Solární energetika se stává významným evropským zaměstnavatelem

V roce 2016 vytvářel sektor solární energetiky v celé Evropě 81 tisíc přímých a nepřímých pracovních míst. V roce 2020 už to bylo 357 tisíc.

V roce 2025, kdy by se současný instalovaný výkon evropských fotovoltaických elektráren měl zdvojnásobit na více než 40 GW, by počet pracovních příležitostí spojených s tímto segmentem měl překročit 584 tisíc. A pokud se budou dařit současné plány budování evropské uhlíkově neutrální energetiky, za deset let by v solárním byznysu mělo v Evropě pracovat asi 1,1 milionu lidí. V České republice, kde ještě v roce 2015 pracovalo v tomto oboru sotva tři sta lidí, by v roce 2030 měla podle loňské studie Centra pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy vytvářet solární energetika až 12 tisíc pracovních míst. 

V roce 2020 zaměstnávaly podle zprávy sdružení SolarPower Europe nejvíce lidí v tomto oboru, přes 91 tisíc, poněkud překvapivě firmy působící v Polsku. Následovaly společnosti v Německu (79 tisíc pracovních míst), Španělsku (40 tisíc), Nizozemsku (27 tisíc) a Řecku (25 tisíc). Jedním z faktorů, proč je Polsko nejen největším evropským zaměstnavatelem, ale s instalovaným výkonem 2,4 GW i čtvrtým největším fotovoltaickým trhem v regionu, je skutečnost, že většinou instaluje menší domácí systémy na střechách, jejichž spuštění obvykle vyžaduje více pracovníků.

Polsko je také jako jediná východoevropská země v sedmičce států s největším podílem předpokládaného růstu obnovitelných zdrojů a na zavádění obnovitelných technologií ve výrobě elektřiny, v dopravě a tepelném hospodářství již získalo nebo má požádáno o evropské granty a půjčky v hodnotě 3,7 miliardy EUR. Polský růst zaměstnanosti v solární energetice by se však měl v příštích letech zpomalit a na první místo by se podle SolarPower Europe mělo do roku 2025 dostat Rumunsko. 

Optimismus pokračování fotovoltaického boomu však poněkud brzdí nejnovější studie poradenské společnosti Rystad Energy. Podle ní by prudce rostoucí náklady způsobené růstem cen surovin a omezeními dodavatelského řetězce, mohly v roce 2022 zpozdit nebo dokonce zastavit výstavbu více než poloviny nových fotovoltaických elektráren nejen v Evropě, ale v celém světě, kde by podle některých prognóz mělo v letošním roce vzniknout až 90 GW nové solární kapacity. 

Podle Rystad Energy je ohroženo až 56 % těchto projektů protože náklady na fotovoltaické moduly během druhé poloviny loňského roku vzrostly o téměř 50 %. Důvodem je růst cen surovin jako jsou stříbro, měď a hliník, ale i skla a polysilikonu, jehož cena vzrostla od července roku 2020 až o 300 %. Analytici přitom neočekávají, že by se situace během příštích 12 měsíců nějak výrazně změnila, což znamená, že investoři a provozovatelé fotovoltaických elektráren se budou muset rozhodnout, zda pozdrží realizace nových zdrojů, sníží své marže, nebo zvýší ceny za vyrobenou elektřinu.

Podle SolarPower Europe je však solární energie stále levným a univerzálním zdrojem energie, Analýzy totiž ukázaly, že domácnosti se solárními zařízeními šetří během současné cenové krize na energetickém trhu až 60 % svých měsíčních účtů za elektřinu.

zdroj: tisková zpráva

91 Comments on “Solární energetika se stává významným evropským zaměstnavatelem”

  1. Přijde mi naprosto absurdní, když si někdo stěžuje, že EV/energetická revoluce způsobí ztrátu pracovních míst v auto průmyslu. Přijde mi to, jak kdyby se někdo chtěl dneska živit podkováváním koní a divil se, že o to není zájem. Nehledě na to, jaké další změny přijdou tuto dekádu. Nemyslím, že by např. mohlo přežít pracovní místo klasické prodavačky za kasou v hypermarketu.

    1. prodavacka prezije, protoze supermarket bez te prodavacky by zrejme prisel o dost zakazniku kteri jsou na to zvikli, to same je vesmes s penezi, taky by slo platit jen kartou, ale stale to zakaznici vyzaduji i penezy a supermarket ktery ty zakazniky chce, tak prodavacku nezrusi

      da se ale predpokladat ze postupne se ty benze kasy s personalem budou nahrazovat tema bez personalu kde je jen nejaky dohled, podle toho jak budou v nasledujicich letech zakaznici postupne prechazet nebo neprechazet na ty samoobsluzne kasy, ostatne samoobsluzna kasa letos oslavi 30 let kdy byla prvne pouzita v obchode, a presto ji spousta marketu stale nema ani v jedinem exemplari (tohle vim cirou nahodou jen diky tomu, ze nas to ucili ve skole v dejinach obchodu, mam z toho maturitu, a ten rok si vesmes pamatuju jen diky tomu ze o rok driv se zacali komercne prodavat prvni li-ion baterky :D)

      1. Automatické pokladny úmyslně bojkotuju… Pokladní mě odbaví za třetinu času, kdybych trénoval možná bych trochu stáhl skóre na polovinu času ve prospěch prodavajdy (nikdy nenakupuju ve špičkách)…Živá prodavačka uspoří můj čas a její mzda podpoří lokální ekonomiku. Současný způsob automatizace můj čas vyžaduje, nic z toho nemám já ani sosedka a ještě posílím už tak zduřelou moc neofeudálních elit…

        1. Jo když jste první na řadě a máte větší nákup tak možná ano, ale jinak v rychlosti vede bezobslužná pokladna.

          Lokální ekonomiku by více podpořilo, kdyby nedělala tuhle nudnou repetitivní a nekvalifikovanou práci a šla vytvářet hodnoty jinam při dnešní nechutně nízké nezaměstnanosti. (to vůbec není myšleno špatně vůči prodavačkám)

          Když už teda jdu občas do obchodu (většinou si nákup necháme vozit), tak zásadně nejdu k pokladním. Ušetřím oběma hloupý rozhovor o bodíkách a podporuji tím zefektivnění a modernizaci a nakonec i zlevnění zboží. Ta prodavačka je pro ten obchod opravdu drahá a jediný důvod proč ji drží je, protože to část lidí vyžaduje z určitého zvyku nebo nostalgie.

          1. aktualni stav samoobsluznych pokladem vesmes spomaluje, a vem si ze na misto kam se vleze treba 5 beznych pokladen se vleze treba 10 samoobsluznych, ale to by znamenalo ze treba obchody jako je treba Lidl na Budejovicke v Praze by byli sami proti sobe kdyby tam zavedli samoobsluzne kasy, protoze u tech samoobsluznych to jde s vetsim nakupem treba i 3-4x pomaleji nez na te obsluzne, takze pokud by byla spicka v nakupovani, tak by to tam stalo jeste vic nez normalne 😀

            smysl budou mit az automaticke systemy ktere zbozi pocitaji rovnou v nakupnim kosiku, takze se nikde nic nepreklada sem a tam, a nebo prave sluzby typu rozvozu nakupu kde se cas nestraci vubec ani s tim jezdenim nekam na nakup, to je ale opet sluzba ktera u spousty lidi narazi

            ve finale tak prodavacek bude stale hodne i za 15-20 let, protte proto ze se uplatnej v celem spektru daneho obchodu, a zaroven bude jak ruznorodost kas, tak i zasilkove slusby

            1. Možná to je jen moje bublina, ale já jsem na samoobslužné snad vždy rychlejší než na normální. Ono stačí jeden co si nezváží pomeranč(Billa), dalšímu zase nefunguje karta, pak je tam děda co si přišel spíše popovídat no a nebo jakýkoliv jiný problém se zbožím a stojí celá fronta.

              Jako jo, když je volná pokladna nebo je tam jeden člověk co pomalu už platí, tak je to rychlejší. Většinou je tam ale fronta dvou lidí ať jde člověk skoro v jakoukoliv dobu. Naopak u samoobslužných je fronta minimálně a když už, tak na pár sekund.

              Navíc pokud jste 2 a jeden „pípá“ a druhý skládá do tašky tak je to pomalu srovnatelné.

          2. Pro Venca …Pokud ti vážně vadí ,,nechutně nízká nezaměstnanost“ uvědom si, že je to ostře protidemokratický názor. Napovídat ti nebudu- popřemýšlej…K využití služeb pokladních vedou racionální důvody (viz moje odpověď Leodendulovi dole)…Tak laskavě nedělej arogantně z lidí pitomce. Díky…

            1. Hlavně v klidu. Nevím co na tom bylo arogantní a nemusíme to brát hned osobně a s tolika emocemi. 😀

              Já se nestydím za názor, že dnešní (uměle) nízká nezaměstnanost v ČR je pro kapitalismus, svobodný trh a demokracii škodlivá a vůbec nechápu, proč by to měl být protidemokratický názor. Jakékoliv pracovní místo, které se podaří zrušit díky zefektivnění je dobře.

              Samozřejmě respektuji právo každého si vystát frontu, aby byl obsloužen na pokladně s obsluhou pokaždé. Když tam ta fronta není, a mám větší nákup, tak tam jdu také.

                1. Nikoho jsem nijak neurazil to spíše ty tu urážíš místo toho aby si konečně řekl co přesně je protidemokratické. 🙂

                  Jestli někdo bere propuštění zaměstnance kvůli nadbytečnosti za splnění všech zákonných podmínek za protidemokratické, tak je to jeho problém.

                2. Pro Venca… Vychovávat tě nebudu, ale na tu konkrétní otázku ti odpovím…Teď ovšem musím letět, tak snad vydržíš do večera….

          3. Proč je tvůj názor na ,,nechutně nízkou nezaměstnanost“ protidemokratický: Jsem ten poslední, kdo by chtěl chránit obsoletní pracovní pozice, vytvářet umělá nepotřebná místa ( ,, práce na hovno“), brzdit automatizaci pro zachování manuální práce…
            ALE ruku v ruce s automatizací musí jít sociální opatření: zkracování pracovní doby, delší dovča, nižší důchodový věk… Dnešní kapitalisté nemají právo profitovat jako jediní z technologického pokroku- za ten vděčíme mnoha generacím předků. Na víc by automatizace bez sociální reflexe nejspíš vedla ke znemajetnění velké části obyvatel a také k jejich dluhovému zotročení…
            Výraz ,,zdravá nezaměstnanost“ (pozor! ne přirozená) jsem slyšel poprvé od V.Klause staršího, který má blíže než k demokracii k fašistické politice. On sám se s tím ani moc netají, i když to slovo samozřejmě nikdy nepoužil… Ale o to nejde…Co to vlastně znamená zdravá nezaměstnanost? Uměle vytvořená situace, kdy lidem, kteří mají zájem pracovat není umožněno pracovat, aby byli připraveni ochotně a nesolidárně nahradit zaměstnance, kterého se šéf chce zbavit…Ty důvody můžou být různé, ale velmi často je zaměstnanec v právu…Svým způsobem se jedná o třídní boj, ovšem vedený zhora dolů…Tak co myslíš, je takové principy možné považovat za DEMOKRATICKÉ?… Poprosil bych o trochu nezaujaté upřímnosti 😉

            1. Pěkný rozumný názor s argumenty s kterým v podstatě souhlasím. Příště ho napište hned. 🙂

              Já psal o tom, aby šla dělat lepší práci, aby si vydělala víc a určitě by měla i lepší pracovní podmínky. Redukcí těch míst nastane také prostor pro zvýšení mezd těm ostatním. Třeba před 7 lety byly mzdy prodavaček opravdu nedůstojné, pak začala určitá společenská diskuze, zvyšování minimální mzdy a pokles nezaměstnanosti. Tím začaly mzdy poměrně hodně růst a mimo jiné proto začaly řetězce budovat ve větší míře samoobslužné pokladny.

              Zdravou nezaměstnanost nevymyslel jájínek Klaus, ale je to výraz snad někdy z počátků ekonomie. Optimální (zdravá) je nezaměstnanost 4-5 %, kdy si zaměstnanci váží práce, ale jsou schopni ji relativně dobře měnit a podnikatelé jsou nuceni o ně v rozumné míře soutěžit a nemůžou je zneužívat, ale jsou schopni je získat(přetáhnout) určitými benefity (peníze, dovolená atd.).

              Mluvil jsem o nechutné (nezdravé) nezaměstnanosti, protože dnes je určitými státními (ne)zásahy a dalšími faktory nezaměstnanost opravdu uměle nízká (udržují se neefektivní zaměstnanecké pozice a firmy) a celá ekonomika tím nenaplňuje potenciál růstu a tím bohatneme všichni pomaleji.

              Tím, že jako zákazník nebudu v dnešní době podporovat takové pozice, těm lidem ve skutečnosti pomůžu, protože jsou často na dané pozici na tom hůře než by byli jinde, ale z nějakého důvodu (strach, pohodlnost, malé sebevědomí..) tam zůstávají.

              1. Tak předně chválím uznání argumentů- dnes se to moc nenosí…Už jen pár detailů…
                4-5% zdravá nezaměstnanost, kdy si lidé váží práce vypadá hezky takhle napsáno, ale z pohledu lidí stojících v chudobě mimo pracovní proces jen proto, aby vytvořili společenské klima vhodné pro zaměstnavatele je to špína hnus…
                Ano umělá nepotřebná pracovní místa tu jsou a není jich málo. Vždycky je potřeba umístit nějakou tu neteřinku nebo kámošova synátora tak, aby si moc neztrhali šlachy. Nejspíš je najdeš v administrativě jak ve státním, tak v soukromém sektoru…
                Ale ty ses kdovíproč zaměřil na dnes nepostradatelné udřené prodavačky, které když zítra nepřijdou do práce, zkolabuje maloobchod… Přiznávám, že si mě tím trochu zvedl tlak 😃…..

                1. No tady se už rozcházíme ale. 😀
                  Vždy musí být nějaká nezaměstnanost, protože jsou lidé kteří zrovna mění práci nebo si dělají rekvalifikaci nebo mají prostě pauzu mezi zaměstnáními nebo sezónami.
                  I při míře 4-5 % nemusí nikdo stát mimo pracovní proces pokud vyloženě nechce, jen se musí třeba překvalifikovat nebo prostě něco se sebou dělat.

                  No nepostradatelné očividně nejsou, když tu máme právě automatické pokladny a rozjíždí se i komplet bezobslužné prodejny. 🙂

                  Nebylo by právě lepší, aby ty udřené prodavačky nebyly tak udřené, tak je v co největší míře nahradit stroji? Oni pak třeba můžou jít hlídat děti do školky nebo cokoliv jiného, kde to technicky nezvládneme a oni budou méně udřené a v pohodě.

                  Mě to přijde pomalu sadomasochistické vůči těm lidem snažit se udržet jakékoliv práce tohoto typu, když máme technologickou náhradu a stačí jen změnit myšlení. Naftu také tankuji převážně na bezobslužných čerpačkách.

                2. Pro Venca … DNES a ZÍTRA očividně nepostradatelné jsou- popozitří až doba technologicky dozraje jejich potřeba rychle vymizí….
                  Důkazem budiž právě výrazný nárůst jejich platů… Rozhodně jim nikdo nepřidal díky společenské diskusi (jak si romanticky/naivně zmínil), ale právě z důvodu jejich NEPOSTRADATELNOSTI a neochotě dřít se za almužnu…
                  Už se točíme v kruhu, tedy končím.👋

                3. Ta redukce je samozřejmě postupný proces, takže část z nich postradatelná je a část ještě ne.

                  Bylo to hodně díky společenské diskuzi, které se chopil sám velký Sobotka (za politické body což je legitimní) a v letech cca 2014-2015 měl jednání s předními českými řetězci. V té době byla nezaměstnanost ještě nad 5 % a řetězce ho mohly poslat do socialistického ráje, ale věděly, že budou vypadat jako největší vykořisťovatelé a lidi u nich nebudou chtít tolik nakupovat (budou nakupovat více tam kde platí víc prodavačkám a třeba Lidl se toho schopně chopil a začal reklamě vyzdvihovat že má nejlepší mzdy oproti konkurenci), tak začaly zvedat mzdy všichni a postupně zavádět právě samoobslužné pokladny. Kdyby to nemělo takovou mediální a společenskou pozornost, tak se to děje až o tři roky později. Já mám dobrou paměť. 🙂

              2. Pro Venca…Sobotka bojovník 😃. Tak to je nový prvek v diskuzi na který ještě budu reagovat…Co si pomatuju já, významně lépe začal platit opravdu Lidl. Vím to, protože jsem potkával náborové bilboardy, kde nabízeli nástupní plat cca o čtvrtinu vyšší než jinde…Chápeš???…Oni NUTNĚ POTŘEBOVALI POKLADNÍ. Ostatní potom logicky museli přidávat taky aby jim prodavačky neutekly do Lidlu, nebo úplně z oboru…
                Prý výsledek společenské diskuse- nenech se vysmát.😁

                1. Ještě jeden detail pro Vencu… Osobně jsem nepostřehl žádný výrazný rozmach samoobslužných pokladen. Ani v počtu nových instalací, ani ve využívání stávajících ( zkušenosti jen z jednoho okresního města)…
                  Kdyby si sehnal statistiky, jakým způsobem probíhá namarkování zboží a jak se za poslední léta (ne)proměnilo, byl by si bombarďák 😉…..

                2. No však to říkám, že Lidl po té diskuzi rozjel kampaň a roztočil kolečko přidávání pokladním, které trvá dodnes. Kdyby přidávali sami od sebe, tak by s nimi Sobotka vůbec nemusel jednat a nebyly by toho plná media. To je ale jen úhel pohledu. 🙂

                  Záleží co se definuje jako rozmach. Podle mé zkušenosti je dnes už více supermarketů s nějakými samoobslužnými pokladnami než bez nich. Myslím, že jen Lidl a Penny je nemá.

                1. To je ale tvá úvaha. Já tomu rozumím, ale prostě s tím nesouhlasím, tak se to nauč přijmout nebo nadhoď další argument. 😀

                  Já v té době měl u Lidlu pár známých co dělali na kase a podstav opravdu neměli, protože Lidl vždy platili více než ostatní akorát se s tím nechlubili. No a jelikož šli k veslu Socani a začali zvedat sociální témata, tak Lidl místo nejlevnější paštiky začal dávat na bilbordy, kolik platí. Ne, že by teda potřeboval nabrat víc lidí, ale chtěl nasrat pokladní v těch jiných řetězcích, které začali houfně odcházet.

                  U nás v ČR totiž málo kdo odejde, když má málo peněz, ale odejde až když ho někdo nebo něco nasere.

                  Znovu připomínám, že byla víc jak 5 % nezaměstnanost, takže sehnat lidi na práci pokladní opravdu problém nebyl.

              3. Normálně kecáš že neměli podstav…Ty náborové bilboardy vidím před očima: ,,Přiď k nám makat“, nebo něco podobného a podtím částka ,,nástup 22 000 (24 000?)“…
                Snad se mi do hlavy neuložila nějaká halucinace… dokonce mi tenkrát žena z legrace říkala, ať se vyseru na les a jdu za kasu😃
                Z tebe přímo čiší středostavovská představa, že celý svět je v pořádku, protože ty se máš přece dobře, tak rači do toho moc nebudeš ďoubat 😜….

                1. Nemít podstav neznamená hned jako že „máme plno nenabíráme vůbec“. 🙂

                  Tak asi záleží jak kde, třeba bráchovi řekli, že v našem městě mají plno, ale shání 2 lidi na pobočku 30 km daleko.

                  Možná jsi na to kápnul. Jsem hrozně spokojenej člověk teď, a tak na všechno koukám optimisticky. 🙂

              4. Pro Venca… Rozumím… Přístup kdy ,, nevidíš“ nespravedlnosti páchané na ostatních sebou nese i rizika…
                Vyprávět by ,,mohli“ všichni se šlechtickým titulem ve Francii 18st., celá Židovská komunita v nacistickém Německu, všichni brejlatí v Kambodži, celá elitářská menšina profitující z bývalé kolaborace s kolonialisty ve Rwandě.
                Mojí skutečnou spokojenost může zajistit jen spokojenost všech členů komunity (jistě že existují patologičtí jedinci), nejlépe globální spokojenost celého lidstva…
                Koukám, že tě vychovávám, i když jsem říkal, že nebudu…
                Ale to je vlastně jedno- protože je to prd platný…

                1. Jasně takže zase „pečení holubi do huby“.
                  Zase si moc nefandi. Mě vychovávat nijak nemusíš. Jen prostě nesdílím tvé socialistické myšlení v takové míře jako ty, ale jsem ochoten respektovat cizí názor. 🙂

                  Tady (v ČR) žádná nespravedlnost není. Zajeď se podívat na všechny světové strany a uvidíš, že ČR je někde mezi první desítkou zemí v zaměstnaneckých právech. Máme tu snad všechny „vymoženosti“ sociálního státu. Nikdo tu nechcípá hlady a bezdomovecká geta tu taky nemáme. Máme se sakra dobře a nikdy v historii jsme se neměli lépe (ne není tu kvůli Babišovi). Jsme jeden z nejvíce rovnostářských států (najdi si to). Takže co nám schází? Větší mzdy? To řekne snad každý na světě.

                  Já nejsem žádný zastánce vykořisťovatelů, ale tohle socialistický brečení mě ním jednou fakt udělá.

                2. V tom lese mate asi hodne casu na premysleni. Ale asi to nebude zrovna produktivni mysleni. Jen kontrolni dotaz: Jak se stavite k prijimani migrantu z valecnych zon? Pozadujete prece spokojenost pro vsechny, nebo aspon pro co nejvic lidi.

                3. Pro Leodendula… že moje myšlení ,, není zrovna produktivní“ je dost sprostá urážka, kterou velkoryse přejdu…
                  Hybrid. cz není žádný politický magazín a možná sis všiml, že se k ,,velké“ politice NIKDY nevyjadřuju. Ani teď neudělám vyjímku…
                  To že někdy (často) sklouznu k politice ,, všedního dne“ je důsledek arogantních a ignorantských komentářů místního měšťanstva…

              1. To je ale úplně jiná debata. 🙂
                Však pravidla(ochranu zaměstnanců) ve vyspělém světě máme a v ČR obzvlášť. Navíc „dělník“ nemá člověk na hlavě vytetováno a může dělat i jiná zaměstnání a nebo podnikat sám.

                Když se ale tedy nechám unést představou nějaké vzdálené utopické budoucnosti, kde ve firmě není ani jeden zaměstnanec (ani manažer nebo vývoj) a je tam jen majitel, který nemusí nic dělat, tak tam právě bude prostor pro takové návrhy jako základní příjem pro všechny nebo nějaká forma zdanění strojů.

                Nikdo z nás se toho ale nedožije. 🙂

                1. Pro Venca…na tu ochranu zaměstnanců ,,V ČR OBZVLÁŠŤ“ zapomeň…Ono se za posledních 30 let ráčilo dost škrtat…

                2. Za posledních 30 let? Jakože v devadesátkách měli zaměstnanci lepší ochranu? Nebo třeba před deseti lety, kdy byly první tři dny nemocenské bez koruny? Služební zákon v 2014 taky pomohl hodně zaměstnancům. Dnes tu máme i sickdays a otcovskou atd.

                  Vyhodit dnes zaměstnance na plný úvazek po zkušební době je docela oříšek a drahá záležitost i ve firmě bez odborů.

                  Rozhodně neříkám, že je to špatně, ale ani moc nevidím prostor pro další zvýhodnění zaměstnanců.

                3. Pro Venca …Já jsem ze zaměstnanectvím skončil před cca dvaceti lety. Tenkrát šli naše práva dolů volným pádem… Možná se od té doby některé věci posunuly od nevolnictví zpět k modernější společnosti- zase tolik to nesleduju… Ale co vím od známých, pořád jim šlapou na krk…

        1. akdy cekas ze ta generace vymre? 10-20-30 let? kdys jsem naposled navstivil asi pred 2 tydny supermarket kde maj samoobsluzne pokladny, tak ac jsem tam byl zrejme nejstarsi ve fronte (rekneme ze mam cca tolik co je odpoved na jednu dulezitou otazku celeho vesmiru), tak samoobsluzne kasy byli temer prazdne a byla tem jen jedna rodinka kde si to prekladali a zevlovala tam jedna pani co na ne dohlizi, tusim je jich tam snad 10 a vyuzivam to kdys mam treba 2-3 veci v kosiku, a u 3 nebo 4 otevrenych kas byli po 2-4 lidi ve fronte a cekali az je odbavi pokladni na kase 😀 ja mel kosik narvanej, takze na samoobsluznou bych fakt nesel, bych jen tim prekladanim stravil tak 10 minut 😀

        2. Pro Leodendula… Opravdu si myslím, že zrovna tady nejde o generační záležitost, ale o dnes dostupné technologie. Až se mi napočítá plný vozík při projetí rámem, potřeba pokladních vymizí. V tuto chvíli je využítí jak pro bezobslužné kasy, tak pro prodavačky, podle situace… Vážně nehodlám dělat pomalu to, co udělá profesionál rychle a ještě pro hezké oči miliardářů.🖕

              1. Vaše rétorika mi přijde jak z třídního boje v padesátých letech. Je snad jedno jestli miliardáři vlastní 0 %, 1 % nebo 50 % dané společnosti. Daný podnik zaměstnává lidi, dává nám službu a platí daně. Pokud je to v souladu se zákonem, tak to přece není žádný podfuk.

                I nejbohatší miliardář Musk vlastní „jen“ cca 25 % Tesly. Pár procent mají další miliardáři, ale zbytek vlastní celkem běžní lidé a takhle to je u drtivé většiny akciových společností.

                1. Odpovídal jsem na tvoji poznámku, že prý maloobchodní řetězce nepatří miliardářům, tak nechápu co sem taháš moji rétoriku a placení daní… Navíc tvoje urážlivé přirovnání dokazuje, že víš (nejen) o padesátých letech hovno.

          1. Obecně nemám rád cizince. Vyjímkou jsou slováci. V ČR přibude každý rok 40 tisíc lidí migrací. Převážně z východu a co z toho mám? Bydlím v Praze a silnice jsou čím dál plnější a kolony delší. Lidé z východu tlačí na pokles mezd, takže mzdy tolik nerostou a doháníme západ pomaleji. Lidé, kteří přijdou musí někde bydlet a tak zvedají ceny nemovitostí. Nejsou stavební pozemky.

                1. Nemovitosti jsou v ČR opravdu směšně zdaněné, takže by je to chtělo TROCHU zvednout a na oplátku snížit třeba odvody, kde jsme opět taky „experti“. Souhlasíte?

                  Hlavní problém, ale všichni známe a nejsou to cizinci. Je to náš starý známý impotentní stavební zákon, který nedovoluje dostatečně rychle stavět a nízká investiční gramotnost Čechů, kdy investice do nemovitosti je pro 90 % lidí svatý grál investování.

        1. To opravdu myslíte vážně, že ukrajinské prodavačky, které zpravidla bydlí na nejlenějších ubytovnách, zvedají cenu bydlení, nepletete si to s převážně „západnimi“ cizinci co skupují byty, hlavně v centru Prahy a dalších měst?A že by jich v Praze bylo 90%, je je dobrá sci-fi, to je tady spíše více prodavaček ze Slovenska.

      1. Ceny elektřiny i ropy jsou tak provázané s politikou (států i kartelů), že je v podstatě zbytečné hledat racionální souvislosti něčeho s něčím… Je to podobné jako by si napsal, že péče o lidské zdraví vedla ke zdražení cigaret o stovky procent. Přitom je evidentní, že se jedná pouze o maximalizaci daňových příjmů.

        1. Cena elektřiny nevzrostla všude. Například v Rusku je cena plynu i elektřiny nízká. Takže tamní výrobce hnojiv jedou naplno, u nás výrobci hnojiv nejedou, protože se jim to nevyplatí a ruští výrobci si mastí kapsu.
          V Asii vzrostla cena energií, protože si Čína zakázala dovoz australského uhlí.

                1. Nevím, kdo to tvrdí, ale nová Lada Niva by měla být postavena na platformě CMF-B LS a měla by být poháněna 1,3 turbo + atmosférickými motory F4P a F4R (1.8 a 2.0L).

                  Za auto s vrcholným atmosférický dvoulitrem 110kW v cenové relaci 250 tisíc Kč a zpracováním Dacie, by v ČR mnozí klečeli na kolenou.

                1. Jistě, zbrojí jako šílení, ale jen v tvojí říškou propagandou vymetený palici.

                  Výdaje na obranu podle absolutních čísel:
                  – USA 610 mld.$, 35% světových výdajů na zbojení
                  – Čína 228 mld.$, 13% světových výdajů na zbojení
                  – Saúdská Arábie 69,4 mld.$, 4% světových výdajů na zbojení
                  – Rusko 66,3 mld.$, 3,8% světových výdajů na zbojení

                  Výdaje na obranu podle procent HDP
                  1. Omán ::: 11.40 % HDP
                  2. Katar ::: 10.00 % HDP :
                  3. Saúdská Arábie ::: 10.00 % HDP:
                  4. Irák ::: 8.60 % HDP:
                  5. Jordánsko ::: 8.60 % HDP
                  6. Izrael ::: 7.30 % HDP
                  7. Jemen ::: 6.60 % HDP
                  8. Arménie ::: 6.50 % HDP
                  9. Eritrea ::: 6.30 % HDP
                  10. Makedonie ::: 6.00 % HDP
                  11. Sýrie ::: 5.90 % HDP
                  12. Burundi ::: 5.90 % HDP
                  13. Angola ::: 5.70 % HDP
                  14. Maledivy ::: 5.50 % HDP
                  15. Mauretánie ::: 5.50 % HDP
                  16. Turecko ::: 5.30 % HDP
                  17. Kuvajt ::: 5.30 % HDP
                  18. Maroko ::: 5.00 % HDP
                  19. El Salvador ::: 5.00 % HDP
                  20. Singapur ::: 4.90 % HDP
                  21. Svazijsko ::: 4.70 % HDP
                  22. Bahrajn ::: 4.50 % HDP
                  23. Brunej ::: 4.50 % HDP
                  24. Bosna a Hercegovina ::: 4.50 % HDP
                  25. Čína ::: 4.30 % HDP
                  26. Řecko ::: 4.30 % HDP
                  27. Čad ::: 4.20 % HDP
                  28. Spojené státy (USA) ::: 4.06 % HDP
                  29. Tádžikistán ::: 3.90 % HDP
                  30. Rusko ::: 3.90 % HDP

                2. Vydaje nerikaji vubec nic o poctu zbrani. Rusaci maji vseho nejvic. US vojak stoji nasobne vic nez rusky vojak.

                3. Můžete doložit, že mají všeho nejvíc?Např. letadlových lodí asi určitě ne co?Tak se vydejchejte a zkuste to znovu.

                4. kkk děkuji za odkaz. Neznal jsem, ale je to výstižné. Bohužel.

          1. Cena plynu a elektřiny v Rusku není ovládána trhem, ale státním monopolem, který si může teoreticky určit ceny jaké chce. Takže část zisku, který by jinak realizoval stát, se prostě převedl na zisky výrobce hnojiv.

            No a celé je to způsobeno celosvětovým nárůstem cen energií.

            Austrálie dovážela do Číny v řádech desítek milionů tun, avšak Čína spotřebuje jednotky miliard tun, takže ten zákaz měl vliv asi jako když flusne do louže.

            1. Kdyz klesla poptavka po rope o 3 nebo 5 %, tak cena se totalne zhroutila. Neplati nejaka linearita, ale i male vykyvy v mnozstvi muzou zpusobyt velke cenove skoky nahoru i dolu. Kdyz je neceho malo nez trh zada, tak cena raketove stoupa. Ten kdo to zbozi nutne potrebuje je ochoten zaplatit cokoliv. I tech par tun z Australie muze byt vyznamne pro cenu.

                1. Pamatujete kdyz odberatel dostal za odber ropy dokonce zaplaceno? To nebylo covidem.

              1. To máte sice pravdu, ale toto opravdu nemělo takový vliv na zvýšení cen. Bylo to sotva jedno 0,5 % spotřeby. Čína to nakoupila jinde v Asii za víc a Austrálie to zase prodala jinam třeba do Indie, kde to zase nakoupila Čína před tím. Takové polodebilní kolečko. 😀

                Cena energií stoupá všude. Svět je globalizovaný. Čína a Rusko můžou za hodně, ale zase ne za úplně všechno. Tak mocní nejsou. 🙂

                1. Podle Lea za to může osobně Putin, protože na chatě zapomněl vypnou plynové topení, a tím ta globální krize vznikla, to je snad každému jasné, no ne?

                2. Rusko zadne letadlove lode nepotrebuje, protoze je roztahnute pres pulku zemekoule. Take nemusi stavet zakladny v cizine, ale stavi je ve svych vychodnich koloniich. To se to potom vyskakuje. Rusko by melo vsechny kolonie odevzdat jako vsichni ostatni pred 100 lety. Rusak okupuje nejvetsi uzemi na svete. Vsak o to jednoho dne prijdou.

                3. Tak nepište blbosti o počtu zbraní jako“Rusaci maji vseho nejvic.“nebo“ protoze je roztahnute pres pulku zemekoule“leda ,že by se mám zeměkoule smrskla.

Napsat komentář