Solární elektrárny v Česku pokryly desetitisíce střech

Češi vytáhli do boje proti vysokým cenám: solární elektrárny loni pokryly desetitisíce střech, trh rostl o 366 procent. Solární asociace vydává kodex kvality instalačních společností.

Razantní zvýšení účtů za energie, nejistota plynoucí z pokračující ruské agrese na Ukrajině, snaha o částečnou energetickou soběstačnost a boj s klimatickou změnou – to jsou hlavní důvody strmě rostoucí obliby fotovoltaiky v České republice. Co do počtu střešních elektráren na rodinných domech byl loňský rok jednoznačně rekordní. Zprovozněno jich bylo téměř 34 000 o výkonu 289 MW, což představuje nárůst o 366 %. Náklady na elektřinu se snaží snižovat také firmy; data z podpůrných programů dokazují, že i tento segment zažil bezprecedentní růst. Současný solární boom ale naráží na zásadní limit, kterým je nedostatek instalačních firem a otázky kolem kvality jejich práce. I proto Solární asociace zveřejňuje kodex kvality instalačních společností.

V roce 2022 bylo připojeno celkem 33 760 solárních elektráren o celkovém výkonu 288,8 MWp. Oproti roku 2021, kdy bylo postaveno 9 321 elektráren s výkonem 62 MWp, to představuje nárůst o 262 % co do počtu a o 366 % co do výkonu elektráren. Nejvíc elektráren bylo připojeno ve Středočeském kraji (6 079), nejméně naopak v Karlovarském kraji (682). I loni byly tahounem malé FVE s výkonem do 10 kWp, tedy primárně domácí instalace. Bylo jich připojeno 32 909 s celkovým výkonem 237,3 MWp. 

SOUVISEJÍCÍ: Solární elektrárny: kolik umí vyrobit elektřiny?

Významně posílil i segment firemních instalací a poprvé po mnoho letech se v Česku stavěly i velké projekty nad 1 MWp. To odráží i průměrná velikost elektráren, která vzrostla z 6,6 kWp na 8,6 kWp. „Máme za sebou skutečně rekordní rok s nárůstem, který bude pokračovat i letos,“ říká výkonný ředitel Solární asociace Jan Krčmář a dodává: „V letošním roce se postaví obrovské množství firemních elektráren z Národního plánu obnovy.“ O dotace doposud požádalo víc než 6 000 firem.

Zásadní rozdíl je viditelný v akumulaci: zatímco firmy dokážou mnohdy většinu své vyrobené elektřiny okamžitě spotřebovat, domácnosti si ji naopak potřebují uložit na později. Proto je dnes baterie součástí 9 z 10 nových domácích FVE, u větších elektráren to bylo však pouze 41 %.Stovky megawatthodin v bateriích u domácích fotovoltaik jsou skvělou zprávou pro bezpečné fungování elektrizační soustavy. Již od letošního roku však začnou přibývat stovky megawattů velkých obnovitelných zdrojů, ke kterým kvůli chybějící legislativě a zbytečným omezením pravidel veřejné podpory nebude vznikat dostatečné množství úložišť energie. A to může znamenat do budoucna velký problém, před kterým již mnoho let jako sektor varujeme. Je potřeba, aby vláda společně s podporou rozvoje OZE odstranila i všechny překážky pro rozvoj akumulace energie,“ říká Jan Fousek, předseda představenstva Solární asociace a ředitel Asociace pro akumulace energie AKU-BAT CZ.

Rekordní byl rok i pro Solární asociaci, která zaznamenala nevídaný nárůst počtu nových členů ze segmentu instalačních firem. Hlad po rychlé montáži velkého množství výkonově malých zdrojů ale přináší očekávatelný problém, a to nedostatek kvalifikovaných montérů a ověřených instalačních firem. „Počet dotazů na vhodné řešení elektrárny a spolehlivého dodavatele byl loni enormní. Vypracovali jsme proto osmadvacetibodové zásady pro výstavbu střešních FVE, jejichž splnění ze strany instalační firmy by mělo každému zájemci o solární elektrárnu garantovat dostatečné informace, kvalitně provedený projekt, bezproblémovou montáž a bezpečný provoz zařízení. Na našich stránkách bude zveřejněn seznam našich členských firem, které se tento kodex kvality zavázaly dodržovat,“ představuje důležité vodítko pro výběr dodavatele Jan Krčmář.

Česko zrychluje, okolním zemím však zdaleka nestačí

Zatímco u nás počítáme nové fotovoltaické zdroje v nižších stovkách megawatt, u našich jižních sousedů bylo postaveno více než 1 000 MW a v Polsku dokonce 4 900 MW. Celkový výkon velkého množství malých střešních elektráren není dostatečný. Znatelný nárůst podílu bezemisní elektřiny a snížení cen energie zajistí především velké zdroje. S využitím modernizačního fondu se již začínají budovat pozemní elektrárny nad 1 MW, brzy bychom se mohli dočkat i prvních agrivoltaických projektů, kombinujících zemědělskou produkci s výrobou elektřiny ze slunce. Jejich vzniku do nynějška bránily administrativní i legislativní překážky, o jejichž odstranění se Solární asociace dlouhodobě zasazuje.  

ZAJÍMAVOST: V Česku bylo k 1. lednu 2023 celkem 84 256 solárních elektráren s výkonem 2,46 GWp. Z toho 315 MW s celkovou akumulací 483,6 MW.

Letos snad konečně najdou využití i střechy bytových domů. Probíhající úpravy legislativy jednak odstraňují nutnost získání licence pro zdroje mezi 10 a 50 kW výkonu a dále zjednodušují způsob připojení jednotlivých domácností ke společné elektrárně a zároveň k distribuční síti. To jsou dlouho vyhlížené nutné změny, které rozšíří fotovoltaiku do tohoto segmentu“, uvádí k výhledu na rok 2023 Jan Krčmář a pokračuje: „nastupujícím trendem je sdílení a komunitní energetika. Příklady ze zahraničí dokazují, že jde o funkční model, ať už jde právě o bytová družstva, obecní solární elektrárny, nebo třeba fotovoltaiku jako součást lokální distribuční sítě ve větších průmyslových areálech.“ 

Nepružná legislativa však není jedinou překážkou rozšiřování fotovoltaiky. „Se vznikem velkého množství decentralizovaných zdrojů je třeba posilovat přenosovou soustavu, protože výstavba obnovitelných zdrojů energie se stává v současné situaci konečně energetickou prioritou,“ uzavírá Jan Krčmář.

Česká fotovoltaika 2022 v číslech

Počet nových elektráren v ks: 33 760
Celkový výkon nových elektráren v MWp: 288,8 MWp
Celkový nový výkon akumulace v MWh: 360,2 MWh
Počet FVE do 10 kWp: 32 909
Počet FVE nad 10 kWp: 851
Průměrná velikost FVE v kWp: 8,6 kWp
Podíl akumulace u střešních: 91 %
Nárůst oproti 2021 v ks o 262,2 %
Nárůst oproti 2021 v MWp o 365,8 %

Nové FVE podle kraje
Hlavní město Praha 861 ks   6,5 MWp
Středočeský kraj 6079 ks 50,5 MWp
Plzeňský kraj 2022 ks 16,4 MWp
Ústecký kraj 1683 ks 15,1 MWp
Liberecký kraj 972 ks       9 MWp
Karlovarský kraj 682 ks 6,3 MWp
Královéhradecký kraj 1940 ks 16,4 MWp
Pardubický kraj 1860 ks 13,7 MWp
Olomoucký kraj 2067 ks 19,2 MWp
Moravskoslezský kraj 3668 ks 29,3 MWp
Kraj Vysočina 2109 ks 19,6 MWp
Zlínský kraj 2446 ks 22,3 MWp
Jihočeský kraj 2555 ks 24,1 MWp
Jihomoravský kraj 4816 ks 40,4 MWp

zdroj: tisková zpráva

23 Comments on “Solární elektrárny v Česku pokryly desetitisíce střech”

  1. Historie se pořád opakuje.
    Teď budou lidé a firmy investovat do FVE. Většinou ti, co tématu naprosto nerozumí a jsou ve vleku „obecného názoru“, že tím ušetří.
    Neušetří ani prd. Nedostatek materiálu a kvalifikovaných techniků vyžene ceny. V oboru vznikne mnoho nových rychlokvašených firem.
    Za pět let všem dojde, že investovali do ekonomického nesmyslu, navíc v okamžiku jeho maximální ceny. Nastane útlum a boj o přežití firem zapříčiní strmý pokles cen a o to více prohloubí ekonomickou ztrátu investorů.

    Kdo se teď rozhodl pro FVE, je naprostý ekonomický idiot.

    1. No já ti nevím. Jasně teď jsou ceny trochu nastřelené, ale zase to není taková šílenost. Osobně jsem si pořídil FVE v roce 2019… platil jsem 150tis. (letos bych platil o polovinu víc, ale zase bych dostal 2x větší elektrárnu a dvojnásobnou nebo možná už trojnásobnou kapacitu baterek) za loňský rok jsem vyrobil a doma spotřeboval 4,5Mwh elektřiny při ceně 4,-/kwh kterou platím je to úspora 18.000 a především jistota že ročně budu platit ČEZu naprosté minimum i kdyby cena byla 6,- nebo 10,-/kwh. Navíc pokud by nastal nějaký problém, tak minimálně základní věci v domácnosti utáhnu na slunce.

    2. rekneme ze jsem lama co nicemu nerozumi, tak e necha usit do nejake 10kWp fotovoltaiky, bratru za cca pul mice a po vraceni dotace za cca 300 tisic, takova neefektivni a z nedostatku kde ceho predrzena fotovoltaika kazdy rok takovemu majiteli usetri cca 50-60 tisic korun na fakture za elektriku (samozrejme v pripade ze mel spotrebu pred porizenim te fotovoltaiky nad 10MWh za rok a ze nema fixovanou elekriku na nejakych 3-4 kackach, tam to momentalne smysl fakt nedava) , takze na tom zcela jiste nemuze usetrit 😀

      safra to je matematika, to by jeden dezolat neveril, no jeste stesti ze tady v diskuzi je idiot jen jeden, a vsichni vime kdo to je

      1. FVE 10 kWp vyrobí za rok cca. 10 MWh el. energie. Abych ušetřil těch 50-60 tisíc ročně, to bych pak musel skoro celou výrobu FVE spotřebovat. Je to reálné? Asi ano, za předpokladu, že mám spotřebu hodně přes těch 10 MWh ročně.

        Resp. kolik % je reálné spotřebovat hned, případně z nějaké rozumné baterky, pokud postavím FVE s výkonem rovnajícím se přibližně moji roční spotřebě?

            1. V zimě spotřebujete vše, ale vyrobíte od 5 do 10% toho co potřebujete, pokud topíte elektrikou (TČ). Podzim a jaro, občas to přeteče, ale nebude to pravidlo. Od května do září budete soběstačný a budete přetékat pravidelně. Pro tyto případy doporučuji těžit bitcoiny, ohřívat bazén nebo alespoň vířivku nebo nabíjet elektoauto nebo prodat/vyměnit elektriku se sousedem za něco … nebo tu virtuální baterku 🙂

    3. První roky by měla být FVE výhodná. Já osobně očekávám nějaký technologický posun v bateriích – třeba Na-ion. Za několik let bude instalace FVE povinná při všech rekonstrukcích a při výstavbě nových budov. Budovy budou muset být v celé EU energeticky neutrální a toho se docílí instalací solárních panelů, které budou v létě mít velké přebytky. Tyto přebytky se budou prodávat téměř zdarma do elektrolyzérů, které tak budou vyrábět vodík nebo P2G. V době, kdy bude svítit, tak bude cena eletřiny nízká. V době, kdy nebude svítit, tak bude cena elektřiny vysoká. Takže v tomto období se již FVE vyplácet nebude. Pak můžou přijít i se zdaněním, například 2000Kč/KWp za rok.

            1. Jak přimět lidi k nákupu baterek? 8USD/kWp za měsíc je bez ohledu na nějaké baterky. Jedinou možností jak to neplatit je se úplně odstřihnout od elektrické sítě, což může udělat málokdo. A u takové 10kWp elektrárny je daň to 22tis Kč/rok a k tomu ještě minimální výkupní ceny.

              1. tlak na to aby se lidi nepripojovali, tedy aby sli slise cestou ostrovu s bypassem, v CR s tim nemame vesmes problem diky tomu, ze tam kde by to byl problem te distribuce pripoji jen ve zjednodusenem rizeni, tedy ze pretoky do site ti povolej jen minimalni 115W za 15 minut, a za pretoky ti nezaplati nic

                1. A jak si představuje ten bypass? Tady stačí, když jednou za rok potřebujete pár kWh ze sítě a daň musíte platit.

                2. podobne snahy tady byly uz od ERU a padvodnice Vitaskove. Pak prisel poplatek POZE a ten zatim neni uplatnovan. V CA pravdepodobne zadny POZE nemaji, tak se pokousi zavadet zdaneni panelu. Ale v CR by dan z panelu a soucasne POZE tezko bylo mozne protlacit. Tezko rict jak se POZE vyvine po 31.12.2023 kdy prestane platit vyjimka.

                3. “ Ale v CR by dan z panelu a soucasne POZE tezko bylo mozne protlacit.“
                  😀 😀 😀

                  Tak ten byl dobrej. Prej těžké protlačit v zemi, kde se platí daň z daně.

      1. jak zjisti kdo ma kolik kWp? treba u me, mam ostrovni isntalaci ktera k siti pripojena neni, respektive je, ale jen formou nabijecky, tedy ze ze site si umi jen vzit pokud nesviti a nebo v baterce klesnu na 20% urednik se me pujde podivat na kazdej panel a secte to co je na nich napsany? 😀

        spousta majitelu fotovoltaik je zdanena jiz dnes anis by to tusili, kdo se nezajim a abezhlave si s fotovoltaikou rovnou necha nacpat i parif pro fotovoltaiky, tak plati nasobne vic nez ten kdo si zustane na svem stavajicim tarifu, a samozrejme, ta fotovoltaiky ma v sobe i DPH ktere si pri jejim porizeni zaplati, na podnikani s vracenou DPH to maj jen ti co na to maj licenci a pravdepodobne to nebudou male domaci fotovoltaiky, to jsou ty obri velke na poly nebo nekade na strese haly na firmu

        1. Solární panely jen tak neschováte, takže úředník přijde a spočítá výkon. Spíše si výkon spočítate sám a daň odvedete, úředník jen spočítá ze satelitních snímků panely a porovná s Vámi zaplacenou daní. Pokud je objekt napojen na síť, tak samozřejmě daň platit musíte a je celkem jedno jak máte panely zapojené.

Napsat komentář