Venturi zkouší elektromobil pro cestu na jižní pól

Monacká společnost Venturi Automobiles zkouší nový elektromobil Venturi Antarctica. Je určen pro vědce, k cestám po čtvrtém největším kontinentu světa.

Nový koncept arktického elektrického vozidla Venturi Antarctica
foto: Venturi Automobiles

Monacká automobilka Venturi je proslulá svými neortodoxními vozidly. Závodí ve Formuli E nebo spolupracuje na vývoji Buckeye Bullet, nejrychlejším elektromobilu světa s výkonem 3000 koní. A v minulosti ukázala také elektrický kočár Venturi Eclectic.

Nový prototyp elektromobilu Venturi Antarctica je především vědecké vozidlo určené do nelítostných klimatických podmínek Antarktidy. Dokáže jet max. rychlostí 15 km/h na sněžných pásech a 45 km/h na kolech.

Vědcům umožní dostat se na místo sběru vzorků bez rizika kontaminace. Ta je při výzkumu obrovským nebezpečím. Vědci dnes proto raději zkoumají Antarktidu „po svých“, přičemž dokážou urazit max. 8 až 10 km. S Venturi Antarctica se vzdálenost několikanásobně zvýší.

Hlavní výhodou arktického elektromobilu je, že neznečišťuje vodu, zemi ani vzduch. Rozměry jsou 3 metry délky, 2,3 metry šířky a 1,8 metru výšky. Baterie má kapacitu 23 kWh. Vozítko je vybaveno dvěma elektromotory a pohonem pro osm kol.

auto elektromobil Venturi Antarctica

foto: Venturi Automobiles

V současné době testují experti vozítko na svazích Jižních Alp, někdy se sklonem až 40 ° a teplotách hluboko pod bodem mrazu. Jezdítko se mimo jiné dokáže otočit „na pětníku“ o 360 °. Ovládá se joystickem. Ujede až 20 km při konstatních rychlosti 20 km/h, což byl požadavek zadaných Francouzským polárním instituem.

Testují se samozřejmě i možnosti dobíjení při velmi nízkých teplotách. Než však bude stroj odeslán do Antarktidy, musí být funkční a dobíjitelný i při teplotách pod -40 °C.

auto elektromobil Venturi Antarctica

foto: Venturi Automobiles
Venturi Automobiles

3 Comments on “Venturi zkouší elektromobil pro cestu na jižní pól”

Napsat komentář