Stát v rámci programu Prostředí pro život rozdá stovky milionů korun

Řešitelé výzkumných projektů v oblasti životního prostředí se mohou ucházet o více než 429 mil. Kč. Technologická agentura ČR (TA ČR) ve středu 12. června 2019 vyhlásila první veřejnou soutěž v programu Ministerstva životního prostředí s názvem Prostředí pro život.

Možnost podání návrhů projektů je otevřená od 13. června 2019 do 19. září 2019. Výsledky soutěže budou známé a zveřejněné nejpozději 29. února 2020.
foto: Skitterphoto, licence Pixabay

Řešení, která vzniknou v rámci podpořených projektů, budou mj. přispívat ke zlepšování kvality ovzduší, vod, půdy a horninového prostředí. V rámci oběhového hospodářství pomohou výsledky projektů např. snižovat produkci nerecyklovatelného odpadu, zvyšovat opravitelnost výrobků nebo jejich trvanlivost.

„Superprioritou programu Prostředí pro život je sucho a další důsledky změny klimatu, na které je vyčleněna celá polovina prostředků. Očekáváme, že program přinese nová řešení například ve využití klimatických modelů pro dlouhodobé předpovědi sucha, pro snižování emisí skleníkových plynů, pro ukládání uhlíku v půdě a biomase a další pilotní projekty pro adaptaci krajiny,“ vysvětluje ministr životního prostředí Richard Brabec.

V první veřejné soutěži je možné podat návrh projektu do dvou z celkově tří podprogramů. První podprogram „Operativní výzkum ve veřejném zájmu“ slouží především pro potřeby veřejné správy k výzkumu a inovacím zaměřeným na podporu naplňování politik, tedy na aplikovaný výzkum ve veřejném zájmu, který není možné obchodně využít.

Druhý podprogram „Ekoinovace, technologie a postupy pro ochranu životního prostředí“ se zaměřuje na technologické inovace v oblasti technické ochrany životního prostředí a k tvorbě krajiny, včetně digitalizace a tzv. smart cities a smart regions. Do veřejné soutěže se mohou zapojit podniky a výzkumné organizace, které řeší projekt ve spolupráci s dalšími účastníky nebo i samostatně.

Veřejné soutěže budou vyhlašovány jedenkrát ročně až do roku 2024. Očekávané výdaje programu ze státního rozpočtu činí pro celé období programu 3,8 mld. Kč. Polovina z této částky je určena na výzkum spojený s problematikou sucha a dalších souvislostí a důsledků změny klimatu.

Možnost podání návrhů projektů je otevřená od 13. června 2019 do 19. září 2019. Výsledky soutěže budou známé a zveřejněné nejpozději 29. února 2020. „Program Prostředí pro život přinese zásadní řešení pro kvalitu ovzduší, odpadové hospodářství či ochranu přírodních zdrojů České republiky. Výzkumné projekty se také zaměří na socioekonomické aspekty, například na ekonomické nástroje ochrany životního prostředí nebo na vzdělávání v této oblasti,“ uvedl Petr Konvalinka, předseda TA ČR.

tisková zpráva

22 Comments on “Stát v rámci programu Prostředí pro život rozdá stovky milionů korun”

  1. Úbytek zeleně? Za Marie Terezie byly v Čechách vykáceny
   Úbytek zeleně? Za Marie Terezie byly v Čechách vykáceny skoro všechny lesy.
   V Anglii byly dřív taky hluboký lesy a teď už tam není skoro vůbec nic jak se to vykácelo. Stejné tak dopad Velikonoční ostrov, ale tam se o to postarali domorodci ještě před příchodem Evropanů. Také Island měl dřív lesy.

   1. Ve světě nějakou dobu už jede veliký zalesňovací
    Ve světě nějakou dobu už jede veliký zalesňovací hnutí.

    Čína
    Mohutné zalesňování: Čína plánuje vysadit lesy o celkové rozloze Irska
    https://www.stoplusjednicka.cz/mohutne-zalesnovani-cina-planuje-vysadit-lesy-o-celkove-rozloze-irska

    Iceland Is Growing New Forests for the First Time in 1,000 Years https://www.youtube.com/watch?v=pnRNdbqXu1I

    Ind už 40 let sází stromy na ostrově, bojuje proti suchu. Do lesa se mu nastěhovali tygři i sloni
    https://magazin.aktualne.cz/ind-sazi-skoro-40-let-stromy-na-osamelem-ricnim-ostrove-post/r~dd5c7bc69aea11e8a4d90cc47ab5f122/?redirected=1533941374

    How China turns deserts into green
    https://www.youtube.com/watch?v=Lp-PuVaLpjs

    India plants 66 million trees in 12 hours as part of record-breaking environmental campaign
    https://www.independent.co.uk/news/world/asia/india-plant-66-million-trees-12-hours-environment-campaign-madhya-pradesh-global-warming-climate-a7820416.html

    Desert turns into oasis: Man plants 50,000 trees in 15 years in N China
    https://www.youtube.com/watch?v=YM2SZ8NS8EM

    China’s forestation success could help other countries
    http://www.chinadaily.com.cn/a/201806/08/WS5b1a408fa31001b82571efc5.html

    China to plant forest the size of Ireland in bid to become world leader in conservation
    https://www.telegraph.co.uk/news/2018/01/05/china-plant-forest-size-ireland-bid-become-world-leader-conservation/

    These drones can plant 100,000 trees a day
    https://www.weforum.org/agenda/2017/06/drones-plant-100000-trees-a-day/

    Bringing the trees back to Easter Island
    https://www.dw.com/en/bringing-the-trees-back-to-easter-island/a-18366801

    How to Grow a Forest Really, Really Fast
    Shubhendu Sharma is working to reforest the world, one tiny patch at a time
    https://blog.ted.com/shubhendusharma/

    1. Amazonie je les stvořený a s vyšlechtěnými jedlými
     Amazonie je les stvořený a s vyšlechtěnými jedlými plodinami

     The Amazon is a Man-Made Food Forest, Researchers Discover
     AUGUST 1, 2018 AT 2:43 PM
     Most of the edible plants in the rainforest were planted by humans over 4500 years ago, new study finds. Modern farmers should look to these ancient forest gardeners for the key to sustainable food production.
     https://returntonow.net/2018/08/01/the-amazon-is-a-man-made-food-forest-researchers-discover/

   2. Za Marie Terezie žil lid v jedné místnosti, cestoval z
    Za Marie Terezie žil lid v jedné místnosti, cestoval z vesnice do vesnice na koních a každá vyrobená věc se udržovala dokud se nerozpadla stářím.
    Dnes lidé topí i v místnostech, kde nespí, svítí na polích kolem měst a životnost nábytku je 10x kratší, než byla za Marie Terezie. Spotřeba energii je na osobu 1000x vyšší a počet obyvatel mnohonásobně vzrostl. Možná u nás bylo v té době lesů míň, ale celosvětově jich bylo více.
    Za Marie Terezie nespalil nikdo tolik fosilních paliv, co dnes vyprodukuje jedna ropná rafinérie.

    1. Přesně tak, za Marie Terezie jsme nebyli pohodlní a
     Přesně tak, za Marie Terezie jsme nebyli pohodlní a rozežraní, věci a stroje se průběžně udržovaly, ne vyhazovaly jako dnes, abychom nevypadli z komformity s davem. A nikdo nekřičel, že ten vysazený strom na ulici ve městě mu zabírá parkovací místo nebo že stromy v aleji kolem cesty obrožují projíždějící řidiče.

    1. Chce to sice trošku rozumu a manipulace, ale mi už takhle
     Chce to sice trošku rozumu a manipulace, ale mi už takhle rostou 4 vánoční stromky. Jeden má už slušné 2 metry.

     Největší problém jejich přežití je, že když je vyklopíte z květináče, tak většinou zjistíte, že žádné kořeny ani nemá a je to „zapíchnutá tyčka“.

      1. Samozrejme je nutne dodrzet nejaky rezim. Moje stromky
       Samozrejme je nutne dodrzet nejaky rezim. Moje stromky vetsinou zakoreni. Do zeme jdou az kdyz neni zem promrzla a poskytuje vodu v tekutem skupenstvi. Jinak by uschnul. Homos panelacus bude mit asi stejne omezene moznosti jako s domacim nabijenim BEV.

   1. ateisti sa podriaďujú nejakým kresťanom? vianoce už
    ateisti sa podriaďujú nejakým kresťanom? vianoce už zakázali kdekade, pretože urážajú …

    medzi nami – ten stromček z holandskej plantáže som po nákupe presadil, videl som, že ho vyorali, ale na jar začal hnať, vonku/vnútri (leto/zima) vydržal dohromady triapol roka,, potom uschol.
    výsadba sadeníc do prírody je ešte drastickejšia – na „mieste určenia“ nik nepolieva, prežíva tak 2/3 z toho, čo škôlky dodajú.

    „malo by sa“ je, s prepáčením, krásny termín z doby, ktorá mala zaniknúť a predsa prežíva v našich hlavách …

Napsat komentář