V Kodani už jezdí 100 vodíkových taxíků Toyota Mirai

Toyota v Kodani společně s firmou DRIVR uvedla do provozu přes 100 vodíkových taxíků Toyota Mirai. Cílem dánské vlády je, aby od roku 2025 žádné nové vozy taxi neprodukovaly emise CO2. Od roku 2030 by pak měly být bezemisní všechny používané vozy taxi, podobně jako veřejná autobusová doprava.

Tamní ekologická iniciativa podporuje strategii města provozovat do roku 2030 výhradně bezemisní taxislužby. Odvětví taxislužeb je v Dánsku vnímáno jako klíčová hybná síla přechodu k ekologické mobilitě.

Taxislužba DRIVR na bázi mobilní aplikace je v tomto odvětví jedním z hlavních hybatelů přechodu k ekologičtější dopravě. Zákazníci již dlouho mohou vybírat mezi hybridy, elektromobily a vozy poháněnými vodíkem. 

Mirai vypouští jen čistou vodu

Ve všech případech se jedná o model Toyota Mirai poháněný palivovými články, celosvětově první sériově vyráběný vůz na vodík, produkující za jízdy pouze čistou vodu. Přechodem od černé nafty k zelenému vodíku lze podle Dánů zajistit tutéž kvalitu a flexibilitu služby, pouze bez škodlivých emisí.

„Velký počet nových vozů taxi podporuje nezbytný rozjezd vodíku v čerpacích stanicích, což je klíčový faktor rozvoje infrastruktury. A dále vozidla taxi jsou jakousi pojízdnou ukázkou technologie zeleného vodíku,“ říká Tejs Laustsen Jensen, generální ředitel společnosti Hydrogen Denmark.

Vodíkové auto Toyota Mirai ve službě společnosti DRIVR. foto: Toyota

V návaznosti na jednu z největších dánských veřejných soutěží na taxislužby si Kodaň vybrala společnost DRIVR s úkolem zajistit ad hoc taxislužbu pro celé město. To znamená, že děti s postižením, duševně handicapovaní občané, lidé směřující do nemocnice, zaměstnanci veřejné správy ve službě nebo i místní politici budou moci při cestování vozem taxi využívat plně bezemisní službu zajišťovanou vodíkovými automobily. 

Toyota, která firmě DRIVR dodala přes 100 vodíkových automobilů, obecně zaznamenává v odvětví taxislužeb rostoucí zájem po vozech poháněných vodíkem. Projekt na podporu dalšího rozvoje vodíkových řešení v dopravě napříč zeměmi EU přispěl k provozu i výstavbě vodíkových čerpacích stanic v Dánsku.

zdroj: tisková zpráva

24 Comments on “V Kodani už jezdí 100 vodíkových taxíků Toyota Mirai”

      1. Kdyby chtěli vážně rozjet vodíkovou energetiku, tak začnou budovat výrobny, cisterny a vodíkové centrály poblíž eol. farem. Těch pár taxi je skoro jistě korupce. To že Dánsko je lídr v eolice a H2 energetika by se jim hodila, je skvělé alibi… zeptej se Toyody…ten to bude vědět.

Napsat komentář