Transatlantic 21 - solární cesta u konce

Jan Horčík - 10 Květen 2007

Solární katamarán Sun 21

Solární energií poháněný katamarán Sun 21 vyplul říjnu minulého roku v rámci cesty Transatlantic 21 ze Švýcarska, pokračoval řekou Rýn až do Severního moře. Navštívil několik přístavů podél evropského pobřeží, a 4. prosince se Sun 21 vydal ze Sevilly na otevřené moře. Pokračoval tou "nejslunečnější" cestou se zastávkami na několika ostrovech pro doplnění zásob. Zažil silnou bouři a námořníkům v nouzi poskytla útočiště vyhlášená Casablanca. Už 2. února 2007 dorazil Sun 21 do Martiniku, čímž přeplul Atlantický oceán a dostal se do knihy rekordů, když jako první motorizovaný dopravní prostředek pokořil Atlantik bez využití fosilních paliv.
Baterie solárního katamaránu dokáží pohánět loď až 20 hodin nepřetržitě bez nabíjení. Přesto, i při oblačném nebi se baterie nikdy téměř nevybily. Za den mohl katamarán Sun 21 ujet až 107 námořních mil, podobně jako malá plachetnice.
Osmého května 2007 dorazil solární katamarán Sun 21 do přístaviště North Cove Marina v New Yorku, a tím úspěsně završil svou mnohaměsíční "sluneční" plavbu.
treehugger

Zpět na HybridPřidat komentář

Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilNabíječky elektromobilů Circontrol