Vytápění a krbová kamna: nový hit online vyhledávání

Služba Seznam.cz Vyhledávání, kterou využije alespoň jednou měsíčně každý druhý Čech, eviduje v poslední době výrazný nárůst hledanosti témat ohledně vytápění. Služba zaznamenala v uplynulých týdnech velký zájem o pelety, tepelná čerpadla, solární energie a krbová kamna. Ta jsou uživateli žádána i na nákupním rádci a srovnávači  Zboží.cz.

„Největší skok v hledanosti vidíme u kamen, nejčastěji jde o krbová kamna nebo krbová kamna s výměníkem. Meziročně křivka vyrostla o více než 200 %,“ říká Tereza Fukátková, datová analytička ve společnosti Seznam.cz. Důvod je celkem logický, i když ceny této komodity také v poslední době vzrostly, na trhu je dostatečná nabídka a nejedná se zatím o nedostatkové zboží. Tento trend eviduje také další služba z portfolia české internetové jedničky Seznam.cz. O krbová kamna se uživatelé ve vysoké míře zajímají konkrétně na nákupním rádci a srovnávači Zboží.cz. O tuto kategorii výrazně vzrůstá zájem už od letošního jara, a to téměř dvojnásobně oproti minulému roku, což zjevně odráží obavy Čechů z energetické krize a snahu o hledání alternativního vytápění.

Hitem letošní topné sezony jsou pelety 

Uživatelé hledají také dřevo na topení, ale oproti loňskému roku je vidět mnohem vyšší nárůst zájmu o pelety. „Na datech sledujeme, že se letos lidé připravují na zimu s výraznějším časovým předstihem. Na základě veřejně dostupných informací je patrné, že právě pelety by měly být oproti dřevu komfortnější, protože přikládání lze automatizovat, a to tak, že jedou na pásu přímo do kotle. Můžeme tedy říci, že je to podobně komfortní varianta jako elektřina nebo plyn, ovšem cenově podobná volbě dřeva,“ dodává Fukátková. 

SOUVISEJÍCÍ: Energetická krize vyvolává rekordní zájem o tepelná čerpadla

Druhý nejvyšší nárůst hledanosti hned po kamnech registruje služba Seznam.cz Vyhledávání u tepelných čerpadel. Uživatelé je typicky hledají obecnými dotazy a můžeme se jen odhadovat, že lidé mají potřebu zorientovat se v aktuální nabídce produktů a jednotlivých dostupných typech. Meziročně tyto dotazy vrostly o 147 %.

SOUVISEJÍCÍ: Jak ušetřit za vytápění a elektřinu? Poradí nový portál

Třetí největší nárůst je u skupiny dotazů směřujících na využití solární energie. Kromě solárních panelů na výrobu elektřiny uživatelé hledají, jak úsporně ohřát teplou užitkovou vodu. Zde je zájem také vysoký, oproti loňsku křivka rostla o 84 %.

zdroj: tisková zpráva

Tři komentáře u “Vytápění a krbová kamna: nový hit online vyhledávání”

Napsat komentář