Jak ušetřit za vytápění a elektřinu? Poradí nový portál

Od dubna 2022 vzrostly obavy Čechů z růstu cen energií, vytápění, pohonných hmot a také potravin. V případě dalšího růstu cen energií plánuje šetřit 8 z 10 domácností.

Obavy z růstu cen energií, pohonných hmot a potravin dále rostou 

Česko patří mezi země s nejvyšší mírou inflace v Evropě, ta aktuálně dosahuje 17,2 % (Český statistický úřad, červen 2022). Pokles reálné hodnoty vkladů i rostoucí ceny zboží a služeb dopadají na české domácnosti. 

Rostoucí ceny energií, vytápění, pohonných hmot a také potravin představují hlavní obavy českých spotřebitelů, znepokojují 7 z 10 Čechů. Od letošního dubna tyto obavy ještě vzrostly. Až s odstupem následují obavy z válečného konfliktu, nelegální imigrace, nedostatku vody či ekonomických dopadů pandemie covidu.

Ve srovnání s loňským rokem zaznamenaly domácnosti růst cen zejména u potravin (91 %) a nákladů na bydlení včetně energií (90 %), méně pak u nákladů na stravování a ubytování (85 %) a dopravu (79 %). 

Náklady na bydlení patří mezi jednu z oblastí, kde dle dat Českého statistického úřadu došlo k největšímu meziročnímu nárůstu cen – o 22,8 %, růst nákladů je tažen zejména růstem cen energií. Nejvíce však rostly ceny za dopravu (meziroční růst o 24 %) a také za stravování a ubytování (23,1 %). Spotřebiteli nejčastěji zmiňovaný růst cen potravin je až pátou položkou s nejvyšším nárůstem cen. 

Čtvrtina domácností, které platí zvýšené zálohy, výrazně omezila výdaje

Významnou položku v nákladech na bydlení představují ceny za energie, přesto však 16 % domácností nemá přehled, kolik za energie měsíčně platí. 41 % domácností zná přesnou výši měsíčních úhrad za energie, 43 % to ví alespoň zhruba.

Řada domácností již nyní platí zvýšené zálohy za energie. Čtvrtina těchto domácností proto musela výrazně omezit své výdaje, třetina musela omezit alespoň některé výdaje. 44 % domácností se dle svých slov alespoň prozatím omezovat nemusí.

„Domácnosti zaznamenaly růst životních nákladů a uvědomují si, že tyto náklady dále porostou. Snaží se proto již nyní hledat úsporná řešení. V případě dalšího výrazného nárůstu záloh za energie plánuje až 8 z 10 domácností ještě více šetřit energiemi,“ říká Michal Straka, analytik společnosti Ipsos.

konkrétních opatření pro úsporu energií by domácnosti nejčastěji volily snížení teploty v celé domácnosti (65 %), zjišťovaly by aktuální spotřebu pomocí samoodečtu (60 %), snížily teplotu v nevyužívaných místnostech či během noci (59 %), řešily by ideální nastavení teploty lednice (56 %) nebo by snížily teplotu ohřívané vody (56 %). 

Kromě šetření energií by polovina domácností zvážila pořízení úspornějších spotřebičů či žárovek nebo by uvažovala o změně dodavatele

Polovina domácností by uvítala informace, jak s ohledem na růst cen ušetřit v rodinném rozpočtu. Tyto informace by lidé nejčastěji očekávali přímo od dodavatele energií, případně od státu či nezávislé poradny.

„Poskytovat kvalitní energetické poradenství našim zákazníkům se stává jedním z našich důležitých úkolů pro letošní rok a výsledky průzkumu Ipsos to potvrzují. Zákazníci se na nás už obracejí a hledají u nás tipy na to, která opatření mají největší efekt. Budeme teď školit všechny naše operátory na call centrech a pobočkách, abychom mohli tyto rady poskytovat co nejlépe,“ potvrzuje Tomáš Kadlec, generální ředitel dodavatele ČEZ Prodej.

Ucelené informace o energetických úsporách pro domácnosti poskytuje nově spuštěný rádce na webu www.setrim.cz. Funguje jako energetický kalkulátor, která umožňuje každé rodině spočítat optimální spotřebu. 

Stránka funguje velmi jednoduše a intuitivně. Lidé zadají, jestli bydlí v domě nebo v bytě, velikost vytápěné plochy a čím topí a hned zjistí přibližnou optimální spotřebu. Web následně doporučí konkrétní opatření i s výškou možné úspory,“ vysvětluje Dagmar Kopačková, ředitelka odborného portálu TZB-info, jehož tým odborníků se na přípravě energetického kalkulátoru podílel.

Energetický rádce řadí opatření podle jejich efektivity, rychlosti implementace, velikosti investice a typu. Snížit spotřebu je možné nejen investicí do technologií s dlouhodobějším efektem, ale také výměnou starých spotřebičů za moderní s úspornou energetickou třídou. Zejména pro letošní zimu pak bude důležitá i změna chování.

„Zdražování je pro nás nejdůležitějším tématem letošního roku a zřejmě bude i nejdůležitějším tématem roku příštího. Naši klienti se na nás obracejí i s dotazy na to, jak nejlépe šetřit energiemi. Podobný portál je něco, co jsme už dlouho potřebovali. Pomůže nám doporučit klientům smysluplná opatření, a naopak se vyhnout těm, která jim k ničemu nebudou,“ uzavírá David Šmejkal, ředitel Poradny při finanční tísni.

zdroj: tisková zpráva

38 Comments on “Jak ušetřit za vytápění a elektřinu? Poradí nový portál”

  1. tak nejak celkem stabilne se spot elektriny drzi nad 500 eury a parkrat jsme jiz lizli 650 eur za MWh, tahle cena se na ucty propise lidem tak za 6-12-18 mesicu, dle toho jestli maj nebo nemaj fixaci, vesmes to bude znamenat cenu treba 16-17 korun za kWh

    a reseni, neni a nebude, proste setrit, a snazit se zajistit si vsi „silou“ nejakou vlastni alternativu

    https://www.youtube.com/watch?v=3aXLeadnpjc&list=PLJpNgLIJ1aMxvf8UMm3fpu6sdfvOj0rqu&index=17

    https://www.youtube.com/watch?v=Jq3ncMjVCag&list=PLJpNgLIJ1aMxvf8UMm3fpu6sdfvOj0rqu&index=18

      1. Ukrajinskou chlapče, ukrajinskou. Asi původem ruskou, ale prodali mi ji soudruzi Ukrajinci. Takže je ideologicky správná, zatímco tady je plný web zrádných proruských zmr*ů, co nabíjení elektromobily z ruského plynu.
        🤣

        Až budeš chtít příště kádrovat, raději to líp promysli.

              1. Doufejme, ze Ukrajina bude brzy svobodna zeme a ze vetsina zapadnich firem premisti sve cinske fabriky na Ukrajinu. Tim se bude financovat obnova Ukrajiny, obnova nezavislosti na Cine a budovani silne Evropy. Ukrajina ma/bude nejlepsi podminky pro modernizaci cele zeme. Pryc od sovetskeho dedictvi.

              2. chtěl jsi říci „zapomněl tak moc makat za tak nízký plat jako votrok“ … no tak na to zapomeň, středověk skončil, kup si robota, třeba čínskýho kuka 😀 😀 nikoli vyKuka 😀

                Je třeba uvažovat v souvislostech:
                číňanů je 1,5 milijardy
                €vropanů je 0,5 milijardy
                severoameričanů je 0,5 milijardy
                afričanů je 1,5 miliardy a stoupá soudluhu 😀 😀

                1. Pred 20-30 lety bylo Cinanu take jako much a meli jsme se take dobre a oni jezdili na kolech, nebo chodili pesky. S cinskym levnym zbozim to je podobne jako s russkym toxickym plynem. Ze zacatku to je prijemny bonus, za malo penez hodne muziky. A casem zjistime, ze si za nase prachy koupili provaz na kterem nas chteji povesit. Proto je u obou (post)komunistickych statu nutne obezretne jednani. U russka lidi s desenim zjistili, kam nas zatahli russky naseptavaci, ze LNG je spatny. To same nas ceka brzy ze strany Cinanu. Proto rychle z Ciny pryc.

                2. Pro Leodendula… Ale s tímhle způsobem globalizace přeci začala čarodějnice Tečrová a to je snad všema měšťákama uznávaná ext pravicová hrdinka (porazit odbory, poslat horníky na pracák, atd) ….
                  Jako diskuse o technice OK, ale jak dojde na politiku, tak je to tady jak na srazu schizofreniků.

                3. Udelala chybu a cely zapadni svet s ni. Nikde neni psano, ze nikdo nesmi jeji myslenku kritizovat. Zijeme v demokracii a pravo kazdeho obcana je podrobit rozhodnuti vladnouci elity kritice a kde uzna za vhodne, usilovat o napravu. Ze je zastancem nejakeho smeru, neznamena, ze vse je nedotknutelne. Proste jeji chyby a chyby minulosti je nutne napravit. Jak jsem psal, ze zacatku to bylo prijemne,. Z Aliex bylo vse levnejsi nez pouhe postovne z cezkeho eshopu. Komu by se to nelibilo, dokud se clovek nepodival pod cinskou perinu, kde uz brousi noze. Bohuzel spousta veci, hlavne elektronickych komponent nelze jinak ziskat, nez z Ciny. Ani evropske eshopy to kolikrat nenabizeji. A to co nabizeji, je stejne dovezeno z Ciny. Proste tato zavislost je uplne stejne nebezpecna jako u russka a energii. Ba dokonce jeste nebezpecnejsi, protoze na rozdil od surovin nikdo jiny na svete dulezite komponenty nevyrabi. Nelze poslat lod pro microcipy do xy zeme a nahradit vypadek. Cina nas ma v urcitych sektorech 100% na haku a hezky zasekle. Schizofrenik je spis ten, kdo pred tim zavira oci.
                  Aliex jen jako priklad. Prumysl je na dodavkach totalne zavisly a tam to je vetsi problem nez ze kutilove nesezenou nejaky cip, nebo jinou tretku.

                4. Čína byla ještě nedávno země chudých zemědělců. Bylo jich hodně ale ničemu neškodili. Já tady mám takový suvenýr z té doby, dřevěný klavírek. Byly tam mosazné šrouby ručně vypilované. Oni neměli ani stroje na výrobu šroubů. Evropa byla v té době průmyslová velmoc. Pod vidinou levné pracovní síly tam v podstatě všechny evropské i americké firmy začaly přemísťovat svoje pobočky. Všechno jsme je naučili a už nás nepotřebují. Karta se obrátila. Čína je dnes průmyslová velmoc a my budeme chudí zemědělci. Začněte mladé učit jak se správně drží motyka.

        1. tady ze by spousta lidi nabijela diky ruzkemu plynu? myslis jako ze jedna zcela bezvyznamna plynova elektrarna v Ceske republice dodava elektrinu „proruských zmr*ů“ elektromobilistu, no to je zajimava myslenkja 😀

          ty jsi v te sve bubline tak extremne mimo ze je vlastne dobre ze jsi tak mimo

            1. Neřekl bych. V tomto okamžiku Němcům nesvítí ani nefouká a opravdu vyrábí 19% elektřiny z plynu. Ale k nám to nejde, protože to teče opačně. ČEZ jim radostně prodává až se dráty žhaví. Ale když Němcům foukne tak rychle zavírá PST transformátory aby nám nekazili cenu.

                1. Zato u vaseho cmoudu je spolehnuti, ze to cmoudi na 100%. Pro nekoho je stabilita to nejdulezitejsi, protoze kazda zmena vyzaduje prizpusobeni a nekdo to jednoduse nezvlada.

            2. jelikos na hranicnim transferu si CR postavila celkem drahe trafacky na prenos elektriny a mozne zasahy do transferu, tak vim, ze pokud by CR chtela svuj trh s elektrinou izolovat, tak to lze udelat

              mezi Nemeckem a Ceskem je aktualni prenosova bilance vesmes na nule

              a ted k tomu jak se elektrina chova, elektrina se v siti chova podle napeti, cim vetsi napeti danej zdroj do site doda, tim je uprednostnovan, takze pokud elektrarna v dane lokalite vyrobi elektrinu, tak dana elektrina doputuje k nejblizsim trafackam a z tech trafacek ke spotrebitelum, a jedina moznost jak tuhle elektrinu prebit, je dodat ze site VN vetsi napeti nez ma zdroj v dane lokalite, je to proste boj preteti a pdopeti v siti, takze ze 100% vim, ze elektrinu kterou doma spotrebovavam je uprednostnena diky napeti z fotovoltaiky kterou mam, a az pokud elektriny dana fotovoltaiky vyrobi malo a dodava tedy mene neapeti, tak je dodana z verejne site, a ze 100% vim ze me elektrinu v takovem pripade doda nejblizsi elektrarna slouzici pro stabilizaci site v danem regionu, a to v mem pripade je hybridni elektrarna spalujici uhelny prach a drevni stepku, elektrina z plynu do mesta kde bydlim dorazi jen v pripade, ze by v Cele Ceske republice byl problem s podpetim v siti a nejvetsim zdrojem elektriny s nejvetsim napetim v siti by se stala plynova elektrarna v Poceradech, ktera v tuhle chvili jede na cca 40-50% sveho vykonu, tedy stezi muze bejt dominantnim zdrojem a stezi muze dodavat elektrinu dal, nez k nejblizsim trafackam

              aneb pletes hrusky s jabkama, to jak se obchoiduji kontrakty na elektrinu a jak se chova elektrina v siti jsou dve rozdilne veci, takze ikdybych si koupil elektrinu primo v Moskve, tak elektrina me z Moskvy samozrejme nemuze dorazit do mestecka v Podkrkonosi

              mimochodem nejdominantnejsi elektrarny v CR ktere tvori zaklad napeti v rozvodne siti jsou Temelin a Dukovany, a ne proto ze maj nejvetsi vykon, ale prot ze CEPS a CEZ tyto elektrarny uprednostnuji aby jako relativne stabilni velke zdroje mohli to napeti v siti udrzovat, aneb centralne se u techto elektraren ridi jake napeti budou do site dodavat a na jake napeti se ostatni elektrarny maji priblizovat

              ten kdo tady nevi z tak lze jsi nejcasteji prave ty runnere, a kdys jsi v uzkych tak rozhazujes to sve diskuzni „Lež.“

            3. aktualne do Nemecka dodava Ceska rozvodna soustava 1,34GW , dodavame aktualne i na Slovenso a a do Rakosuka, a mirny dovoz mame z Polska a to 407MW, vsechno tohle se da ve tvrthodinovych oknech sledovat na elektricity map

              aktualne plyn v CR tvori cca 12% vyrobni kapacity plynu, v Nemecku pak 18,5%

              1. Toky elektřiny mohou být obchodní nebo fyzikální. Z obchodního hlediska jsou všechny nabíječky 100% zelené, mají na to certifikát. Ta moje v garáži taky. Kdybychom brali fyzikální toky tak mám rozhodně kratší dráty do Dukovan než do Počerad. To by musel být hodně pomatený plynový elektron aby zabloudil až sem.

                1. Muj zdroj🌞 je vzdaleny ca. 150 milionu km. A do nejblizsi FVE me vede ca. 10m dlouhy kabel.

  2. Jak ušetřit za vytápění a elektřinu?

    To je naprosto jednoduchý. Izolujte jako o život! Teď koupená izolace bude levnější než nekonečné doplácení za stále zdražující se energii. To samé platí pro investice do vlastních zdrojů energie. Fotovoltaika, větrníky, solární ohřev vody, vodní elektrárny, využívání tepla ze země či vody.

          1. Mam Samsung 2GB Ram a je z 2016. Zatim funguje a na psani na hybrid musi stacit. Android ale nabaluje casem smeti a je cim dal linejsi. Po reinstalaci zase nejakou dobu bezi, ale nechce se mi porad instalovat. I po cisteni pres Avast cleanup tam je porad nejake smeti. Mam Iphone, ale nejsem s nim stastny. Apple logika mi nejak nesedi. Maji to dobre propracovane, ale Android je pouzitelny i po probuzeni, je vic intuitivni.
            Edit. Nejvic me stve, ze se vse otevira v mobilni verzi a musi se rucne prepinat na desktop. Idioti to neumozni to nastavit natrvalo. Miliony lidi to pozaduje a nic.

Napsat komentář