V Pardubicích vyroste továrna na výrobu elektrolytů pro li-ion baterie

Japonská společnost Central Glass bude v Pardubicích vyrábět elektrolyt do li-ion baterií pro elektromobily. Ročně ho vyrobí až 20 000 tun.

Generální ředitel společnosti Central Glass Central Glass Hiroshi Honjo a šéf společnosti Synthesia, v jejímž areálu bude nová japonská továrna sídlit, podepisují dohodu.
foto: Magistrát města Pardubic

Pro Central Glass jde o prvotní vstup na český a evropský trh. Elektrolytem vyráběným v Pardubicích chce zásobovat evropský trh s elektromobily, který je po Číně druhý největší.

Očekává se, že letos se jen v Evropě prodá na 100 000 čistých elektromobilů a celkově přes čtvrt milionu aut do zásuvky. Minulý rok to bylo 221 000.

Central Glass jinak v Japonsku, Jižní Koreji a Číně vyrábí chemikálie a skla. Do oboru elektromobility vstoupil před třemi lety, zkoumá mimo jiné i lithium-vzduchové baterie.

Česko se pomalu, ale jistě stává z hlediska výroby elektromobilů, resp. zejména baterií, velmi zajímavou zemí. Na Cínovci jsou největší ložiska lithia v Evropě a připravuje se jejich těžba. Dalším těžařem může být také RSJ.

7 Comments on “V Pardubicích vyroste továrna na výrobu elektrolytů pro li-ion baterie”

 1. Musíme doufat že stát si v těžbě na Cínovci nepodsekne
  Musíme doufat že stát si v těžbě na Cínovci nepodsekne možnosti, tak jako si je podsekává u uhlí a jiných surovin. Jsme snad jediný stát v Evropě kde nemá stát nadpoloviční podíl na zisku z těžby nerostných surovin. Státní kasa tak přichází každý rok o stovky miliard korun které z 90% končí v zahraničí nebo u oligarchů, aby následně stát ještě platil škody které napáchá nejen těžba, ale i následné hrozby u konce těžby kdy firmy a oligarchové hrozí propouštěním tisíců zaměstnanců těch tažebních společností.

  Stát by měl vlastnit a mít zisky na úrovni minimálně 51% ze všech nerostných surovin na jeho území.

 2. Do p®dele, zase nějaká další blbá výroba komponent s
  Do p®dele, zase nějaká další blbá výroba komponent s nulovou přidanou hodnotou. Necháme si republiku zasí®at všemi možnými špinavými provozy, lithiovými doly, zemědělskou půdu zabírajícími sklady … Produkovat přitom budeme za hubičku blbé komponenty a vydělávat na nás bude vždy nějaký cizinec. Jestli by nám nakonec jako domorodcům za to neměli platit zrcátky a korálky? Kdy se dočtu, že český podnikatel otevřel hi-tech továrnu a komponenty dováží z Německa, Číny a USA?

   1. To není o nějaké „bratrské pomoci“ v 68. roce, skoro
    To není o nějaké „bratrské pomoci“ v 68. roce, skoro třicet let už tu vládne kapitalismus, toto je daň za neschopnost politiků. Je jedno jestli rudých, modrých, oranžových či žlutých a jejich ochota podporovat výrobny komponent a ne celků.

Napsat komentář