SpaceX hlásí téměř podařené přistání rakety

Vesmírná společnost SpaceX podnikatele (, Solarcity) aktuálně vypustila další zásobovací raketu k ISS. A opět se s ní pokusila přistát na své mořské bárce.

Vesmírná raketa společnosti SpaceX startuje ve směru Mezinárodní vesmírná stanice, kam vesmírnou lodí Dragon doveze zásoby
foto: /SpaceX

Přistání vesmírné rakety SpaceX se tentokrát téměř podařilo. Resp. podařilo se výrazně lépe, než při prvním pokusu. Tehdy se raketa o dron/bárku roztříštila. Tentokrát do poslední chvíle klesala velmi dobře, podařilo se jí zpomalit.

Na uvolněném videu je ale vidět, že v předposlední chvíli nejspíš fouknul vítr nebo se něco pokazilo v řízení rakety a ta sebou cukla. Motory tento výkyv vyrovnaly, ale nabraná rychlost stačila na to, aby se raketa nakonec přeci jen překotila.

První video pochází z pozorovacího letadla SpaceX. A je schválně střiženo ještě předtím, než se raketa překotí (a pravděpodobně vybuchne). Podrobnější obrázky ve vysokém rozlišení budou k dispozici až se bárka vrátí do přístavu.

Gratulujeme! A věříme, že do třetice všeho dobrého už se přistání podaří na výbornou.

UPDATE 17.4.2015 09.45: doplňujeme ještě video přímo z bárky, které názorně ukazuje, že přistání se skutečně téměř podařilo.

SpaceX

41 Comments on “SpaceX hlásí téměř podařené přistání rakety”

  1. stále to nechápu,proč
    stále to nechápu,proč takhle?
    Dnes uz sme tak daleko,ze neni problem pouzit autonomni drony, ktere by vracejici teleso zachytily ve vzduchu a donesli ho na zem.
    Jako sou stupne rakety do kosmu, tak bych to videl obracene, akorat ten mezistupen, by mohl byt brzda padakem na nulovou rychlost, nasledne zachyceni dronem, ktery by byl v draze , kvuli vychyleni…
    Tohle mi pride takovy 60 let stary,zase raketa ,proc?
    NASA si dela prdel z tehlech soukromniku… vubec bych se nedivil, kdyby ti Chinani prisli s vlastnim resenim,haha

    1. Souhlasím, že určitě
      Souhlasím, že určitě budou i jiné způsoby, snad snažší. Chápu, že SpaceX nemůže dál navyšovat váhu rakety. Už teď ty korekční trisky v horní části rakety, další palivo, náročnější elektronika…
      Chytání za letu a doprovázení je také zajímavý způsob. Raketa by se mohla třeba i zastavit v určité výšce a droni už by si jí chytli.
      Myslím, že SpaceX víc než dostatečně prokázalo, že se umí trefit s raketou na konkrétní místo. Proč tedy nezlepšit hardware plošiny a udělat z ní spíš nějakou lapačku. Mohla by mít chytací ramena, nebo něco jako airbagy, záchytná lana, magnetické pole… způsobů je víc. S vysokými vlnami, poryvy větru atd. by se dalo snáze vypořádat.

      1. Nejspis tyto uvahy muzete
        Nejspis tyto uvahy muzete zapomenout, protoze vaha pristavaciho telesa je vyssi, nez nejaky existujici dron nebo vrtulnik muze unest.
        Nejvetsi vrtulnik na svete, rusky MIL 26 ma maximalni nosnost 22 tun. Jak by se asi dopravil do cilove oblasti? Letadlova lod…
        Naklady by byly podstatne vyssi, nez ty rakety, ktere ta raketa stejne musi mit. Navic vaha Falcon 9 je urcite vyssi nez zminenych 22 tun. Na webu se mi nepodarilo zjistit pristavaci hmotnost, ale podle meho bude 50-100 tun.
        Komu se podari zjistit skutecnou vahu pristavaciho telesa, dostane ode mne pochvalu:-))

        1. jenze ta raketa se stale
          jenze ta raketa se stale rozbiji o zem! Chapete? Mne to nepride revolucni,tohle uz tady bylo…
          Chapu ze Elon to chce dokázat,budu mu fandit…
          Jenze ty rakety se po navratu vzdy rozpadly, tady de stale o jeden modul navratovy,tedy stupen rakety.
          Dobre,kdyz se k tomu vratim,tak je lepsi zbrzdit raketu do klouzaveho letu, a ty drony by ji navedly na zem jako letadlo…
          nevim ale teleso ve vzduchu ma nulovou hmotnost, pouze se pricita gravitace a tou vznika rychlost a ta se lepe brzdi v 10-1 km, nez par 100-10 metru nad zemi! Chapete?
          Proto mi to pride,jako by se vratili o 60 let zpet, a hle budeme litat raketama…

        2. Nikdo ale netvrdil, ze to
          Nikdo ale netvrdil, ze to bude jeden dron??? A vaše představy s jedním vrtulníkem, nebo srovnáním s nákladním letadlem, sou mimo.
          Nákladní letadlo př. Antonov Ruslan létá na 1000km.
          Mne ale jde jen o to , v krátkém čase, dostat prázdný stupeň na zem…
          Psal sem drony, tedy 2 a více, když budu lajcky uvažovat,idealni počet je 4.
          Proč drony? Protože jsou autonomní, nebo se ovládají vzdáleně bez pilota.
          Chápu, že vám nevoní teorie, kterou zde předkládám…
          ale mne nevoní, to co předvádí Elon,sory!
          Raketa která stoupá, má hodně rizikových faktorů, a to samé při klesání, proto se rakety nechávaly schořet,nebyly návratové. Akorát pomocné rakety se nechávaly spadnout do moře, a když se nerozbily, tak se použily i když oprava byla jistá.
          Můj způsob vychází tak trochu z raketoplánu, a jeho návratu, ten taky doklouzal zpět na zem… no nic,je škoda,že někteří sou zatvrdlí, a nechtějí dát prostor novým změnám v postupech

    2. toto mozne spise neni, uz
      toto mozne spise neni, uz jen proto ze raketa je velmi krehka a nejak snadno ji zachytit aniz by se rozbila rozhodne snadne neni, navic tam je mnoho dalsich veci ktere mohou neklapnout. totoje je rozhodne nejjednoduzsi reseni, protoze uplne vsechno, az na pristavaci nohy a ridici kormidla nahore, mit stejne musi

    3. NASA si ze soukromníku
      NASA si ze soukromníku opravdu žádnou prdel nedělá. Nakonec nebýt jich, tak dnes by USA neměly žádnou možnost, jak zásobovat ISS.

      A proč takhle? Protože věřte nevěřte, ono je to stále nejlevnější řešení.
      Dron zachytávající celý první stupeň by musel být opravdu hodně velký a mít velkou nosnost. Už jen sestrojit takového drona by nebylo nic jednoduchého.
      Ale můžu vás ubezpečit, že na podobném řešení pracuje ULA, která u své nové rakety Vulcan chce použít řešení, kdy se bude od prvního stupně oddělovat samotný blok s motory (nejdražší část) a ta bude pomocí nafukovacího tepelného štítu a následně padáky sestupovat k zemi. Nad zemí ji pak má odchytit vrtulník.
      Nicméně celé řešení je oproti SpaceX docela těžkopádné. Samotný tepelný štít a padák budou pravděpodobně těžší než dodatečné palivo a ty nohy, které potřebuje Falcon na znovupřistání. Navíc hrozí riziko, že se samotná motorová část neoddělí, nebo že se nenafoukne tepelný štít či nerozevřou padáky nebo že vrtulník blok nestihne chytnout. Je tam mnohem víc věcí, které mohou selhat než u Falconu.

  2. Jako laik bych koupil padak
    Jako laik bych koupil padak a raketu nejdrive zpomalil padakem a kratce nad zemi vyuzil reaktivni pohon. Padak ma sice nevyhodu ze vitr zafoukne bremeno ve smeru vetru, ale to by se melo dat s dostatecnou presnosti vypocitat aby rendez-vous plosina-raketa byl uspesny. Navic padak stabilizuje raketu.

    1. Lenze toto pristatie
      Lenze toto pristatie neriesia laici, ale odbornici. Pri takomto pristati padak vytvara vacsiu plocha, do ktorej sa moze opriet vietor a teda odklonit raketu. V tomto pripade cim mensi odpor voci bocnemu vetru, tym lepsie. V roznych vyskach fuka rozne rychlo a nezriedka aj roznymi smermi, co sa nijako neda dopredu vypocitat. Padak by pristatie len skomplikoval a znamena velku vahu navyse.

  3. Proč vlastně chce
    Proč vlastně chce mermomocí přistávat na člunu a ne někde na pevnině? Napadá mě laicky snad jen roto že si z kosmu pak může nějak víc vybírat místa kam na moři přistane pokud je na pevnině špatné počasí. Ale to by stejně tak mohl řešit 6-12 plochami pevniny po světě. Tak nevím proč se váže na vlny.

    1. Jde o to, že raketa stále
      Jde o to, že raketa stále sleduje (pseudo)balistickou křivku. Při návratu na pevninu musí v polovině té křivky udělat čelem vzad a vracet se zpět po té samé dráze, což je mnohem náročnější na palivo, protože jednak musí vlastně zcela zabrzdit a následně opět nabrat cca směr místo odpalu.

        1. Asi jste to nepochopil. Ona
          Asi jste to nepochopil. Ona ta plošina je právě přesně v místě dopadu po té křivce, což je vždy na oceánu. Naopak, v pířpadě přistání na pevninu se nejedná o sledování téže křivky, ale je nutné buď se na její dráze otočit, případně ji výrazně protáhnou a obletět celou zeměkouli.

      1. A nemohla by raketa po
        A nemohla by raketa po vypuštění z USA přistávat na pevnině v Jižní Africe? Nebo jsou „po cestě“ ještě ostrovy Ascension a Sv. Helena (Brit.).
        To by snad stačilo tu (pseudo) balistickou křivku jen mírně upravit ne?

        Btw, raketa nemůže „zcela zabrzdit“ a udělat „čelem vzad a vracet se zpět po té samé dráze“, poněvadž by okamžitě spadla dolů.

  4. Pokus o přistání rakety
    Pokus o přistání rakety na člunu plovoucí v Atlantském oceánu byl neúspěšný, podle hlavy SpaceX a Tesla Motors generálního ředitele Elona Muska
    — SpaceX (@SpaceX) April 15, 2015
    twitter.com/SpaceX/status/588143946800463874

    Asi 45 minut po startu, Musk tweetoval: „Vypadá to, že Falcon přistál v pořádku, ale nadbytek boční rychlosti způsobil, že sa překlopil po přistání.“
    — Elon Musk (@elonmusk) April 14, 2015
    twitter.com/elonmusk/status/588082574183903232

    1. To byl již 4-tý
      To byl již 4-tý neúspěšný pokus.
      Pokud je mi známo z teorie pravděpodobnosti, pak by nyní raketa musela nejméně 8x po sobě úspěšně přistát na plošině, aby překonala svou prozatím 100% neúspěšnost. Spíš by tedy bylo třeba tipovat do kolika dalších pokusů o přistání se dostane k pravděpodobnosti 50% úspěšnosti.

          1. Ano byl to druhy pokus o
            Ano byl to druhy pokus o pristani na plosinu Anonyme. Pri prvnim pokusu to uplne rozmlatili, regulerni druhy pokus se nekonal, protoze plosina se vubec nemohla dostat na otevrene more a tohle byl tedy teprve druhy realny pokus! Ani jednou se nestalo ze by plosinu netrefili!
            Predtim samozrejme byly cvicne pokusy o pristani bez plosiny…

            EDIT: tady je cele video z druheho pokusu

            1. Při tom neregulérním
              Při tom neregulérním druhém pokusu, kdy první stupeň přistál 10 m od plánovaného místa, byly v místě přistání vlny vysoké „přes tři patra domu a padaly až na palubu (lodi)“. Protože jeden ze čtyř motorů nefungoval, nebyli schopni udržet v takových vlnách loď na místě. Z toho usuzuji, že loď na otevřené moře vyjela.
              spaceflightnow.com/category/news/page/18/

Napsat komentář