Los Angeles – první světová metropole, která synchronizovala všechny semafory

Los Angeles, druhé největší město USA a jedna z největších amerických metropolí, se může pochlubit dalším primátem. Všechny její semafory nyní nově fungují synchronizovaně. Nová technologie má výrazně ulehčit dopravě.

Los Angeles – první světová metropole, která synchronizovala všechny semafory. Bill J. Shao, inženýr ATSAC, na videu níže vysvětluje jak celý systém funguje.
foto: ATSAC

Synchronizace semaforů má svá zjevná pozitiva. V Los Angeles se na projektu začalo pracovat už roku 1984! A to při příležitosti pořádání Olympijských her. Jenže od té doby vše tak nějak usnulo.

Aut přibývalo, zácpy se stávaly čím dál tím nesnesitelnější. Los Angeles, město andělů, je někdy také označováno za město plechových krabic. Lidé tu nechodí pěšky. Jezdí – uzavření, izolovaní, v “bezpečí”.

O obnovení projektu synchronizace semaforů se postaral starosta Antonio Villaraigosa. Ten to jako svou prioritu ohlásil už při nástupu do funkce v roce 2005. Dotáhnout se mu to podařilo ale až o osm let později.

Synchronizované semafory, kterých je v celém L.A. celkem 4398, jsou součástí celého obrovského automatického systému řízení dopravy v Los Angeles, kterému se přezdívá ATSAC.

ZAJÍMAVOST: ATSAC funguje mimo jiné i díky síti optických vláken v celém městě, 400 kamerám sledujícím živě dopravu na nejzatíženějších místech a 18 000 magnetickým senzorům ve vozovce. Město ATSAC prodává i do dalších měst. V L.A. funguje 187 mil cyklostezek a 18 mil pruhů vyhrazených pro autobusy.

Ten je schopen takřka “božských” zásahů do dopravy – třeba nastavit v určitém úseku všude zelenou – pro průjezd celebrit, apod. Ostatně, asi jste to už také viděli v nějakém americkém filmu.

Díky synchronizaci semaforů se má zvýšit cestovní rychlost vozidel o 16 % a snížit cestovní časy o 12 %. To zároveň znamená snížení emisí, protože auta budou méně stát na křižovatkách a v zácpách.

curbed.com

Napsat komentář