Zájem o placení jízdenek MHD bankovní kartou v Ostravě strmě roste

Od 30. června 2016 existuje v Ostravě unikátní systém jízdného, který umožňuje ve všech prostředcích MHD provozovaných Dopravním podnikem Ostrava (DPO) platit jízdné bezkontaktní platební kartou.

Validátor pro placení kartou v ostravské
foto: Dopravní podnik Ostrava

Systém negeneruje žádné papírové jízdenky, a navíc cestujícím vyhodnocuje nejvýhodnější tarif a cenu jízdného. Za rok 2016 systém využilo 499 149 cestujících, kteří za den v průměru zakoupili 2 698 jízdenek, ovšem letos je toto číslo o hodně vyšší. Za období leden–březen 2017 došlo podle dat společnosti XT-Card k jeho nárůstu o 64,6 %.

NEPŘEHLÉDNĚTE

Statistiky za první kvartál 2017 potvrzují, že se unikátní systém, který je jediný svého druhu v ČR a po Londýně druhý v Evropě, těší rostoucí popularitě. V období leden–březen 2017 se průměrný počet jízdenek zakoupených bezkontaktní platební kartou zvýšil z 2 698 na 4 442, což je nárůst odpovídající 64,6 %.

„Čísla v tomto směru mluví jasně. V roce 2016 systém bezpapírového jízdného využilo bezmála půl milionu cestujících, kteří za jízdné utratili více než 9 milionů korun. Jen za letošní první kvartál jsme na 399 549 zakoupených jízdenek, denním průměru 4 442 a tržbách přesahujících 7 milionů. Považuji tato data za jasný důkaz, že systém bezpapírového jízdného byl obyvateli Ostravy i návštěvníky metropole výborně přijat,“ říká Pavel Nenka ze společnosti XT-Card, která zodpovídá za chod zúčtovacího centra celého systému.

Klíčové statistiky a srovnání s rokem 2016 jsou k dispozici níže:

„Bezpapírové“ jízdné v Ostravě hrazené bezkontaktními platebními kartami 
(2016 versus I. kvartál 2017)
Vybraná statistika 2016 1. kvartál 2017
Celkový počet zakoupených jízdenek 499 149 399 859
Celkové tržby 9 103 720 7 242 894
Průměrný počet jízdenek zakoupených za jeden den 2 698 4 442
V jaký den bylo zakoupeno nejvíce jízdenek? 16. 12. 2016 (6 585 jízdenek) 17. 3. 2017 
(6 029 jízdenek)
Nejoblíbenější linka MHD pro platby jízdného bezkontaktními kartami Tramvaj č. 8 
(53 704 jízdenek Tramvaj č. 8 
(44 205 jízdenek)
tisková zpráva

27 Comments on “Zájem o placení jízdenek MHD bankovní kartou v Ostravě strmě roste”

   1. Přijel jsem ke stojanu, udělal jsem všechno dle
    Přijel jsem ke stojanu, udělal jsem všechno dle přiloženého návodu (zastrčil kabel), došel ke kiosku a zaplatil platební kartou (ČS), nabíjení začalo (předplatil jsem si částku 100 Kč), došel jsi na kafe a když jsem se vrátil, nabíjení odpojeno asi na 16% a začínal jsem na 5%:( Tak jsem to provedl znovu, potřeboval jsem dojet do Brna. Opět jsem zaplatil 100 Kč platební kartou, tentokráte nabíjení proběhlo dle inzerovaného ceníku a v pořádku. Na účet se mi sice peníze vrátili, netvrdím že mne někdo o něco obral, akorát mne to zamrzelo a nevěděl jsem co jsem udělal špatně a taky co to bude dělat za zmatky na účtu….

 1. Je to fakt pecka, vlezete do MHD, pípnete si a hotovo.
  Je to fakt pecka, vlezete do MHD, pípnete si a hotovo. Vystupujete a pípnete znovu konec jízdy. Na jak dlouho si koupit jízdenku, jaké pásma, kde ji koupit, zda máte drobné, zda automat funguje nebo PNS je otevřená, nic neřešíte.

   1. Nemusí, ale platíte pak jízdu až na konečnou, kde to
    Nemusí, ale platíte pak jízdu až na konečnou, kde to systém sám stopne. Výhodou je, že jednotlivé jízdy v průběhu dne se minutově sčítají a tak se třeba vejdete do 1 levnější jízdenky při 3 jízdách v průběhu dne, kdy by jste normálně platil 3x papírovou. Současně pokud už překročíte určitý počet minut, systém Vám automaticky dá 24 hodinovou jízdenku, přestože normálně by jste použil několik papírových a částka sumu za celodenní jízdenku přesáhla. Jednou denně, v noci kolem 3 hodiny, systém vše vyhodnotí a pak určí cenu, za kterou jste jel. Do té doby jen rezervuje částku na kartě, podobně jako u hotelů. Jsme opravdu spokojení. Systém komunikuje i v angličtině. Přibýt – pokud už tam není, nevím, nezkoušel jsem – má i možnost zaplatit 1 kartou více jízdenek za více lidí ve skupince.

    1. Sice jsem jel zatím 2x, ale zafungovalo to tak, že po
     Sice jsem jel zatím 2x, ale zafungovalo to tak, že po autorizaci v tramvaji to rezervovalo 1kč jako nezaúčtovanou transakci, pak tam ta 1 koruna takhle na účtu asi 14dní „visela“, než to pak řádně strhlo 20kč. Pokud si tu kartu zaregistrujete na karta.odiska.cz, pak jde i vidět všechny jizdy, kde, kam, jakou linkou a tak. Na státní instituci, celkem dobře propracováno, to se musí uznat.

   2. Nemusí, pípat při vystupování se musí, jen pokud je to
    Nemusí, pípat při vystupování se musí, jen pokud je to jízda <10min a chcete, aby to započítalo jako tarif do 10min. bez přestupu za 16kč. Pokud si nepípnete započítá vám to 20kc jako 30min. (resp. 45min so,ne,svátek) jízdenku.

   3. Vice uskutečněných jízd.
    Zúčtování provedených

    Vice uskutečněných jízd.
    Zúčtování provedených přiložení platebních karet k terminálu, je prováděno denně ve 3:00 hodiny v clearingovém centru Koordinátora ODIS s.r.o. (CC). Zúčtovány jsou všechny jízdy za uplynulé zúčtovací období, kterým je časové rozmezí od 3:00 hodin prvního dne do 2:59 hodin následujícího dne. V případě, že cestující za zúčtovací období provede více jízd a součet částek za tyto transakce překročí cenu 24hodinové jízdenky, je cestujícímu účtována jen cena 24hodinové jízdenky podle platného tarifu.

    V současné době jsou z této kategorie jízdenek nabízeny
    cestujícím dva druhy jízdného. Cestující mají možnost si zakoupit 24hodinové jízdné Ostrava XXL platné pro 1 cestujícího pro celou tarifní oblast Ostrava XXL s rozšířenou platností v soboty, neděle, svátky a měsíce červenec a srpen (rozšíření až na 5 osob, z nichž maximálně 2 cestující mohou být starší 15 let). Tato jízdenka je poskytována za cenu 80 Kč.

    http://www.dpo.cz/aktuality/2192-tarif-2017-zjedodusujeme-zvyhodnujeme.html

Napsat komentář