Volvo investuje miliardy nové továrny na elektromobily; bude odlévat velké díly jako Tesla

Volvo chce prostřednictvím své příští generace čistě elektrických vozů nabídnout zákazníkům delší dojezd, rychlejší nabíjení a nižší náklady, přičemž má současně v plánu dosáhnout nových milníků v oblasti automobilové bezpečnosti a udržitelnosti.

Aby mohla svém ambice uskutečnit, rozhodla se v následujících letech investovat do své švédské továrny Torslanda 10 miliard švédských korun, aby ji plně připravila na výrobu příští generace čistě elektrických vozů.

V rámci plánovaných investic chce automobilka v továrně zavést celou řadu nových, udržitelnějších technologií a výrobních procesů. Mezi novinky a vylepšení budou patřit stroje na odlévání velkých hliníkových částí karoserie, nová továrna na montáž akumulátorů a kompletní rekonstrukce lakovny a linek pro finální montáž vozů.

Výše uvedené investice představují další kroky na cestě k naplnění ambice společnosti Volvo Cars stát se do roku 2030 výrobcem výhradně čistě elektrických vozidel a současně odrážejí závazek automobilky i do budoucna dlouhodobě působit ve svém rodném městě Göteborgu.

„Prostřednictvím zmíněných investic děláme důležitý krok směrem k naší plně elektrické budoucnosti a souběžně se připravujeme na příchod ještě vyspělejších a lepších elektrických vozů Volvo,“ uvedl Håkan Samuelsson, generální ředitel automobilky. „Torslanda je naší největší továrnou a jako taková sehraje zásadní roli v naší probíhající transformaci, na jejímž konci se naše společnost stane do roku 2030 výrobcem výhradně čistě elektrických vozů.“

Nejvýznamnější a nejvíce vzrušující změnou realizovanou v rámci tohoto investičního balíčku je zavedení strojů určených k odlévání velkých hliníkových dílů karoserie pro elektrické modely Volvo příští generace. Odlévání velkých dílů přináší celou řadu výhod z hlediska udržitelnosti, nákladů i vlastností vozu a Volvo Cars patří mezi první automobilky, které do tohoto procesu vkládají své investice.

Odlitím hlavních částí struktury podlahy jako jednoho hliníkového dílu dojde ke snížení hmotnosti vozu a zlepšení jeho energetické účinnosti, na což navazuje prodloužení dojezdu elektrického vozu. Toto řešení současně umožňuje konstruktérům automobilky Volvo optimálně využít dostupný prostor v kabině a v zavazadlovém prostoru, čímž dojde ke zvýšení celkové všestranné využitelnosti vozu.

Mezi další výhody odlévání velkých dílů patří zjednodušení celého výrobního procesu. To mimo jiné povede ke snížení nákladů s ohledem na použité materiály a logistiku, přičemž dojde ke zmenšení celkové ekologické stopy zanechané napříč výrobní a dodavatelskou sítí. Součástí rekonstrukce a modernizace lakovny bude instalace nových strojů a zavedení nových procesů, od kterých se očekává další snižování spotřeby energie a produkce emisí v rámci lakovny.

Úkolem nové továrny na montáž akumulátorů bude integrace akumulátorových článků do struktury podlahy vozu. Pokud jde o rekonstrukci montážní dílny, hlavním smyslem je její přizpůsobení potřebám plně elektrických vozů příští generace a novým procesům, jako je například bod prvního spojení karoserie s podlahou vozu.

Rekonstrukce se dotkne i oddělení logistiky, kde dojde k úpravám, které povedou ke zlepšení toku materiálu a optimalizaci dopravy zboží a dílů do továrny. Společnost hodlá investovat také do přidružených částí továrny, což se vztahuje na prostory, kde zaměstnanci tráví přestávky, šatny a kanceláře. Smyslem tohoto kroku je další zlepšení pracovního prostředí pro všechny zaměstnance.

„Dnes je pro náš výrobní závod Torslanda skvělý den, protože ho tímto investičním balíčkem připravíme na budoucnost,“ uvedl Javier Varela, ředitel pro strojírenské a provozní záležitosti ve společnosti Volvo Cars. „Budoucnost naší společnosti se ponese v čistě elektrickém duchu. To vyžaduje celou řadu různých vylepšení naší továrny, protože jen tak můžeme zajistit, že bude Torslanda moct pokračovat ve výrobě prémiových elektromobilů té nejvyšší kvality.“

Továrenský komplex Torslanda má roční výrobní kapacitu 300 000 vozů, přičemž je jedním z nejdéle fungujících výrobních závodů automobilky Volvo Cars. Továrna byla slavnostně otevřena již v roce 1964 švédským králem Gustavem VI. Adolfem a po dlouhou dobu byla největším samostatným výrobním závodem v zemi. V současné době funguje v továrně Torslanda třísměnný provoz a je zde zaměstnáno kolem 6 500 lidí.

zdroj: tisková zpráva

One Comment on “Volvo investuje miliardy nové továrny na elektromobily; bude odlévat velké díly jako Tesla”

  1. Upřímně, plánuje Volvo něco, co už Tesla nemá? Na druhou stranu musím říci, že zavedené automobilky mají know-how v těch oblastech, kde se Tesla pořád učí. Přesné hliníkové odlitky jsou jedna věc, ale pořád je tu ještě dílenské zpracování. Auto jako celek roboty zatím zkompletovat nedokáží, a když jsem viděl snímky polos u Tesly, tak jsem se musel pousmát. Vypadá to, že to koval nějaký Smith ve středověkké kovárně a pomocník přitom dmýchal do dřevěného uhlí. 🙂

Napsat komentář