Španělsko jako země elektromobility? Seat chce vyrábět 500 000 elektromobilů ročně

Volkswagen a Seat chtějí spolupracovat na přeměně průmyslové infrastruktury a výstavbě ekosystému pro elektromobilitu a urychlit ekonomické oživení Španělska.

Seat již loni oznámil záměr investovat 5 miliard eur do elektromobility do roku 2025.
foto: Volkswagen/Seat

Připravuje se projekt urychlení vývoje ekosystému pro elektromobilitu pod vedením koncernu Volkswagen a společnosti SEAT S.A. Bude zaměřen na velké a středně velké podniky umožní spolupráci klíčových organizací z různých odvětví, například energetické firmy Iberdrola, telekomunikační společnosti Telefónica, finančního domu CaixaBank, technologického centra Asti nebo velkých dodavatelů pro automobilový průmysl, jakými jsou Gestamp nebo Antolín.

Španělsko má jako druhý největší výrobce automobilů v Evropě velkou odpovědnost za dosažení cílů stanovených pro rok 2030 „Zelenou“ dohodou pro Evropu. Proto je zásadní, aby Španělsko urychlilo vytvoření elektromobilového ekosystému, podporovalo poptávku a budovalo veřejnou nabíjecí infrastrukturu.

Společná vize budoucnosti zahrnuje lokální výrobu malých elektromobilů v závodě Martorell a místní výrobu akumulátorových článků a modulů.

„Španělsko se může vyvinout v evropské centrum elektromobility. Sdílíme vizi španělské vlády: transformaci automobilového průmyslu. Modernizace průmyslových struktur a vytváření perspektivních pracovních míst může posloužit jako přesvědčivý vzor pro celý region. Doufám, že Komise EU má politickou vůli uskutečnit tento prestižní projekt, který má pro Španělsko historickou důležitost,“ řekl Herbert Diess, předseda představenstva koncernu Volkswagen a předseda dozorčí rady společnosti SEAT S.A.

„Před 70 lety jsme postavili tuto zemi na kola. Nyní je naším cílem postavit Španělsko na elektrická kola. Aby se to stalo realitou, souhlasí všechny strany s tím, že Španělsko musí vybudovat rozsáhlou a spolehlivou nabíjecí infrastrukturu s plošným pokrytím a stimulovat poptávku pobídkami. Španělsko by mělo nastoupit cestu elektrifikace,“ dodal Wayne Griffiths, předseda představenstva společnosti SEAT S.A.

Seat chce v roce 2025 vyrábět doma ve Španělsku 500 000 elektromobilů jak pod vlastní značkou, tak i dalšími značkami koncernu Volkswagen, pod který patří. Počítá se Škodou a nejspíš i Audi.

Kromě toho Seat aktuálně oznámil nový malý elektromobil, připomínající třeba model Honda e. Na trh má jít v roce 2025 za cenu mezi 20-25 000 euro. Půjde tak o náhradu elektromobilů Volkswagen e-Up!, Škoda CitigoE iV a Seat Mii.

tisková zpráva

10 Comments on “Španělsko jako země elektromobility? Seat chce vyrábět 500 000 elektromobilů ročně”

Napsat komentář