Tesla Gigafactory Berlín má půlroční zpoždění, Elon Musk znovu na místě kritizuje německou byrokracii

Elon Musk a německý ministr dopravy Andreas Scheuer na stavbě Gigatovárny Berlín.

Zatímco v gigafactory Texas už vznikl první velký odlitek pro Model Y, gigatovárna Berlín nabírá stále větší zpoždění. Na místě se byl aktuálně opět podívat Elon Musk.

Elon Musk a německý ministr dopravy Andreas Scheuer na stavbě Gigatovárny Berlín.
foto: Andreas Scheuer

Elon Musk se aktuálně na stavbě Gigafactory Berlín setkal s federálním ministrem dopravy a digitální infrastruktury Andreasem Scheuerem. Zjevně mu na urychlení prací dost záleží.

Gigatovárna Tesla Berlín měla původně začít vyrábět elektromobily Tesla Model Y už v těchto týdnech, přibližně v červenci. Jenže už když si v dubnu 2021 začala Tesla stěžovat na německou byrokracii, bylo jasné, že tak snadno to nepůjde.

Elon Musk aktuálně problematickou stavbu navštívil a veřejně zpoždění výroby evropské verze elektromobilů Tesla Model Y komentoval. Řekl, že teď to vypadá na začátek výroby „potenciálně“ v lednu 2022.

V rychlé diskusi s místními novináři si Musk postěžoval, že by měl existovat nějaký proces odstraňování pravidel. „Jinak v průběhu času se pravidla prostě nakupí a bude jich víc a víc a nakonec nebude možné udělat nic,“ dodal, zjevně na adresu německých úřadů a úředníků.

Pro Teslu je přitom Gigatovárna Berlín kritická, protože teprve poté bude moct začít evropský trh zásobovat svými novými elektromobily Model Y. Ty se zatím vyrábějí a prodávají pouze v .

91 komentářů u “Tesla Gigafactory Berlín má půlroční zpoždění, Elon Musk znovu na místě kritizuje německou byrokracii”

  1. Čína zakázala bankám i dalším služby s
   Čína zakázala bankám i dalším služby s kryptošitama….

   https://www.e15.cz/kryptomeny/cina-zakazala-bankam-a-dalsim-institucim-nabizet-sluzby-spojene-s-kryptomenami-1380605

   Indie nyní pracuje na zákonu, který kryptoměny v této asijské zemi zakáže a který umožní pokutovat každého, kdo bude s kryptoměnami obchodovat…

   turecká centrální banka v dubnu rozhodla zakázat kryptoměny při platbách…

    1. Cvaká Ti prdél.ka, Vítečku? Ano cena bude výše a ještě
     Cvaká Ti prdél.ka, Vítečku? Ano cena bude výše a ještě výše a ještě výše…. Jen tu cenu v nebeské výši nebude možno realizovat na žádném smysluplném trhu. Pokud Tě potěší, že si za jedny coiny s cenou v nebeské výši budeš moci koupit jiné coiny s cenou ve výši nejvyšších vrcholů Himalájí? Pokud Ti tohle vědomí stačí k pocitu životního štastí Vítečku, tak jen se raduj.

        1. Nebojte na ochraně úspor proti inflaci, co neodvratitelně
         Nebojte na ochraně úspor proti inflaci, co neodvratitelně přijde pracuju o sto šest – i když ne v kryptoměnách, dávám přednost investicím před spekulacemi.

        2. Tak poraďte do čeho investovat?
         Tak poraďte do čeho investovat?

        3. Proč bych vám psal něco na veřejném foru, za co se
         Proč bych vám psal něco na veřejném foru, za co se běžně platí nemalé peníze?

        4. Spekulanti investují do emisních povolenek, říká se jim
         Spekulanti investují do emisních povolenek, říká se jim „nový bitcoin“ a letí nahoru jak urvané. Lidi by měli asi investovat do svetrů a peřin protože jim teplárny nezatopí.

        5. „Investice je taková operace, která na základě pečlivé
         „Investice je taková operace, která na základě pečlivé analýzy slibuje zachování počátečního vkladu a odpovídající výnos. Operace, která tato kritéria nesplňuje, je spekulací.“ Benjamin Graham

      1. Podle níže uvedených fanatiků auta evidentně nejsou
       Podle níže uvedených fanatiků auta evidentně nejsou zásadní problém. Vypadá to, že si našli nový a aktuálnější cíl své další křížové výpravy.
       https://energozrouti.cz/z/zakazme-vsechny-kotle-na-plyn-do-ctyr-let-vyzyva-mezinarodni-energeticka-agentura?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=564703&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box&dop_req_id=MNcG6fRHjhG-202105181524&dop_id=11778236

        1. Zacina predvolebni dezinformacni valka. Autoprumysl tahne
         Zacina predvolebni dezinformacni valka. Autoprumysl tahne ekonomiky a nekdo je dobrovolne omezi…
         Nekdo siri zlost, zmatek a nevrazivost. Kdo asi…

        2. Asi EU, která zakazuje fosily, vymýšlí nesmyslné a
         Asi EU, která zakazuje fosily, vymýšlí nesmyslné a fyzikálně nemožné normy a všemožně se snaží zničit si ekonomiku.

         …aha …

         Jo vlastně Rusko, to může za všechno. I za to, že EU likviduje svůj autoprůmysl. Tak vlastně z toho odvozuji, že zelení a podobná marxistická levicová svoloč jsou agenti Ruska. Jo to dává smysl, zničit EU ekonomicky, tím, že sama bude likvidovat své ekonomické výhody a pak už nebude mít čím konkurovat na trzích. A pak si to tady Rusové koupí.

         Díky za inspiraci. 🙂

     1. Přesně tak:D a zase to potvrzuje, že Muskovy úmysly jsou
      Přesně tak:D a zase to potvrzuje, že Muskovy úmysly jsou křišťálově čisté, jak původ financování Grossova bytu. Prostě jen svůj úmysl velkej zisk, bohatství a moc schovává za pro mnohé zajímavější příběh, protože dneska je trend ekonomika příběhu a ne výsledku.

        1. No tak to dělá hlavně Leo a spol., zbytek to vidí
         No tak to dělá hlavně Leo a spol., zbytek to vidí reálně.To, že posunul mnoho odvětví dále, je ale fakt, a klobouk dolů.

        2. Ano posunul, to mu nikdo neupírá, ostatně pokud odmyslíte
         Ano posunul, to mu nikdo neupírá, ostatně pokud odmyslíte lidskou zrůdnost nacismu, tak čistě fakticky i tento zcela neschvalitelný režim přinesl posun v řadě odvětví a to jak technických, tak netechnických a dodnes z toho všichni – i Musk profitujeme.

        3. Tak tohle srovnání je hodně mimo.
         Tak tohle srovnání je hodně mimo.

        4. Ne není – protože to zatěžujete ideologií, nicméně Von
         Ne není – protože to zatěžujete ideologií, nicméně Von Braun – podívejte se na jeho výsledky s raketami – kdyby z nich nedělali Vwaffe a místo toho se snažili pokořit vesmír, tak by lidstvo slintalo blahem.
         Podívejte se na koncept (ano vím, nezačali s ním) dálniční sítě.
         Podívejte se na konstrukce F. Porscheho
         Podívejte se na proudový letecký motor.
         Podívejte se na rozvoj muzejnictví a systematické řešení historických vykopávek
         Podívejte se na rozvoj parků ochrany přírody.
         A to beru jen téma striktně nekonfliktní. Když vyjmenuju konfliktní – tak poznatky, jak se bude člověk chovat ve stavu beztíže nebo hluboko pod hladinou byly získány extrémně krutě a nehumálně v koncentračních táborech- ale na druhou stranu lidstvo z toho profitovalo a profituje. A o další konstroverzních poznatcích radši nemluvě….
         Ale chápu, je to pro většinu lidí extrémně těžké – morálně psychicky systematicky, najít na něčem tak zrůdném a systematicky špatném jako byl nacismus to, že to byl nějaký přínos a lidstvo z toho má i nějaký profit.

        5. Zbytečně dlouhý příspěvek o ničem, to že se mírové a
         Zbytečně dlouhý příspěvek o ničem, to že se mírové a válečné technologie prolínají na tom nic nemění.Kolik by toho vymysleli a vyprodukovali ti, co za války zemřeli, nebo po válce museli vybudovat spoustu základních věcí od nuly?Takže to podstatné je, za jakou cenu.

        6. Ok nejste toho schopen to oddělit a reagujete demagogicky
         Ok nejste toho schopen to oddělit a reagujete demagogicky zmařenou příležitostí respektuji a chápu

        7. Vy už jste jako jeden místní expert, kdo má jiný názor
         Vy už jste jako jeden místní expert, kdo má jiný názor je demagog.

        8. Ne nejsem, ale argumentovat uniklou příležitostí je
         Ne nejsem, ale argumentovat uniklou příležitostí je demagogie jak vyšitá – já už nemám dávno potřebu a nutnost mazat lidem med kolem úst a nemám problém tnout do živého ani nemám problém se na věci dívat z různých pohledů a respektuji, že ne každý to dokáže a respektuji, že to řadě lidí není příjemné, tedy to dávám jako pohled, ale nikoho nepřesvědčuju k tomu, že je to správný a jediný pohled.

        9. Tak dobrá, pro mě je demagogie srovnávat Muska s „Hitlerem“.
         Tak dobrá, pro mě je demagogie srovnávat Muska s „Hitlerem“.

        10. Opět jste to demagogicky překroutil – není to srovnání s
         Opět jste to demagogicky překroutil – není to srovnání s Hitlerem, je to poukázáni na to, že i v Německu přes zrůdnou ideologii 30. a 40. let byla spousta excelentních vědců a techniků a že i z jejich výstupů práce dodnes všichni profitujeme. Že ti vědci pracovali pro zrůdný režim s větším nebo menším nadšením to je fakt a realita – ale opět to není černobílé… najděte zemi, kde nesnáší USA a přemýšlejte, jak tam asi Muska vnímají, bude pro ně minimálně stejně kontroverzní jako Von Braun, nebo Porsche pro nás a překvapivě i oni budou z některých jeho činů dlouhodobě kladně profitovat.

        11. To nepochopení mezi vámi je možná v tom, že vás názor
         To nepochopení mezi vámi je možná v tom, že vás názor vyznívá jakože by ti vědci bez toho zrůdného režimu neexistovali nebo by nic takového nevymysleli.

         Válka zcela jistě urychlí vývoj v nějakých oblastech, ale pouze krátkodobě a v jiných ho zase velmi zpomalí. Ve výsledku se jedná spíše o zpomalení.

         Ohledně těch dálnic, ty by se stavěly i bez Hitlera a byly naplánované dřív než on byl vůbec u moci. Naopak se začátkem války se spousty těch projektů zastavily. I ČSR mělo naplánovanou síť dálnic, která se měla začít budovat ve čtyřicátých letech, ale pak přišla válka a po ní „budovatelé“, kteří nepočítali s tím, že každá běžná rodina bude vlastnit auto. Proto je budování naší dálniční sítě asi tak 30 let ve skluzu a i pan „Dálnice Dálnice“ tomu za 8 let moc nepomohl.

        12. Jak by na tom ti vědci byli je otázka – faktem je zrůdný
         Jak by na tom ti vědci byli je otázka – faktem je zrůdný režim jim dal příležitost a oni ji nějak využili, stejně jako Hrdlička s Favoritem – také mu šílený režim dal nějakou příležitost a on ji nějak využil. Stejně tak Musk – na začátku Teslu řešili hlavně zrychlení – pak jim dala dotační a zelená ideologie šanci a Tesla s tím nějak pracuje a využívá ji. Každý člověk žije v nějaké době, dávající nějaké příležitosti a podmínky a každý člověk ji nějak využije. Einstein – sice z Německa odešel, ale je jeho práce na projektu Manhattan, něco k chlubení? – z jeho reakce po, to spíš ukazuje na veliké zklamání a neštěstí na čem se podílel…

         Dálnice sice v plánu měli, ale stálo jich asi 20 km, náckové byť za pomoci otrocké práce atd jí postavili asi na 1200 km – nedávno to někde zase bylo v rámci retročlánků ke konci války.
         Ano ČSR měla připravenou dálnici, ano ČSR z pohledu celého 20. století odnesla 2. světovou z vítězných států nejhůře. Je třeba si říct naplno, že SSSR žádnou ČSR neosvobodili, jen jedna okupační správa byla nahrazena jinou okupační správou na dalších více než 40 let.

        13. Jako souhlas, ale zase to vyznívá, jakože by bez těch
         Jako souhlas, ale zase to vyznívá, jakože by bez těch zrůdných režimů ti vědci nebo Hrdličkové tu příležitost nedostali. Nejspíše určitě by dostali mnohem větší příležitosti a bylo by jich více, ale s jistotou se to nedá říct.

         To není o tom, že cokoliv co vymyslí někdo ve zrůdném režimu je fuj, ale prostě odmítám být vděčný čemukoliv nebo komukoliv, kdo mi dá 50 Kč když vím, že bez něho bych měl pravděpodobně celou stovku.

         Myslím, že Polsko dopadlo ještě hůře než my, ale náš poválečný vývoj také nebyl veselý.

        14. To není vyznívá nebo nevyznívá – měli určité karty a s
         To není vyznívá nebo nevyznívá – měli určité karty a s těmi hráli, na kdyby se nehraje. Pravděpodobnost, že by dostali výrazně větší šanci je stejně velká jako, že by dostali mnohem menší šanci.

        15. Pro odlehčení:
         Takže se ty pravděpodobnosti zprůměrují

         Pro odlehčení:
         Takže se ty pravděpodobnosti zprůměrují a měli by stejnou šanci ?

         Ad diskuse:
         Válka nebo „doba dotační“ jsou jenom prostředí. To je smysluplný vzkaz.
         V podstatě říkáte že to není mesiáš ale jen hraje s kartami které mu byly rozdány.
         A jediné co vám vadí je že ho někdo zbožňuje, respektive vnucování tohoto názoru ostatním.

         V tomto „tažení“ proti těm několika fandům investujete docela dost energie, až by se dalo říct že je to osobní nebo setrvačnost z toho původního náporu. Dnes když ho někdo zmíní, reagujete dost ostře. Také jsem býval alergický na různé trendy, ale s každým novým trendem jsem pochopil že nemá cenu se vzrušovat, obzvláště když už odezněl.
         Zkuste objektivně říct že zde na Hybridu je líheň adoristů.

        16. Všichni se tu já?dáte ale nabíjení Ioniq 5 vás
         Všichni se tu já?dáte ale nabíjení Ioniq 5 vás nezajímá. Škoda.

        17. Diskutujeme a vyměňujeme si názory.
         A diskuse má základ v

         Diskutujeme a vyměňujeme si názory.
         A diskuse má základ v článku – o Muskovi a Gigafactory Berlín. Nevidím že by diskuse měla být o Ioniq 5.

        18. Opět zažité nepravdy, Einstein na projektu Manhattan
         Opět zažité nepravdy, Einstein na projektu Manhattan NEPRACOVAL:::V srpnu 1939 Einstein napsal americkému prezidentovi Franklinovi Rooseveltovi, aby ho varoval, že nacisté pracují na nové a mocné zbrani: atomové bombě. Fyzik Leo Szilard naléhal na Einsteina, aby dopis poslal, a pomohl mu jej sepsat.V červenci 1940 odmítla americká zpravodajská služba Einsteinovi bezpečnostní prověrku potřebnou pro práci na projektu Manhattan. Stovkám vědců na projektu bylo zakázáno konzultovat s Einsteinem, protože levicový politický aktivista byl považován za potenciální bezpečnostní riziko.
         Zdroj::https://www.amnh.org/exhibitions/einstein/peace-and-war/the-manhattan-project

        19. Jo máte pravdu omlouvám, se – Einstein na něm nepracoval,
         Jo máte pravdu omlouvám, se – Einstein na něm nepracoval, co jsem si okamžitě nastudoval z několika zdrojů (abych doplnil neznalost), tak další výklady se liší od vašeho, ale to je nepodstatné

        20. V pohodě, některé zdroje uvádí, že ten dopis pouze
         V pohodě, některé zdroje uvádí, že ten dopis pouze podepsal, a máte pravdu, to není podstatné, ale je to příklad z mnoha zažitých tvrzení, která nejsou pravdivá.Otázkou zůstává, jak jeho podpis projekt ovlivnil.

        21. Já dodnes znal verzi, že na projektu spolupracoval, ale v
         Já dodnes znal verzi, že na projektu spolupracoval, ale v dobré víře, že zbraň nebude použita fyzicky, ale bude jí pouze postrašeno, aby nebyly promarněny životy a válka se dále netáhla. Když jí použili, tak pak činil kroky, aby k tomu již nikdy nedošlo atd..

        22. Ty fakta byly dlouho utajované, a postupně se to
         Ty fakta byly dlouho utajované, a postupně se to uvolňuje.Dnes se také ví(na 99% ale oficiálně to nikdo pochopitelně nepřizná), že o útoku na Pearl Harbor politické a vojenské špičky US věděly, a zdržovaly japonského diplomata (špatný překlad) v předání vypovězení války hodinu před útokem.Výsledkem bylo naprosté sjednocení ameriky, protože: napadení bez vyhlašení války.Obdobné to bylo s bombardování Coventry, protože Enigma.

        23. Odkud máte těch 99 %?
         Jako konspirační teorie dobrý, ale

         Odkud máte těch 99 %?
         Jako konspirační teorie dobrý, ale jinak by ten důvod byl ještě hloupější než Hamáčkova cesta do Moskvy. 😀

         Útok takového rozsahu by národ sjednotil úplně stejně i kdyby jim stihli oficiálně vyhlásit válku.

         Ono opravdu to mělo zdrcující účinek na US pacifické loďstvo a to ještě dopadli velice dobře, protože mohla přijít třetí vlna, která by to dokončila.

         Japonci měli v tu chvíli v podstatě dvojnásobnou přesilu v Pacifiku a k tomu modernější lodě i letadla. Pouze jejich možná až přehnaná opatrnost zachránila USA před bojem na vlastním území.

        24. Zkuste si přečíst pár knížek M. Hubáčka hlavně ty
         Zkuste si přečíst pár knížek M. Hubáčka hlavně ty novější vydání, kde se odtajnily informace, a ten efekt „zákeřného napadení“ je tam mimo jiné popsán.Hlavní problém byl, že podcenili japonskou techniku např. použití torpéd, a výcvik.H.Kimmelovi poslali zprávu, aby byl připraven na útok, a zárověň nevyhlašoval pohotovost, a pak z něj udělali obětního beránka.Prostě nečekali tak vysoké ztráty, a to nejcenější,které následně rozhodovalo, „šťastnou náhodou“ odjelo na cvičení.Těch 99% je přeloženo do češtiny jako vysoce pravděpodoné.

        25. S tím podceněním souhlas. Četl jsem několik knih o
         S tím podceněním souhlas. Četl jsem několik knih o Japonských letcích a námořnících, kteří to popisují z druhé strany a s tím podceňováním se ve třicátých letech hodně setkávali a bylo to z jejich strany přímo cílené. Doma budovali ohromné moderní lodě a po světě jezdili ve starých typech.

         S tím „náhodným“ odplutím toho nejcennějšího to ovšem není moc přesvědčivé. USS Lexington odplula 5. prosince a USS Enterprise dokonce už 28. listopadu. Znamená to, že USA už 28. listopadu věděli, že je Japonci napadnou? V té době to ještě ani Japonci nevěděli přesně, kdy doopravdy zaútočí.

         Pokud opravdu nečekali takové ztráty, tak byly vážně naivní a ještě měli sakra štěstí.

         Z dnešního pohledu je nám všechno jasné, protože už je po bitvě a my jsme generálové. 😀

        26. Japonští stratégové se možností leteckého útoku na
         Japonští stratégové se možností leteckého útoku na zakotvené lodě v přístavu zaobírali minimálně od jara 1940.Úderný svaz lodí viceadmirála Čúiči Naguma vyplul 26. listopadu 1941.Dne 5. prosince zachytila americká odposlechová služba meteorologické hlášení „Higaši no kaze ame“ (Východní vítr, déšť), což byl japonský kód pro válku s USA.Admirál Nimitz měl prohlásit, že ztráty lodí a životů by byly mnohem větší v případě, že by se americký svaz bitevních lodí pokusil postavit flotile rychlejších japonských letadlových lodí na širém moři. Zkuste si přečíst toho Hubáčka, podle mě jeden z největších odborníků na danou problematiku.Tím bych to ukončil, než nás redakce vymaže, ale pokud se bavíme mimo téma slušně, tak snad ne.

        27. Na tohle věděli nevěděli, utajovali neutajovali bych byl
         Na tohle věděli nevěděli, utajovali neutajovali bych byl velmi opatrný – protože to, co se najde v archivech sice dneska vypadá zcela jasně a triviálně, ale nikdo už neví, co měli v hlavách, co se dělo atd.. jisté je, že napětí v tichém oceánu stoupalo, jisté je, že měli indicie, že Japonsko se chystá k útoku, ale že to bude tehdy a tehdy a tam a tam to už mi přijde jako méně pravděpodobné – ano klidně mohli odmítnout japonského vyslance a nechat ho čekat – jistě, ale to jsou politické hry, kdy se tak dává nevebrálně najevo postoj – to je dobrý si přečíst něco od mistra etikety pana Špačka – jak je důležité – nechá/nenechá čekat, jak přijme, kde a jestli usadí, jestli nabídne občerstvení atd..
         A proč mi přijde jako spelkulace, že by to neřešili? Na to utrpěli v PH moc velké materiální a hlavně psychologické ztráty a pak měli spoustu problémů – kdyby neznali částečně kód japonců a japonci nezbabrali Midway, tak s nimi měli amící mnohem více a mnohem déle práce – nakonec by je stejně utloukli výkon průmyslu a relativní neomezeností zdrojů.
         Ohledně Enigmy – ano spojenci obětovali dost, aby němci nepřišli na to, že ten kód částečně znají – určitě to neposlouchali jak rádio a neměli vše. Ale aby šlo šmahem říct Conventry… tady píší https://www.volty.cz/2018/09/21/zde-byla-prolomena-enigma/. že dostali Enigmu do ruky 9. květ­na 1941 (jasně určitě měli předválečnou jednodušší verzi dřív, otázka je, co z ní dostali a jak dokázali simulovat a louskat vylepšení předtím, než dostali do ruky plnotučnou verzi) – nálet na Conventry byl v listopadu 1940 – takže mi to tak úplně do časové osy událostí nezapadá.

        28. PH viz níže.Ad Conventry, stále žijí účastníci, a
         PH viz níže.Ad Conventry, stále žijí účastníci, a není „politicky korektní“ zveřejnit všechny informace, ale dost historiků se shoduje, že je to vysoce praděpodobné.Musíme si počkat dalších pár desetiletí a pak se možná otevřou archivy.Jak skončil Turing určitě víte, a omluva přišla nedávno.Doplnění:: V únoru 1940 byla zajata ponorka U-33, jež měla za cíl položit miny do skotského zálivu Firth of Clyde. Němci sice stihli svoje plavidlo potopit, jenže jeden z vojáků zapomněl zahodit do moře rotory z Enigmy, které měl u sebe. Když pak v dubnu téhož roku zajali Britové u norského pobřeží další německou loď a našli na ní šifrovací tabulky, mohli poprvé rozluštit aktuální zprávy – i když pouze pro německé letectvo.:::Takže o tom náletu mohli vědět. https://www.stoplusjednicka.cz/prolomeni-kodu-enigma-pomohlo-zkratit-druhou-svetovou-valku-o-dva-roky

        29. Dokud nezveřejní den, kdy ty zprávy začali číst, tak
         Dokud nezveřejní den, kdy ty zprávy začali číst, tak spekulujeme.
         Pokud se nepletu, tak se ty tabulky pravidelně měnily – snad každý den? Jako ano zní to konspiračně lákavě, že to věděli, nebo mohli vědět, Na druhou stranu v každém tohle rozlušťování často tušíte, než víte a čekáte s jakou pravděpodobností to vyjde..takže ano mohli mít indicie k velkému náletu, ale stejně tak dobře nemuseli vědět, které město to bude – nebo jich měli vytipovaných pět kam tom může přijít

        30. Na 100% informace si musíme počkat, jak dlouho, a jestli
         Na 100% informace si musíme počkat, jak dlouho, a jestli vůbec, to uvidíme, a některá fakta je možná lepší nechat v archivech natrvalo.

        31. Souhlas, problém je ve všeobecně zažitém tvrzení
         Souhlas, problém je ve všeobecně zažitém tvrzení „zbrojení/válka urychluje vývoj“, jestli ho vymysleli „zelené hlavy“, nebo výrobci/prodejci zbraní netuším.Stačí se ale podívat do historie, a každému to snad bude jasné, a nic na tom nemění fakt, že některé státy na válkách vydělaly/vydělávají.Historie nezná kdyby, ale pokud by vědci řešili místo jaderných zbraní např. fůzi, možná by jsme měli po starostech s energií.A jak by lidstvo posunula např. 3.světová si každý domyslí, viz známý výrok A.E.

        32. Toho Hitlera jsem dal do uvozovek.Skoro každá generace
         Toho Hitlera jsem dal do uvozovek.Skoro každá generace těží z vynálezů těch předchozích, takže je zbytečné to neustále připomínat, to neznamená zapomenout.“Bez vynálezce kola, by jsme se tady všichni plazili“.Dávat na stejnou rovinu Muska s Němci, je takové to české okopávání kotníků někoho úspěšného, něco jako, jo je dobrej, ale nečistí si zuby.Ale klidně se v tom plácejte dál.

Napsat komentář