Walking Assist – chůze nebyla nikdy jednodušší

Exoskelet, či česky vnější mechanická kostra, je zařízení, které podporuje člověka v pohybu nebo mu dává nadlidskou vytrvalost a sílu. V současné době existuje řada prototypů exoskeletů, jsou však zatím příliš neohrabané a těžké. Změnit situaci chce japonský gigant Honda se svým systémem Walking Assist.

Asistovaná chůze s Walking Assist
foto: Honda

Walking Assist není jen nějakou nedostupnou laboratorní technologií, ale skutečným produktem. Prvních sto exoskeletů již Honda poslala do japonských nemocnic, aby ověřila užitečnost systému v reálném světě.

Proč nemocnice? Na rozdíl od vyvíjených vojenských exoskeletů RB3D Hercule, Raytheon XOS 2 nebo Lockheed Martin HULC má japonský „samochod“ pomáhat při rehabilitaci nemocných s poruchami chůze. Může se jednat o pacienty stižených cévní mozkovou příhodou (mrtvice), traumatickým poškozením mozku (TBI) nebo traumatem míchy.

elektrokolo

U3-X, Bodyweight Support Exoskeleton, Walking Assist a robot ASIMO
foto: Honda

Honda se zabývá vývojem exoskeletů již od roku 1999. Jednou z prvních vlaštovek byl exoskelet, či spíše „chodicí sedák“ Bodyweight Support Exoskeleton, který Honda zkoušela ve svém závodě na výrobu automobilů.

Vývoj exoskeletu Walking Assist měla na starosti divize Honda R & D a tým mající na svědomí vývoj robotického humanoida Honda ASIMO. Podobně jako ASIMO i Walking Assist skrze síť senzorů zaznamenává sklon a nerovnost terénu, nebo bere v potaz chůzi do a ze schodů. Vše je pak řízeno výkonným počítačem a důmyslným softwarem.

elektrokolo

Walking Assist
foto: Honda

Konstrukce exoskeletu Walking Asssist je jednoduchá. Přístroj je k tělu pacienta fixován bederním pásem a popruhy na stehnech. V oblastí kyčlí jsou dva elektromotory, speciálně vyvinuté Hondou. Baterie a elektronika je pak v bederní opěrce.

Exoskelet váží pouze 2,6 kilogramů. Elektrickou energii elektromotorům dodává interní li-ion baterie (22,2 Wh), umožňující hodinovou asistovanou chůzi.

Pokud se systém v reálném provozu osvědčí, důsledky budou dalekosáhle. Rafinovanější exoskelety tak možná (přesněji řečeno „určitě“) umožní chodit i zcela ochrnutým lidem.

Tisková zpráva

4 Comments on “Walking Assist – chůze nebyla nikdy jednodušší”

  1. Mě se na těhle hračkách
    Mě se na těhle hračkách líbí, že je to vlastně takový předstupeň bojových brnění či obleků. Myslím, že až se vychytají mouchy, budou možnosti vojáků, kteří uzvednou tunu jednou rukou a budou mít možnost nosit na sobě pancíř s podobnou balistickou ochranou jako tank (a to vše za podstatně lepší mobility a rychlosti) apod. pro armádu neuvěřitelně lákavé.

Napsat komentář