Češi lákají Teslu, chtějí zde vybudovat centrum výzkumu robotických aut

Severočeský podnikatel Martin Hausenblas, mimo jiné investor společnosti Liftago, se v současné době snaží přilákat do Česka automobilku Tesla. Ta už dlouho avizuje, že v Evropě vybuduje svou další továrnu. A Česko by mohlo být právě tou ideální zemí.

Gigatovárna Tesla v Nevadě se utěšeně rozrůstá. Vyroste někdy něco podobného také v České republice?
foto: Tesla

O tom, že nová evropská továrna Tesla by mohla vyrůst v České republice, už se spekuluje pěkných pár let. V minulosti nejspíš dokonce z českého CzechInvestu do automobilky Tesla Motors putovaly nějaké návrhy a proběhla „kontaktáž“.

Jenže Česko není samo, kdo má o nový podnik zájem. Jde o prestižní a vysoce lukrativní záležitost, takže se o evropskou továrnu Tesla perou třeba i Francie, Slovensko a mnozí další. Aktuálně se vynořily informace, že továrna Tesla by mohla vyrůst v severních Čechách. Ukázalo se, že na každém šprochu trochu pravdy je.

Ústecký podnikatel Martin Hausenblas se totiž cíli přilákat Teslu do Česka věnuje už zhruba tři roky. Primárním cílem ale podle něj není Tesla jako taková, ale snaha udělat z České republiky centrum výzkumu a vývoje v oblasti autonomního řízení vozidel.

„Naše země je významně závislá na automobilovém průmyslu a nemáme za něj odpovídající náhradu. Bavíme se cca o 12 % HDP a 24 % exportu z naší země,“ říká Hausenblas.„Pokud tuto kapacitu budeme věnovat nastupujícímu trendu autonomních vozidel a strojů, získame znalostní ekonomiku založenou na vysoké přidané hodnotě a tím pádem budoucnost prosperující země. Opačně, zanedbání této cesty může vést k brzkým komplikacím intenzity národního ohrožení,“ myslí si.

tesla gigatovárna gigafactory ústí

Takhle nějak by mohla vypadat gigatovárna v ústeckém kraji
foto: Martin Hausenblas

Už před třemi lety proto podle svých slov kontaktoval místopředsedu vlády a ministra dopravy. Na ministerstvu dopravy byla ustavena skupina pro strategii pod vedením náměstka Karla Dobeše (odvolán v lednu 2015 ministrem Ťokem). Jejím cílem bylo stanovení strategie vytvoření podmínek pro rozvoj autonomních technologií u nás.

Součástí strategie bylo i přilákání významného hráče v oboru. „Volba tehdy padla na Teslu,“ říká Hausenblas. „Připravovali jsme tehdy podmínky pro financování vývoje prostřednictvím ESA. Součástí byla také schůzka s Teslou, kterou zastřešoval CzechInvest,“ dodává Hausenblas a potvrzuje dřívější spekulace.

Jenže před konáním schůzky došlo k výměně na postu ministra dopravy, který skupinu rozpustil a projekt zastavil. Ke schůzce nakonec došlo, ale jaké byly výstupy se dnes dá jen těžko dopátrat. Místo toho se Hausenblas začal věnovat rozvoji své sdílecí platformy Liftago.

Nedávno se ale k iniciativě opět vrátil. „V současné době vedu své aktivity několika směry. Zaprvé je to snaha o změnu české legislativy tak, aby byl vytvořen právní rámec pro homologaci autonomních aut v běžném provozu. Máme za cíl dosáhnout toho jako první země v Evropě, a tím vytvořit v naší zemi podmínky pro vývoj těchto zařízení,“ vysvětluje Hausenblas.

Nejde podle něj pouze o osobní auta. Mohou to být také zemědělské stroje (viz. robotický traktor jako z Terminátora), přepravu zboží a zásilek, silniční údržbu a podobně. Aktuálně proběhla schůzka organizovaná vedením města Ústí nad Labem.

Měla za cíl nalezení širšího konsenzu v celé vizi, propojení lidí a usměrnění aktivit společným směrem. „Tak, abychom měli veškeré předpoklady velké hráče do našeho regionu přilákat,“ doplňuje Hausenblas.

Schůzky se tak zúčastnila primátorka Věra Nechybová, 1. náměstek, rektor UJeP, děkan Fakulty dopravní, vládní zmocněnkyně pro Ústecky kraj, zástupce CzechInvest i zástupce společnosti Nupharo.

Zpět ale k Tesle. Uvažuje tedy tato americká automobilka stále ještě o ČR jako o možném místu pro svou další továrnu? Nedávný nákup velké strojírenské firmy v Německu leccos naznačuje. Hausenblas si myslí, že náznaků existuje řada. Zabývá se proto dnes, aby pro automobilku byla připravena nabídka, která se neodmítá.

Jde podle něj primárně o vhodné pozemky, infrastrukturu, připravenost města a další záležitosti. „Je to projekt, který nemůže nevyjít. I kdyby nepřisla Tesla, dojde ke změnám ve městě, které jej od základu promění a vytvoří nové příležitosti pro rozvoj. Dají městu budoucnost a perspektivu, která rozhoduje o tom, zda se mladí a vzdělaní lidé ve městě usídlí, nebo odejdou jinam.“ Právě pozdvihnutí rodného regionu je prý pro Martina Hausenblase jednou motivací.

vlastní

22 Comments on “Češi lákají Teslu, chtějí zde vybudovat centrum výzkumu robotických aut”

      1. To se asi s jeho filozofií
        To se asi s jeho filozofií nevylučuje. V hotelu tolik lidí nezaměstná, a zisky z peněz od turistů tečou pěkně domů. Navíc hotel musí postavit v turisticky zajímavých destiacích, ale továrnu co bude něco vyrábět může postavit namísto ve světě doma, a dát tak práci svejm lidem.

        Samozřejmě pokud by logistika zasáhla do ceny výsledného produktu tak, že bude v Evropě neprodejný, tak má smysl to postavit raději tady. Za předpokladu, že všechno co se tady vyprodukuje se tady i prodá. Pokud by se něco z toho mělo vozit do US, tak to je přesně to proti čemu vytáhl do boje.

        1. Myslíte jakože jen pár
          Myslíte jakože jen pár vyvolených zemí? Ne, buď to budou mít možnost vlastnit všichni, nebo nikdo, ale další znevýhodňování jedněch zemí na úkor dalších nemůže probíhat.

          Podle mne je umělá inteligence v těchto systémech to co konečně ukáže lidem totální nesmyslnost válek. Víte proč byly odpáleny na konci WWII jaderné zbraně? Aby se USA vyhnuly ztrátám, které by znamenala invaze, asi 1milion lidí. Nasazení AI by znamenalo v konečném důsledku totální eliminaci lidských obětí na straně armád, na civilní bohužel dopad bude asi jen malý.
          Ale co by bylo nejúžasnější by byla Čapkovská vzpoura, víte co by to znamenalo? Dosažení skutečné inteligence. Ale k tomu dlouho nedojde. Alan Turing kdysi přišel s nápadem na automat „příjme sám sebe,“ inteligence vyžaduje pochopit sama sebe, to nikdo neumí. Možná protože mozek je konečný prostor, nikoliv nekonečná páska.

          No a další problém je v tom že veškeré naše generátory, dostatečně rychlé, „náhodných čísel“ jsou pseudonáhodné. Domnívám se že lidská inteligence, myšlení je záležitostí náhodnou, chemické procesy probíhají náhodně a možná v tom roli hrají nějaké kvantové jevy. Ono simulovat analogový stroj, což je mozek, na číslicovém je problém, vždy dojde k nějaké úrovni abstrakce a zkreslení.

          1. Nemyslim si, ze biologicke
            Nemyslim si, ze biologicke procesy hrajou tak zasadni roli v „unikatnosti“ lidskeho vedomi. A ikdyby ano, kvantove pocitace nemaji problem se simulaci techto procesu v realnem case. Ale osobne se domnivam, ze lidsky mozek bude simulovatelny i s pouzitim konvencnich pocitacu behem par dekad. dojde k vytvoreni AGI v zavesu s ASI a tento objev bude mit nejvetsi prinos v tom, ze lide konecne dostanou dukaz, ze clovek neni nic jineho nez dosti sofistikovana forma biologicke AI, ktera si je schopna vytvorit iluzi o existenci sveho „já“.

Napsat komentář