V Norsku jezdí už 150 000 aut do zásuvky

Podíl prodejů aut do zásuvky v Norsku pravidelně dosahuje jedné třetiny. Není tedy divu, že v téhle zemi bohatnoucí na ropě a zemním plynu už jezdí přes 150 000 elektrických aut, která lze nabíjet.

Norové oslavují prvních 100 000 elektromobilů na svých silnicích. Ročně jim to ušetří spoustu škodlivých emisí, kterými by se jinak museli ve městech dusit.
foto: elbil.no

Z více než 150 000 aut do zásuvky jezdících po Norsku je jich 100 000 čistě na elektřinu (asi 3 % z celkového počtu aut). Novým cílem je podle Christiny Bu, šéfky norské EV asociace, mít na silnicích 400 000 elektromobilů do roku 2020. A zdá se, že to vůbec není odvážný cíl.

Norsko bude kupříkladu prvním evropským trhem, na kterém se bude prodávat Chevrolet Bolt EV v převlečení za Opel Ampera-e. Není pochyb o tom, že stejný „osud“ čeká i Tesla Model 3.

Očekává se, že s těmito elektromobily by se mohly prodeje elektromobilů v Norsku, ale i ve zbytku světa začít ještě razantněji zvyšovat. Norská EV asociace si předsevzala, že do roku 2025 by se tam měla prodávat pouze auta do zásuvky.

Podle Christiny Bu by měli norští politici vytrvat ve své podpoře prodeje elektromobilů. Už kvůli tomu, že se díky nim Norsko stalo světovým premiantem a inspiruje řadu dalších zemí. Extrémně rozlehlý mrazivý severský stát totiž nemá mnoho „přirozených“ předpokladů k rozvoji elektromobility.

26 Comments on “V Norsku jezdí už 150 000 aut do zásuvky”

  1. Provokace za každou cenu,
   Provokace za každou cenu, že?
   Tak si pěkně přečteme pár stránek zpátky a najdeme si, že baterky se recyklují a najdeme si ekologické stopy a pokud nám to nebude stačit, tak si my 2 spolu dáme můj oblíbený garážový test (Vy se spalovákem, já se svými elektrikami, nastartováno, kdo vydrží 3 hodinky) a rázem bude mít svět o jednoho Anonyma méně, že? 🙂

      1. Předpokládám, že jste to
       Předpokládám, že jste to myslel jako vtip či ironii.
       Pokud ne, pak vězte, že lidi v Africe nemají co jíst proto, že je to banda na úrovni středověku, která jediné, co pochytila z moderní doby, je ovládání Kalašnikova a metody zabíjení se navzájem.
       Jejich „elita“ jsou ještě větší dementi než ti naši, protože se vrátili vystudovaní z britských a dalších západních univerzit jen proto, aby doma rozvrátili koloniální řád a nastolili, povětšinou, socialismus afrického typu.
       Korunováno to bylo tím, že ani ten neudrželi a postupně jejich diktatura proletariátu sklouzla do diktatury s kmenovými a klanovými znaky.
       Radostně se proto množí a vraždí mezi sebou a jejich nejnovější byznys je vývoz bílého masa (dá-li se takto označovat černoch) do Evropy.
       Jinak bordel jsem tam neudělal já ani mí předkové, máslo na hlavě mají všechny státy původní EU se svými bývalými koloniemi.
       Následně tam ještě spolu s USA uvedli do pohybu další revoluce a zničili – byť diktátorský – alespoň nějaký místní režim a řád. Byť i ten byl šílený, třeba Egypt během pár desítek let zněkolikanásobil svoji milionovou populaci, aniž tomu přizpůsobil zdroje.
       Na to, že tam všechno zraje 2-4x do roka, slunce svítí denně a člověk se skoro může jen válet je až s podivem, jak lidský parazitický druh dokázal ten kontinent vybydlet.

 1. Škoda že u nás v Česku
  Škoda že u nás v Česku není žádný zájem podporovat elektromobilitu ani obnovitelné zdroje, co jíme, dýcháme a pijeme je našim politikum u zadku a když je něco náhodou podporováno tak jen polovicate a na oko. Velmi mne mrzí, že ve většině zemí EU mají na elektromobili dotace a nabijeni zadarmo aby měli lidi motivaci, u nás presne naopak, spíše lidi odrazují.

Napsat komentář