eur. Napsal to dnes list Financial Times (FT). Brusel se totiž obává, že automobilový průmysl, který v EU zaměstnává kolem 13 milionů lidí, by kvůli závislosti na bateriích z Asie mohl prohrát závod o budování trhu elektromobilů.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Takže zase budeme kapitalizovat zisky - tedy zisky z prodeje finální produkce koncovým zákazníkům (vozy), a socializovat náklady - budeme podporovat stavbu subdodavatelských podniků se kterými si finalizující odběratelé budou vytírat - použiji spisovné slovo - řiť. Tak takto ne soudruzi, za toto jsme na Václaváku necinkali! Ať jdou Faultcvágni a jim podobná verbež v Baťových stopách - za své Ivánku, za své! Tesla Ti ukazuje kudy vede cesta.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Čo je toto za vetu?
Jednalo se například o kontrolu průvodní dokumentace k výrobku, kde nedostatky nebyly nezjištěny.

Obrázek uživatele Radovan

Když se elektřina dostala loni do zákona jako palivo, tak se tím automaticky stala cílem státní buzerace. Ta mj. říká, že k zařízení musí být průvodní dokumentace a to v češtině. Dochází pak k takovým absurditám, že když si poučený, zkušený a opakovaně proškolovaný člověk vleze dovnitř stroje spolu s dálkovým ovladačem stroje, který předtím odcizil ze skříňky kanceláře mistra výrobní linky, stroj zapne a ten ho zabije, že pokutu dostane firma stroj provozující. Protože když už je neměli na co chytit, tak zjistili, že manuál pověšený u stroje je v němčině. Tedy si v něm dotyčný nemohl ve volných chvílích láskyplně listovat. Prokazatelně neuměl německy. Že školitelé mluvili česky nestačilo.
A pokud se ptáte proč tam lezl, tak aby se mu stroj lépe čistil, než zvenčí. A pootáčet strojem je lepší elektřinou než rukama. Jó dej blbci funkci a vymysli lejstro.....

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 91 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 42 tis. km (56 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Ďakujem za objasnenie, ale nešlo by napísať jednoduchšie to slovné spojenie "nedostatky nebyly nezjištěny".

Myslel som že hybrid.cz je popularizažný portál na témy - Elektromobily, elektrokola, elektroskútry, auta na plyn CNG, LPG, testy.

Z tejto vety mám pocit, že čítam vestník ministerstva spravodlivosti. :-)

Obrázek uživatele Anonym123

inšpekcia je o obchode (predaj elektriny, benzínu, ...), alebo o výrobe (výdajný stojan)?
neviem ako v česku, ale na slovensku je štátna norma NADRADENÁ zákonu. z toho vyplýva, že si súdruhovia pomýlili predmet skúmania. môžu trestať za predaj doplnkového tovaru vo sviatok, ale nesmú vyžadovať výrobný štítok, ktorý je iba o predajcovi a kupujúcom (stojanu),
pobavio by ma, ak by vyžadovali prehlásenie, štítok o kvalite, pôvode elektrinynod metrologickej autority (ako je na stojane s benzínom, naftou).

Tak uz zname duvod "vypadku" u nabijecek CEZu. Dostali info ze COI bude kontrolovat a radeji to v obdobi kontrol uvolnili zadara. Zajimalo by me, na kterych nabijeckach jsou uvedeny ceny za nabijeni. Zatim jsem to nevidel ani u jedne. Kontrola byla typu nazrany vlk a ziva a zdrava koza.

Ceny jsou v uvedeny aplikacích.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

V jakých aplikacích? Jedu, dochází ekeltřina, v hospodě se zeptám kde zde mají nabíjecí stanici, oni řeknou že za rohem. Kde na té nabíječce tu aplikaci najdu? Zatím žádná nabíjecí stanice ČEZu na displeji žádnou aplikaci nenabízela. Pouze tam bylo stiskni a přilož čip. Ani telefon nefunguje. Zavoláš na číslo a tam melou něco o nějaké instalaci. Ať si instalují co chtějí, já chci dle zákona nabíjet. Nejsem žádný podnikatel abych měl zákonnou povinnost mít u sebe něco nevím co.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

A kvůli takovýmhle prudicím hovadům nemůžeme mít hezké věci :(

Také nejsem podnikatel. Na nabíječce je návod a když se ptáte konkrétně na ČEZ, tak téměř na každou ještě vylepili návodnou samolepku.
Nevím zda jste tu nový, ale většinou každá stanice umožňuje více způsobů nabíjení. Pak také doporučuji plánovat, kde a jak cestou nabiji.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Az bude Polyfazer opravdu fungovat a nebude hazet chybu typu: "Tento stojan nelze aplikaci ovladat" - pak se tu muzeme bavit a Vas argument ziska na vaze. Do te doby - radeji mlcte.

Přes Polyfazer opravdu nelze stojan ovládat. Musíte si nainstalovat novu aplikaci Polyfazer_Direct, pod kterou naleznete 106 stanic ČEZu.
Další rady typu "radeji mlcte" psané od nějakého Anonyma nekomentuji.
Chcete-li zde odborně diskutovat, tak se raději přihlašte.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

ano, ano ta cena za Kw mi značně zjednodušila plánování....
Vemu si totiž nafťáka, panč to přijde nastejno a nemusím s malobaterkáčem nikde čekat... Je to blbý , ale je to tak

Také mám nafťáka pro jízdy, kdy to opravdu vyjde fosilem několikanásobně levněji a hlavně na něm nám zimáky a nezávislý bufík je v zimě k nezaplacení... Taková je realita.

Smartmobil, mobilni internet, appka a kreditni karta jsou podminkou aby se dalo nabijet. To snad nechcete tvrdit, ze to je spravne.

Jak by jste si představoval "vylepovat" ceny za nabíjení na každé stanici, když na stejné stanici můžete nabíjet za různé ceny přes vícero poskytovatelů?

A co DMS ?
Kouknu na ceník a podle toho pošlu x*DMS.

---

Leaf 2012 koupen 2018/05; měsíční nájezd cca 2k km

Nabijeni si predstavuji tak, ze na Touchpanelu se ukaze cenik a navod. Pak poslanim SMS z registrovaneho mobilu s napojenim na inkaso nebo kreditku poslu kod nabijecky a pocet kWh ktere potrebuji. Zpetne dostanu SMS s kodem ktery zadam na touchpanelu. V kodu te sms dle algoritmu je zakodovano vse potrebne pro nabijeci stanici aby se spustilo dobijeni a automaticky vypnulo po pozadovanych kWh. Nebo bez inkasa per premium SMS. Pokud si nabijecka rozlouskne nabijeci kod a dostane vse potrebne info, pak neni vubec nutne aby nabijecka umela komunikovat s ridicim systemem. Staci offline provoz. Levne, jednoduche a i pro cizince. Nevim jak ochotne byste zadal do albanske aplikace svoji kreditku, kdyz byste musel s appkou nebijet v Albanii. To same asi plati pro Nemce a ceskou appkou :-o

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Nabijeni budoucnosti si predstavuji tak, ze zastavim na parkovacim miste vybavenem nabijecim zarizenim a nabijeni se automaticky spusti aniz bych musel cokoli delat. Mohl bych jen ukoncit nabijeni ovladacem z vozidla, na displeji ve vozidle (prip. i v telefonu sparovanem s vozidlem) bych videl informace o prubehu nabijeni a cene.
Technicky by to znamenalo:
- standard pro (nejspise bezdratove?) nabijeni
- e-identita zabudovana ve vozidle, sparovana s uctem provozovatele
- sifrovanou komunikaci vozidlo-nabijec

Takze bych si pri koupi vozidla sparoval platebni prostredek (ucet/kartu...) s e-ID vozu a dal uz bych nikde neresil zadne rozdily v nabijecich konektorech, zpusoby spousteni nabijecek ruznych provozovatelu, registrace, platby, manipulaci s kabely v desti/mrazu...
Leda bych si podle on-line mapy nasel vhodne nabijeci misto podle vzdalenosti a ceny.
Predstava ze takova nabijeci mista by byla v hojnych poctech na kazdem vetsim parkovisti u obchodnich domu, parkovacich domu apod. je pak samozrejmosti.

Obrázek uživatele M.Krupka

+1 A stačilo se inspirovat u parkovacích automatů,

Uvítal bych, kdyby někde byly vidět veškeré ceny všech poskytovatelů dané stanice a pak bych zvolil poskytovatele, který mi bude vyhovovat. Možná se toho dočkáme jako je to běžné na netu u pojištění, cestování atd.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Představoval bych si to tak jako je to v libovolném krámě. Prostě můžete nabít za tolik. Říká se tomu koncová cena. To už si takovouto situaci nedokážeš představit? Zajdi si do Kauflandu. Tam Ti ukážou jak se to dělá.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

To jestli plánuji či ne, do toho je Ti s prominutím trus. Reagoval jsem na zákonnou povinnost nechat nabít za jednorázovou platbu. Nikde není stanovano že platbu je možno omezit pouze na nějakou aplikaci, která je už ze své podstaty nebezpečná. Opakuji, že je třeba zákon zrušit, neb je nevynutitelný.

Psal jste ale pod můj příspěvek kde se ve vláknu diskutuje o zveřejňování cen...
Nabít přes aplikaci je jedna z možností. Můžete platit i hotově složenkou na poště. Nikdo Vám aplikaci nenutí.
Například u samoobslužných stojanů platíte také kartou a s hotovostí musíte jít k pokladně.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Zveřejňování cen a jednorázová platba jsou řekl bych dost spojité nádoby. Jak tu cenu chceš vymoci? Nevím o jiném způsobu než platbou.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

už máte taky na stavebním úřadě ohlášený červený pětikolík?
a na wallbox je potřeba stavební povolení s EIA ?

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Jenom pokud to provozujete jako veřejnou stanici (a bez EIA).

Obrázek uživatele PaRi

Teď zbývá jen doufat, že tyto kontroly mají za primární cíl zlepšit funkci nabíjecích stanic a ne jen buzeraci zúčastněných...

---

www.xpari.cz
Škoda CitigoE iV (8800 km)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

je to kontrola - z významu slova nejde o pomoc, ale jde o kritické šetření situace, zda jsou splněny všechny, zejména byrokratiké, požadavky - neb i funkce se dneska dokládá zejména papírem

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Nu a výsledek je, že nejsou. Je zapotřebí zákon zrušit. Protože možnost nabití za platbu by mohla být dána tak na benzinkách kde můžeš zaplatit staletími prověřeným způsobem. Hotovostí. A to na žádné nabíječce nejde. Takže zákon zrušit rozhodnutím prezidenta! Zatím nemám povinnost mít platební kartu. A využívám toho.
Jen na to ti koumáci z ČOI zatím nepřišli, neb všichni vyměkli a nabíjelo se zdarma. Inu podnětů na ČOI bude přibývat. Kdo s čím zachází (zákony) s tím i schází.

Obrázek uživatele spetak

Přesně tak ! HOTOVOSTÍ !!
Anebo vajíčkama či kozou. Koukni se do kalendáře.

---

Už jen EV, najeto 150 tisíc km.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Ani vejce ani koza nejsou státem uznané platidlo. Tak se tady nesnaž dělat z lidí ty co seno žerou. To že lidi jsou pitomí a hazardují s vlatní prací je jejich věc, ale nutit mne abych do té studny skočil za Vámi je tak trochu přes hranu milej zlatej. Takže ruce z kapes ven, stejně větší nebude.

Samozřejmě Vás nikdo nenutí mít platební kartu, účet atd. a myslím že je to tak správně, ale nutit někoho aby musel přijímat hotovost, nebo karty na své stanici je dle mého taky špatně. Když si postavím nabíjecí stanici a budu chtít platit třeba tou kozou je to dle mého moje věc a nikdo by mě neměl nic nařizovat, když nebude nikdo ochotný zaplatit kozou, tak mám smůlu a nic neprodám. Souhlasím jen s tím že by měla být dopředu známá cena.

Obrázek uživatele spetak

Tos mě teda utřel, jak kdybys mě viděl.

---

Už jen EV, najeto 150 tisíc km.


Nabíječky elektromobilů CircontrolVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobile-station