Vláda dělá další malý krok vpřed pro solární elektrárny

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) předložilo do meziresortního připomínkového řízení návrh novely energetického zákona, která sníží administrativní zátěž zejména zájemcům o malé solární elektrárny.

Na 50 kW se zvyšuje limit, od kterého je potřebná licence pro výrobu elektřiny od Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Vyšší bude také hranice, od kdy je třeba ohlašovat realizaci výrobny stavebnímu úřadu. 

Unie komunitní energetiky vítá návrhy na snížení administrativy, které pomohou rychlejší instalaci fotovoltaiky na střechy, což umožní lidem, obcím či malým firmám jednodušeji vyrábět vlastní čistou elektřinu a snížit účty za energie. 

Zásadní změna energetického zákona, která umožní zakládání energetických společenství
a sdílení lokálně vyrobené čisté elektřiny ale stále chybí. Vlastní výroba energie s lokálními dodávkami může přitom výrazně ulevit účtům domácností i obcí.

SOUVISEJÍCÍ: Solární elektrárny: Česko přeřazuje na vyšší rychlost

“Novela je sice vítaným, ale pouze prvním krokem na cestě ke skutečnému boomu lokálních obnovitelných zdrojů. Ministerstvo průmyslu a obchodu už nemůže dále otálet s návrhem komplexní úpravy komunitní energetiky a sdílení elektřiny v energetických společenstvích. Nutné je také odstranit i další bariéry v oblasti připojování obnovitelných zdrojů do sítě a zavedení součtového měření,” říká David Blažek, koordinátor Unie komunitní energetiky.

Co přesně aktuální novela energetického zákona mění k lepšímu:

  • Pro fotovoltaické elektrárny do 50 kW, což je velikost vhodná například pro menší budovy obcí nebo bytové domy, nebude nově potřeba licence ERÚ na výrobu elektřiny ani měsíční vykazování výkonu. 
  • U výroben do 50 kW (dnes do 20 kW) nebude nutné prokazovat odbornou způsobilost.
  • Pro stavby malých obnovitelných zdrojů do 50 kW (dnes do 20 kW) nebude potřeba územní ani stavební povolení ani ohlášení stavby.

Co novela naopak upravuje špatně a mohlo by rozvoj brzdit:

  • Výrobny do 50 kW budou muset nově splnit požadavky, které vyhláškou stanoví Ministerstvo průmyslu a není jasné, jaké požadavky to budou
  • Úlevy v oblasti stavebního povolování se mají vztahovat jen na výrobny, které “jsou součástí stavby”. To by ale v praxi vylučovalo, aby si vlastník výrobny například pronajímal cizí střechu, na které by instaloval vlastní solární panely, což by velmi komplikovalo například rozvoj komunitní energetiky.

Co stále chybí a je proto potřeba další novela energetického zákona:

  • Funkční definice energetických společenství, aby si lidé, obce či místní firmy mohli společně zajišťovat energetické potřeby.
  • Nastavení zjednodušených povolovacích procesů a přiměřených povinností pro energetická společenství, aby mohla hladce vstupovat na trh s elektřinou.
  • Zakotvení možnosti sdílet elektřinu v rámci společenství a funkční spolupráce
    s distribučními společnostmi.

Meziresortní připomínkové řízení bude trvat jen pět pracovních dnů, do 21. 9. 2022. Následuje schválení vládou a projednání v Poslanecké sněmovně, která ji pravděpodobně projedná ve zrychleném procesu. Po souhlasu Senátu a podpisu prezidenta, nabude novela účinnost hned první den po vyhlášení ve Sbírce zákonů. 

zdroj: tisková zpráva

37 Comments on “Vláda dělá další malý krok vpřed pro solární elektrárny”

  1. @ Dendula a vodováha: vyjádření hodné typického apkového debi.la. Zkus si na zkoušku nechat postavit od fachmanů dvě zdi – jednu, kde budou svislost kontrolovat tou „out-off date“ vodováhou a druhou nechť stavějí podle „IN“ apky. Na konci pokusu můžeš nechat fachmany rovnou tu apkovou zeď rozebrat, ještě malta asi nebude úplně zatvrdlá, jako jsi Ty, skopčáku.

    1. Oproti nejakemu dlazdici se ja nezivim rucni praci. Dum jsem si nechal postavit stavebni firmou s vodovahou a laserovym zamerenim. Ja pouzivam vodovahu tak 1x rocne na pripevneni nejake policky ve sklepe. Letos jsem si chtel poridit krizovy laser, ale pak jsem ho nekoupil, protoze bych ho nevyuzil. A tu policku by asi s tou appkou slo namontovat. Mimochodem, tu nabidku odvolavam, protoze ani nevim kde ta vodovaha muze byt.

  2. Uvěřím, až to uvidím ve Sbírce zákonů.
    Minulý týden to vypadalo přesně opačně z dílny Síkely (STAN). Prolhaný korupčník ze STAN Rakušan básní před volbami nově o elektrárně v každém domě, https://www.novinky.cz/clanek/domaci-stan-chce-elektrarnu-do-kazde-domacnosti-a-obce-40407946 zatímco za ním stojí jeho ministr Síkela, který do toho právě hodil vidle. TO NEVYMYSLÍŠ.
    Kde je slibovaná podpora českého státu k zajištění její energetické bezpečnosti? Jaké zájmy ve skutečností hájí ministerští úředníci? Zájmy českých a evropských občanů to rozhodně nejsou.
    Premiér Fiala bude nadávat lidem na demonstracích proti energetické chudobě, že padli do léčky ruských trolů, ale největšími ruskými troly je právě jeho vláda, jeho ministři a úředníci. Pro rychlý přechod od plynu k elektřině, které máme stále nadbytek, nedělá vláda Fialového hnusu už 9 měsíců nic, naopak ji se svými lidmi sabotuje. Vlastizrádci.

    Čeští legislativci odložili potřebné změny v české legislativě

    MPO spolu s několika poslanci se vyznamenalo! Připravený návrh na zvýšení hranice domácích fotovoltaických elektráren z 10kWp na 40kWp bylo v konečném znění návrhu změny energetického zákona vyřazeno v rámci meziresortního řízení. Jak se stát postará o potřebu elektřiny k vytápění čerpadly?
    Pochvalu čeští energetičtí zákonodárci nezaslouží. Válka na Ukrajině trvá 6 měsíců a představitelé Ministerstva průmyslu a obchodu se chovají v čele s ministrem Sikelou neadekvátním způsobem. Nebyli schopni operativně podpořit změny pro potřebnou změnu vytápění a odklonu od ruského plynu k elektřině – pomocí elektrických tepelných čerpadel. Odklon od dříve státem dotačně hojně podporovaných malých i velkých plynových zdrojů je sice plivnutím do tváře lidí, kteří tuto formu a podporu využili, ale takový je život. Válku na Ukrajině nemohl nikdo předpovídat a je nutné na její nepřímé i přímé důsledky ve všech oblastech nerostného bohatství, techniky, ekonomiky a zemědělství reagovat. Odmítání doporučení zavedení topných hladin pro průmysl i domácnosti je pouze jedním z mnoha řešení. Ale pouze pasivní způsob řešení nestačí.
    Zájem MPO na vytváření nejmenších decentralizovaných zdrojů elektřiny – fotovoltaických výroben ve větším a potřebném počtu není! MPO si velmi dobře uvědomuje, že masivním rozmachem fotovoltaiky přijde stát v brzké době o desítky miliard Kč z dividend holdingové společnosti ČEZ a chce tento výpadek co nejdéle oddálit. To je velkou energetickou i politickou chybou, která podlamuje energetickou bezpečnost České republiky v oblasti elektroenergetiky a plynu. Plyn musíme v průmyslu a nezastupitelných oblastech a odvětvích hospodářství a v základních službách elektroenergetiky pro vytváření podpůrných služeb ponechat s cílem snížit roční spotřebu plynu o 30-40 %, což je reálný výpočet. Bez podpůrných opatření to však nepůjde.
    Lidé dnes chtějí pomoci sami sobě, tedy i státu, a chtěli by vybudovat výkonově větší fotovoltaické výrobny pro svojí energetickou potřebu (TZB). Dnes se ukazuje, že přechod od plynového vytápění k elektrickému, formou tepelných čerpadel, přechodu k městskému provozu elektrovozidel dřívější schválený limit pro nelicencovaný zdroj s instalovaným výkonem 10kW dnes nestačí. Dnes schválený výkon v zimním období není schopen pokrýt zvýšené energetické potřeby pro vytápění elektrickým tepelným čerpadlem, který v zimních 4 měsících průměrné spotřebuje 5-6 MWh. Nastává tedy nutnost výstavby nových a rozšiřování původních zdrojů na instalovaný výkon fotovoltaiky v rozmezí 15-22 kW. Pokud zahrneme i malou městskou elektromobilitu včetně zimního období, navýší se výkon střešní fotovoltaiky s akumulací ke hranici 30kW a současné i zvýšení kapacity baterií v domě na hodnotu cca 20-30 kWh.
    Zrušení účtování u výrobců energie po fázích a zavedení součtového měření spotřeby elektřiny mělo nastat již dávno, a právě i toto řešení dnes významným způsobem zbytečně navyšuje technickou ale i ekonomickou náročnost nejmenších výroben elektřiny. Ptám se tedy: „Kde je slibovaná podpora českého státu k zajištění její energetické bezpečnosti?“ dodává Petr Maule, výkonný ředitel České fotovoltaické asociace. Musíme čekat na změny od roku 2024? „Jaké zájmy ve skutečností hájí ministerští úředníci? Zájmy českých a evropských občanů to rozhodně nejsou“, uzavírá Maule.
    Zdroj: ČFA, AC Heating, MPO

    1. Radovane, zatim je soucasna vlada nejvstricnejsi k OZE. Vsichni pred tim byli zarputili odpurci. Kdo myslite ze v Cezku muze prosadit OZE lepe? Mozna Pirati, ale to by museli vsichni volici dostat rozum. Bohuzel Cechacci jsou nakazeny proti OZE virem a tak vlada nemuze delat rozumne kroky. Prozradte, koho byste videl nejradeji ve Strakovce. Kdo by posunul OZE a Cezko dal?

            1. Ty PST transformátory na hranicích mají sloužit pro ochranu vedení. To chápu, když v Německu foukne tak by se nám dráty mohly rozžhavit. Momentálně k nám teče 1,42 GW. Ale viděl jsem i 2,5 GW a nic se nedělo, cena v Německu i u nás byla blízká nule. Ale někdy vidím cenu v Německu nízkou, u nás vysokou a bylo to zaškrcené jen na 100 MW. To mi nepřipadalo jako ochrana vedení. Radovan má pravdu, někomu se to nehodí.

      1. Kecy prdy běďary tomu říkají děti na základní škole. Já chci činy. Nevidím je. 9 měsíců mlaskání u vládního koryta a 9 měsíců keců. V březnu profesorkej kecy o nepřijatelnosti zastropování a hanění států, které to už udělaly, v září ten samej profesorskej taky stropuje. Internet je sviňa. Pamatuje si. Vše se dá dohledat. To není o prosazování OZE, to je o neházení klacků pod nohy a neblokování. OZE může v Čezku posunout jen ČEZ. Ten tu fakticky vládne.

  3. off

    na tej streche sú panely položené ako stan.
    je to aby voda stiekla,
    je ich veľa tak na orientácii nezáleží,
    chcú viac pred a popoludní,
    pýtam sa blbo,

    a koľko percent z maxima majú panely orientované horizontálne a vertikálne ?
    ďakujem tým ktorí porozumely a odpovedia k veci.

    1. Určitě to není ,,aby voda stiekla“, z toho malého sklonu ani sníh nesjede (nevadí,střecha je pochůzná, dají se ometat). Na fotce je jih podle stínu vlevo, panely mají východo-západní náklon. Přidá to výkon ráno a večer (trochu ubere okolo poledne). A samozřejmě se na střechu vejde více panelů. Podle mě je to ideální uspořádání, kromě zimy, kdy je naopak nevýhodné. Proto je důležitá fotovoltaika i na jižních fasádách.

        1. Co přesně lítá nevím, jen že lítá motor i bezmotor. Vím o tom houby, jen co říkal u grilování, že skončil v srpnu, protože nemají nějaký kus ruský elektroniky od Amgstreamu, ale asi pletu i ten název, ani nevím jaký a k čemu, jen si ještě pamatuju, že to je nějak speciálně stíněný nebo co.

          1. Pak jste si taky přečetl co firma děla – retrofit cccp elektroniky. No tak si kolega koupi nový model;) a mozna novější letadlo (pokud má z 90 tak už má naléháno dost (pravda životnost bývá až 50 let) ale pravé elektronika v letectví se za posledních par desetiletí dost posunula

            1. Jo já mu to vyřídím, že místo švába za pade si má koupit novou avioniku za půl míče, určitě bude z tvojí rady nadšený.

              Jaká je životnost letadel pro amatérské létání nikdo neví, co se vyrobilo v šedesátých letech pořád léta, čas od času se natáhnou nová táhla, repas motoru…

                1. Dedeckuv gyroskop si nechte radeji na pamatku. V dnesni dobe existuje na vsechno appka s poradnym smartphone. Na play store je hned nekolik aplikaci, ktere ve spojeni se senzory nahradi spoustu pristroju. Akorat je potreba aby smartphone mel zabudovany gyroscope, kompas, accelerometer a podobne senzory. A avionika je zadara. Zkusil jsem umely horizont a funguje dobre. Nechce nekdo koupit moji vodovahu? S appkou ji uz nepotrebuju🤣

      1. Vas komsomolsky kamarad je v te nejlepsi spolecnosti spolu s ruzzkou armadou a aeroflotem. Oni take maji vypadky v ND a take letaji v rezimu motor a bezmotor.
        A bude hur, uz se mezi sebou mydli dalsi dve postsovetske republiky a pritom jsou predstavitele obou statu na bezpecnostni konferenci nekde v jine postsovetske dire. Mozna ze se na te konferenci vsichni vzajeme postrili a bude klid na celem svete.

    1. U 12kW to bude asi 3 fazovy menic. Moderni menice maji zabudovanou funkci zero delivery nebo nejak podobne. Je nutne mit smart meter ktery pres RS485 a modbus hlasi prutok elektromerem. Maji to i male menice. Existuji ruzne Wattroutery ktere spinaji zatez, ale spinaci frekvence musi byt mensi nez 0,1Hz, kvuli flikru. Existuje jeste neco jineho? Tema me zajima. Jak to souvisi s 12+kW menicem?

Napsat komentář