Británie má poprvé v dějinách většinu elektřiny z bezemisních zdrojů

redakce - 12 Leden 2018

Británie loni poprvé ve svých dějinách vyrobila více elektřiny z obnovitelných zdrojů a jádra než v uhelných a plynových elektrárnách.auto autobus británie doubledecker

Emise z výroby elektřiny v Británii klesají. Podle expertů je ale ještě nutné vyřešit vytápění a dopravu.
foto: Skitterphoto, licence CC0 Creative Commons

Z větru, slunce, vody a biomasy v uplynulém roce pocházelo více než 29 % vyrobené elektřiny ve srovnání s přibližně čtvrtinou v roce 2016. Dalších jednadvacet procent přidaly britské jaderné elektrárny.

Informuje o tom list Financial Times s odkazem na organizaci Carbon Brief sledující globální klimatické změny a světovou energetiku. Podíl uhlí v britském energetickém mixu klesl na méně než 7 %.

Spojené království odstupuje od uhlí nejrychleji ze všech vyspělých zemí, konstatuje Královská univerzita v Londýně. Vláda rozhodla, že všechny uhelné elektrárny budou odpojeny ze sítě nejpozději v roce 2025.

Právě omezování uhelné energetiky přispělo k poklesu emisí oxidu uhličitého od roku 1990 o 42 %, což je nejlepší výsledek mezi sedmi hospodářskými velmocemi tvořícími skupinu G7 (USA, Kanada, Japonsko, Německo, Británie, Francie, Itálie). Klesl také podíl plynu, který je pro britskou elektroenergetiku stále nejdůležitější - dosáhl necelých 40 %.

"Musíme ale urazit ještě dlouhou cestu, abychom splnili v zákoně zakotvený cíl omezit emise v roce 2032 ve srovnání s rokem 1990 o 57 %," upozorňuje Simon Evans, analytik Carbon Brief. To podle něj vyžaduje, aby se obnovitelné zdroje a jádro podílely na výrobě elektřiny alespoň třemi čtvrtinami.

"Výrazného pokroku je nutné dosáhnout také ve snižování emisí při vytápění a v dopravě," dodává britský expert. Soudí rovněž, že Británii chybí jasná strategie, jak omezovat emise z plynových kotlů, které používají četné domácnosti.

Zastánci obnovitelných zdrojů se spoléhají na výstavbu bateriových úložišť, která pomohou dlouhodobě vyřešit problémy související s výkyvy větrné a solární energetiky. Oponenti se naopak domnívají, že Británie se bude muset ještě dlouhou dobu spoléhat na kombinaci plynových a jaderných elektráren zaručujících stabilní dodávky elektřiny.

Jaderné elektrárny podílející se v Británii na výrobě elektřiny zhruba pětinou jsou pro nízkoemisní energetiku klíčové, je přesvědčen Simon Evans. "Jejich význam obzvlášť vyniká ve srovnání s Německem, kde se kolem 40 % elektřiny stále vyrábí v uhelných elektrárnách," konstatuje Evans.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář
Obrázek uživatele Kuk

off

V Číně v rámci průmyslový špionáže ukradli kus solární silnice už týden po uvedení :D
https://techcrunch.com/2018/01/05/someone-stole-a-piece-of-chinas-new-solar-panel-paved-road-less-than-a-week-after-it-opened/

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

to je presne ono, nejvyssi lzi jsou statistiky. tak si ta data precteme jinak. 40 procent maji ze zemniho plynu, 20 procent jaderna energie, 7 procent uhelke elektrarny, a tech zbylych 29 procent tvori vitr, slunce a biomasa. dabel je urkyty v detailech, neni totiz receno kolik procent z toho je biomasa. pokud elektrarny, ktere doted spalovali uhli najednou spaluji biomasu, tak jsme nekde kolem petiny elektriny z obnovitelnych zdroju. plyn i biomasa do ovzdusi emise vypousteji, jadernou energii nemame radi. takze za cenu nemalych dotaci a regulaci dosahli toho, ze z vrtulek a slunicka vyrabeji petinu. energie. toz vivat ekologie.

Obrázek uživatele Jan Veselý

Tohle by vás uspokojilo?

vcelku pouzitelny graf. komplikace je v tom, ze uvadi procenta ne absolutni hodnoty, ale vycist lze napr. ze z biomasy maji stejne jako ze solaru, z vetru maji z obnovitelnych zdroju nejvice. a vyroba zda se stoupa. logicky maji more. a tedy vetrno. ten potencial u nas neni. takze nam z toho pro nas vychazeeji dva relativne ciste zdroje. zemni plyn a jaderna energie. na vrtule misto nemame, solar je pro hracicky na barak v nasich zemepisnych sirkach, pripadne pro podnikavce na pole, kde predtim byly brambory, biomasa je take spalovani. zustavaji atomky, zemni plyn, a jeste troska vodnich elektraren.

Obrázek uživatele Jan Veselý

Absolutní hodnoty není problém dohledat. Zapojte hlavu a Google. A odvozovat z toho něco o budoucnosti a potenciálu něčeho v ČR bych osobně považoval jen za bezbřehou troufalost.

vy lichotniku ;)

Obrázek uživatele Kuk

Ty si Brouk pytlík co ví všechno nejlíp. Elektroauto je pitomost, solár je pro hračičky, větrníky se sem nevejdou a peníze by si odezdal do Afriky. Nejvyšší čas jít mezi ty pitomce do politky co vědi nejlíp jak se co má dělat.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Facka vsem odpurcum EU, kteri utoci na Brusel, ze pry nesmyslne pozaduje snizeni CO2. A ejhle, GB jakozto predstavitel odpurcu EU jde jasne timto smerem.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Snížení CO2 se nepožaduje nesmyslně, ale ve smyslu, aby se s ním mohlo spekulativně obchodovat na burze, a Londýn má vůči velikosti země největší burzu světa.

Slovicko "pry" jste jaksi prehlehnul.

Obrázek uživatele Anonym123

súdruhovia z Kráľovskej univerzity zabudli uviesť dôvod poklesu spotreby uhlia.

a ten je jaky?

Obrázek uživatele Anonym123

že dostupné zásoby uhlia už vyťažili a väčšia časť uhoľných elektrární doslúžila :-)
takže to nie je dôsledok enviro, je to nutnosť.

a ty co jeste nedoslouzili spaluji biomasu.

Obrázek uživatele PaRi

A taky by se mohli zamyslet nad zateplením většiny domácností v GB. Co tak kamarádi zažili, tak je dost otřesné, nebo spíš žádné. :-/

---

www.xpari.cz
Škoda CitigoE iV (10000 km)

Obrázek uživatele Radovan

Ženin zážitek ze sprchy z koupelny soukromého domu, když tam před lety dělala aupair. Voda, odstřikující na parapet netěsnícího okna jednoskla, během chvíle zmrzla. Všude dveře bez prahů, dole se skoro dala prostrčit ruka. Většina pokojů vytápěná otevřením dveří do jednoho vytápěného, vlastní zdroj neměly. Zdi tenké jak papír, obvykle desky zvenčí i uvnitř a cosi jako zmuchlaný papír mezi nimi. Oblečen musel být člověk venku i uvnitř. Tady bych hledal úspory. Nejlevnější energie je ta, která nemusela být vyrobena.

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 91 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 42 tis. km (56 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Ne všude si staví cihlové hrady :)

I když nejsem nějakým příznivcem nacionalismu, tak v mnoha oblastech je to tu možná o kus dál než to co se nám sem snaží někdo exportovat. Vemte si třeba že když přijeli hasiči z USA na konferenci, tak byli překvapení tím že máme krizové plány skoro na všechno. Nebo tady by se mohli dost přiučit Britové o tom jak stavět a podobně. Dalo by se toho najít dost.

Obrázek uživatele Kuk

Hlavně ve zdravotnictví, viz případ podle britů nevyléčitelného dítěte s mozkovým nádorem, kterého museli rodiče unést a aby se pokusili ho dovézt do pražského protonového centra, kde se mu nakonec pomoci dostalo a nakonec se vrátil i do školy.
Británie je na tom mizerně v procentech odhalování rakoviny díky příliš dlouhé několikaměsíční čekací době na tunel. Než příjdete na řadu tak už se můžete dozvědět že je pozdě. Kdyby jste čekali jen pár týdnů dost lidí by to ještě mohlo zachránit. Já se dostal na tunel už za 14 dní, kamarád s vážnými problémy za 3 týdny.

Podobně jsme na tom myslím lépe i v s léčbou srdečních chorob či parkinsona.

Ovšem krizový plán metra jakožto protiatomovýho krytu teda těžce nevyšel...

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Nojo, když nejsou zatěsněné průchodky, nebo zavřená vrata, prostě jedno z toho, tak se nedivte. :)

Nojo, protony jsou nedoceněné, no Sovětský vynález (vzniklo to náhodou z nehody), sice se nedají požít asi zatím na všechno, ale co jsem slyšel je to dost velký pokrok, možná že když zlepšíme rozlišení MR a spojíme to s počítačovým modelováním, tak si poradíme i s metastázemi s minimem chemoterapie.

Je zajímavé, nevím jestli to nedělají cizinci jen ze slušnosti, že jich pořád víc a víc říká jak to tu vypadá pěkně a jak je tu čisto, jak se jim tu líbí a jak tu máme super věci, je to takové až skoro podezřelé.

Naposledy byli nadšení z vánočního kýče na trzích a obyčejného rychlíku (do koženek jsem je tedy nevzal, ale ve vagoně dveře se z nich pokoušely udělat pyré).

Obrázek uživatele Kuk

Vyprávěla mi kolegyně jak se její bejvalej naštval co tu prožil pěknejch pár let, že mu začíná parkinson, vodjedl "domů" do Británie a tam mu řekli že je blbej, že právě opustil zemi kde to možná uměj léčit líp. ;)

Copak vo to, sem se nastěhovlo dost různých vedení různých firem či jejich regionální řídící centra. Je tu nádherný kraj, Praha je nádherná, všude do Evropy blízko nebo jen skok letadlem, krásný holky, nejlepší pivo, spousta drog, hospody a kluby vodevřený pořád. Co si víc přát? :D

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele Radovan

Přesně tak, cestování je nebezpečná věc. Když k nám po listopadu 89´na univerzitu dorazili Amíci, tak jsme se jako hostitelé styděli za narychlo sehnané pivo desítku. Z něho se ovšem nametli študáci i profáci během hodinky. No, netušili jsme, že u nich mohou až od 21 let (měli 20) a pije se v onom státě málo a víno.
Po 3 dnech nás chválili, jak jsme rychle postavili to krásné město (pohled z výškových budov VŠB-TU Ostrava na starou stalinskou Porubu). Oni si totiž vážně mysleli, že jsme do listopadu 89´ bydleli v zemljankách. Páč jsme to Rusko.

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 91 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 42 tis. km (56 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

O Američanech a vůbec lidech ze západu a alkoholu jsme slyšel také dost historek. :) Ale namést se z desítek, to je opravdu umění.

No jestli to byly nějaké větší a ozdobenější baráky, tak se jim nedivím že se jim stalinská výstavba líbila, v Brně je osobně hodnotím za to podařenější z 20. století, pokud jsem to správně tedy zařadil :)

Z Kamenické desítky to umění není - je poctivá a voltů má více než Plzeň. Někteří nepovažují desítky ani za pivo, kromě té Kamenické. Sám jsem se divil, jak to dost lidí hodnotilo kladně (vyloženě zvyklí na dvanáctky). Samozřejmě, že "vlajková loď" je dvanáctka!

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Díky za tip, asi si zajdu na jedno.

Já, když už si dávám, si spíš dávám 12°, nebo speciály, které mívají 13, 14, ale i více stupňů.

Počítáme s tím, že na elektromobilní akce na více dní K12 povezeme v soudku s sebou. Jinak si to snad ani již nedovedu představit. Jde jen o podmínky. K12 se stává e-pivo nebo-li pivo elektromobilistů, zvlášť, když se opravdu uvažuje o elektromobilním rozvozu.

Obrázek uživatele Kuk

A proč by tam topili, když je ohřívá Golfský proud? Na jihu Irska rostou palmy.
Děti v Anglii normálně nosej šortky i v zimě a malý caparti skotačej doma bosy po dlažbě a nikdo je za to nepeskuje. Odpady a voda jsou vedený venkem neizolovaný. Když tam napadne 5 cm sněhu už se v novinách píše že je celnárdoní meltdown a lidi nejdou do práce protože se na poprašku bojej řídit. V Kalifornii zase nejdou do práce když prší a když na Kypru klesne voda pod 23 stupňů tak si místní berou neopren nebo už rovnou nejdou do vody. Jinej kraj jinej mrav.
Horší je to v Japonsku, tam rodinný domy bězně nemaj topení ani extra izolaci a Japonci si řeknou že to musej vydržej. Dokonce na to maj i slovo. Když je jim jó zima tak si vezmou takovou tu vyhřejvanou elektrickou deku nebo ty boty do zásuvky z telešopingu :)))
Etážový topení s radiátorama najdete leda tak v hotelích. Jeden architekt co tam byl na stáži, si na to nemoh za boha zvyknout až teprve měsíc před odletem mu známej poradil ať si koupí stan a dá si ho do ložnice a spí v něm, že to zvedne teplotu o pár stupňů ;D

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

No ty palmy nejsou palmy a už vůbec ne původní, je to import čehosi z Nového Zélandu.
smithsonianmag.com/science-nature/palm-trees-in-ireland-36548780/

V Japonsku jsou prý celkem populární petrolejová kamínka.
Tu Kyperskou zimu bych celkem bral.


Nabíječky elektromobilů Circontrole-stationVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobil