Studie solárního vlaku Bombardier

Bombardier je kanadský průmyslový koncern zaměřující se na letadla a kolejová vozidla, např. vlaky. Aktuálně firma vyhlásila designérskou soutěž YouRail Train Interior Design Contest. Designér Francisco Lupin pro ni navrhl koncept solárního vlaku .

Vlak nazvaný Bombardier Eco4 by měl posloužit především jako meziměstská či příměstská hromadná doprava. Je vyroben z lehkých materiálů a vnitřně uspořádán zcela jinak, než jsme zvyklí ze současné železnice nebo jiných hromadný dopravních prostředků.

Studie počítá s tím, že vlak bude poháněn za pomoci sluneční energie. Tu bude získávat skrze solární panely umístěné na střeše. Vnitřní uspořádání vlaku i vagonů je vyřešeno tak, že středem vlaku probíhá dlouhá dvojitá řada sedadel otočených k sobě opěradly. Cestující tak hledí ven z oken a sedí sobě zády.

vlaky - Bombardier eco4

Každé sedadlo je vybavené USB konektorem pro dobíjení notebooku, mobilu nebo MP3 přehrávače. Možné je také stání přímo v uličce. V oknech se promítají aktuální informace o cestě a např. teplotě venku a uvnitř vlaku, případně také reklamy.

inhabitat

5 Comments on “Studie solárního vlaku Bombardier”

  1. Vymyslieť hlúposť mi
    Vymyslieť hlúposť mi spravidla nedá veľa práce, no aspoň to nezverejňujem. Zaujímala by ma jedna vec, s akou intenzitou slnečného žiarenia autor počíta? Je mi úplne naprd informácia, že tam budú USB porty, že sa sedí chrbtom k sebe, že to má okná,…. pokiaľ autor nedomyslel zásobovanie energiou, tak si to môže celé strčiť 🙂

Napsat komentář