EEStor - přichází energetická revoluce?

Jan Horčík - 22 Leden 2008

EEStor

Společnost EEStor v současné době patří mezi nejstřeženější americké národní poklady. Pokud indicie nelžou, mohlo by jít o firmu, jejíž výrobky výrazným způsobem pozmění rovnováhu sil v budoucím světě a do značné míry přispějí ke změně situace v oblasti energetiky a následně i dalších odvětvích.
V EEStor údajně vyvinuli zařízení pro skladování energie (superkondenzátor), které je netoxické, bezpečné, má minimální energetickou ztrátu, jeho výroba je levná a nabíjení superrychlé a lze jej nabít a vybít téměř nekonečněkrát. EEStor si samozřejmě nechal v USA vše patentovat, ovšem společnost samotná prakticky nevydává žádná tisková prohlášení a navenek nekomunikuje. Před nedávnem však přeci jen vypustila do světa stručnou, ale přesto cennou informaci: "Spuštění hromadné produkce EEStor v továrně v Cedar Park by mělo přijít koncem roku 2008."
O EEStor se zajímá nejen americká armáda skrze zbrojní konglomerát Lockheed Martin, se kterým uzavřela dohodu o spolupráci, ale i spousta dalších společností i jednotlivců. Mezi nimi také Tyler Hamilton z deníku Toronto Star provozující vlastní blog Clean Break. Je to právě on, kdo informuje o nejnovějším děním kolem EEStor a přinesl první zlomové informace. "Je to svatý grál technologie baterií," sdělil mu prý důvěryhodný zdroj, když kolem EEStor poprvé pátral. Jejich kondenzátory by konečně mohly relativně bez problémů uskutečnit vizi silnic plných elektromobilů s velkým dojezdem a rychlým nabíjením.
V současné době existují ale obavy, že si technologii uzurpovala americká armáda, která ji nehodlá pustit z ruky a bude ji střežit bedlivěji než oko v hlavě. Proti tomu mluví fakt, že to byla právě americká armáda, která dala světu většinu současných moderních technologií počínaje solárními články přes GPS až po internet. Bližší informace ohledně patentu EEStor naleznete na Wikipedii, blogu Clean Break či TreeHugger.

Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Takový superkondenzátor by prakticky zlikvidoval automobilový průmysl. Elektromotor i superkondenzátor jsou totiž bezúdržbové, takže automobilky by měly kšeft pouze z nových aut a servisy by byly prakticky bez práce - měnily by jen pomačkané plechy, pneumatiky a čepy. Možná občas ještě brzdové obložení, ale tam bude opotřebení malé z důvodu využití rekuperace při brzdění. Žádná nutná výměna drahých baterek jako v současnosti. Z toho všeho vyplývá několikaletý servisní cyklus. A to je sakra malý kšeft. Koupě nového auta až po zrezivění toho starého. A pokud bude kastle kvůli odlehčení z uhlíkových vláken, bude auto běžným provozem prakticky nezničitelné. Takže postačí 1 až 2 auta za celý život člověka.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

To je blbost. Elektromobily sú ťažšie, takže bude potreba meniť aj podvozkové časti, ktoré sa tiež opotrebovávajú. Ďalej elektroinštalácia, pokazené sťahovanie okien, nabíjačka tiež nevydrží veky a podobne. Skorej by sa s tým zruinoval štát, no aj na to sa postupom času nájde vhodné riešenie.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Nemyslím si, že elektromotor je bezúdržbový či dokonce věčný. Každá věc má svoji životnost. Vždyť ten hřídel elektromotoru nerotuje ve vzduch, ale má nějaká ložiska, ne? A jako se mění rozvody v automobilu někdy po 100 tis.km, tak budete muset vyměnit i ložiska v tomto elektromotoru (pokud Vám to výrobce dovolí a nedodá natrh kompaktní nerozebiratelný motor, ten potom asi budete muset vyměnit celý a za daleko větší peníz ;-)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Mozem sa spytat otazku?

Ako casto robite udrzbu (vymenu lozisk), na cerpadle vody, alebo povedzme na elektrickej kosacke? Mozno, keby to bol elektromotor s kefami, ten by si nejaku udrzbu a vymenu opotrebovanych casti vyzadoval, ale u vacsiny elektromotorov nie je potrebne robit nic po celu ich zivotnost (10 a viqac rokov).

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Myslím, že jsou možné jen dvě varianty: 1. je to bouda, 2. je to realita, ale z důvodu vysokého vojenského potenciálu a kvůli zájmům ropné lobby bude držena pod pokličkou (nejméně ještě 20 let).

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Zkuste se podivat na toto http://tyler.blogware.com/blog/_archives/2007/11/1/3328442.html

V podstate tam expert ktery pracoval s latkou (barium titanat) kterou chce EEStor pouzivat, rika, ze pro ni plati jine fyzykalni zakony, nez ty ktere se kazdy uci ve skole pro urceni energie z permitivity a napeti, a ktere EEStor nejspise pouziva pro svoje vypocty. Vse se toci kolem cistoty barium titanatu a permitivity. Ale ta je na nic, kdyz se nemuze dosahnout pri vysokem 100-300V napeti.

Opravdu by se me libilo kdyby dokazali udelat takovy ultracapacitor. Ale s barium titanatem ho nikdo neudela.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Takovýhle zázračný technologie maji obvykle nejakej háček. Ale bylo by to fajn. Za 20 let se uvidí.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

tak to aby zacli rychle stavet dalsi dva temeliny aby sme to meli taky jak nabijet.uz to uplne vidim ja 500 000 prijede do a napicne auto do site a ta skolabuje cha cha.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Naopak elektromobily připojené k nabíječce v režimu pomalého nabíjení budou využívány jako dočasné vyrovnávací zdroje energie v době špičky. Za odměnu pak dostanou levnou energii v době přebytku energie (v noci).

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Držím jim pěsti !

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Aby to nebylo jako třicetiletá konstanta u jaderné fůze....
taky pořád že už za 30 let budeme mít o energii postaráno, že fůze bude běžná, jenže ten "index 30 let" se dodržuje už půl století :-P

by NZnamy

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

O EEStor se pise jiz nekolik let, pokud se nemylim, zadna analyza v prostredi nezavisle laboratore a ze jich je jen v Severni Americe spousta, neprobehla! Jedna vec je zajimavy technicky koncept, dalsi vec je masova vyroba, cena za ulozenou kWh a dalsi parametry. Az to bude k mani v Lidlu tak me zavolejte. Zatim je to klasicky "vapourware" cili jakoby to neexistovalo..

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Myslím, že i vláda USA bude mít zájem na tom stát se nezávislou na ropě z tzv: nestabilních oblastí (viz. článek o elektromobilech v Izraeli). Takže není vše ztraceno...

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Byla by to revoluce ve všech odvětvích, ale věřím verzi s armádou. Představte si tichá zařízení, bez emisí, tepelně - emisních stop, tichá,... Je pravda, že "hračky" z vojenství našli uplatnění v civilním sektoru, ale za jakou dobu... Pro příklad Li-Ion baterie byly připraveny již pro mise Apollo v roce 1969 - včetně vývoje cca 35 let, než se dostaly do našich mobilních telefonů... :(

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Však už na to všichni čekáme jak na smilování boží.


Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilNabíječky elektromobilů Circontrol