Vídeňská cyklistika má za sebou rekordní rok

Na vídeňských cyklostezkách a dopravních uzlech jsou instalována zařízení pro sčítání cyklistů. Rok 2014 zaznamenaly snímače rekord a významný přírůstek cyklistů. Na tzv. Opernringu tedy kolem Státní opery projelo 1 506 117 lidí. Ve srovnání s rokem 2013 se jednalo o 24% nárůst, v pracovních dnech to bylo dokonce 28%.

Vývoj cyklistiky ve Vídni ve třech oblastech ve srovnání let 2010 a 2014. Narůst je zřejmý.
foto: Kontaktní kancelář města Vídně

„Nárůst počtu cyklistů je velmi potěšující, naše úsilí z dřívějších let se zhodnocuje: Vídeňané objevují kolo jako dopravní prostředek. Město to velmi vítá. Více cyklo-dopravy znamená méně zplodin, méně dopravních zácp a více radosti z pohybu.“ uvádí vídeňská náměstkyně primátora Maria Vassilakou.

Oblast vídeňského „Karláku“ a ulice Operngasse, tedy největšího dopravního a přestupního uzlu v srdci města je velmi frekventovaná. V roce 2014 zde projelo kolem sčítacího automatu, který ukazuje aktuální stav v reálném čase 1 121 962 cyklistů.

Výroční zpráva Agentury mobility uvádí, že 72% cyklistů míní, že se podmínky pro jízdu na kole ve městě znovu zlepšily. Pověřenec pro cyklo-dopravu Martin Blum říká: „Ukazuje se, že rozvoj infrastruktury a opatření posilující uvědomění o výhodách jízdy na kole působí. V budoucích letech nadále plánujeme rozšiřovat a zlepšovat podmínky pro cyklisty a chodce.“

Rekordním měsícem roku 2014 byl červen. Průměrná namířená čísla v pracovní dny čítala až 7 395 lidí na ulici Ringstraße, 5 757 na Operngasse a 2 683 na Neubaugürtelu. Naprostým vítězem se stala ale středa 21. května, kdy na vídeňském „Ringu“ projelo 9 346 kol a na „Karláku“ 7 128 cyklistů.

Počasí jízdě na kole v roce 2014 přálo. Pršelo a sněžilo jen 139 dní a mrzlo dokonce jen 10 dnů.

tisková zpráva

One Comment on “Vídeňská cyklistika má za sebou rekordní rok”

  1. O prázdninách jsme ve
    O prázdninách jsme ve Vídni byli. Ta infrastruktura pro cyklisty z hlediska zapojení do běžné pouliční dopravy je tam fantastická. Včetně veřejných půjčoven kol a elektrokol ve formě stojanů s ovládáním mobilem nebo na předplacenou kartu na náměstích a nárožích. A na kole tam skutečně jezdí kde kdo od dětí po velmi pokročilé seniory, od studentů přes dělníky po byznysmeny a úředníky.

Napsat komentář