Toyota: nový elektromobil pro Čínu

Toyota se řadí mezi tři největší automobilky světa a spolu s GM a Volkswagen zápasí o první místo. Je jednoznačným lídrem v oblasti hybridů. Elektromobily ale zatvrzele odmítá a místo nich prosazuje auta na vodík. Tedy, až na Čínu…

Několik let starý koncept hybridu Toyota Yaris HSD. Stane se podobné auto základem pro nový levný elektromobil pro Čínu?
foto: Toyota

V Číně totiž automobilka Toyota plánuje podle předběžných informací už příští rok uvést na trh nový levný elektromobil nazvaný „Lingzhi“ (领志) v čínštině a Leahead v angličtině.

Auto bude pravpodědobně založeno na modelu Toyota Yaris L, které už dnes automobilka vyrábí ve společném podniku s továrnou GAC Group v Kantonu. Výrobní verze nového levného elektromobilu se nejspíš předvede na kantonském autosalonu koncem roku 2015.

Nutno dodat, že zatím jde spíše o spekulace. Faktem ale je, že speciální „čínské“ elektromobily už v Číně vyrábí například také Nissan (Venucia e30) nebo Daimler (Denza).

Mají k tomu jasný důvod: i podle BMW se Čína stane největším trhem s elektromobily. Ostatně, už dnes jde o třetí největší trh pro elektromobil Tesla Model S.

, šéf automobilky Tesla Motors, dokonce připustil, že při určitém objemu poptávky bude mít smysl vybudovat v Číně vlastní továrnu. Zejména pro Teslu by to ale mohla být ožehavá záležitost, protože Čína vyžaduje při budování továren na svém území vždy účast domácích firem.

Podle některých odhadů by Čína mohla vyrábět v roce 2020 až milion elektromobilů ročně.

Důvody jsou jasné: kritické znečištění ovzduší v tamních městech. I to je důvod, proč čínská města nakupují elektrické autobusy a elektrická auta po tisících. Přitom ve zbytku světa Toyota působí úplně jinak.

Čistě elektrická auta naopak zcela odmítá. V aktuálním rozhovoru pro americké noviny Los Angeles Time dokonce Craig Scott, národní manažer pokročilých technologií Toyota v USA, prohlásil, že „je nikdo neoslovil s poptávkou na výrobu elektromobilu“.

V Japonsku, a západní Evropě místo toho Toyota prosazuje auta na vodík. To první se bude doma v Japonsku prodávat nejspíš jako Mirai.

Napsat komentář