EU nám dává nové klimatické cíle i peníze k jejich dosažení

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen oznámila ve středu 16. 9. navýšení klimatických ambicí. Namísto 40% snížení emisí skleníkových plynů se EU zaváže ke snížení o 55 % do roku 2030 ve srovnání s rokem 1990.

Zvýšení klimatických cílů EU bude pro ČR znamenat mimo jiné nutné přehodnocení plánů v oblasti energetiky a navýšení cílů v oblasti výroby energie z obnovitelných zdrojů.
foto: maxmann, licence Pixabay

Autorka: Laura Otýpková, Frank Bold

Nový cíl týkající se snižování emisí skleníkových plynů přišel v pravý čas – ČR má právě nyní možnost čerpat velké množství finančních prostředků z EU na podporu obnovitelných zdrojů.

Projekty podpoří prostředky z nových fondů

Významným finančním nástrojem pro transformaci energetiky je Modernizační fond, do kterého proudí příjmy z prodeje emisních povolenek. Během let 2021-2030 z něj bude možné vyčerpat až 150 miliard Kč v devíti různých programech, mezi které patří například nové zdroje v energetice nebo komunitní energetika.

Podrobná pravidla pro čerpání v současnosti připravuje Ministerstvo životního prostředí a měla by být ve vládě schválena do konce října. První projekty by se mohly ucházet o podporu již v příštím roce.

Z evropské směrnice vyplývá, že projekty podpořené z Modernizačního fondu musí být v souladu s cíli Pařížské dohody a měly by tedy vést k podstatnému snižování emisí skleníkových plynů.

Ve světle nových klimatických závazků EU by tak Ministerstvo životního prostředí při přípravě pravidel pro Modernizační fond mělo klást důraz na to, jak který projekt pomůže nových klimatických cílů dosáhnout.

Dalším významným zdrojem finančních prostředků na transformaci energetiky je Fond spravedlivé transformace, který je rovněž v gesci Ministerstva životního prostředí. Tento fond je zaměřen na projekty v regionech zasažených těžbou uhlí.

Celkem by v něm mělo být k dispozici zhruba 75 miliard. Kč. Jejich čerpání ale očekáváme až po roce 2022, protože nejprve musí být zpracovány územní plány spravedlivé transformace.

Prostředky pro podporu výroby energie z obnovitelných zdrojů lze čerpat také z Inovačního fondu, kde spolu soutěží projekty z celé EU. Podpora obnovitelných zdrojů energie bude možná také z Fondu obnovy, který připravila EU v reakci na krizi spojenou s pandemií koronaviru. Tento fond má sloužit k zelenému restartu ekonomiky.

Zelená dohoda pro Evropu

Přísnější klimatický cíl je součástí širší strategie s názvem Zelená dohoda pro Evropu. Cílem této strategie je zajistit udržitelnost hospodářství EU a také pomoci dosažení uhlíkové neutrality v roce 2050.

Jaké konkrétní závazky ke snížení emisí skleníkových plynů z něj budou vyplývat pro jednotlivé státy, zatím není jasné. K jejich dosažení má ale ČR k dispozici velkou finanční podporu EU.

Frank Bold

24 komentářů u “EU nám dává nové klimatické cíle i peníze k jejich dosažení”

 1. tuná – diskusia – vidno ako tzv ekológov bruselská komisia
  tuná – diskusia – vidno ako tzv ekológov bruselská komisia utiahne „na varenej nudli“!!!
  DÁ PENIAZE
  natlačia nekryté a čo sa stane? kto si ukladal na dôchodok, aby rýchlo všetko vybral a utratil, kým majú aku takú hodnotu!
  a toto nie je prvé riešenie, ktoré s nadšením ekológovia vítajú, aj emisie reálne neklesajú, dokonca sa zvyšujú, limity nelimity! iba prinášajú viac kurvítok ako pred pätnásť rokmi.

   1. zasa komentár od veci – prekladať nebolo potrebné.
    vás

    zasa komentár od veci – prekladať nebolo potrebné.
    vás nefrustruje to, čo robí komisia v rozpore s vlastnými predpismi?
    ak si amíci tlačia doláre, prosím, tu sa to týka ľudí iba okrajovo.
    ak brusel/komisia natlačí (teda vraj napožičiava) neskutočné množstvá peňazí, čo sa stane?
    možná si neodkladáte na starobu, možná plánujete/máte nekde statok, kde prežijete s vastným samozásobením.
    ale už som videl, ako sk vláda od večera do rána znehodnotila úspory. ja som mal málo rokov, ale to zasiahlo dôchodcov.
    dnes sa ma to týka a pretože nemienim zomrieť teraz,ale o pätnásť, dvadsať rokov, čo ostane z tých peňazí čo som si odložil.ak vás také niečo nefrustruje, ste citovo plochý. to je diagnóza. takému človeku je všetko jedno, necíti žiaľ, zlobu, …

        1. Jsi na kapačách a sereš pod sebe.
         Jsi na kapačách a sereš pod sebe.

   1. No jo, při výrobě uranového paliva opravdu je opravdu
    No jo, při výrobě uranového paliva opravdu je opravdu energetická náročnost a potažmo emise CO2 poměrně nízké, ale toto palivo je špinavé jinak a ekologická zátěž je jiná, ale zato enormní.
    1) Stálá i dočasná úložiště odpadu jsou velmi problematická, došlo už k několika vážným zamořením a některá jsou velmi riziková (nadzemní úložiště často v kulkurní a zemědělsky využívané krajině – USA, Francie).
    2) Závody na zpracování suroviny jsou neustále zdrojem dalších větších nebo menších úniků. Nedá se tomu úplně vyhnout, podobně jako v petrochemickém a chemickém průmyslu
    3) Stávají se i rozsáhlé havávie tamtéž z důvodu nedostatečných kompetencí a trestuhodného snižování nákladů.
    4) Samotné JE se občas vymknou a k nějaké vážné havárii také dojde. Jsou to sice jednotlivé případy, ale o to větší dopad jak ekonomický, tak i ekologický mají.
    Ve všech případech je odstranění následků havárie velmi náročné a někdy, v blízkém časovém horizontu několika let nemožné. Někdy je to nemožné po stovky let.
    Vemte si cenu za Černobyl. Za ty peníze by měli při dnešních cenách na Ukrajině FVE i na každém holubníku a s baterkama. Přitom odstraněnní zamoření a dekompozice reaktoru je pořád, i po 35 letech, někde na začátku. Přitom se toho mezitím už dost rozpadlo.

 2. přeložím: nové nařízení zvládnou jen korporace=
  přeložím: nové nařízení zvládnou jen korporace= likvidace menších výrobců= silnější korporátní fašismus (skoro všichni budou závislí na zaměstnavateli= jen korporace) a emise i tak vzrostou, protože o ty vůbec nejde, což už děje i tak desetiletí i přes všechna nařízení, navíc CO2 zazeleňuje planetu, což korporace také samo nechtějí, když ji už sto let řádně likvidují 🙂

  takže jaktože vidím jen stávky hlupců proti obyčejným lidem a ne proti korporacím? protože ty „stávky“ korporace platí, viz ER, které financuje i Soros, loutka Rockefellera, abychom si mysleli, že za to můžeme my, prostí lidé 🙂

 3. Není to tak dávno co německá vláda šoupla miliardovou
  Není to tak dávno co německá vláda šoupla miliardovou dotaci VW, BMW a Mercedesu na ekologičtější auta a výsledkem bylo úplný nic. Teda kromě toho že VW je využil na podvodnej softwer a vznikl z toho Dízlgejt. :)))) Jak to dopadne tentokrát? Milijardiček máme přece dost.

Napsat komentář