Spotřeba elektřiny v Česku v prvním kvartále meziročně stoupla

Spotřeba elektřiny v Česku roste i přes pokračující pandemii koronaviru. Za první letošní čtvrtletí se meziročně zvýšila o 4 %.

Největší zvýšení spotřeby elektřiny se odehrálo v domácnostech, a to meziročně o více než 15 %.
foto: Free-Photos, licence Pixabay

Spotřeba elektřiny rostla ve všech třech prvních měsících letošního roku, nejvíce v březnu, a to o více než 7 %. Loňský březen byl prvním měsícem, který ovlivnila celostátní pandemická opatření.

Čísla vyplývají ze statistik ČEZ Distribuce. Distribuční území Skupiny ČEZ pokrývá zhruba 5/8 území České republiky, tudíž jsou tato data dobrým indikátorem vývoje spotřeby v celé ČR. Růst spotřeby byl na začátku roku ovlivněn také letošní silnější zimou, ale spotřeba byla vyšší i po teplotním očištění, konkrétně o 1 procento.

Spotřeba elektřiny v České republice za 1. čtvrtletí 2021

Spotřeba elektřiny v České republice za 1. čtvrtletí 2021
foto: ČEZ

„V loňském roce spotřeba v Česku mírně klesla, od začátku letošního roku už ale opět roste. Zvýšila se meziročně v lednu, v únoru i v březnu. Vyšší je samozřejmě spotřeba domácností, protože lidé dnes ve velké míře pracují z domova. Potěšující ale je, že vidíme jen mírně nižší meziroční spotřebu u podniků, což naznačuje, že se ekonomická aktivita vrací k normálu,“ říká předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

tisková zpráva

23 Comments on “Spotřeba elektřiny v Česku v prvním kvartále meziročně stoupla”

 1. Ma nekdo logicke vysvetleni, proc loni touto dobou stala
  Ma nekdo logicke vysvetleni, proc loni touto dobou stala elektrina na burze 25 Eur/MWh a letos 80 Eur/MWh? Pritom se da pozorovat, ze na zapad od nas ceny nesly tak nahoru jako u nas a na vychode Evropy. Az prijde rocni vyuctovani budeme vsichni pekne cucet.
  Jinak je na OTE pekne videt, ze FVE tlaci ceny dolu. Kdyz je zamraceno, je cena ve dne hodne vysoka a kdyz sviti, je kolikrat pres den nizsi nez v noci. FVE zlevni MWh treba o 40Eur. Kdyz to kalkuluji podle krivek OTE, tak mi vyjde, ze usetrime rocne 10 miliard Kc. A kdyby OZE neslapaly elektricke mafii na paty, tak bysme platili porad pres 100 Eur/MWh. Bachorka o drahe OZE je jen fake od elektrarenske lobby.

  1. Taky si říkám jak to OTE drží ceny vysoko.
   Průměrně je

   Taky si říkám jak to OTE drží ceny vysoko.
   Průměrně je nejnižší cena okolo 60Eur/ MWh.

   Ti nás tu pěkně škubou asi to byla příprava na stavbu JE, což padlo a tak si myslím, že to vyšumí a vrátí se to k Evropském průměru.

   1. Ty vysoke ceny je mozne udrzet jen diky fazovym
    Ty vysoke ceny je mozne udrzet jen diky fazovym transformatorum na hranicich s Nemeckem. CEZ pusti jen tolik elektriny na nas trh aby jim to nekazilo monopol. A kdyz muzou vyvazet do DE, tak trafa maji neomezeny pruchod. Tomu se rika omezovani trhu a EU by to mela zatrhnout.

   2. To dělají zvyšující se ceny emisních povolenek. Jsem
    To dělají zvyšující se ceny emisních povolenek. Jsem zvědav jak dlouho to obchodníci vydrží než zvednou lidem ceny. Loni se pěkně nabalili na nízkých cenách tak to mohou chvíli dotovat, ale už to asi dlouho nevydrží. Jsem zvědav jestli zdraží koncem roku nebo už v létě.

      1. 80 Eur/MWh je 0,8 Eur/kWh a v prepoctu na Kc to je neco malo
       80 Eur/MWh je 0,8 Eur/kWh a v prepoctu na Kc to je neco malo pres 2 Kc/kWh. S DPH to je ca. 2,50 kc/kWh. Je fakt, ze nekteri obchodnici maji ceny u urcitych tarifu nekde pod 2 Kc/kWh vc. DPH. A to mame teple obdobi a FVE jim nedovoluje sponovat cenu. V zime bude asi zle.

        1. No tak to je klasika. Podle tohoto to mam taky. Myslel jsem,ze
         No tak to je klasika. Podle tohoto to mam taky. Myslel jsem,ze myslí jinou burzu nez tuhle kde jsou od ledna docela predrazene ceny. Obchodnici s elektrinou jiste kupuji levneji a treba na rok dopredu za domluvenou cenu.

        2. Existuji tarify, ktere uctuji zakaznikum podle burzy a prirazi
         Existuji tarify, ktere uctuji zakaznikum podle burzy a prirazi nejakou cenu v % nebo v halerich. Kdo ma mereni po hodinach, ten plati take podle hodin na burze a kdo ma rocni odecet, tomu je prirazena nejaka typicka krivka pro denni a rocni spotrebu a zpetne to rozpocitaji, kolik mel ve kterou dobu (fiktivni) spotrebu a uctuji tu burzovni cenu. Takze kdyz obchodnik nakoupil dopredu levneji, tak ma jeste vetsi zisk.

    1. Sem si nechal pro jistotu udělat vyučtování za
     Sem si nechal pro jistotu udělat vyučtování za leden,unor,březen 2021(platím podle burzy) a na to že to bylo v zimě a drahé , tak to zase tak hrozny nebylo cca 1450 Kč MWh bez DPH v průměru a to nemám dálkový odečet . Spousta lidí s fixem platí víc a teď bude léto a tak se dá předpokládat, že cena elektriny půjde dolů.

     Je potřeba tu elektřinu smysluplně využít …

  2. to je snad jasný néé??
   1) je potřeba zaplatit solární

   to je snad jasný néé??
   1) je potřeba zaplatit solární boom
   2) je potřeba zaplatit likvidaci atomek
   3) je potřeba zaplatit přestavbu uhelek
   4) je potřeba zaplatit horníkům rekvalifikaci
   5) je potřeba zaplatit stavbu úložišt rádyjodpadu
   6) je potřeba zaplatit rozvoj dobíjecí infrastruktury
   7) je potřeba řízeně množit elektromobily aby nenastal ropný šok
   8) je potřeba zaplatit nakvedlaný mafijány do elektrobysnysu
   9) je potřeba zaplatit recyklaci větrníků
   10) je potřeba zaplatit výzkum těžby kovů ze dna oceánu
   11 až 1.542.174 ) je potřeba podojit … :)))))

Napsat komentář