Vláda chce schválit přerozdělení 182 mld. Kč z EU, návrh má zasadní nedostatky

Vláda se tento týden chystá schválit návrh Národního plánu obnovy, který má předurčit alokaci 182 miliard korun z mimořádného fondu obnovy EU. 

Tyto peníze mají směřovat na pomoc ekonomikám po koronavirové pandemii. Příprava dokumentu, kterou koordinuje Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), má však zásadní nedostatky, a to zejména v investicích do inovací a energetiky.

Evropské peníze mají zamířit do celkem šesti oblastí – digitalizace, cirkulární ekonomiky, krajiny, energetiky, energetických úspor a šetrných budov, dopravy a daňových opatřeních. U zásadních oblastí, které se týkají právě investic do snižování české závislosti na spalování fosilních paliv a lepší ochrany krajiny, však chybí podrobnosti, jak chce vláda prostředky z EU využít.

Vláda by proto měla podle Svazu moderní energetiky v následujících měsících zahájit debatu s profesními svazy i akademickou sférou a strategii obnovy zásadním způsobem přepracovat.

Česká republika si zaslouží kvalitní restart ekonomiky, a to díky investicím do inovací, udržitelnosti a dobré budoucnosti nás všech. Svaz moderní energetiky chce proto otevřít debatu o navrhovaných změnách a správném přístupu k tvorbě strategie.

„Vítáme úmysl ministerstva průmyslu a obchodu využít prostředky na podporu nových obnovitelných zdrojů energie. Bohužel z návrhu není jasný rámec prostředků na rozvoj obnovitelných zdrojů z připravovaného Modernizačního fondu, Fondu spravedlivé transformace (JTF) a nových operačních programů. Díky tomu nelze vyhodnotit, zda je navrhovaná částka cca. 4 miliardy korun odpovídající k dosažení potřebné míry dekarbonizace české energetiky,“ uvedl Martin Sedlák, programový ředitel Svazu moderní energetiky a doplnil:

„Například mezi prioritní oblasti, kam by měla směřovat pozornost vlády, musí patřit 300 tisíc českých domácností, které jsou závislé na spalování uhlí. Přitom právě prostředky na kvalitní renovace jejich obydlí v kombinaci s instalacemi obnovitelných zdrojů tuto závislost odstraní. Díky čistšímu ovzduší v daných místech se zvýší kvalita jejich života.“

Připomínky k návrhu Národního plánu obnovy pro oblast energetiky:

Je zapotřebí doplnit, jakou formou se budou evropské peníze přerozdělovat. Ověřeným a velmi efektivním mechanismem jsou aukce nových obnovitelných zdrojů, a to včetně nových solárních parků na brownfieldech, vodních plochách nebo agrovoltaiky.
Obecně schází téma zeleného vodíku, od kterého se očekává, že se stane klíčovým nástrojem pro dekarbonizaci evropského průmyslu.

Lze uvažovat o podpoře rozvoje akumulace, a to ve formě vytvoření příležitostí pro vybudování továrny na baterie, které by pomohly zachovat automobilový průmysl v ČR či realizaci pilotních projektů systémů Power-to-X ve vazbě k cílům v Národním akčním plánu pro chytré sítě.

Návrh vylučuje využití finančních nástrojů pro rekonstrukce státních budov. Přitom například efektivním řešením je využití metody EPC (energetické úspory se zárukou), kdy jsou úspory spláceny z garantovaných úspor. Kombinací finančních nástrojů a investiční podpory by došlo k ekonomickému zefektivnění úspor energie ve státních budovách.

Nelze připomínkovat oblast Renovace budov a ochrana ovzduší z důvodů absence podkladů a záměrů na financování. Přesto Svaz doporučuje zaměřit se na efektivní řešení budování zelených střech a renovace vnitrobloků, které pomohou v lokalitě odstraňovat tepelné ostrovy a zvyšovat kvalitu ovzduší a rozvoj energetických společenství v rámci posilování boje proti energetické chudobě.

Zároveň by měl být zachován program Nová zelená úsporám s alespoň dvojnásobnou alokací prostředků, včetně podpory samovýroby energie na rodinných a bytových domech. Velkou podporou by pak byla změna legislativy odstraňující znevýhodněné výkupní ceny z malých fotovoltaik zejména na střechách s místní spotřebou výrobce.

K dalším slabým místům vládní strategie patří nevyužití potenciálu digitalizace pro zlepšení kvality ovzduší, materiálových toků nebo modernizace zemědělství. Kapitoly týkající se adaptace na změnu klimatu jsou zcela bez podkladů, takže je nelze komentovat.

Svaz moderní energetiky v rámci spolupráce s dalšími firmami a organizacemi spojenými v projektu Změna k lepšímu bude usilovat o otevření expertní debaty k možnostem restartu české ekonomiky, tak abychom vyšli ze současné krize způsobené pandemií koronaviru odolnější a mohli efektivně čelit podstatným problémům spojeným se změnou klimatu.

tisková zpráva

17 Comments on “Vláda chce schválit přerozdělení 182 mld. Kč z EU, návrh má zasadní nedostatky”

  1. Jsem zemědělec který hospodaří na 3 hektarech. Nemám
    Jsem zemědělec který hospodaří na 3 hektarech. Nemám šanci si vydělat na stroje. Po sklizni pšenice mi zůstane zisk bez dotace cca 10tis Kc. Takze to je prace pouze pro radost. V tomto je male zemědělství nemožné provozovat. A po dotacích mám 25 tis. Takže pokud vezmu že zaplatím sociální a zdravotní jako zemědělec tak jsem 29 tis v minusu. To by musely být výkupní ceny úplně jiné.

        1. Co na to říct, máte pravdu. Vláda nemá jiné peníze než
          Co na to říct, máte pravdu. Vláda nemá jiné peníze než peníze daňových poplatníků.

          Češi budou platit německý komunistický experiment jménem EU – komunismus v. 2.0, přitom sami již ochutnali verzi 1.0 a nejsou schopni se poučit. Však zdejší osazenstvo hlasitě tleská dotacím, tak co vlastně od čekáme. Že tady někdo řekne, ne dotace nejsou, že někdo někomu neco dá, ale že někdo něco přerozdělí. A přerozdělit, je někomu ukrást a jinému dát. Kdyby to nekradli, pak by se jednalo o dobrovolnou sbírku. A nemám pocit, že by daňový úřad obcházel poplatníky a zdvořile žádal, zda by přispěli.

              1. Pokud ma stat zajem urcit smer v nejakem useku spolecnosti,
                Pokud ma stat zajem urcit smer v nejakem useku spolecnosti, muze pouzit metody zakazu nebo pobidky. Chce li zvysit porodnost, muze poskytnout porodne. Chce li posilit stavebnictvi, muze poskytnout pujcky, dotace nebo ulevy stavebnim firmam. A stejne tak muze urcit podle potreby jakykoliv smer. Nejdulezitejsi jsou dotace zemedelcum, protoze by bez dotaci zemedelci nebyli schopni celit importum z tretich zemi a tim by se cele zemedelstvi zhroutilo.
                Vy mate takove divne radikalni mysleni, ze byste byl schopen v ramci vasich omezenych predstav ucinit jakykoliv destrukcni cin, jen abyste si dokazal, ze stojite za svym presvedcenim. Svet je trochu jiny, nez vase omezenost vam rika.

                1. Jenže ono to tak nefunguje. Na ty dotace musí stát sebrat
                  Jenže ono to tak nefunguje. Na ty dotace musí stát sebrat peníze lidem. Malému pekaři sebere peníze, ty pošle do Bruselu a z Bruselu Babiš čerpá dotace na novou linku na pečení chleba. Malý pekař na dotace nedosáhne a ve výsledku svými vyššími daněmi podporuje konkurenci.
                  Porodné má efekt akorát pro nízkopříjmové, pro středně přímové jsou naopak výhodné nižší daně, aby jim zbylo více peněz a mohli si tak pořídit více dětí.
                  Před vstupem do EU nedostávali zemědělci dotace a také zemědělství fungovalo. Pravda bez dotací by část zemědělců zkrachovala a ty by nahradil import ze třetích zemí. Nicméně současná praxe je, že v Evropě a USA jsou zemědělské dotace a nadprodukce se za levno vyveze do třetích zemí. Dotované levné ceně vývozu nejsou schopni farmáři ve třetích zemích konkurovat a krachují.
                  Prostě nejefektivnější je stát, který zajišťuje obranu, vymahatelnost práva a základní školství, daně jsou malé, tak jak tomu bylo před 100 lety. Vše ostatní je na komerčním principu.

                2. To, ze v Cesku dotace vykrade nejaky Slovak, je problem
                  To, ze v Cesku dotace vykrade nejaky Slovak, je problem ceskeho naroda. V jinych statech EU takove kauzy typu Babis, ROP Severozapad, Stoka atd. nejsou bezne. Ze cesky narod ma po 40 letech oblbovani jeste 30% dementu, kteri voli babis-zeman, to je problem narodni identity a ne dotacnich principu EU.

                3. Zrovna v zemědělství to je docela nešťastné. Podporujeme
                  Zrovna v zemědělství to je docela nešťastné. Podporujeme „zemědělce“, kteří si pronajmou pole a hospodaří jako „ne-dobrý hospodář“.

                  Udusaná hlína, bez hluboké orby, orba do svahu, bez strouh … pak příjde větší deštíček a kvalitní půda je v prd…. moři. V tom lepším případě. V tom horším máte dům pod tímto polem a půl pole v něm. Zemědělec vám nic nedá, protože zásah vyšší moci. On nic. Sice se ani nepokusil cokoliv udělat, ale vyšší moc…

                  Krásný případ jsou hraboši. Velká pole, bez mezí, bez predátorů. Samozřejmě, že se přemnoží. Tak to bylo vždy a u všech tvorů. No nic, natočíme pár reportáží do Novy, jak je nám špatně, rozsypeme jed a vytrávíme i ten otrlejší zbytek. Pak lidé dejte, protože byl špatný rok.

                  Vážně toto chceme podporovat? V dobách blahobytu platit zemědělcům, aby cíleně svou neschopností zničili půdu v naší republice? A co až bude hůře, pak si vypěstujeme brambory v jílu, kukuřici v písku… To raději ať to neschopní zabalí a „sračky“ nakoupíme z venku.

                  Pokud dotace do zemědělství, tak pouze takového, které hospodaří udržitelným způsobem a nejlépe BIO. Až (pokud) bude hůře, může se přistoupit k intenzivnímu zemědělství. V tu chvíli pak na stále kvalitní hlíně vypěstujete stejně více, než na jílu.

                4. Jakmile se rozhodne, že dotace dostane jenom BIO
                  Jakmile se rozhodne, že dotace dostane jenom BIO zemědělství, tak první, kdo bude certifikované bude AF, i kdyby měli hnojit jen v noci

                5. Současné plodiny (pšenice, kukuřice) mají 4x vyšší
                  Současné plodiny (pšenice, kukuřice) mají 4x vyšší výnos než v minulosti. Nicméně to co odvezete z pole, tam také musíte dodat, takže už nestačí jen střídat plodiny pro zelené hnojení, ale na pole se musí navézt velké množství hnojiva – hlavně dusík a draslík.
                  Udusaná hlína je hlavně díky velkým těžkým strojům, takže nastane i při bio zemědělství, podobně mělká orba.
                  Remízky by byly fajn, to jo.

                6. Dotace zemědělcům jsou mimo jiné proto, že ostatní mají
                  Dotace zemědělcům jsou mimo jiné proto, že ostatní mají dotace zemědělcům.

                  Svět je jiný, což neznamená, že to je správně.

Napsat komentář