Toyota pošle do vesmíru robota Kirobo

Kirobo je jedním z dvojice humanoidních robotů pro slovní komunikaci, vyvinutých v rámci společného výzkumného projektu Kibo Robot v režii RCAST, Robo Garage a Toyota. Významnou pomoc poskytla i japonská národní vesmírná agentura JAXA.

Konverzační robot Kirobo
foto: Toyota

Společnost Dentsu Inc. (Dentsu), Výzkumné centrum pro moderní vědu a technologie při tokijské univerzitě (RCAST); společnost Robo Garage Co., Ltd. (Robo Garage) a společnost Toyota Motor Corporation (TMC) dnes oznámily, že jejich společně vyvinutý robotický kosmonaut označovaný jako Kirobo nastoupí na nákladní kosmickou loď Kounotori 4, jejíž vypuštění na Mezinárodní vesmírnou stanici ISS je naplánováno na 4. srpna z kosmického centra Tanegašima.

Toyota není jediná japonská automobilka, která se angažuje ve vývoji humanoidních robotů. Honda je v tomto směru velice aktivní již delší dobu. Veřejně prezentuje především svého robota jménem ASIMO. Technologie vyvinuté pro něj pak využívá ve svých dalších produktech.

Výzkumné centrum RCAST společně s firmou Robo Garage zajistilo vývoj hardwaru robota, včetně generování pohybů; TMC zodpovídala za funkci rozpoznávání hlasu, zatímco společnost Dentsu zajistila vytvoření obsahu rozhovorů i správu celého projektu.

Konverzační robot Kirobo

foto: Toyota

Kirobo bude vypuštěn na palubě lodi Kounotori 4, kterou 4. srpna 2013 dopraví do vesmíru nosná raketa H-IIB č. 4. Následně se Kirobo vylodí na Mezinárodní vesmírnou stanici ISS a počká na velitele Koiči Wakatu, jenž na stanici přiletí letos v listopadu či prosinci.

Konverzační robot Kirobo

foto: Toyota

V japonském experimentálním modulu Kibo se pak velitel s robotem Kirobo zúčastní vůbec prvního experimentálního rozhovoru mezi člověkem a robotem ve vesmíru.

Časový harmonogram projektu (plán):
4. srpna 2013: Robotický kosmonaut Kirobo odlétá na ISS
Srpen – září 2013: Kirobo poprvé hovoří ve vesmíru
Listopad – prosinec 2013: Přílet velitel Wakaty na ISS
Prosinec 2013: Velitel Wakata poprvé hovoří s robotem Kirobo
Květen – červen 2014: Velitel Wakata opouští ISS
Prosinec 2014: Kirobo se vrací na Zemi

tisková zpráva

Napsat komentář