Autosalon Ženeva 2019: Seat el-Born je první elektromobil na platformě MEB

redakce - 01 Březen 2019

Koncept elektromobilu Seat el-Born se poprvé ukáže zástupcům světových médií na letošním autosalonu v Ženevě v rámci večerní prezentace koncernu Volkswagen.auto elektromobil Seat el-Born

V rámci Volkswagen Group Night proběhla světová premiéra konceptu elektromobilu Seat el-Born
foto: Seat

Seat el-Born je první 100% elektromobil postavený na platformě MEB koncernu Volkswagen. Koncept byl pojmenován po jedné z ikonických čtvrtí španělské Barcelony, která byla pro konstruktéry a inženýry v Seatu inspirací. Ti vytvořili sportovní vůz s nejmodernějšími technologiemi elektrického pohonu.

Design a vývoj vozu probíhal v Barceloně, samotnou výrobu si pak vzal na starosti výrobní závod ve Cvikově v Německu. Automobilka Seat bude druhou značkou koncernu, která představí čistě elektrický vůz postavený na koncernové platformě MEB. S uvedením na trh je počítáno v roce 2020.

Výkonná sada baterií s vysokou kapacitou je srdcem konceptu Seat el-Born, kterému v oficiálním testovacím cyklu WLTP zajišťuje dojezd až 420 km. Z nuly na 100 km/h zrychlí za 7,5 sekundy.

Seat el-Born není jen příslibem použitelného elektromobilu, ale přináší také integraci dalších technologií. Koncept využívá funkce autonomního řízení na podporu řidiče, stejně jako celou řadu dalších asistenčních systémů.

Dynamické proporce doplňuje systém elektrického pohonu s koly umístěnými až v rozích karoserie. Výsledkem je mnohem dynamičtější vzhled a silueta v porovnání s vozy s tradičním pohonem. Díky výkonu až 150kW (204 koní) koncept el-Born zrychlí z nuly na 100 km/h za 7,5 sekundy.

Koncept je ztělesněním automobilového designu budoucnosti v moderním a integrovaném podání. Nejvíce se tento trend projevuje na přední části vozu. Pro maximální dojezd je klíčová aerodnyamika. Proto je logo Seat v přední části vozu v jedné rovině s karosérií.

A když není potřeba přivádět vzduch k chlazení motoru, mřížka je zbytečná. Chladící otvory jsou umístěny až ve spodní části předku vozu a přivádějí vzduch pro chlazení baterií, ale zároveň optimalizují obtékání vzduchu kolem celé přední části vozu.

Když přejedete pohledem přes Seat el-Born, zjistíte, že pozice A sloupku je posunuta mnohem více vpřed, což vytváří daleko zajímavější siluetu a v interiéru přidává místo. Posunutí sloupku je možné díky elektrickému pohonu, který není tak náročný na zástavbu.

Seat el-Born interiér

Seat el-Born interiér
foto: Seat

Boky vozu se nesou v duchu významné role aerodynamiky. Proto je do designu zapracovaná vzduchová clona, která je elegantní, ale zároveň praktickou odpovědí na věčný problém vyvážení výkonových vlastností vozu a estetického dojmu.

Nejvíce je to patrné asi na kolech. Optimalizace výkonu byla s ohledem na použitý rozměr 20“ zcela zásadní. Turbínovitý design vytváří pozitivní proudění vzduchu, které nepřispívá jen ke zlepšení aerodynamických vlastností, ale zároveň chladí brzdy. Kola jsou perfektní mix aerodynamických vlastností, odvodu tepla a nízké hmotnosti.

Zadní části konceptu dominuje dvojitý spojler, který výrazným způsobem vylepšuje aerodynamiku Seat el-Born. Díky spojleru je obtékání vzduchu hladké s minimem turbulencí. Tento prvek také upozorňuje na dynamické a výkonové vlastnosti vozu.

Seat el-Born

Seat el-Born
foto: Seat

Vnitřní prostor je díky použití elektrického pohonu využitý na maximum a nabízí pasažérům zcela nový zážitek. Tvary interiéru vzbuzují pocit lehkosti a vypadají, jako by se vznášely. Ale přinášejí také technologický pokrok v podobě integrace digitálního kokpitu a infotainmentu s obrazovkou o uhlopříčce 10“ a obrazovkou konektivity umístěnou v samotném středu přístrojové desky.

Po nastoupení zjistíte, že všechno se soustřeďuje na řidiče. Všechny linky přístrojové desky a interiéru se prostě sbíhají k tomu, kdo zrovna sedí za volantem.

Prostor už není uvnitř vozu vzácností, protože všichni cestující mají v kokonovitých sedadlech dostatek místa ve všech směrech. Je to především díky vnitřním rozměrům vozu, které jsou využity maximálně prakticky a funkčně. V interiéru je také daleko více odkládacích prostorů. Příkladem je třeba unikátní možnost odložit tašku mezi předními sedadly.

Díky reálnému dojezdu až 420 km na základě měřícího cyklu WLTP, který zajišťuje sada baterií s kapacitou 62 kWh, je vůz připraven a schopen zavézt pasažéry tam, kam potřebují. Kompatibilita s 100kW nabíjením stejnosměrným proudem zajišťuje nabití baterie na 80 % kapacity za pouhých 47 minut.

Seat el-Born

Seat el-Born
foto: Seat

Koncept rovněž využívá pokročilého systému tepelného managementu, který se dále podílí na prodloužení dojezdu vozu v extrémních povětrnostních podmínkách. Tepelné čerpadlo přispívá ke snížení spotřeby elektrické energie a prodlouží dojezd až o 60 km. To je užitečné především v zemích, kde teploty klesají opravdu hluboko pod bod mrazu a cestující by se bez topení prostě neobešli.

Provoz na silnicích houstne a auta už umí svým pasažérům ulehčit život. Seat el-Born to umí také. Integruje nejnovější poznatky v oblasti autonomního řízení a konektivity tak, aby vám ulevil od stresu každodenního života.

Koncept Seat el-Born těží ze systému autonomního řízení druhé úrovně, které vozu zajišťují částečnou automatizaci. Řídící systém si poradí s ovládáním volantu, akcelerací i brzděním. Přidejte k tomu mimo jiné také inteligentní parkovací asistent a ze SEATu el-Born je koncept, který je ztělesněním budoucnosti řízení.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Tenhle koncept se mi vyloženě nelíbí.
-Interiér nemastnej, neslanej s přehnanýma sedačkama, navíc tmavej jak v pohřebáku. Naštěstí není vidět na palubovku a tak jen doufám že tam není někde opřený tablet.
-Exteriéru vévodí přehnaný 20" kola který očividně potřebují chladit brzdy. Asi to auto nemá vůbec rekuperaci.
-Kufr vozidla nejspíše nebude oslnivý podle toho jak jsou umístěny zadní sedačky. Taky moc nelichotí vysoká spodní nákladová hrana kufru.
-Záď vozidla je tvarovaná s ohledem maximalizace víření vzduchu a házení veškeré špíny na sklo a páté dveře.

Pak už jsem jen nepochopil v článku jakou má souvislost tepelný management s povětrnostní situací. To jako když víc fouká, tak si více zatopím a tím dál dojedu? Prostě tepelné čerpadlo a vítr moc nejdou dohromady.

Po technické stránce je perla i toto: "Tepelné čerpadlo přispívá ke snížení spotřeby elektrické energie a prodlouží dojezd až o 60 km. To je užitečné především v zemích, kde teploty klesají opravdu hluboko pod bod mrazu a cestující by se bez topení prostě neobešli."

V extrémních teplotách pod nulou se topí přímotopy, protože TČ z principu při nižších teplotách nemá požadovanou účinnost. Takže při -20°C to bude topit se stejnou účinností, jako kteríkoliv auto bez TČ, protože TČ se nedostane prakticky ke slovu.

Co se týče tmavýho interiéru, to je jen customizace, předpokládám, že normální světlý interiér bude ve standardu.

20" kola nebudou kvůli chlazení brzd. resp. nelze z tohoto odvodit, že má mizernou rekuperaci, neboť dneska je móda strkat velký kola (čím víc palců, tím víc Adidas) i na městský nákupní tašky.

A co se týče zádi, vířením bordelu trpí všechna auta, která nemají splývavou záď. A že jich tu jezdí mraky. To o (ne)kvalitě elektroauta nic nesvědčí, to je jen designérský prvek.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

V článku se nespecifikuje jaké tepelné čerpadlo použili. Nemyslím si že jsou natolik hloupí aby chladily baterku a do čerpadla přiváděli vzduch -15*C. Doma mám tzv. Ventilační TČ, prakticky rekuperace zkrz čerpadlo. TČ nasává vnitřní vzduch z místností o teplotě cca 25*C a odtahem tepla ho schladí na -15*C. Teplotní spád 40*C i když venku mrzne.
V malém prostoru auta bude příspěvek tepla z osádky a technologie dost značný.

Obrázek uživatele Josef

Ano, pokud se bude používat fakticky rekuperace vzduchu z kabiny a k tomu případně ještě využívat odpadní teplo elektromotoru, které také dovede být značné, tak to asi bude fajn. Nicméně podobné systémy značně zesložiťují a prodražují systémy vytápění a hlavně jsou zdrojem budoucích poruch. Potřebujete mít hromadu vícecestných ventilů, několik různých typů výměníků... K tomu minimálně jeden vyměnitelný filtr navíc, ventilátor navíc...

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Toto TČ se liší pouze tím že má sání uvnitř nikoliv externí. Žádné další ventily a ventilátory nejsou potřebné a nasávaný vzduch je čistější než externí. Teplem z TČ stačí nahřívat kapalinu pro topení jako v každém jiném autě.
Poz. Externí TČ v zimě netopí hlavně proto že jsou schopna vzduch ochladit pouze na -15/-20 stupňů. Když je venku -15 a výfuk z TČ je taky -15 tak žádnou energii nezískáte.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Tak snad záleží, na jakou teplotu se vytápí!
Když budu chtít v autě 10 stupňů, tak je při -20 rozdíl 30 stupnů.
Sice nevím, jaké se tam používají chladiva, ale horší jak přímotop ??
Jo a -20 ?? Kde jako?

Obrázek uživatele Josef

Zásadně na tom nesejde. Pokud nasává tepelné čerpadlo chladný vzduch z exteriéru, tak se na výparníku bude srážet voda a zamrzat. Proto pod nulou značně klesá účinnost většiny TČ, protože je třeba odporový drátem odmrazovat výparník.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Myslel jsem, že účinnost klesá díky většímu tepelnému rozdílu, který má zásadní vliv na účinnost tepelných strojů.
A proč pod nulou? Výparník musí mít již při 0C menší teplotu, když odebírá teplo. Takže nevím, proč by měla být 0C "zlomová teplota".
Mé domácí TČ funguje stejně i při -5C.
A proč odporový dát?? U těch domácích se myslím jen na chvíli obrátí chod.

Obrázek uživatele Josef

V autě výparník vyměňuje teplo s vnějším vzduchem. Proto do 0° venkovního vzduchu stíhá při jízdě tento vzduch rozmrazovat. Při teplotě blízké nule už to nestíhá, respektive naopak přispívá k zamrzání. Je možné, že se obrací chod i v autě.

Dobrý komentář!

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

nj testovací značka konzervnu vychytá první mouchy platformy MEB ;))

Koncept protože první na nový podvozkový platformě musí být VW.
Jo a baterky nemáme, až co zbyde.
Ale aspoň něco, skodá má jen vížn kolol Klement, na tužkovky

---

Elektromobil Peugeot Ion sdílený se sousedy od 7/2018, najeto 32 tis. km.
Hyundai Kona electric najeto 47,5 tis. km.

Podle mne se u VW to zásadní nezměnilo a jako první bude na MEB uveden ID Neo, patrně bude představen ještě letos na podzim a doufám že hned v plné palbě co aktuálně umožňuje MEB. Tedy 150kW+75kW motory, "LR" baterie ~80kWh a 125kW nabíjení. Bohužel podle posledních informací nebude v závěsu následovat Škoda Vision E, která původně měla také vyjet v této plné palbě, ale v koncernu ji předběhne tento Seat s ořezanou technikou. Tedy jen jeden 150kW motor a k tomu "MR" baterie 62kWh se 100kW nabíjením. Podle jistých info by měl jít objednat někdy v první půlce 2020, Škodovka tedy až po něm koncem 2020.

Skoro bych teď řekl, že je otázkou jestli VW vůbec pro MEB uvede "SR" verzi výzbroje, tedy ~50kWh baterii s cca 75kW nabíjením za cenu hluboko pod 30tis Eur. Pokud by ji uvedli tak nejdřív 2021.

Tak nějak. Podrobně viz https://insideevs.com/volkswagen-i-d-neo-pricing-leak/

Obrázek uživatele Kuk

Upřesnění nástupu verzí ID 3 od VW inženýra

It will start with the 62 kWh and 48 kWh battery size,
the bigger 83 kWh battery will come later (probably 2021).

https://evw-forum.de/index.php?thread/3256-vw-id-3-kommt-im-m%C3%A4rz-2020-g%C3%BCnstige-version-aber-erst-2021/&postID=60108#post60108

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Díky za upřesňující info. Ta 48kWh verze by mi teď dávala smysl jedině pokud bude od začátku za tu slíbenou cenu.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Nesmysl, 48 kWh verze dává smysl z mnoha důvodů.
Drtivé většině lidí s rodinným domkem, co auto používají hlavně na denní dojíždění do práce plně dostačuje. Jelikož hlavním limitem pro VW je počet baterek, tak díky tomu může vyrábět a prodávat víc elektoraut. Menší baterka se bude snáze chladit a potom i snadněji a nabíjet maximálním proudem na rychlonabíječkách.
A pak ta nižší cena, protože baterie je nejdražší komponenta.

Vycházím z toho co se děje dnes na trhu. Např Korejce můžete koupit s 40kWh baterii (tato kapacita se dá konečně označit jako minimální použitelná pro osobní vůz) za 1mil Kč a s 64kWh baterií za 1,1mil Kč. Tedy nedává mi moc smysl tu 40kWh baterii vůbec pořizovat a myslím že prodeje tomu nasvědčují.

Velmi si přeji, aby ID s MR baterií (62kWh) byl uveden na trh skutečně za slíbenou cenu od 30tis Eur, tedy 800tis Kč. Tím ale bude o min 300tis Kč levnější než Korejci a Nissan a proto tomu zatím moc nevěřím. S tou SR baterií byl slíben za 26tis Eur.

Ty vaše technické úvahy neodpovídají tomu, jak vozy přes PR kecy výrobců fungují v reálném provozu. Tedy menší baterka = vždy větší omezení. Pro baterii, stejně jako ostatně všech komponentech, historicky platilo a platit bude, že finančně nejnáročnější je její výroba. Dnes už jsou náklady na články marginální (pokud máte svoji továrnu) proti problému, kde ty články v potřebném množství a především čase vzít (pokud nemáte svoji továrnu). Zářný příklad toho je natahované uvedení SR verze TM3 za slíbenou cenu. Podle těchto pouček by měla být SR verze TM3 s cca 55kWh vs 80kWh výrobně o tolik levnější, že nebyl důvod ji vůbec oddalovat.

Obrázek uživatele Kuk

-

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele Kuk

Škoda v roce 2020 vyloženě zaplaví trh elektroauty, že nebudeme stíhat :)))

"Za rok 2020 chce Škoda prodat celkem 2 000 elektrických a plug-in-hybridních vozidel."
https://www.novinky.cz/clanek/proc-skoda-jeste-neprodava-elektromobil-nestaci-jen-postavit-auto-40071155

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Píšete nesmysly.
Jenom letos a tady v regionu prodá Škoda minimálně těch 2000 plug-in hybridů Superb.

Obrázek uživatele Kuk

Ty zřejmě neumíš číst a nerozumíš psanému textu. Ve článku se jasně píše, že to tvrdili "zástupci automobilky na tiskové konferenci v Praze." Co ti na tom není jasný? :)))

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Tak se Škodě složíme na tiskárny, ať může příští rok "vyjet" milion konceptů BEV a překonat tak Teslu :-D

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

K čemu chlazení brzd? Elektromobil by měl při brždění rekuperovat, takže brzdy nedostanou šanci se zahřát.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Něco si přeci musí nechat na rok 2025 kdy odhalí vyželenogzichtovou verzi a jako příplatkový bonus nabídnou i rekuperaci! Vůbec nechápeš, že nemohou najednou vytasit všechny dostupné finesy? Co by prodávali za 10 let?

Obrázek uživatele Kuk

Protože dinosaurský myšlení a protože na to slyší každej benzínovej jouda.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

fčera jsem byl v autoservise neb ťukanec zezadu od fosila - po zastavení mu na křižovatce přestaly náhle brzdit brzdy. No ale to není podstatné. Poslouchal jsem v mezičase debatu prodejce - zákazník. Dle všeho to byli kámoši. Za á - prodejce vystupoval jako by mu celý ten autoservisní cirkus patřil (cituji: nevím jak to ta konkurence dělá, taky jsem tu novinku objednával a dovezli MI to o čtrnáct dnů později) a za bé ty řeči o nových motorech a výkonech až se mi z toho chtělo blejt. Ale očividně si notovali a měli se u debaty dobře. Ještě tam padlo od manželky že jako sousedi musí puknout závistí vždyť přeci během tří měsíců vyměnili auto jak rodiče tak oni. No a nejsmutnější na tom celém bylo že tam měli svého tak devítiletého syna který ty hlouposti musel celou dobu poslouchat. Bylo mi ho líto. Ale prolezl a točil volantem v tak deseti novejch vozech. Aspoň něčím se zabavil.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Se nediv, tady na tom webu žijou lidi mimo realitu všedního dne.

Obrázek uživatele Radovan

Budoucnost je dávkovaná nerovnoměrně. My už ji žijeme.....

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 83 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 37 tis. km (51 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Jako ty, vlastně ty máš sračkodiesel.

Obrázek uživatele Kuk

Sračku a dízl máš leda ty. Já mám spalovací poplenici, čili benzín.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Tak to promiň, takže přece jen jsi "každej benzínovej jouda".

Obrázek uživatele Kuk

Jouda jseš možná ty, já jsem díky zdejším elektrofandům poučený řidič spalovací popelnice .P

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

No vida, takže ne každej je benzínovej jouda. Je ostuda že sem lezeš se sračkometem :)

Obrázek uživatele Kuk

off

Pích motor taky předvedou elektropekáč, samozřejmě s ohromnou ďuznou vepředu, jak jinak že :-))

Piëch Automotive celebrates the world premiere of the new Piëch Mark Zero
https://mobile.twitter.com/piechautomotive

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Jak se to krásne tlemí :-)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Zase středovej zmrd....aspoň u konceptu se mohli obejít bez něj a vzít si inspiraci z ID.

A bude "stejně tak dobré jako Tesla za polovinu ceny"? :-)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Sympatické autíčko, ale keď čítam slovo "koncept" tak ma to necháva chladným a už sa s tým nemusím zaoberať. VW takýchto konceptov ešte vytvorí až-až...

Obrázek uživatele Anonym123

koncept
pracoval som v podniku, ktorý mal v popise "výskum a vývoj + výrobu. koncept vznikol niekde a keďže nik v čssr s tým nevedel pohnúť, pridelili "nám" to. takže po tom, keď vedeli ako ďalej, vznikali jeden až desať funkčných vzorkov, prototypy, predvýrobný prototyp a odovzdanie dokumentácie sériovému ...

ps - okrídlené prirovnanie - na BVV videli zlaté hodinky a kým pricestovali domov mali navrhnuté akú fontánu potrebujú.
pps - viem aj o konceptoch, ktoré sa pre chýbajúce technológie nepodarilo realizovať - raketové odmínovacie sane (rusi neprezradili palivo, nízkofrekvenčné "delo" (malo rozochvieť hrubé črevo nepriateľa)
:-)

Možná by chtělo udělat nějakou statistiku, kolik konceptů koncern VW vydá třeba za měsíc. Ale zatím nic nevidím na silnicích.

---

2015: Renault Twizy 2013 (prodán 2016) | 2016: Citroen C-Zero 2012
2018: Nissan Leaf Acenta 24kWh 2014 | 2019: Elektrokoloběžka Xiaomi Scooter, sekačka Güde 40 V/2.5 Ah | 2020: FVE 2.4 kWp

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Zbytočne tomu venovať čas.

Skvělé seate! Ale proč s tím nejdou rovnou k prodejcům...?
Konečně nový BEV jež vypadá jako normální auto!

---

Elektronům Zdar!
Nyní Leaf40 dojezd dostačující (už jednou jsem nabil do plna) při rychlosti 30tis km za rok.
Měl jsem Leaf Acenta/real 19kWh/135km dojezd při rychlosti 25tis km za rok.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Na masovku nemaj baterky ani výrobní linku. Takže za rok a půl možná pár tisíc za čtvrtletí vyroběj... . 7.5s to si dělaj srandu.

Obrázek uživatele Anonym123

tú linku po trabim zlikvidovali, alebo predali kamsi do *

Konecne predok ako tak hodny elektromobilu - bez masivneho fejkoveho grilu.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Nechápu proč pro taková mini auta tam cpou 20" kola... to je úplně nenormální. Proč tam proboha nedají klasické 16" s možností obout 17"?!

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Jelikož promitivní černoši v USA si na autech v uplynulých desetiletích poměřovali hlavně velikost kol, a tak multikulturní jelitu v EU nemohlo samozřejmě napadnout nic lepšího, než se po nich nakonec začít opožděně opičit.

Lebo do 16" diskov sa im nezmestia brzdy.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

dobry vtip. Vid stara fabia, 15" kolesa

Stara fabia ma iny vykon inu vahu a bezpecnostne standardy su tiez uz niekde inde.


Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilNabíječky elektromobilů Circontrol