Volkswagen investuje do poslední generace spalovacích motorů

Koncern Volkswagen vykázal solidní celoroční výsledky za rok 2022, a to navzdory globálním problémům. Provozní zisk před započtením zvláštních položek dosáhl 22,5 mld. euro, o 13 % více než v roce 2021.

Přestože celkový počet dodaných vozů v roce 2022 klesl o 7 % na 8,3 milionu, koncern Volkswagen má i nadále dobrou pozici pro budoucí růst. Provozní marže před započtením zvláštních položek vzrostla v roce 2022 na 8,1 %, což odráží pokračující cenovou disciplínu koncernu a pokrok v oblasti nákladů.

Čistý peněžní tok automobilové divize se snížil na 4,8 mld., což bylo způsobeno nárůstem pracovního kapitálu v důsledku problémů s dodavatelským řetězcem a logistikou, zejména ke konci roku. V průběhu roku 2023 by se tento efekt měl do značné míry obrátit a posílit čistou likviditu automobilové divize.

Díky vysokému počtu objednávek ve výši 1,8 milionu vozů a jedinečnému produktovému portfoliu si skupina udržuje silnou pozici a očekává, že v roce 2023 by se měly postupně zmírňovat problémy v dodavatelském řetězci.

SOUVISEJÍCÍ: Volkswagen rekvalifikuje 22 000 zaměstnanců na elektromobilitu – s pomocí únikových her

Čistá likvidita automobilové divize se na konci roku 2022 zvýšila na 43 miliard eur, k čemuž přispělo IPO společnosti Porsche AG. Celkově plánuje Volkswagen v letech 2023-2027 investovat 180 mld. euro do nejatraktivnějších zdrojů zisku, mezi něž patří zejména baterie, růst přítomnosti v regionu Severní Ameriky, zvyšování konkurenceschopnosti v oblasti digitalizace a produktů v Číně, jakož i další rozvoj špičkového produktového portfolia Skupiny.

Více než dvě třetiny (68 %) investic budou směřovat do budoucích oblastí digitalizace a elektrifikace. V minulém pětiletém plánu to bylo 56 %. Již v roce 2025 má být každé páté celosvětově prodané vozidlo s plně elektrickým pohonem.

Hlavním důvodem nárůstu investic je až 15 miliard eur vyčleněných na výstavbu továren na výrobu článků společností PowerCo, která se zabývá výrobou baterií, a počáteční výdaje na zajištění surovin v rámci realizace strategie výroby baterií. Očekává se, že do roku 2030 bude společnost PowerCo dosahovat ročních tržeb ve výši více než 20 miliard euro. Kromě toho budou probíhat investice do poslední generace spalovacích motorů. Vrcholu investic se očekává v roce 2025, poté budou průběžně klesat.

zdroj: tisková zpráva

48 Comments on “Volkswagen investuje do poslední generace spalovacích motorů”

 1. Co znamená lehká železnice (MHD Tramvaje ) ?
  Narazil jsem na toto v članku o rodíně Koch která utratila miliony dolarů za lobováni proti elektromobilitě a lehké železnici .
  https://readsludge.com/2019/09/17/koch-backed-republicans-want-to-tax-your-electric-car/

  Stejna rodina v soucasnosti investuje
  Koch Industries investuje 252 milionů dolarů do Compass Minerals, aby pomohla společnosti extrahovat lithium z Velkého solného jezera v Utahu. Compass plánuje postavit jednu továrnu, která chemicky extrahuje lithium ze solanky a další, která přemění lithium na chemikálie pro baterie. Očekává se, že po uvedení do provozu v roce 2025 vyrobí 11 000 metrických tun (t) lithiových chemikálií ročně a trojnásobek tohoto množství v plném rozsahu. V červnu Kochova divize separace získala technologii extrakce lithia od Chemionex a spojila ji s vlastními separačními metodami. Compass však plánuje využít technologii těžby od EnergySource Minerals. Koch říká, že za poslední 2 roky vložil téměř 1,9 miliardy dolarů do baterií, skladování energie a solární energie. Samostatně bude dceřiná společnost Koch investovat 30 milionů dolarů do Ioniqa Technologies, holandského recyklátoru polyethylentereftalátu (PET). Ioniqa říká, že používá iontové kapaliny k přeměně barevného PET odpadu, který je obtížné ekonomicky recyklovat, na monomer pro výrobu nového PET. Demonstrační závod společnosti Ioniqa dokáže strávit 10 000 t PET ročně a Koch plánuje pomoci tento proces rozšířit.

  https://cen.acs.org/environment/sustainability/Koch-invests-lithium-extraction-PET/100/i33

  1. To je právě to ,představí něco ,co přijde do prodeje 2025. Něco co už se v Číně v této cenové hladině rok prodává. Nejprve tedy totálně ztratí na největším trhu světa. Poté jim Číňané seberou trhy v Jižní Americe a Asii. A nakonec v roce 2025 Tesla začne rozbíhat Mexiko, kterému už vůbec nebudou moci konkurovat. Mezitím bude i nadále probíhat pozvolná eroze prodejů v Evropě MG4, Ora Cat, BYD, Polestar , levnější TM3 + neustálý nárůst výroby TMY v Berlíně . Může tomu odolávat drahá ID4 nebo totálně předražená ID trojka? Domnívám se že ne , ani když ti dealer sleví 10% stále je to úplně mimo. Nakonec budou muset zlevnit spalováky , aby prodávali vůbec něco. To už bude to poslední.

 2. „Německá armáda je momentálně v horším stavu než před rokem, kdy začala invaze Ruska na Ukrajinu.“
  hxxps://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-nemecka-armada-je-pred-kolapsem-varuje-vyrocni-zprava-40425806

  Takže Rusko mělo nakonec pravdu, že NATO demilitarizuje, a ne že ne. 😀 VW sice vytváří jako že zisk, ale prachy na armádu nejsou. Tihle šašci ani nemůžou pomyslet na jakoukoliv válku s jejich účastí. Mutti Merkel a Lejno to dobře pohřbily. Holt Juncker byl ožrala, ale nebyl blbej. Lejno nepije…
  Poláci by je měli zabrat a zřídit tam polský protektorát. Mají ideální příležitost.

      1. Tak si se nejak netrefil do tematu. Tady jde o choutkach vyvolani rozsahle valky zapadem a ne vybavit Ukrajinu nejakym materialem aby se mohli branit tem separatum a ruzzkym muzikum na dovolene. Zapadni armady byly ostrouhany protoze se vychazelo z toho, ze v Evrope zadna valka diky jadernemu odstrasovani nemuze vypuknout a proto se zamerovali na utlumovani konfliktu v ruznych koutech sveta. Nejake obrovske sklady delostrelecke munice, tisice tanku atd. v zapadnich armadach nebylo. Zato ruzzaci hromadili kopce zbrani prave na utocnou valku v Evrope. ruzzakum se nedalo nikdy verit a to bude naveky. ruzzaky je nutne separovat od zbytku planety. A ruzzke kolaboranty separovat od zbytku populace.

  1. Hlavně v klidu. Vše jde přesně podle plánu. Za 14 dní je konec války. 🙂

   runner42 napsal:20. 9. 2022 (18:42)
   „…Rusko již přislíbilo svým spojencům brzké ukončení konfliktu. Za to nepochybně bude požadovat uznání referend… Do jara je mír, Ukrajina zdevastovaná, okleštěná o nerostné bohatství a v situaci, kdy by pokus o dobytí původních území byl považován za agresi.“

   Jen pro zasazení na osu událostí, to byly časy, kdy se v Chersonu ještě dalo platilo rublem. Prostě mrzeníčko jako s Teslou, ale klidně házej další nesmyslné předpovědi ať se máme v budoucnu čemu smát. 🙂

    1. Tak to je logický, že s tím jarem je už více méně jasný, že to asi nevyjde, takže se k tomu nehlásíš. 😀

     Já mám zakroužkováno teda spíš 8. května, to ale asi protože nejsem v Rusák. 9. května mám zakroužkovaný další výsměch tvým předpovědím, protože upřímně ani na toho 9. května to moc nevypadá. Nepřemýšlel jsi už o nějakém pozdějším termínu?

     1. Ta válka může klidně trvat v „zamrzlé podobě“ ještě hodně dlouho, ale včerejší novinky na seznamu::::Ukrajinská obrana se ocitá v čím dál vážnějších politických, materiálních i personálních problémech. Vyplývá to ze zpráv, které prosakují do západních médií. Server Politico v pondělí konstatoval, že se drolí politická podpora nejdůležitějšího ukrajinského spojence USA a deník The Washington Post upozornil, že na bojišti padli nebo byli zraněni takřka všichni ukrajinští vojáci, kteří měli nějakou zkušenost z boje.

      1. Takové zprávy „prosakují“ už od začátku války z obou stran. Realita je často jinde. Všechno je relativní a to že se něco drolí, dochází, vyčerpává nebo vysychá neznamená, že se to rozdrolilo, došlo, vyčerpalo nebo vyschlo. Média často používají tato slova do nadpisů jako clickbite, protože takový článek je hned čtivější nebo to bývá opravdu jen názor(pocit) jednotlivce (třeba 42).

       Perun to tady má dobře zpracované jak je na tom reálná podpora:

       hxxps://www.youtube.com/watch?v=Qj9HD8MdAFs&t=3628s

       „na bojišti padli nebo byli zraněni takřka všichni ukrajinští vojáci, kteří měli nějakou zkušenost z boje.“

       Tohle je třeba úplně blbost v situaci, kdy možná třetina armády je neustále na linii dotyku a získává tedy zkušenosti z boje navíc válka trvá od 2014 a zkušenost z nějakého boje má možná polovina mužské populace. Oni totiž asi mysleli profesionální vojáky, kteří byli v armádě před invazí.

       1. Ze včerejška:::Floridský guvernér a potenciální republikánský kandidát v příštích prezidentských volbách Ron DeSantis prohlásil, že ochrana Ukrajiny není životně důležitým národním zájmem Spojených států. Válku přitom označil za „územní spor mezi Ukrajinou a Ruskem“.::::Co se týče ztrát a výcviku doporučuji::Drahá ukrajino musíme si promluvit:::Dle mě reálné hodnocení na rozdíl od např. čt, jo, a jak „fungují“sankce jste už doufám pochopil.

        1. ruzzky kolaboranti se v zoufalosti chytaji kazdeho stebla.

        2. Leo:“amerčtí kolaboranti“
         :::washingtonpost.com/world/2023/03/13/ukraine-casualties-pessimism-ammunition-shortage/

        3. Další názor nebo prohlášení politika, který chce získat hlasy. Nevím co bych si z toho měl vzít. Za měsíc může říkat úplný opak aby získal jiné hlasy.

         Nedoporučujte blbosti. Nejdřív si zjistěte co to je ten pan Šafařík zač (proč asi říká to co říká), recenze na jeho kurzy na fórech (i podle známých kteří měli osobně tu „čest“ je to totální PR sračka). Co ale čekat od kluka, kterému je „jen“ 32 a pokud vím nebyl u PČR ani AČR a má jen hromadu kurzů často od podobných „expertů“ z celého světa. Nebo to jen srovnejte s realitou, protože pokud by to bylo ve většině pravda, tak už válka dávno skončila.

         To jak fungují sankce chápu každý den na rozdílu cen ropy brent a ural nebo na aktuálních Ruských tržbách za prodej plynu nebo třeba na sekeře v rozpočtu (34 mld. USD) jen za první dva měsíce. Pokud někdo čekal něco jiného tak sory. Zase se budu opakovat, ale hloupý kdo říkal a hloupější kdo uvěřil.

        4. Venca:Pro USA je rozhodující Čína, Ukrajina je jenom „cvičiště“, a ekonomické oslabení evropy a Ruska je pro ně bonus.Šafařík na té ukrajině na rozdíl od Vás byl, a podobné hodnocení je i např. na tom washingtonpost.Netvrdil jste už vloni v létě jak sankce fungují a rusko do „měsíce zkolabuje“?Zatím to nejvíc odnáší evropa, viz přesuny výroby do ameriky, a „nádherná“ inflace.

        5. To jsem rozhodně netvrdil, že Rusko do měsíce zkolabuje. Je mi líto jestli jste si to tak na základě mých komentářů vydedukoval, ale za to já nemůžu. Argument, že někdo někde byl nebo nebyl pro mě není argument a nevím, kde berete tu jistotu, že jsem nebyl na Ukrajině. 🙂

         Souhlas hlavní je Čína, protože Rusko reálně není hrozba. Evropa je hlavní spojenec USA a hlavní exportní trh pro USA. Oslabení Evropy je pro USA nevýhodné, protože to sníží poptávku a tím jejich export. Sankce USA bez Evropy jsou třeba proti Číně skoro bezzubé, takže USA určitě potřebuje Evropu na své straně.

        6. Pro Venca…,,,,USA potřebuje Evropu na své straně““….A taky ji má – na věčné časy… ALE ANI O MINUTU DÉLE 🤑👎

        7. Venca:Trocha historie(moc jsem nepátral)::::Venca napsal:29. 4. 2022 (7:41)
         Furt ti uniká v čem je problém. Problém je v infrastruktuře a kapacitách přepravy ochotných vozit Ruskou krvavou ropu a plyn.

         Je celá řada bezpáteřních států a režimů, které by hrozně moc rádi koupily všechnu Ruskou ropu se slevou, ale nikdo jim to nedoveze, nikdo jim to nesloží a nikdo jim ty lodě nepojistí.::::::::Ten měsíc jsem dal do uvozovek, a že ty sankce poškozují hlavně evropu, je snad každému jasné.Pokud máte nějaké osobní zkušenosti z bojiště na ukrajině, tak se pochlubte.USA nepotřebuje jednotnou, ekonomicky silnou evropu, která jim bude konkurovat, ale ekonomicky zavislou, ideálně rozdrobenou na menší celky.To není nic osobního proti USA, ale realita velmocenské politiky, bylo, je ,a bude.

        8. Ten problém stále trvá a Rusko není schopné udat všechnu ropu a plyn už vůbec. Nebo proč myslíte, že vyhlásili snížení produkce o 500 mil barelů denně od března?

         Musím ale uznat, že jsem nebyl takový optimista (počítal jsem s klasickým embargem a o cenových stropech se mi v té době ani nesnilo). Podařilo se nám totiž nastolit unikátní situaci, kdy se Ruská ropa dostává na trh (především díky západním společnostem, které na tom vydělávají) a Rusko z toho má mnohem menší příjmy než by mělo (chudší státy kupují o trochu levnější ropu takže jim to taky pomůže). Úplné embargo by ve výsledku bylo pro Rusko výhodnější, protože by to zvedlo i cenu jimi prodávané ropy a nestabilitu ve světě.

         Osobní zkušenosti jsou nepodstatné. Stejně tady každý věří jen tomu čemu chce.

         V době míru a stability bych možná i souhlasil, ale v dnešní době potřebuje USA stabilního silného spojence co bude hrát roli ve světové politice a ne 28 státečků, kteří si hledí jen svého vlastního dvorku. Klidně na to ale můžeme mít odlišné názory. Nejsme v Rusku abychom si museli myslet všichni to samé.

        9. Cenový strop na ropu Urals je vyšší, než byla cena na konci roku 2022 (50-60$), která pořád osciluje přibližně ve stejném cenovém pásmu, přičemž paradoxně po vyhlášeních cenových stropů si v měsíčních průměrech polepšila cca o 10%.

         Kanadská ropa, která byla na začátku války o 20% na ruskou, je nyní pod cenou ruské. To samé platí o americké Coastal, Gulf a dalších – jejich vyšší cena je minulostí a nyní jsou na stejné cenové úrovni.

         Pokles cen je důsledkem rozjíždějící se krize, nikoliv cenových stropů. Pokud si vyneseš do grafu ceny jednotlivých druhů ropy tak zjistíš, že viditelný rozdíl byl v květnu 2022, v létě se to ale začalo srovnávat a dnes je to minulost. Veškeré ropné embargo na ruskou ropu totálně zkrachovalo někdy mezi podzimem a zimou. Únorové přijetí cenových stropů v EU mělo pak mělo NULOVÝ efekt a v grafech ho nejde vidět.

        10. @runner
         Takže embarga a cenové stropy mají nulový efekt jen Urals se ofiko prodává za cca 49(neofiko pod 40) a Brent za 74 zatímco před válkou byl rozdíl většinou jednotky dolarů.
         Tak určitě že na grafu v únoru není vidět, jen dovoz produktů do EU v podstatě přestal existovat. Nic nepiš už prosím. 😀

         hxxps://www.youtube.com/watch?v=hjSmMaHffAY&t=423s

        11. Co znamená, že se prodává neofiko za 40? Za kolik se neofiko prodává WTI?

         WTI byla před válkou za 108, v tuto chvíli je za 66, tedy -39% a pokles o 42$ za barel.
         Urals byla před válkou za 81, v tuto chvíli je za 49, tedy -40% a pokles 32$ za barel.

         Tak nevím, je embargo i na americkou ropu?

        12. @runner
         Ofiko přijde třeba Srí Lanka(jen příklad) jednou za měsíc a řekne jeden tanker za 49 prosím. Neofiko přijde třeba Indie a řekne jeden tanker za 40 každý den po celý měsíc. Ber nebo si z toho udělej třeba jezero, protože dobře víš že tolik nikdo jiný nekoupí a neboj my to nikomu nepovíme.
         Samozřejmě tomu nemusíš věřit jsme svobodná země.

         Neřeš WTI, který je daleko a má na něj vliv milion dalších věcí, ale Brent a nesrovnávej den před válkou, kdy už byli všichni vyklepaní. Nevím taky, kde si taky sebral 108, protože já vidím 24. února 93.

         Tady je třeba pěkný graf kde je to vidět:
         hxxps://www.spglobal.com/commodityinsights/en/market-insights/blogs/oil/091322-fft-g7-price-cap-russia-oil

     2. Ne, proč? To co tam Západ 8 let cpal už shořelo a projevy politické i materiální únavy Západu už nelze zastírat.

      Koneckonců podpora ukrajinských nacistů, pardon správně v newspeaku „selhávajících jednotlivců“, je těžké břímě i pro českou vládu.

      hxxps://www.novinky.cz/clanek/valka-na-ukrajine-ukrajinske-tanky-na-sobe-mely-nemecke-krize-chyba-jednotlivce-priznal-kyjev-40422039

 3. Pěkné PR. Ve skutečnosti dělají vše pro to ,aby elektromobilitu zbrzdili. A ještě prosazují syntetická paliva jako eko. VW nedopadne dobře , už jenom ta naivní manažerská představa , že v roce 2025 bude podíl BEV pouze 20%. Jejich EV jsou každým dnem méně a méně konkurenceschopná. Svojí strategií se fakticky zřekli úspor z rozsahu. Měsíc co měsíc ztrácejí tržní podíl a přesto budou plýtvat energií , penězi a drahocenným časem na nějaké spalovací motory?

  1. Je to tak… Kdyby poslední investice do vývoje prdometů byla okolo roku 2005 a vše se zaměřilo na elektromobilitu, bylo by teď veseleji…
   Ale když se na to podíváš očima vrcholového managementu…. Vždyť jim o nic nejde, nic neriskujou, zodpovědnost nenesou a zlatý padák maj ve smlouvě 😡

    1. leo, aktivisti každého druhu sú NEKOMPATIBILNÍ so spoločnosťou. zápal za svetový mier a všeobecné blaho je nezlučiteľné s ľudskou prirodzenosťou.
     je jednokoľkoeses napíšeš, vždy ostane viditeľná pravda. ono ten židovský vyjednávač ukázalaká je realita, lenže prezident usa (písanéspolu) zžavelil NIE a začalo sa bojovať. pritom ukrajinci nielen že sa nesnažilizískať späť úztemia, ale sa na reálnych hraniciach opevňovali. a jedn z prvých cieľov bola amíckazákladňan100km od odesy a 150km od krymu.
     to neobkecáš, ak ak by si popríklade čapajeva a jehon politrukapeťkunpreplával don, bpobil bielych a postavil konzervatórium aby si moholžrať konzervy.
     to je originálny vtipsovietskej armádyočapajevovi a peťkovi!

Napsat komentář